خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان در فهرست سرآمدان علمی
دکتر هاشم شهروس وند دانشیار گروه شیمی در گروه الف فهرست سرآمدان علمی ایران قرار گرفته است

 

دکتر هاشم شهروس وند دانشیار گروه شیمی دانشگاه زنجان، با امتیاز 90 در گروه الف فهرست سرآمدان علمی ایران قرار گرفت.

فدراسیون سرآمدان علمی ایران (معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) با برنامه دستیابی به مرجعیت علمی، افزایش کیفیت علمی کشور و کمک به توسعه تحقیقات محققان معتبر، با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین و از ابتدای سال 1394 آغاز به کار کرده است. این برنامه در نظر دارد با شناسایی مستمر افراد توانمند و دارای بنیه علمی قوی و ارائه حمایت‌های ویژه از این افراد، کشور را به سمت مرجعیت علمی در جهان سوق دهد. در این برنامه سعی شده است با حمایت محققان سرآمد و توانمند برای افزایش تعاملات بین‌المللی با محققان معتبر جهان، استفاده از زیرساخت‌ها و امکانات مراکز معتبر علمی جهان سبب تقویت مراودات علمی و ارائه توانمندی های معتبر علمی کشور شود.

سرآمدان علمی  از بین افراد با توانمندی پژوهشی معتبر شناسایی و  در 2 گروه الف و ب انتخاب و حمایت می‌ شوند. این حمایت‌ها بصورت پرداخت گرنت‌های پژوهشی، گرنت‌های آزمایشگاهی، حمایت از شرکت در کنگره‌های معتبر بین‌المللی، جذب محقق پسادکتری و ... می‌باشد.

سرآمدان علمی افرادی هستند که فعالیت های پژوهشی  و دستاوردهای علمی  معتبری در سال‌های اخیر دارند. برای شناسایی این افراد از شاخص‌هایی که نشان دهنده فعالیت های پژوهشی و نه آموزشی بوده استفاده شده است. این افراد سالانه در یک مکانیزم رقابتی انتخاب می‌شوند.

اهداف فدراسیون عبارتند از:
* پرورش محققان سرآمد علمی همتراز با دانشمندان جهانی؛
* ارائه نظریه‌های معتبر علمی؛
* داشتن مراکز سرآمد در میان 100 مرکز برتر جهان؛ 
* انتشار مقالات علمی در مجلات معتبر؛
* داشتن برندگان جوایز معتبر علمی جهانی.

اقدامات فدراسیون در این زمینه عبارتند از:

* شناسایی مستمر استعدادها؛

* حمایت و تأمین زیرساخت‌ها و امکانات؛

* رصد و ارزیابی

 

این برنامه گام اول اجرایی خود را در اردیبهشت 1394 در راستای دستیابی به هدف بزرگ مرجعیت علمی جهانی برای ایران شروع کرده است و با یاری خداوند متعال، حمایت مسئولان، همکاری محققان و گردآوری نقطه نظرات و پیشنهادات متخصصان شاهد اجرای هرچه بهتر برنامه در سال‌های آینده باشیم.

بدیهی است در حال حاضر کشور با آرمان‌ها و اهداف انتخاب شده برنامه فاصله زیادی دارد و افراد انتخاب شده در مراحل کنونی تا رسیدن به مرجعیت علمی به تلاش گسترده، حمایت‌ها و زیرساخت‌های فراوانی نیاز دارند.

به دلیل گستردگی و تنوع موضوعات علمی و کمیت بالای محققان در کشور، اعتقاد فدراسیون بر این است که افراد توانمند و مستعدی در کشور تحقیقات خود را با سختی به پیش می‌برند و ممکن است در این گام نخست از قلم افتاده باشند. تمام تلاش و آرزوی فدراسیون شناسایی محققان سرآمد واقعی و حمایت همه جانبه از آنها برای دستیابی به آرمان‌ها و اهداف کشور است.

جهت مشاهده فهرست موسسات علمی- پژوهشی دارای سرآمد علمی کلیک نمایید.
 
دانشگاه زنجان ۳ تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه‌های کشور عراق امضا کرد
در راستای گسترش همکاری‌های بین‌المللی؛ دانشگاه زنجان ۳ تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه‌های کشور عراق امضا کرد.

تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۷

دانشگاه زنجان در راستای گسترش همکاری‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با کشور عراق، با سه دانشگاه صلاح الدین، ایشیک و موسسه ماد این کشور تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد. 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در راستای گسترش همکاری‌های بین المللی جمهوری اسلامی ایران با کشور عراق، دانشگاه زنجان، سه تفاهم نامه در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری با دانشگاه صلاح الدین، دانشگاه ایشیک و موسسه آموزشی ماد امضا کردند.

این تفاهم نامه‌ها در طی سفر مدیر همکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه زنجان به اقلیم کردستان منعقد گردید. دانشگاه صلاح الدین Salahaddin University در کشور عراق در سال ۱۹۶۸ در سلیمانیه برپا شده و در تاریخ ۱۹۸۱ به اربیل منتقل شده است. در این دانشگاه ۱۸ دانشکده وجود دارد که در زمینه‌های علوم، کشاورزی، مهندسی، اداره و اقتصاد، ادبیات، حقوق و تکنولوژی تدریس می‌شود.

دانشگاه ایشیک در سال ۲۰۰۸ در اربیل عراق برپا شده است و در رشته‌های مهندسی عمران، معدن، مکانیک، کامپیوتر و ... فعالیت دارد. موسسه ماد در شهر اربیل عراق قرار گرفته است و در زمینه‌های انرژی سوخت فعالیت می‌نماید که در تاریخ ۱۳۹۷/۰۹/۲۹ با دانشگاه زنجان تفاهم نامه امضا نموده است.
لازم به ذکر است که دانشگاه زنجان در نمایشگاه برپا شده در اربیل حضور داشت. در این نمایشگاه بازدید کنندگان با استقبال و علاقه‌ی بی نظیری از غرفه‌ی دانشگاه زنجان دیدن نموده و با فعالیت ها، رشته‌های موجود و جنبه‌های پژوهشی و آموزشی دانشگاه زنجان آشنا شدند.

همین خبر در خبرگزاری دانشجو

 
 ظرفیت پذیرش ۳۰ واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در مرکز رشد دانشگاه زنجان
گزارش بیست ظرفیت پذیرش ۳۰ واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در مرکز رشد دانشگاه زنجان

تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۷

مدیر مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه زنجان گفت: در حال توسعه امکانات مرکز رشد دانشگاه هستیم و در صورتی که این عملیات به اتمام برسد، برای حدود ۲۰ شرکت فعال در مرکز، امکانات کارگاهی در دانشگاه فراهم می‌شود. جلال صبا، مدیر مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه زنجان در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو گفت: مرکز رشد دانشگاه زنجان از سال ۸۴ فعالیت رسمی خود را آغاز کرده و اکنون به بلوغ رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر هر سه نوع شرکت، از جمله واحد‌های فناور پیش رشد و واحد‌های فناور رشد و شرکت‌های دانش بنیان در مرکز رشد دانشگاه زنجان فعالیت دارند و این نشان دهنده بلوغ مرکز رشد دانشگاه زنجان است.

