خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


رئیس دانشگاه علمی کاربردی واحد استان زنجان منصوب شد
دکتر مرتضی واحد پور به عنوان رئیس دانشگاه علمی کاربردی واحد استان زنجان منصوب شد

دکتر مرتضی واحد پور به عنوان رئیس دانشگاه علمی کاربردی واحد استان زنجان منصوب شد

پیش از این دکتر حسن طغرانگار که در تیر ماه سال 1396 بعنوان رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان زنجان  منصوب شده بود جای خود را به دکتر مرتضی واحدپور  داد. 

مرتضی واحدپور عضو هیات علمی دانشگاه زنجان و دکتری خود را در رشته شیمی از دانشگاه صنعتی اصفهان اخذ کرده است و در سوابق ایشان مدیر گروهی رشته شیمی و ریاست دانشکده علوم دانشگاه زنجان دیده می شود.

 

 

 
انجام طرح شناسایی مشکلات اجتماعی دانشجویان دانشگاه زنجان
رئیس مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه زنجان گفت: طرحی با عنوان «بتا» راه‌اندازی کردیم.

تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۸

ابراهیمی، رئیس مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه زنجان در خصوص استقبال دانشجویان از طرح پایش سلامت گفت: با وجود پیگیری فراوان، در حاضر تنها ۶۹ نفر از دانشجویان در این طرح ثبت نام کردند. در این میان به مشکلات نادر چندانی برنخوردیم. عمده مشکلات و معضلات پیش آمده در بین دانشجویان، تغییرات اعتقادی و بنیادی است.
وی ادامه داد: عمده مشکلات روحی دانشجویان، شکست عاطفی است. امسال با دانشجویان ورودی جدید و والدین آن‌ها کارگاه‌های مشاوره‌ای به صورت جداگانه برگزار کردیم. بخش همیاران سلامت را در دانشگاه پیاده کرده ایم.
ابراهیمی افزود: طرحی تحت عنوان «بتا» در بین اساتید و کارکنان راه اندازی کردیم که در واقع یک کمیته مشاوره‌ای برای شناسایی و درمان دانشجویانی است که با مشکلات اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کنند.
وی ادامه داد: همچنین طرحی با عنوان «وضعیت تحصیلی» برای دانشجویان با افت تحصیلی، یکبار مشروطی و دو بار مشروطی در نظرگرفته ایم. در این طرح قبل از هرگونه برخوردی با دانشجو، از طریق مشاوران به مشکلات آنان می‌پردازیم. به طور کل مشکلات شخصی درصد خیلی زیادی از ضعف‌های درسی دانشجویان را شامل می‌شود.
ابراهیمی در پایان گفت: طرح های متفاوتی را برای ارتباط موثر با دانشجویان، به منظور بهبود شرایط روحی و روانی آنان راه اندازی کردیم و در فکر ایجاد ارتباط هرچه بیشتر با دانشجویان هستیم.

همین خبر در خبرگزاری دانشجو
برترین‌های چهارمین مسابقات سراسری متالوگرافی معرفی شدند
چهارمین دوره مسابقات سراسری متالوگرافی به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۸

چهارمین دوره مسابقات سراسری متالوگرافی به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد و برگزیدگان این دوره مسابقات معرفی شدند.

به گزارش ایسنا، در چهارمین دوره مسابقات سراسری متالوگرافی که به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، تعداد ۲۶ تیم از دانشگاه‌های سراسر کشور با یکدیگر به رقابت پرداختند.
پس از برگزاری افتتاحیه این مسابقه در دوم آبان ماه، با توجه به مجموع نمرات عملی و گزارشات، تیم‌ها داوری شدند که تیم تکنیکوگرافی(نماینده دانشگاه صنعتی اصفهان) و تیم آرسموند (نماینده دانشگاه صنعتی امیرکبیر) به طور مشترک مقام اول را کسب کردند. همچنین تیم struers (نماینده دانشگاه زنجان) موفق به کسب مقام سوم شد.
بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این رویداد به ریاست دکتر موسوی خویی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و به داوری اساتید برتر از جمله مریم کرباسی، دکتر عربی، دکتر لیمویی، دکتر حسینی و مهندس طوسی و فعالیت دکتر الهام آهونبر به عنوان دبیر علمی برگزار شد.
تیم های برتر این دوره از مسابقات در دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تقدیر شدند و به آنان جوایز نقدی اهدا شد.

همین خبر در خبرگزاری ایسنا

همین خبر در خبرگزاری مهر

همین خبر در خبرگزاری صداو سیما
برگزاری جشنواره فرهنگی هنری بانوان دانشگاهی
حضور ریاست دانشگاه به همراه معاون اداری و مالی دانشگاه در نمایشگاه صنایع دستی بانوان دانشگاهی

دکتر محسن نجفیان رییس دانشگاه به همراه دکتر بهرام ملکی معاون اداری و مالی دانشگاه در نمایشگاه صنایع دستی بانوان دانشگاهی حضور یافتند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جشنواره فرهنگی و هنری بانوان شاغل و دانشجویان دختر دانشگاه های استان زنجان با رویکرد کارافرینی از 10 آبان ماه به مدت 3 روز در محل کارخانه کبریت زنجان شروع و تا 12 آبان برپا می باشد.

این نمایشگاه با هدف معرفی همکاران و دانشجویان هنرمند و خانم های دارای مهارت به جامعه دانشگاهی و فروش آثار و محصولات و دست سازه های هنری و صنایع دستی برگزار شده است.

نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی مجموعا در 44 غرفه حاوی رشته های زیورآلات سنتی، گلیم، تابلو فرش، پته دوزی، سرمه دوزی، عروسک سازی، قلم زنی و نقاشی سیاه قلم، محصولات چرم، نقاشی روی پارچه، نقاشی روی اجسام، نمد، محصولات چوب و... مشغول به فعالیت می باشد.

در این رویداد دانشگاه های: علوم پزشکی، تحصیلات تکمیلی، آزاد، پیام نور و دانشگاه زنجان شرکت نموده اند که تعداد غرفه های تحت پوشش دانشگاه زنجان 20 غرفه می باشد.

امروز آخرین فرصت برای بازدید علاقه مندان از این هنرهای دستی بوده و درب های نمایشگاه از ساعت 15 الی 19 به روی مراجعین باز خواهد بود.

 

عکس های جشنواره را در آلبوم تصاویر دانشگاه مشاهده نمایید.

 

 
دانشگاه زنجان میزبان همایش ملی کاربرد سیالات درگیر در علوم زمین می‌شود
با میزبانی گروه زمین شناسی و با همکاری آزمایشگاه فلوئید اینکلوژن دانشگاه مونتان لئوبن و انجمن زمین شناسی

تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۸

سومین همایش ملی و تخصصی کاربرد سیالات درگیر در علوم زمین، با میزبانی گروه زمین شناسی دانشگاه زنجان و با همکاری آزمایشگاه فلوئید اینکلوژن دانشگاه مونتان لئوبن و انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران، ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، مطالعات نظری و تجربی، سیالات درگیر در کانسارها، سیالات درگیر مذاب در فرآیندهای آذرین، سیالات درگیر هیدروکربوری محورهای اصلی این کنفرانس می‌باشد.

بر اساس این گزارش، پروفسور محمد حسن کریم‌پور رئیس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و پژوهشگر ارشد دانشگاه کلرادو از سخنرانان کلیدی این همایش ملی می‌باشند.

همین خبر در خبرگزاری ایسنا
دانشگاه زنجان میزبان همایش ملی کاربرد سیالات درگیر در علوم زمین می‌شود
اولین نشست تخصصی اساتید و صاحب‌نظران گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران با مدیریت دانشگاه زنجان برگزار می‌شود

تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۸

ایسنا/زنجانمعاون پژوهشکده فناوری‌های نوین زیستی دانشگاه زنجان گفت: اولین نشست تخصصی اساتید و صاحب‌نظران گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران با مدیریت دانشگاه زنجان برگزار می‌شود.

علی عمارلو در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با اولین نشست تخصصی اساتید و صاحب‌نظران گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران، اظهار کرد: دانشگاه زنجان و پژوهشکده فرآورده‌های زیستی این دانشگاه پس از برگزاری دو کنگره بین‌المللی در حوزه گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی در کشور، برای اولین‌بار نشست تخصصی اساتید و صاحب‌نظران گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران را برگزار می‌کند.

وی در رابطه با هدف برگزاری اولین نشست تخصصی اساتید و صاحب‌نظران گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران، افزود: اولین نشست تخصصی اساتید و صاحب‌نظران گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران برای ایجاد شبکه ملی از محققان و صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران در حوزه‌های یاد شده به نوعی اتاق فکری ملی برای چاره‌جویی، تعامل، برنامه‌ریزی در زمینه قارچ‌های کوهی و گیاهان دارویی برگزار می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: اولین نشست تخصصی اساتید و صاحب‌نظران گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران توسط پژوهشکده فناوری‌های نوین زیستی و اتحادیه انجمن‌های علمی گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی و پژوهشکده اسانس‌های طبیعی دانشگاه کاشان، مقارن با دومین کنفرانس بین‌المللی گل محمدی از ۲۲ تا ۲۴ آبان‌ماه امسال برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی اولین نشست تخصصی اساتید و صاحب‌نظران گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران، ادامه داد: دانشگاه زنجان برای استفاده از توانمندی سایر استان‌ها در زمینه گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی، این نشست را برگزار می‌کند که هدف کلی برگزاری این نشست، گردهم‌آوری اساتید شاخص گیاهان دارویی، صاحب‌نظران و پیشکسوتان و نیز استفاده از دانش و تجربیات این افراد است.