صبا اضافه کرد: مرکز رشد دانشگاه زنجان، مرکزی جامع است و واحد‌های فناور و شرکت‌های دانش بنیان از تمامی رشته‌های فنی، کشاورزی، علوم انسانی و علوم پایه در آن فعالیت دارند و جامع بودن دانشگاه یکی از عوامل موثر در وجود چنین شرایطی برای این مرکز رشد است.
حدود ۲۵ شرکت در مرکز رشد دانشگاه زنجان فعالیت دارند
وی با بیان اینکه محدودیتی برای جذب واحد‌های فناور در درون و بیرون از دانشگاه وجود ندارد، ادامه داد: وبسایت مرکز رشد دانشگاه همواره بروز است و تمامی شرایط و اطلاعات مربوط به جذب به طور مداوم در این وبسایت آپدیت می‌شوند و با توجه به امکانات موجود اقدام به جذب واحد‌ها می‌کنیم و خوشبختانه تعداد مراجعات متناسب به ظرفیت مرکز رشد است و به همین دلیل دیگر نیازی به برگزاری جشنواره یا کارگاه برای معرفی و جذب ایده‌ها در مرکز رشد نداریم و به اطلاعیه‌های وبسایت اکتفا می‌کنیم.

مدیر مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه زنجان اظهار داشت: مرکز رشد دانشگاه زنجان ظرفیت پذیرش ۳۰ واحد فناور و شرکت دانش بنیان را دارا است و در حال حاضر حدود ۲۵ شرکت در آن فعالیت دارند و در مرحله پیش رشد از ۶ تا ۹ ماه این واحد‌ها می‌توانند در مرکز فعالیت داشته باشند و در مرحله رشد تا ۳ سال که این بازه زمانی تا ۵ سال قابل تمدید بوده و پس از این بازه زمانی شرکت‌ها به پارک یا شهرک‌های صنعتی انتقال داده می‌شوند.

وی تصریح کرد: آنچه برای مرکز رشد دانشگاه زنجان اهمیت دارد، این است که واحد و شرکتی که از مرکز رشد خارج می‌شود در بیرون از دانشگاه موفق عمل کند و به حد کافی رشد نماید.
در حال توسعه امکانات مرکز رشد دانشگاه هستیم
صبا ادامه داد: در هر واحد فناور دانشگاه به طور متوسط ۳ تا ۴ نفر فعالیت دارند و به طور کلی ۱۰۰ نفر از این طریق مشغول فعالیت در واحد‌ها و شرکت‌های فناور مرکز رشد دانشگاه زنجان هستند و به نوعی اشتغالزایی برای این افراد صورت گرفته است.

وی یادآور شد: در حال حاضر در حال توسعه امکانات مرکز رشد دانشگاه و ساخت و بازسازی سوله‌های آن هستیم و در صورتی که این عملیات به اتمام برسد برای حدود ۲۰ شرکت فعال در مرکز، امکانات کارگاهی در دانشگاه فراهم می‌شود. این در حالی است که در کمترین مرکز رشدی، کارگاه و امکاناتی به همین صورت در دانشگاه وجود دارد.

مدیر مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه زنجان گفت: تعداد ۱۴ سوله در دانشگاه زنجان وجود داشت که از نظر سازه قدیمی بوده و به مرور تبدیل به انباری شده بودند و بنا به نیاز از ستاد اقتصاد مقاومتی استان درخواست اعتبار برای بازسازی و ترمیم این سوله‌ها نمودیم تا پس از استانداردسازی آن‌ها را در اختیار شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه قرار دهیم و خوشبختانه موفق به انجام این کار شدیم و عملیات ساختمانی آن در حال انجام است و امیدواریم برای سال آینده این سوله‌ها به بهره برداری برسند و به عنوان کارگاه در اختیار شرکت‌های دانش بنیان و واحد‌های فناور قرار گیرند. نمونه این سوله‌ها را در هیچ دانشگاهی نداریم و وجود آنان ظرفیت خوبی برای مرکز رشد دانشگاه است تا واحد‌ها در این کارگاه‌ها به فعالیت بپردازند.
واحد‌های فناور دانشگاه زنجان به مرحله درآدزایی رسیده اند
وی ابراز داشت: مرکز رشد دانشگاه، در مرحله پیش رشد دفتر کاری با تخفیف ۹۰ درصد در اختیار این واحد‌ها قرار می‌دهد و در مرحله رشد با تخفیف ۸۰ درصد و در سال‌های بعد این مقدار تخفیف به مرور ۲۰ درصد کاهش پیدا می‌کند و هدف از آن مستقل شدن واحد‌ها و اتکا به توان خود است. علاوه بر آن اینترنت و فضای کارگاهی و آزمایشگاهی و تسهیلات بدون کارمزد با دوره تنفس به آنان ارائه می‌شود و این وام در مرحله پیش رشد تا سقف ۱۰ میلیون تومان و در مرحله رشد تا سقف ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان است و از محل اعتبارات مرکز رشد به واحد‌ها تخصیص می‌یابد و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

صبا ادامه داد: واحد‌های فناور دانشگاه زنجان به مرحله درآدزایی رسیده اند و کلیه درآمد آنان به خودشان تعلق دارد و دانشگاه در آن دخالتی ندارد. وی تاکید کرد: مرکز رشد دانشگاه زنجان به شدت با مشکل کمبود بودجه مواجه است و اگر بودجه بیشتری در اختیار این مرکز قرار می‌گرفت با این رویکرد مثبتی که بدون هیچگونه چشم داشتی به درآمدزایی و رشد واحد‌ها کمک می‌کند، واحد‌های بیشتری را می‌توانست جذب کند.

اصلی‌ترین بستر رشد واحد‌های فناور، مرکز رشد دانشگاه است
مدیر مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه زنجان با تاکید بر اینکه اصلی‌ترین بستر رشد واحد‌های فناور، مرکز رشد دانشگاه است، افزود: واحد‌های فناور با کمک مراکز رشد می‌توانند ایده هایشان را پرورش دهند و وارد مرحله دانش بنیانی شوند. ساختار‌های مرکز رشد دانشگاه زنجان از نظر پذیرش، حمایت مالی و تحویل بسیار منظم است و مشکل اصلی آن کمبود بودجه است و امیدواریم این مسئله رفع گردد تا بتوانیم به نحو بهتری به واحد‌ها سرویس دهی کنیم.