وی در رابطه با پنج پنل تخصصی در نشست تخصصی اساتید و صاحب‌نظران گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران، خاطرنشان کرد: پنج پنل تخصصی این نشست شامل زراعت و توسعه گیاهان دارویی، شناسایی و گیاه‌شناسی داروهای گیاهی، فناوری گیاهان دارویی و قارچ سمی با توجه به مشکلات به وجود آمده در این زمینه در کشور و پنجمین پنل تخصصی قارچ‌های کوهی به‌ویژه دنبلان‌های کوهی است.

همین خبر در خبرگزاری ایسنا
لیگ مسابقات مناظرات دانشجویی در دانشگاه زنجان برگزار می‌شود
لیگ مسابقات مناظرات دانشجویی به همت بسیج دانشجویی در دانشگاه زنجان برگزار می‌شود.

تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۸

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، لیگ مسابقات مناظرات دانشجویی به همت بسیج دانشجویی در دانشگاه زنجان برگزار می‌شود.
مسابقات به صورت منظم و مستمر طی این ترم برگزار می‌گردد. علاقه‌مندان جهت ثبت نام و شرکت در مناظره می‌توانند اسامی خود را به صورت تیم‌های دو نفره به آیدی BENYAMIN_SAA@ ارسال کنند.
مکان برگزاری این مناظرات، دانشکده پزشکی سالن آمفی تئاتر رازی دانشگاه زنجان می‌باشد وشرکت برای عموم دانشجویان آزاد است.۳۳ دانشگاه ایرانی در میان هزار دانشگاه برتر مهندسی دنیا قرار گرفتند
۳۳ دانشگاه ایرانی در جمع یک هزار و ۸ دانشگاه برتر دنیا در رتبه بندی موضوعی ۲۰۲۰ تایمز در گروه مهندسی و فناوری

تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۸

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، رتبه بندی دانشگاه های جهان ۲۰۲۰ نظام رتبه بندی بین المللی تایمز با موضوعات مهندسی و فناوری منتشر شد.

رتبه بندی دانشگاه های جهانی آموزش عالی ۲۰۲۰ برای موضوع مهندسی و فناوری از همان شاخص های عملکردی معتبر و دقیق رتبه بندی دانشگاه های جهانی استفاده می کند، اما مجدداً متناسب با رشته های خاص مورد سنجش قرار گرفته است.

یک هزار و ۸ دانشگاه در علوم مهندسی و فناوری بررسی شده اند.

این فهرست دانشگاه هایی را نشان می دهد که در رشته های مهندسی عمومی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک و هوافضا، مهندسی عمران و مهندسی شیمی پیشرو هستند.

جدول امسال گسترش یافته است و شامل یک هزار و ۸ دانشگاه است. سال گذشته ۹۰۳ دانشگاه در فهرست بودند.

انستیتوی فناوری کالیفرنیا و دانشگاه استنفورد مشترکا مقام اول را کسب کرده اند و به ترتیب از مقام های چهارم و دوم سال گذشته بالاتر رفته اند. دانشگاه کمبریج و دانشگاه هاروارد در رتبه سوم مشترک هستند و دانشگاه آکسفورد از اول به پنجم سقوط کرده است.

در خارج از انگلستان و ایالات متحده، انستیتو فناوری زوریخ ETH سوئیس به رتبه هشتم صعود کرده است. بالاترین رتبه دانشگاه آسیا متعلق به دانشگاه ملی سنگاپور است که در رده دوازدهم قرار دارد و پس از آن دانشگاه پکن چین در رده سیزدهم دنیا قرار دارد.

۳۳ دانشگاه ایرانی در این رتبه بندی حضور دارند که بالاترین رتبه دانشگاه های ایرانی متعلق به دانشگاه تهران با رتبه ۲۰۱ - ۲۰۵ است.

جدول رتبه دانشگاه های ایرانی در رده بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۰ (مهندسی و فناوری)