وی بیان داشت: یکی از واحد‌های فناور دانشگاه زنجان امسال به عنوان واحد فناور برتر معرفی شد و ۸ واحد ما در حال حاضر به عنوان شرکت دانش بنیان فعالیت دارند و تعدادی از واحد‌های مرکز رشد دانشگاه در شرف دانش بنیان شدن، هستند.

همین خبر در خبرگزاری دانشجو
اساتید دانشگاه زنجان در فهرست دانشمندان برتر ESI
3 استاد دانشگاه زنجان، با اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، درفهرست دانشمندان یک درصد برترESI قرار گرفتند.

تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۷

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان، بنا به اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و براساس آخرین فهرست دانشمندان یک درصد برتر ESI تهیه شده توسط این پایگاه، علاوه بر دکتر علی رمضانی (استاد گروه شیمی)، نام دکتر صالح مبین (استادیار گروه مهندسی برق) و دکتر عباس ربیعی (دانشیار گروه مهندسی برق) نیز دراین فهرست قرار گرفته است.
پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI-ESI) براساس فعالیت ۱۰ سال اخیر پژوهشگران مختلف به ارایه فهرستی از دانشمندان برتر می‌پردازد که هر دو ماه یک‌بار بروزرسانی می‌شود.
معیار انتخاب پژوهشگران برتر، تعداد استناد‌های صورت گرفته به تولیدات علمی آن‌ها در رشته و حوزه‌های موضوعی بیست و دو گانه مورد ارزیابی پایگاه تامسون رویترز (ISI-ESI) است.
برهمین اساس پژوهشگرانی که براساس مقالات چاپ شده خود، بالاترین استناد را داشته اند، مرتب سازی و سپس یک درصد برتر آن‌ها، در حوزه‌های مختلف انتخاب و معرفی می‌شوند.
این دانشگاه درتمامی رشته‌ها به غیرازپزشکی دانشجو پذیرش می‌کند وهم اکنون ۴۲۰ هیئت علمی دارد.

همین خبر در باشگاه خبرنگاران جوان

همین خبر در خبرگزاری صدا و سیما

 
زنجان از نظر فرسایش خاک، رتبه نخست کشوری را دارد
زنجان از نظر فرسایش خاک، رتبه نخست کشوری را دارد.

تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ 

دانشیار گروه خاک‌شناسی دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان گفت: استان زنجان از نظر فرسایش خاک، رتبه نخست کشوری را دارد.

به گزارش ایسنا، علیرضا واعظی صبح امروز در همایش «بزرگداشت روز جهانی خاک»، اظهار کرد: خاک بزرگ‌ترین ذخیره‌گاه آب است و در همین راستا، طی دهه گذشته بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، برنامه‌های سدسازی خود را تعطیل کرده‌اند. همچنین خاک، ذخیره «کربن» را بر عهده دارد و علاوه بر این‌که چرخه عناصر غذایی و زیست‌گاه جانوران است، از افزایش دمای کره زمین جلوگیری می‌کند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به این‌که اقلیم زنجان نیمه‌خشک و متمایل به خشک است و تشکیل خاک در این استان بسیار کند است، ادامه داد: میزان بارندگی در استان زنجان کم و شدت تبخیر زیاد بوده و سرعت تشکیل خاک بسیار کند است. از این‌رو با نابودی سریع منبع مهمی به نام خاک مواجه هستیم؛ در واقع سرعت تشکیل خاک در طول سال نیم تن در هکتار است و روند تخریب، گاهی به 10 تن نیز می‌رسد.

وی با بیان این‌که اغلب خاک‌های زراعی از نظر عناصر غذایی پرمصرف فقیر شده است، افزود: 95 درصد از مواد غذایی ما به صورت مستقیم و غیرمستقیم از خاک و فقط 5 درصد از طریق فرآورده‌های آبزی و کشت هیدروپونیک تامین می‌شود. تخریب خاک یعنی کاهش توانایی خاک در تولید محصول و فقط با کوددهی و مصرف سموم تا حدودی می‌توان این وضعیت را به صورت موقت حفظ کرد. آلودگی و شورشدگی منابع خاک موجود غیرقابل چشم‌پوشی است و آلودگی از جنبه‌های مهم تخریب شیمیایی خاک به شمار می‌رود.

واعظی با بیان این‌که تغییر کاربری و توسعه کشاورزی در خاک‌های فقیر باعث تخریب خاک می‌شود، تصریح کرد: متاسفانه خاک‌ورزی‌های ما همچنان به موازات شیب صورت می‌گیرد و مدیریت نامطلوب است. تقسیم اراضی نیز به موازات شیب صورت گرفته است و همین باعث می‌شود که روز به روز از عرض اراضی کم شده و طول اراضی سر جای خود باقی بماند. به عنوان مثال، در عکس هوایی از پهنه تهم، مشخص است که همه شخم‌زنی‌ها به موازات شیب است. در حالی که کل پهنه باید عمود بر شیب شخم می‌خورد.

عضو هیئت‌علمی گروه خاک‌شناسی دانشگاه زنجان یادآور شد: سرعت تشکیل خاک در ایران بسیار کمتر از مناطق گرم و مرطوب است و از نظر مدیریت نیز ضعیف‌تر هستیم. آب در ردیف‌های شخم به شدت جاری می‌شود و با هدررفت آب و خاک مواجه‌ایم. در چنین شرایطی، باروری خاک روز به روز فقیرتر و وابسته به مصرف نهاده‌ها می‌شود. علاوه بر این، متاسفانه از نظر کربن آلی خاک بسیار فقیر هستیم و نزدیک به بحران قرار داریم در حالی که ماده آلی، زمینه را برای تشکیل خاک پایدار و ذخیره عناصر غذایی فراهم می‌کند.

وی با بیان این‌که اگر طی نیم قرن آینده، ماده آلی خاک موجود را یک درصد افزایش دهیم، یعنی مدیریت پایدار داشته‌ایم، افزود: بیش از 60 درصد از خاک‌های کشور کمبود ماده آلی دارد و این بسیار تکان‌دهنده است. همچنین منابع خاک کشور از کوددهی مازاد رنج می‌برد و کوددهی ما متناسب با نیاز گیاه و مقدار عنصر موجود در خاک صورت نمی‌گیرد. همین موجب شده است که روز به روز آمار شوری خاک در کشور افزایش بیابد. متاسفانه تا کنون 10 درصد از جمعیت جانوری و 2 درصد از گونه‌های گیاهی ایران منقرض شده است.