ردیف نام دانشگاه رتبه جهانی
۱ دانشگاه تهران ۲۰۱–۲۵۰
۲ دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ۲۵۱–۳۰۰  
۳ دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۳۰۱–۴۰۰  
۴ دانشگاه کاشان ۳۰۱–۴۰۰  
۵ دانشگاه صنعتی شریف ۳۰۱–۴۰۰  
۶ دانشگاه تبریز ۳۰۱–۴۰۰  
۷ دانشگاه یاسوج ۳۰۱–۴۰۰  
۸ دانشگاه بین المللی امام خمینی ۴۰۱–۵۰۰ 
۹ دانشگاه علم و صنعت ایران ۴۰۱–۵۰۰ 
۱۰ دانشگاه صنعتی اصفهان ۴۰۱–۵۰۰ 
۱۱ دانشگاه مازندران ۴۰۱–۵۰۰ 
۱۲ دانشگاه شهرکرد ۴۰۱–۵۰۰ 
۱۳ دانشگاه بوعلی سینا ۵۰۱–۶۰۰  
۱۴ دانشگاه فردوسی مشهد ۵۰۱–۶۰۰  
۱۵ دانشگاه گیلان ۵۰۱–۶۰۰  
۱۶ دانشگاه سمنان ۵۰۱–۶۰۰  
۱۷ دانشگاه الزهرا (س) ۶۰۱–۸۰۰  
۱۸ دانشگاه شهید مدنی آذربایجان ۶۰۱–۸۰۰  
۱۹ دانشگاه خوارزمی ۶۰۱–۸۰۰  
۲۰ دانشگاه خواجه نصیر طوسی ۶۰۱–۸۰۰  
۲۱ دانشگاه کردستان ۶۰۱–۸۰۰  
۲۲ دانشگاه شهید بهشتی ۶۰۱–۸۰۰  
۲۳ دانشگاه شهید چمران اهواز ۶۰۱–۸۰۰  
۲۴ دانشگاه صنعتی شاهرود ۶۰۱–۸۰۰  
۲۵ دانشگاه شیراز ۶۰۱–۸۰۰  
۲۶ دانشگاه صنعتی شیراز ۶۰۱–۸۰۰  
۲۷ دانشگاه ارومیه ۶۰۱–۸۰۰  
۲۸ دانشگاه زنجان ۶۰۱–۸۰۰  
۲۹ دانشگاه بیرجند ۸۰۱+
۳۰ دانشگاه اصفهان ۸۰۱+
۳۱ دانشگاه شاهد ۸۰۱+
۳۲ دانشگاه شهید باهنر کرمان ۸۰۱+
۳۳ دانشگاه یزد ۸۰۱+

به این ترتیب ۳۳ دانشگاه ایرانی در جمع یک هزار و ۸ دانشگاه برتر دنیا در رتبه بندی موضوعی ۲۰۲۰ تایمز در گروه مهندسی و فناوری قرار گرفته اند.

همین خبر در خبرگزاری مهر
لینک دریافت ویژه نامه رویداد
نشریه رویداد شماره 33- ویژه نامه معرفی دانشگاه زنجان

به اطلاع دانشگاهیان گرانقدر می رساند نسخه الکترونیکی نشریه رویداد ویژه نامه معرفی دانشگاه زنجان از لینک زیر قابل دریافت می باشد:

http://docs.znu.ac.ir/web/prmovie/1398/rouydad33-98.pdf

دانشجویان عزیز ورودی جدید حتما فایل فوق را ملاحظه بفرمایند.

 

 

 

 
گروه زمین شناسی برگزار می کند
سومین همایش ملی و تخصصی کاربرد سیالات درگیر در علوم زمین، زمان: 23 آبان ماه 1398

سومین همایش ملی و تخصصی کاربرد سیالات درگیر در علوم زمین، با میزبانی گروه زمین شناسی دانشگاه زنجان و با همکاری آزمایشگاه فلوئید اینکلوژن دانشگاه مونتان لئوبن و انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران در 23 آبان ماه 1398 برگزار خواهد شد.

مطالعات نظری و تجربی، سیالات درگیر در کانسارها، سیالات درگیر مذاب در فرآیندهای آذرین، سیالات درگیر هیدروکربوری محورهای اصلی این کنفرانس می باشند و دبیر خانه همایش از پروفسور محمد حسن کریم پور رئیس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و پژوهشگر ارشد دانشگاه کلرادو به عنوان سخنران کلیدی همایش سوم دعوت بعمل آورده است.

 

وب سایت همایش
انتشار «در جدال با خویشتن»/تلاشی نقادانه برای شناخت شمس تبریزی
در سال‌های اخیر پژوهش پیرامون شخصیت مولانا جلال‌الدین رونقی داشته است

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸

به گزارش خبرنگار مهر،  به تازگی از دکتر مهدی محبتی، عرفان‌پژوه و منتقد ادبیات فارسی و عضو هیات علمی دانشگاه زنجان (دارای تالیفات متعدد در دو زمینه عرفان و نقد ادبی، مانند از معنا تا صورت؛ سیمرغ در جستجوی قاف (سیر تحوّل عقلانیت در ادب فارسی؛ پیمانه‌های بی‌پایان؛ تصحیح ترجمه رساله قشیریه و...) کتابی با عنوان «در جدال با خویشتن، نگاهی دیگر به احوال و اقوال شمس‌تبریزی» به همت بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه و در ۳۶۸ صفحه، در دو بخش اصلیِ معرفی احوال و شخصیت شمس تبریزی و گزیده مقالات شمس روانه بازار نشر شده‌ است. 

در سال‌های اخیر پژوهش پیرامون شخصیت مولانا جلال‌الدین رونقی داشته است. یکی از نتایج تبعی روند پرشتاب پژوهش‌ درباره مولانا، بررسی برخی زوایای پیدا و پنهان شمس‌الدین تبریزی است که اکثراً تحول بنیادین اندیشه و شعر مولانا را حاصل دیدار مولانا با شمس می‌دانند؛ بنابراین آنچه در بسیاری از این نوشته‌ها در اولویت تحقیق محقق یا مولف بوده است، شخصیت مولاناست و نه شمس‌الدین تبریزی و تعیین جایگاه عرفان و آموزه‌های عرفانی او در تحول عرفان زبان فارسی. از سوی دیگر باوجود تصحیح ارزشمند دکتر محمدعلی موحد (بیشتر به دلیل ماهیت شفاهی و سرشت تقریری گفته‌های شمس در احوال مختلف) همچنان آشفتگی‌ها و ابهامات فراوانی در این نثر ارجمند عرفانی فارسی وجود دارد که حجم بالای تصحیح دکتر موحد و همچنین وجود گفته‌های ناکارآمد و حتی غیرآموزنده منتسب به شمس آنچنان که باید شخصیت و شکوهمندی گفته‌های شمس را به آنان نشان نداده است. علاقه‌مندان و جوانان معنویت‌مدارِ روزگار ما در درجه اول به دنبال متنی به دور از پریشیدگی‌اند که با توضیحات سودمند، مختصر و راهگشا تا جای ممکن آموزه‌های عرفانی متناسب این عارف بزرگ فارسی‌زبان برای زمانه ما نقد کند و مهدی محبتی در پاسخ به چنین دغدغه‌هایی در بین جوانان علاقمند دست به چنین تالیفی زده است.

بخش اول کتاب «در جدال با خویشتن» با اشاره به ویژگی‌های کمیاب و در پاره‌ای موارد نایاب شخصیت شمس آغاز می‌شود و مولف این کتاب با اشاره به آنچه از مقالات شمس می‌توان آموخت؛ «جرات دانستن و جربزه سرکشیدن» را از آموزه‌های مهم شخصیت شمس برای روزگار ما می‌داند و در ادامه به ویژگی‌های متفاوت نثر شمس تبریزی در مقالاتش می‌پردازد تا جایگاه این نثر مهم ادب عرفانی فارسی را در میان نمونه‌های مشابه تبیین کند. نویسنده در فصل دوم از نیمه نخست کتاب، به انواع هنجارگریزی‌های شمس در سه زمینه عرفی و اجتماعی؛ عرفانی و ادبی و همچنین هنجارگریزی کلامی و دینی او پرداخته است و جابه‌جا نکته‌یابی‌های خود را با ارجاع به صفحات متعدد مقالات شمس روشن کرده است. در این فصل که به نظر می‌رسد از مهم‌ترین قسمت‌های کتاب «در جدال با خویشتن» باشد، مهدی محبتی روشن کرده است با وجود تاکیدی که بسیاری از محققان در پیروی عاشقانه و بی‌چون و چرای مولانا از شمس دارد و او را همواره دنباله‌رو اندیشه‌های پیر و مراد خود، شمس تبریزی می‌دانند، وجوه افتراق و اختلاف شخصیت ایشان در برخورد با شخصیت‌ها بزرگ عرفانی ما همچون بایزید بسطامی و سنایی غزنوی قابل تامل است و ناگزیر باید در پاره‌ای موارد به استقلال اندیشه و شخصیت این دو عارف بزرگ ادب فارسی قائل بود.

در فصل بعدی تاویل شمس از آیات قرآن و روایات مورد دقت مولف قرار گرفته است و در آن تاویل‌گری ویژه و ناب شمس را در مواجهه با برخی از آیات و روایات را نشان می‌دهد، به‌گونه‌ای که می‌بایست یکی از  وجوه مهم شخصیتی شمس در مقایسه با بسیاری از اقرانش را در قلمرو تاویلات او دانست. در فصل چهارمِ تحلیل شخصیت شمس، به نحوه رویکرد او با جریانات مهم فلسفی جهان اسلام مانند معتزله و گروه اخوان‌الصفا و همچنین نقطه‌نظرات شمس درباره بزرگ‌ترین شخصیت‌های عقل‌مدار روزگار پیش از خود مانند ابن‌سینا، فخررازی، شیخ اشراق و خیام مورد بررسی جدی قرار گرفته است. در آخرین فصل از بخش نخست کتاب، سعی شده‌است به اختصار شرحی از احوال زندگی شمس تبریزی بر اساس منابع غالباً دست اول و قابل‌اعتمادترِ زندگی او، با نثری هنری و خلاق ارائه شود. این شرح‌حال مختصر و چند صفحه‌ای اصلی‌ترین ابعاد شخصیت و مهمترین رخدادهای زندگی او را به مخاطب خود نشان داده است. از کاربردی‌ترین بخش‌های کتاب برای هر پژوهشگری، فصلی است که پس از شرح‌حال زندگی شمس به کارنامه شمس‌پژوهی اختصاص یافته‌است و در آن اهمّ منابعی که به زندگی و آثار شمس پرداخته‌اند، مورد بررسی و نقد قرار گرفته است.