واعظی با اشاره به این‌که شدت آلودگی خاک در ایران در وضعیت بحرانی قرار دارد و همه سبزی‌جات ما آلوده هستند، افزود: هنوز تعریفی از محصول ارگانیک و سالم نداریم. یکی از راه‌کارهای مدیریتی این است که خاک‌ورزی به حداقل برسد . باید پوشش گیاهی ضعیف خود را حفظ کنیم و تناوب زراعی و آیش را مورد توجه قرار دهیم. در چنین شرایطی شاهد حفظ امنیت غذایی، منابع آب، تنوع زیستی و در نهایت رشد اقتصادی خواهیم بود.

مدرس دانشگاه زنجان همچنین با اشاره به این‌که طی 45 سال گدشته در شش کلان‌شهر، 190 هزار هکتار از اراضی، تغییر کاربری داده است، خاطرنشان کرد: ارتقای فرهنگ عمومی در مورد اهمیت حفظ خاک، نظارت هرچه بیشتر سازمان جهادکشاورزی در مدیریت پایدار خاک از راه اصلاح شخم و به کارگیری روش‌های خاک‌ورزی حفاظتی، نظارت هر چه بیشتر بر مصرف کودهای شیمیایی، نظارت هر چه بیشتر بر جلوگیری از مصرف آب‌های آلوده شهری در باغات و مزارع و تقویت کارهای پژوهشی از جمله اقداماتی است که باید در راستای حفظ منابع خاک صورت بگیرد.

همین خبر در خبرگزاری ایسنا
مصرف مواد صنعتی هر چهل سال 40 برابر افزایش می‌یابد
مصرف مواد صنعتی هر چهل سال 40 برابر افزایش می‌یابد.

تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۷ 

استادتمام دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: هر 40 سال، مصرف مواد صنعتی 40 برابر افزایش می‌یابد.

به گزارش ایسنا، پروفسور مرتضی اصانلو صبح امروز در نخستین همایش معدن‌کاری سبز ایران که در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه زنجان برگزار شد، اظهار کرد: با وجود نکات مثبتی که در رابطه با بخش معدن وجود دارد، معدنکاری طبیعتا هنگام برداشت باطله، تعادل زمین را برهم می‌زند و احتمال می‌رود که آب را دچار آلودگی کند که در این زمینه دچار مشکل هستیم.

این مسئول ادامه داد: ذخایر پرعیار در حال استخراج هستند و یا استخراج شده‌اند و آنچه که برای آینده باقی می‌ماند ذخایر کم‌عیار است و معدنکاری احتمال انقراض گونه‌های گیاهی و حیوانی، اشغال اراضی، نشست زمین در معادن زیرزمینی را به وجود می‌آورد اما همه این‌ها با معدنکاری سبز، بازسازی، تعامل با محیط زیست تا حدودی قابل پیشگیری است.

وی معدنکاری را نیاز بشر دانست و افزود: در حال حاضر 2 میلیارد گوشی موبایل در جهان وجود دارد و رسیدن به 7 میلیارد گوشی موبایل جزو برنامه‌های اعلام شده است که تولید این میزان گوشی موبایل نیاز به مس دارد که باید از معادن استخراج شود، به همین دلیل تعامل در معدنکاری مطرح می‌شود که آسیبی که به محیط زیست در طی فرآیند معدنکاری می‌رسد، برای استفاده نسل بعد آماده شود.

پروفسور اوصانلو تصریح کرد: تغییر شکل طبیعت، اسیدی شدن آب‌ها، آلوده‌ شدن آب‌های سطحی و آسیب دیدن اراضی از جمله مضرات معدنکاری است و برای این حالت‌ها هم برنامه بازسازی وجود دارد و با توجه به ویژگی‌های معدنکاری که در سال 2015 اعلام شد، کاهش عیار مس به میزان 5 درصد در سال 1900 بوده که البته در رابطه با فرآوری اقدامات مناسبی انجام شده است.

این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به انواع سرمایه‌گذاری‌ها در معادن، یادآور شد: در نوع اول سرمایه‌گذاری نیاز به حضور ندارد همانند آنچه که در معدن سرچشمه اتفاق افتاد و فقط   وسایل و تجهیزات شرکت در محل معدن حضور دارند و در نوع دوم، سرمایه‌گذاری تابع تولید فازی است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر معادن تا عمق 300 متر به روش روباز استخراج می‌شود و بیش از 300 متر تا دو کیلومتر به صورت زیرزمینی و بیش از آن هنوز اطلاعات زمین‌شناسی برای استخراج آن وجود ندارد و یکی از جاهایی که باید بر روی آن کار شود، انجام مطالعات زمین‌شناسی از سقف پوسته زمین تا عمق 3 کیلومتری است و این نیاز کشور برای بروز شدن تا سال 2050 است.

اصانلو اظهار کرد: مطالعات کمی در کشور در عمق 1500 متر انجام شده و از 500 متر بیشتر به دلیل تمام شدن حفاری، ابهام وجود دارد و رسیک سرمایه‌گذاری بالایی دارد و نباید فراموش کرد که بحث استخراج‌های عمیق و سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها مشروط به مطالعات زمین‌شناسی در این حوزه است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: معدنکاری تحت تاثیر دو پدیده است که یکی جهانی شدن است که خود سبب دسترسی به تلفن و کشتی عظیم‌الجثه برای حمل و نقل آسان شده و در 50 سال گذشته که این امکانات نبود، شرکت‌های معدنی داخلی فقط توان پوشش نیازهای داخلی را داشتند و عصر طلایی که عامل دیگری در تغییرات معدنکاری است، بدین معنی است که هر 40 سال مصرف مواد صنعتی 40 برابر افزایش می‌یابد، یعنی اگر چند معدن بزرگ سنگ‌اهن و ذغال‌سنگ در برزیل و استرالیا راه‌اندازی شود، از راه‌اندازی صدها معدن کوچک در ایران توجیه اقتصادی بیشتری دارد.

همین خبر در خبرگزاری ایسنا
توسعه پژوهش در استان زنجان نیازمند همراهی و حمایت همه جانبه است
رئیس دانشگاه زنجان: توسعه پژوهش در استان زنجان نیازمند همراهی و حمایت همه جانبه است.

تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۷

زنجان-رئیس دانشگاه زنجان تاکید کرد: توسعه پژوهش در استان زنجان نیازمند همراهی و حمایت همه جانبه است.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن نجفیان ظهر سه شنبه در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان که به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار شد،بابیان اینکه جایگاه امروز کشور باید بر اساس شاخص‌های جهانیموردسنجش و ارزیابی قرار گیرد، افزود: با توجه به اینکه عرصه علم، عرصه جهانی به شمار می‌رود، لذا برای تعیین جایگاه کشور در این عرصه باید ارزیابی‌ها و سنجش‌هایی که صورت می‌گیرد بر اساس شاخص‌های جهانی باشد.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه ایران اسلامی در طول پنج سال گذشته توانسته است به توانمندی‌های ارزشمندی در عرصه‌های علمی دست یابد که نمونه بارز آن، رشد ۳۴ درصدی در تعداد مقالات ثبت‌شده در پایگاه ISI بوده است، تصریح کرد: یکی از دلایل این رشد را باید در اقدامات فرا بخشی که در حوزه پژوهش و فناوری صورت گرفته است، دانست.

رئیس دانشگاه زنجان با یادآوری اینکه تشکیل ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری در کشور را به فال نیک گرفته و تلاش می‌کنیم که این ستاد در استان نیز در سطح بالایی برگزار شود، ادامه داد:  توسعه پژوهش در استان زنجان نیازمند همراهی و حمایت همه جانبه است.

نجفیان افزود: اگر می‌خواهیم در عرصه پژوهش حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشیم، باید همه بخش‌ها را در این زمینه درگیر کنیم؛ چراکه مقوله پژوهش، مسئله‌ای فرا بخشی است.

رئیس دانشگاه زنجان در ادامه با اشاره به اینکه ایجاد ارتباط قوی و منسجم و هدفمند بخش‌های اجرایی کشور و جامعه با مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری، از اهداف مهم برنامه‌های هفته پژوهش به شمار می‌رود، اظهار کرد: نیاز امروز جامعه در عرصه پژوهش این است که بتوانیم گام‌های ارزشمندی در راستای فعال کردن جامعه جهت تمرکز بر ابعاد مختلف مقوله پژوهش و فناوری برداریم.

نجفیان با تأکید بر اینکه باید از تجربیات کشورهای توسعه‌یافته در عرصه پژوهش استفاده کنیم، افزود: اعتقاد راسخ به این مهم داریم که عرصه پژوهش مقوله‌ای مستمر بوده و نمی‌توان آن را به یک هفته محدود کرد، به همین خاطر در این مدتتعیین‌شده باید اقدامات شاخصی را در شأن پژوهش انجام داده و با توجه به اینکه پژوهش به‌تازگی وارد کشور شده، باید از تجربیات کشورهای توسعه‌یافته در این زمینه استفاده کنیم.

وی  با یادآوری اینکه برگزاری جشنواره تجلیل از برترین‌های عرصه پژوهش، از مهم‌ترین برنامه‌های هفته پژوهش به شمار می‌رود، ادامه داد: در جشنواره امسال،تعیین‌شده است که افرادی قادر به حضور در آن خواهند بود که در طول سه سال گذشته، موفق به اخذ عنوان پژوهشگر برتر در استان نشده باشند.

همین خبر در خبرگزاری مهر
رئیس انجمن علوم خاک ایران در زنجان: مدیریت ضعیفی در حوزه خاک داریم
رئیس انجمن علوم خاک ایران در زنجان: مدیریت ضعیفی در حوزه خاک داریم.

تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ 

زنجان-رئیس انجمن علوم خاک ایران در زنجان گفت: متاسفانه مدیریت ضعیفی در حوزه خاک داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا واعظی ظهر دوشنبه در همایش بزرگداشت روز جهانی خاک که به میزبانی سالن زیتون سازمان جهادکشاورزی استان زنجان برگزار شد، با بیان اینکه مدیریت ضعیفی در حوزه خاک داریم و این در حالی است که سرعت تشکیل خاک در ایران بسیار کمتر از مناطق گرم و مرطوب است، افزود: متاسفانه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های حوزه خاک این است که روند فرسایش خاک در ایران به مراتب بیشتر از سایر کشورها است.

وی با یادآوری اینکه مشکل ما در زمینه خاک فقط مربوط به روند فرسایش آن نبوده و از نظر کربن آلی خاک نیز بسیار فقر هستیم و همین امر باعث می‌شود که تشکیل خاک پایدار و ذخیره عناصر غذایی را نداشته باشیم، ادامه داد: خاک، ذخیره «کربن» را بر عهده داشته و علاوه بر این‌که چرخه عناصر غذایی و زیست‌گاه جانوران است، از افزایش دمای کره زمین نیز جلوگیری می‌کند.

عضو هیئت‌علمی گروه خاک‌شناسی دانشگاه زنجان با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های جدی امروز در حوزه خاک مربوط به میزان آلودگی این عنصر حیاتی است که متاسفانه روند این آلودگی در کشور ما در وضعیت بحرانی قرار دارد، تصریح کرد: این بدان معنی است که همه سبزیجات ما آلوده هستند، لذا باید راهکارهای موثری در این زمینه اتخاذ کنیم که یکی از این راهکارها می‌تواند به حداقل رساندن خاک‌ورزی باشد.

واعظی با یادآوری اینکه بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته برنامه‌های سدسازی خود را به دلیل اهمیتی که خاک در بحث ذخیره‌سازی آب دارد، تعطیل کرده‌اند، یادآور شد: امروز در استان زنجان با معضل جدی به نام از بین رفتن خاک مواجه هستیم؛ چرا که روند و سرعت تشکیل خاک در استان زنجان به دلیل اقلیم نیمه‌خشک و متمایل به خشک آن بسیار کند است، این در حالی است که سرعت فرسایش خاک، مهارنشدنی است.

رئیس انجمن علوم خاک ایران در زنجان با بیان اینکه متاسفانه بیش از ۶۰ درصد از خاک‌های کشور با کمبود ماده آلی مواجه بوده و علاوه بر این منابع خاک کشور از وجود معضل دیگری به نام کوددهی مازاد رنج می‌برد، افزود: آمار حاکی از آن است که تا به امروز ۲ درصد از گونه‌های گیاهی و ۱۰ درصد از جمعیت جانوری ایران منقرض شده که همه این مسائل نیاز به بازنگری جدی در مدیریت خاک دارد.

واعظی با تاکید بر اینکه امروز نیازمند انجام اقدامات ضروری در راستای حفظ منابع خاک هستیم، گفت: این اقدامات می‌تواند در قالب برنامه‌هایی چون نظارت هر چه بیشتر بر جلوگیری از مصرف آب‌های آلوده شهری در باغات و مزارع، ارتقای فرهنگ عمومی در مورد اهمیت حفظ خاک، به کارگیری روش‌های خاک‌ورزی حفاظتی و ... باشد.

همین خبر در خبرگزاری مهر
نیازمند همکاری‌های بین‌المللی برای رشد و بالندگی دانشگاه‌ها هستیم
رئیس دانشگاه زنجان: نیازمند همکاری‌های بین‌المللی برای رشد و بالندگی دانشگاه‌ها هستیم.

تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۷ 

زنجان-رئیس دانشگاه زنجان تاکید کرد: امروز نیازمند همکاری‌های بین‌المللی برای رشد، حیات دانشگاه‌ها و از همه مهم‌تر بالندگی در این عرصه هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن نجفیان بعد از ظهر چهارشنبه در همایش بین‌المللی حکومت ایلخانان و تاثیر آن بر راه ابریشم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار شد، با تاکید بر اینکه در برهه کنونی، زنده بودن مراکز علمی در گرو پژوهش‌های علمی است، افزود: اگر خواهان دست‌یابی به یافته‌های جدید علمی هستیم باید ارتباطات خود را با سایر مراکز علمی کشور گسترش دهیم.

وی یکی از ضرورت‌های جامعه علمی کشور در برهه کنونی را تقویت دیپلماسی در این عرصه برای غلبه بر تحریم‌های ناجوانمردانه عنوان کرد و ادامه داد: امروز نیازمند همکاری‌های بین‌المللی برای رشد، حیات دانشگاه‌ها و از همه مهم‌تر بالندگی در این عرصه هستیم، به همین خاطر میزبانی دانشگاه زنجان از برگزاری همایش‌های بین‌المللی را به فال نیک گرفته و امیدواریم این میزبانی‌ها تداوم داشته باشد.

نجفیان با اشاره به اینکه همکاری‌های علمی می‌توان باعث تقویت همکاری‌های سیاسی کشورها نیز بشود، تصریح کرد: امروز باید به دنبال تحکیم‌بخشی به روابط فرهنگی و تاریخی خود با کشورهای آسیای میانه باشیم؛ چرا که این ارتباط در گذشته بسیار منسجم بود.

دبیر علمی همایش بین‌المللی حکومت ایلخانان و تاثیر آن بر راه ابریشم نیز در این همایش از ارسال ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه این همایش خبر داد و با اشاره به اینکه برگزاری این همایش به صورت بین‌المللی مورد تایید ISC قرار گرفت، افزود: حاصل مقالات ارسال شده به شرکت‌کنندگان این همایش اهدا شد و قرار است با بازبینی علمی و با تایید ایکاس به زبان انگلیسی چاپ شود.

سعید بیات با بیان اینکه در منطقه میانی جاده ابریشم به‌ویژه آسیایی مرکزی اقوامی بودند که امنیت این راه را دستخوش ناامنی می‌کردند، اظهار کرد: عده‌ای بر این عقیده‌اند که مغولان به بخش‌های عظیمی از راه ابریشم دست یافتند و با حذف قوانین دست و پاگیر، بازرگانان به رونق آن افزودند. مخالفان این امر بر آن‌اند که مغول‌ها نقشی در امنیت این راه داشتند اما خرابی‌هایی که در شهرها به وجود آوردند، زیرساخت‌های تجاری را از بین برد.

همین خبر در خبرگزاری مهر

همین خبر در خبرگزاری ایسنا
صفایی‌فراهانی: اقتصاد انحصاری و دولتی فساد ایجاد می‌کند
صفایی‌فراهانی: اقتصاد انحصاری و دولتی فساد ایجاد می‌کند.

تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۷

گروه سیاست و اقتصاد ـ عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران اقتصاد متکی به دولت و رانت‌خواری را عامل ایجاد فساد خواند و گفت: اقتصاد را باید متکی به دانش کنیم و راه نجات کشور با دانایی دانشگاهیان محقق می‌شود.