دکتر مهدی محبتی در بخش دوم کتاب «در جدال با خویشتن» که تقریبا نیمی از کتاب را به خود اختصاص داده است، نمونه‌هایی از نثر مقالات شمس‌الدین تبریزی را انتخاب کرده است و در پاورقی صفحات هر جا ابهامی بوده با افزودن توضیحی راهگشا و غالباً کوتاه برای مخاطبان جوان‌تر موانع فهم این نثر را برای آن‌ها هموار کند. نویسنده کتاب پیمانه‌های بی‌پایان، با وجود محدودیتی که همواره در این گزیده‌ها وجود دارد تلاش کرده اصلی‌ترین نگره‌های ناب شمس و زبان خاص او را در همین گزیده مختصر به مخاطب خود منتقل کند، به‌طوری‌که هر خواننده‌ای مهارت شگفت شمس تبریزی را در پرداخت روایت‌های کوتاه عرفانی با انتخابی که از بهترین نمونه‌های داستان‌پردازی او صورت گرفته است، در می‌یابد.

در مجموع کتاب «در جدال با خویشتن» از دکتر مهدی محبتی، تلاشی است برای شناسایی شخصیت، اندیشه و عرفان شمس تبریزی، عارف بزرگ زبان فارسی، برای آن‌دسته از مخاطبان علاقه‌مندی که متون عرفانی ادبیات فارسی را با نگاهی انتقادی و بهره‌جویانه از آموزه‌های متناسب این متون با روزگار ما مطالعه می‌کنند.

همین خبر در خبرگزاری مهر
دانشگاه زنجان جزو دستگاه ‌های برتر در حقوق شهروندی شناخته شد
۹ برنامه در حوزه حقوق شهروندی بررسی شده که در مجموع ۲۸ شاخص در این زمینه مورد توجه است

 

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان اعلام کرد که در ارزیابی‌های بعمل آمده در حوزه حقوق شهروندی، اقتصاد و دارایی، تأمین‌ اجتماعی و دانشگاه زنجان دستگاه ‌های برتر در این حوزه شناخته شدند و در حوزه عفاف و حجاب نیز کمیته امداد امام خمینی (ره)، صدا و سیما و جهادکشاورزی برتر شده ‌اند.

این مسئول، مستندسازی را یکی از ضعف‌های ادارات برشمرد و گفت: کمبود اعتبار به عنوان مانعی بزرگ در مسیر اجرای طرح ارزیابی عفاف و حجاب و حقوق شهروندی دستگاه‌های اجرایی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: ۹ برنامه در حوزه حقوق شهروندی بررسی شده که در مجموع ۲۸ شاخص در این زمینه مورد توجه است.

سلطانی نابرابری در بهره‌مندی از خدمات شهری، عدم دسترسی همگانی به اطلاعات مربوط به خدمات دستگاه‌ها، ناکافی بودن نظارت بر فعالیت اصناف، نهادینه نبودن استفاده از خدمات الکترونیکی، عدم احصای راهبردهای همسو با مفاد منشور حقوق شهروندی را از نواقص مشخص شده در ارزیابی‌های حوزه حقوق شهروندی عنوان کرد.

 
۱۲ ورزشکار زنجانی در رقابت‌های پرش با اسب حائز رتبه شدند
سعید مهربان با شاهو از باشگاه دانشگاه زنجان سوم شد

تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۸

زنجان - ایرنا - رئیس هیات سوارکاری استان زنجان گفت: نفرات برتر رقابت‌های پرش با اسب قهرمانی استان مشخص شدند.

محمدرضا رجبی خمسه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مسابقات به مناسبت گرامیداشت هفته تربیت‌بدنی و ورزش و با حضور ۲۴ سوارکار در رده‌های سنی نونهال، نوجوان، مالکان غیرحرفه‌ای و بزرگسالان و در باشگاه اسواران، واقع در جاده زنجان - بیجار، برگزار شد.

وی اظهار داشت: این مسابقات را سه داور (یک نفر بین المللی از تهران و ۲ داور درجه سه از زنجان)، قضاوت کردند و مرتضی سلسله ذاکرین به عنوان سرداور و ناظر، محسن ذاکری و علی دهدشتی اعزامی از سوی فدراسیون سوارکاری نیز به ترتیب به عنوان سرکلانتر  و طراح مسیر بودند.

رجبی‌خمسه با بیان اینکه مسابقات قهرمانی استان از ۱۸ سال پیش و هر سال برگزار می شود، افزود: این رقابت‌ها در فضایی مناسب و در حضور تماشاگران علاقه‌مند به سوارکاری و همچنین با حضور علی خلیلی و محمدعلی حمزه پور به ترتیب رئیس و معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان زنجان، جمعه /۲۶ مهر ماه/ برگزار و نتایج آن به شرح زیر اعلام شد. 

رده نونهالان

-------------

۱- حنانه جوادیان با اسپریت از باشگاه جوادیان زنجان

۲- مهتا شاکری‌فرد با متیو از باشگاه ستاره خرم خرمدره

۳- سعید مهربان با شاهو از باشگاه دانشگاه زنجان شد.

رده نوجوانان

-------------

۱- یاسمن جمیلی با واندرفول از باشگاه رادمان زنجان

۲- امیرمهدی آقاخانی با اسپریت از باشگاه جوادیان زنجان

۳- محمدرضا اسماعیل‌نعلبند با والاس از باشگاه میثم زنجان

رده مالکین

-----------

۱- سهیل شعبانی با الکترو از باشگاه ستاره خرم خرمدره

۲- بهاره میرابیان‌تبار با ویکی از باشگاه اسواران زنجان

۳- احسان مبینی با کریشنا از باشگاه رادمان زنجان

رده بزرگسالان

---------------

۱- محمد مقدادی با کمبریج از باشگاه ستاره خرم زنجان

۲- حسین خلخالی با واندرفول از باشگاه رادمان زنجان

۳- سیدعلی فتحی با ماکارل از باشگاه جوادیان زنجان 

در زمان حاضر قریب ۱۰۰ سوارکار زن و مرد در ۱۶ باشگاه دارای مجوز (۱۰ باب شهرستان زنجان، سه باب شهرستان خرمدره، ۲ باب شهرستان ابهر و یک باب شهرستان سلطانیه) و به صورت رسمی و بیمه شده تحت پوشش هیات سوارکاری استان زنجان فعال هستند.

همین خبر در خبرگزاری ایرنا

همین خبر در خبرگزاری مهر
انتصابات صورت گرفته
طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه انتصابات انجام شد

طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه، دکتر طاهر برزگر عضو هیأت علمی گروه تکنولوژی باغبانی به عنوان معاون آموزشی دانشکده کشاورزی، دکتر جعفر نیکبخت عضو هیأت علمی گروه آب به عنوان معاون پژوهشی دانشکده کشاورزی، دکتر وهب جعفریان عضو هیأت علمی گروه زیست شناسی و دکتر جبار سیف پناهی عضو هیأت علمی گروه علوم ورزشی به عنوان مدیر گروه های مذکور منصوب و از زحمات دکتر ولی ربیعی، دکتر علی شمس، دکتر قاسم کاشانی و دکتر حسن قره‌خانی در دوران تصدی مسئولیت‌های فوق تقدیر و تشکر بعمل آمد.

 سوابق علمی و پژوهشی ایشان به شرح زیر است:

دکتر طاهر برزگر دانشیار گروه آموزشی تکنولوژی باغبانی، دوره های‏ کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران، رشته های مهندسی تولیدات گیاهی و علوم باغبانی- فیزیولوژی و اصلاح گیاهان زینتی به ترتیب طی سال های 78-1374و 82-1381گذرانده است. دوره دکتری وی نیز در دانشگاه تهران و رشته علوم باغبانی- فیزیولوژی و اصلاح سبزی ها در سال های 90-1386 بوده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کتاب: یک جلد

تعداد کل مقالات: 63 عنوان

مقالات مجلات: 44 عنوان

مقالات همایش ها: 19 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 37 مورد

 

دکتر جعفر نیکبخت دانشیار گروه آموزشی آب، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه تبریز و رشته آبیاری طی سال های 76-1372 گذرانده است. دوره های کارشناسی ارشد و دکتر وی در دانشگاه تربیت مدرس در رشته های مهندسی کشاورزی-آبیاری و زهکشی و مهندسی و آبیاری به ترتیب طی سال های 79-1376 و 85-1379 بوده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کتاب: یک جلد

تعداد کل مقالات: 110 عنوان

مقالات مجلات: 50 عنوان

مقالات همایش ها: 60 عنوان

طرح های پژوهشی: 5 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 71 مورد

 

دکتر وهب جعفریان دانشیار گروه آموزشی زیست شناسی، دوره های‏ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری خود را در دانشگاه گیلان، رشته زیست شناسی و زیست شناسی-بیوشیمی به ترتیب طی سال های 79-1375، 82-1380 و 90-1385 گذرانده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 83 عنوان