به گزارش ایکنا از زنجان، محسن صفایی‌فراهانی، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران شب گذشته، ۲۲ آبان‌ماه در نشست دانشجویی با موضوع روند توسعه اقتصادی در چند دهه گذشته ایران که به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار شد، اظهار کرد: علت وجود فساد اقتصادی در کشورهای مشابه ایران در جهان، به دلیل انحصاری بودن اقتصاد در دست بخش دولتی است که این انحصار، امکان رقابت را از سایرین سلب کرده و در نتیجه در کوچک‌ترین کار اقتصادی نیز فساد به وجود می‌آید. 
وی بیان کرد: نتیجه اقتصاد انحصاری در کشور این است که فساد را پایه‌گذاری و از رشد جلوگیری می‌کند و این در حالی است که امروز در کشوری زندگی می‌کنیم که  ۸۰ درصد اقتصادش در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار دارد. 
صفائی‌فراهانی با اشاره به اینکه وقتی دانش در خدمت اقتصاد قرار گیرد، رابطه انحصاری بودن با اقتصاد قطع می‌شود، بیان کرد: نوع اقتصاد بر روی زندگی مردم تأثیرگذار بوده اما متأسفانه فضای غیر‌رقابتی و فرار از دانش موجب شده تا در جامعه شاهد ایجاد بازار سیاه، رانت‌خواری و صف‌های طولانی جهت ثبت‌نام باشیم. 
نماینده مردم تهران در مجلس ششم یادآور شد: برخی از مسئولان ادعا می‌کنند طی چند سال اخیر در بخش صادرات غیر‌نفتی موفق بوده‌ایم؛ در سال ۹۵ بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که ۴۴ میلیارد دلار نفت خام و مابقی مواد خام بوده است که نتیجه آن غارت بخش قابل توجهی از سرمایه‌های ملی کشور بدون هیچ فرآوری و به وسیله عده‌ای محدود بوده است. 
عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد: متأسفانه سرمایه ملی کشور به وسیله عده‌ای محدود به معنای واقعی غارت می‌شود؛ طبق آمار ارائه شده در سال ۹۵ نزدیک به ۹۲ درصد مواد خام صادر شده است و این یعنی دارایی‌های ملی کشور به وسیله رانت صادر شده‌ و هیچ‌کس نیز مانع آن نشده است. 
این مسئول تصریح کرد: آنچه اکنون در ایران اتفاق می‌افتد، فساد نیست، بلکه غارت اموال ملی است؛ در آذرماه سال ۸۴ دولت نهم روی کار آمد در این سال میزان معوقات بانکی ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود اما در پایان سال ۹۲ میزان این معوقات به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده بود، به‌طوری‌ که امروز اکثر این معوقات بانکی سوخت شده است. 
صفایی‌فراهانی خاطرنشان کرد: امروز باید در ایران به دنبال راهکاری جهت مقابله با این نوع اقتصاد بود؛ مادامی که اقتصاد در انحصاری خاص باشد اقتصاد غرق در فساد خواهد بود؛ سهم رشد بهره‌وری طی سال‌های اخیر در ایران ۱۰ درصد بوده‌ و این درحالی است که این درصد در کشور‌های صنعتی ۸۰ درصد بوده‌ است. 
وی با اشاره به اینکه رشد بهره‌وری در کشور بر اساس برنامه سوم، چهارم، پنجم و ششم توسعه ۸ درصد تعیین شده است، بیان کرد: این درحالی است که اکنون این رقم زیر ۳ درصد است و طبق گزارش اعلامی بانک جهانی درباره میزان ساعت کاری در سال ۲۰۱۸ ، ترکیه کشور همسایه ایران متوسط کار هفتگی ۴۵ ساعت بوده اما این میزان در ایران ۱۱ ساعت است؛ به راستی با چنین میزان ساعت چگونه می‌توانیم صاحب اقتصادی پویا و توانمند باشیم؟ 
عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران ادامه داد: اگر بند ناف اکثر پتروشیمی‌ها را در ایران ببریم زیان می‌کنند؛ چراکه پتروشیمی‌ها جهت صادرات از رانت استفاده می‌کنند و با به وجود آمدن انحصار در ایران، دانش، گریزان شده است و اقتصادی که در کنارش رانت وجود داشته باشد دانش به وجود نخواهد آمد.
وی افزود: امروز سیل کسانی‌ که از کشور به‌عنوان فرار مغزها مهاجرت می‌کنند در حال افزایش است؛ یکی از مشکلاتی که در ایران با آن مواجه هستیم این است که هیچ دانش‌آموزی برای زندگی کردن آموزش ندیده ‌است، به‌ طوری‌ که هیچ دانش‌آموزی با درک صحیح از حقوق شهروندی تربیت نشده ‌است. 
صفائی‌فراهانی در ادامه با بیان اینکه نظام آموزشی کشور یک مشت فرمول خشک را در مغز دانش‌آموزان فرو می‌کند بدون آن‌که متوجه خروجی این دانش‌آموزان باشد، افزود: ایران در طول چهل سال با دنیا به‌خصوص آمریکا مقابله کرده‌ است اما آیا ایران بیشتر از آمریکا صدمه دیده یا کشورهایی چون آلمان، ژاپن و ویتنام؟ این کشورها بیشتر از ایران از آمریکا صدمه دیده‌اند اما چگونه آلمان امروز در جایگاه دوم اقتصاد اروپا قرار گرفته است؟ دلیل موفقیت این کشورها نخست در آموزش و دوم نزدیک نشدن دولت این کشورها به اقتصاد کشورشان بوده است. 
عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی تصریح کرد: وقتی قرار باشد از اندیشه و خرد آدم‌ها استفاده نشود و تنها عده‌ای محدود تصمیم‌گیرنده سیستم باشند، عقب خواهیم ماند؛ امروز همه به دنبال این هستیم که زمان بگذرد؛ کدام سازمان ایرانی را می‌شناسید که نگاه بلند‌مدت داشته باشد؟ یک برنامه توسعه معرفی کنید که ۵۰ درصد با موفقیت همراه باشد. 
این مسئول گفت: نتیجه پرسشگر نبودن این است که اگر بخواهیم از کسی سئوال کنیم، می‌گویند به شما ارتباطی ندارد. در واقعیت مالک یک کشور، ملت است نه آن‌که عده‌ای در قالب مسئولیت در جایگاه‌های مختلف نشسته‌اند؛ اگر مردم عادت به پرسشگری داشته باشند مسئولان نیز پاسخگو خواهند بود؛ چراکه دلیل رقم‌های اختلاس شده در کشور رانت‌خواری بوده است. 
وی خاطرنشان کرد: اگر خواهان تغییر هستیم باید با دانش وارد عرصه شویم؛ دانشجویان به عنوان مدیران آینده باید با دانش بالا و توانایی بیشتر از دانشگاه فارغ‌‌‌التحصیل شوند؛ چراکه راه نجات کشور ایران با دانایی دانشگاهیان محقق می‌شود.

همین خبر در خبرگزاری ایکنا
تسلیت حضور سرکار خانم صباحی

عرض تسلیت درگذشت مادر گرامی سرکار خانم نگین صباحی

ما همه فانی و بقا بس توراست

همکار گرامی

سرکار خانم نگین صباحی

مصیبت وارده را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحومه و صبر جمیل برای جنابعالی، خانواده محترمتان و سایر بازماندگان خواهانیم.

 

به اطلاع همکاران ارجمند می رساند مراسم تشییع امروز 24 دی ماه ساعت 14:30  از مقابل منزل آن مرحومه واقع در اعتمادیه- خیابان هشتم وسط به سمت مزار بالا،  شام غریبان امشب بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد الهادی (ع) واقع در اعتمادیه و مجلس ترحیم فردا ساعت 14:30 تا 16 در همان مسجد برگزار خواهد شد.

 

 
تسلیت حضور جناب آقای دکتر خسروی

عرض تسلیت درگذشت مادر مقام گرامی جناب آقای دکتر یونس خسروی

ما همه فانی و بقا بس توراست

همکار گرامی

جناب آقای دکتر یونس خسروی

مصیبت وارده را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحومه و صبر جمیل برای جنابعالی، خانواده محترمتان و سایر بازماندگان خواهانیم.

 

به اطلاع همکاران ارجمند می رساند مراسم تشییع امروز 24 دی ماه ساعت 11 صبح از مقابل منزل آن مرحومه واقع در زیباشهر- فاز2 – خیابان شیرازی 11- قطعه 567 به سمت مزار پایین و شام غریبان امشب بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد امام محمدباقر (ع) واقع در اراضی پایین کوه برگزار خواهد شد.

 

 

 
مهلت ارسال مستندات 8 بهمن ماه 97
«دومین جشنواره ملی زن و علم (نکوداشت زنده یاد دکتر مریم میرزاخانی)»

 

نظر به اهمیت تجلیل و تکریم از تلاش های بانوان نخبه و فعال دانشگاهی، معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همکاری معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده و سایر نهادهای معتبر علمی کشور در نظر دارد «دومین جشنواره ملی زن و علم (نکوداشت زنده یاد دکتر مریم میرزاخانی)» را در اسفندماه سال جاری همزمان با ایام هفته بزرگداشت مقام زن برگزار نماید. لذا دستورالعمل، فراخوان و وپوستر جشنواره مذکور جهت اطلاع و بهره برداری پژوهشگران، اعضای محترم هیأت علمی و سایر بانوان فعال در زمینه های علمی، فرهنگی و اجتماعی ارائه می گردد.

جهت دریافت فایل های فوق کلیک نمایید:

دستورالعمل، فراخوان و پوستر جشنواره

 
۶۰ واحد فناور در نمایشگاه دستاورد‌های پژوهشی استان زنجان حضور داشتند
جلیلوند در گفتگو با دانشجو: ۶۰ واحد فناور در نمایشگاه دستاورد‌های پژوهشی استان زنجان حضور داشتند.

تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۷

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه زنجان گفت: ۶۰ واحد فناور در نمایشگاه دستاورد‌های پژوهشی استان زنجان حضور داشتند و دستاورد‌های یکساله پژوهشگران دانشگاهی و غیر دانشگاهی استان را به نمایش گذاشتند.

ابوالفضل جلیلوند، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه زنجان در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، گفت: به مناسبت هفته پژوهش، نمایشگاه دستاورد‌های پژوهشی و فناوری و فن بازار استان زنجان در محل کارخانه کبریت برگزار شد.

جلیلوند افزود: در این نمایشگاه سعی کردیم دستاورد‌های یکساله پژوهشگران دانشگاهی و غیر دانشگاهی استان را به نمایش بگذاریم و حدود ۶۰ واحد فناور در آن حضور داشتند و این نمایشگاه به نسبت سال قبل رشدی قابل توجه داشت و دانشگاه زنجان نیز در حد توان دستاورد‌های پژوهشی خود را در غرفه پژوهشی دانشگاه عرضه کرد.

برنامه‌های هفته پژوهش دانشگاه زنجان تا پایان این هفته ادامه دارد 
وی اظهار داشت: البته برنامه‌های هفته پژوهش دانشگاه تا پایان این هفته ادامه دارد و طی روز‌های شنبه و یکشنبه در مدارس استان و با مشارکت دانشگاه زنجان و آموزش و پرورش زنجان، سخنرانان پژوهشگر در مدارس حضور پیدا کردند و چند ساعتی در مورد پژوهش و فعالیت‌های این چنینی با دانش آموزان به صحبت پرداختند.

دبیر ستاد هفته پژوهش و فناوری استان زنجان ادامه داد: در زمینه معرفی پژوهش و فعالیت‌های مربوط به آن به دانش آموزان سعی کرده ایم در کل دانشگاه‌های استان هر مرکزی که از آمادگی لازم برخوردار است، بحث روز‌های باز را برای دانش آموزا اجرا کنیم و بر این مبنا بر اساس هماهنگی‌هایی که با آموزش و پرورش زنجان صورت گرفته، تیم‌های انتخابی دانش آموزان با توجه به طیف‌های درسی در دانشکده‌ها و مراکز حضور پیدا کنند و از ظرفیت‌های پژوهشی آنان مطلع و استفاده کنند. البته این طرح در دانشگاه زنجان به صورت مستمر اجرا می‌شود و هدف از آن آشنایی دانش آموزان با محیط دانشگاه و فعالیت‌های پژوهشی است.

وی اضافه کرد: در ادامه این برنامه‌ها قرار است امروز جشنواره تجلیل از دانش آموزان برتر استان را نیز برگزار کنیم. جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان را به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار کردیم و البته جشنواره دانشجویی نیز به زودی در این دانشگاه برگزار می‌شود.

جلیلوند بیان داشت: در جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان زنجان مجموعا از ۳۵ پژوهشگر تقدیر شد و سه استاد دانشگاهی که اخیرا به فهرست دانشمندان یک درصد برتر دنیا و همچنین از یک نفر از خیران پژوهشی قدردانی شد.

مقدار بودجه‌ای که به بخش پژوهش اختصاص می‌یابد دردی از پژوهش دوا نمی‌کند
وی اذعان داشت: مشکل بودجه پژوهشی در دانشگاه زنجان همچون سایر دانشگاه‌های کشور طی سال‌های اخیر نمود بیشتری پیدا کرده و مقدار بودجه‌ای که به بخش پژوهش اختصاص می‌یابد دردی از پژوهش دوا نمی‌کند و جوابگوی نیاز‌های این بخش نیست.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه زنجان گفت: اگر چه در سال‌های اخیر دانشگاه زنجان در زمینه طرح‌های پژوهشی رشد خوبی داشته، ولی قطعا با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل این دانشگاه توان ما بیش از اینهاست و در صورتی که موانع و مشکلات بودجه‌ای رفع شوند این رشد به بیش از این می‌رسد و حتی در فضای خارج از دانشگاه در حل مشکلات ملی و منطقه‌ای می‌تواند موثر واقع شود.

وی ادامه داد: علاوه بر مشکل کمبود بودجه در حال حاضر با مسائل ارزی نیز مواجه هستیم. بودجه دانشگاه‌ها در سال قبل بر اساس دلار زیر ۴ هزار تومان بسته شده و بر طبق آن در سال ۹۷ باید فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه مدیریت شوند و با در نظر گرفتن افزایش قیمت در همه بخش‌ها و وجود تحریم‌ها در زمینه تامین تجهیزات آزمایشگاهی و مواد مورد نیاز محققین با مشکلاتی مواجه شده ایم که رفع آن نیازمند حمایت جدی از فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه است. متاسفانه مشکلات ارزی و تحریم‌ها وقفه‌ای جدی در مباحث پژوهشی پیش آورده هر چند که این مشکلات می‌تواند در تقویت خلا‌های داخلی موثر باشد، ولی در صورتی که این مانع رفع می‌شد وقفه‌ای در فعالیت‌های پژوهشی رخ نمی‌داد.

همین خبر در خبرگزاری دانشجو

 استاندار زنجان پای صحبت‌های دانشجویان دانشگاه زنجان نشست
با حضور در دانشگاه زنجان؛ استاندار زنجان پای صحبت‌های دانشجویان دانشگاه زنجان نشست.

تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۷

استاندار زنجان به همراه چند تن از معاونان، فرماندار و مدیران استانداری از دانشگاه زنجان بازدید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ فتح الله حقیقی، استاندار زنجان طی مراسمی دیروز، سه شنبه ۶ آذر ماه، به همراه چند تن از معاونان، فرماندار و مدیران استانداری به صورت سرزده از دانشگاه زنجان دیدن کرد.
نماینده عالی دولت در استان زنجان ابتدا با حضور در مسجد باقرالعلوم دانشگاه زنجان و اقامه نماز ظهر وعصر و ادای احترام به شهدای گمنام مدفون در دانشگاه پای صحبت دانشجویان نشست و در مورد مسائل مختلف با آن‌ها به گفتگو پرداخت.

وی سپس با حضور در سلف مرکزی دانشگاه و خوردن نهار با دانشجویان، ضمن نظرخواهی، از نزدیک با مشکلات آن‌ها آشنا شد.
حقیقی به دعوت فی المجلس دانشجویان در سلف برای حضور در مراسم جشن هفته وحدت، جلسه نشست با فرمانداران استان را نیز در سالن شهید شهریاری دانشگاه برگزار کرد.

همین خبر در خبرگزاری دانشجو