مقالات مجلات: 32 عنوان

مقالات همایش ها: 51 عنوان

طرح های پژوهشی: 3 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 42 مورد

  

دکتر جبار سیف پناهی استادیار گروه آموزشی علوم ورزشی، دوره های‏ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری خود را در دانشگاه تهران، رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی و مدیریت ورزشی به ترتیب طی سال های 85-1381، 88-1386 و 92-1389 گذرانده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کتاب ها: 2 جلد

تعداد کل مقالات: 31 عنوان

مقالات مجلات: 9 عنوان

مقالات همایش ها: 22 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 2 مورد

 

 

 

 
مرکز ارتباط با جامعه دانشگاه زنجان از طرح‌های پژوهشی، پشتیبانی می‌کند
در این مرکز بر روی طرح‌های متنوعی توسط اعضای هیات علمی کار می شود

تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۸

دکتر رسول محرمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پژوهش‌ها و طرح‌ها هم شامل سفارش‌هایی از بیرون دانشگاه بوده و هم طرح‌هایی است که دانشگاه در درون خود به این نتیجه رسیده که بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری شود.

وی با بیان اینکه فعالیت این مرکز طی سال‌های اخیر، گسترش پیدا کرده است، اظهار داشت: دوره‌های پسادکترا که دانشگاه به صورت فناورمحور به آن‌ها ورود پیدا کرده و طرح‌های فرصت مطالعاتی در صنعت نیز به فعالیت‌ها اضافه شده است.

محرمی خاطرنشان کرد: در این مرکز بر روی طرح‌های متنوعی از حوزه‌های کشاورزی، علوم انسانی، علوم پایه و فنی و مهندسی توسط اعضای هیات علمی، کار می‌شود.

وی ابراز کرد: طرح‌های پذیرش شده در این مرکز دارای ارزش از چند صد میلیونی تا مبالغ پایین و در گستره ملی تا شهرستانی است.

محرمی تصریح کرد: دانشگاه زنجان، دانشگاه جامع بوده و تمام رشته‌ها را شامل می‌شود و به این دلیل، طرح‌ها نیز در حوزه‌های مختلف است.

مدیر مرکز فناوری و ارتباط با جامعه دانشگاه زنجان در پاسخ به تفاوت فعالیت‌های این مرکز با مرکز رشد واحدهای فناور، گفت: پیش از این مرکزی به نام «کارآفرینی و ارتباط با صنعت» در دانشگاه وجود داشت که پس از جداسازی آن به ۲ مرکز، وظیفه کارآفرینی به مرکز رشد واحدهای فناور، منتقل شده و وظیفه ارتباط با صنعت نیز با ارتقا در ساختار دانشگاه به نام مرکز فناوری و ارتباط با جامعه، تشکیل شد.

محرمی با بیان اینکه مرکز فناوری و ارتباط با جامعه با دانشجویان در ارتباط نیست، اظهار داشت: اما علاوه بر اعضای هیات علمی و دانشجویان، افرادی از بیرون نیز می‌توانند به مرکز رشد واحدهای فناوری، ورود پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: متقاضیان ورود به مرکز رشد پس از طی مراحل پیش‌رشد و رشد در ادامه به شرکت دانش‌بنیان تبدیل می‌شوند.

محرمی افزود: مرکز رشد واحدهای فناور از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند و تا در این مرکز به مرحله‌ای برسند که بر روی پای خود ایستاده و سودآور شوند.

وی اظهار داشت: برخی شرکت‌های دانش‌بنیان عضو مرکز رشد تا کنون موفق به تولید محصولات مختلفی از دارو تا صنعت شده‌اند.

مدیر مرکز فناوری و ارتباط با جامعه دانشگاه زنجان در خصوص ایجاد پارک‌های علم و فناوری در استان‌ها گفت: ساختاری در سطح کشور تعریف شد که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای حرکت به سمت فناوری و تولید ثروت دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری را در سطح کشور تاسیس کرد.

وی اظهار داشت: پارک‌های علم و فناوری، سیستمی مجزا از دانشگاه بوده و زیر نظر وزارت علوم، فعالیت می‌کنند.

محرمی با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری، سیستم‌های زیربنایی دارند که هم می‌تواند جزو پارک و هم جزو دانشگاه باشد، خاطرنشان کرد: مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان، سیستمی است که هم جزو دانشگاه بوده و هم در راستای اهداف پارک علم و فناوری فعالیت می‌کند.

وی افزود: شرکت‌هایی که در مرکز رشد واحدهای فناور به مرحله دانش‌بنیان رسیده‌اند می‌توانند در پارک علم و فناوری مستقر باشند البته لزومی ندارد شرکت‌ها از طریق مرکز رشد دانشگاه وارد پارک شوند بلکه به صورت مستقیم نیز می‌توانند در پارک علم و فناوری مستقر شوند.

همین خبر در خبرگزاری ایرنا