خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


تسلیت جان باختن دریانوردان عالیقدر نفتکش سانچی
تسلیت

جان باختن دریانوردان عالیقدر وخدوم نفتکش کشورمان را به ملت شریف ایران به خصوص خانواده های داغدار

تسلیت عرض نموده و برای بازماندگان این حادثه ازدرگاه الهی، صبر مسئلت داریم.

 

http://www.znu.ac.ir/data/prmovie/1394/pr_telegrm1.jpg

 
تسلیت درگذشت همسر مکرمه آیت‌الله العظمی، سید محمدحسینی
تسلیت درگذشت همسر مکرمه حضرت آیت‌الله العظمی، سید محمد حسینی زنجانی

 همسر مکرمه حضرت آیت‌الله العظمی، سید محمد حسینی زنجانی پس از سالها زندگی مشترک و همراهی با آیت الله حسینی زنجانی در راه ترویج دین اسلام، در مشهد مقدس دارفانی را وداع گفت.

 یادآوری می شود؛ آیت الله سید محمد حسینی موسوی زنجانی، فرزند عالم بزرگ آیت الله سید عزالدین حسینی زنجانی است که وی از مراجع تقلید معاصر زنجانی الاصل است که سال ها مقیم مشهد بود و سال 92 در گذشت. فرزند آیت ا... یعنی آیت الله سید محمد حسینی زنجانی نیز اکنون از علمای بزرگ مشهد به شمار می رود
با صدور حکمی از سوی وزیر کشور؛
«دکتر مهرداد سلطانی عضو هیات علمی دانشگاه زنجان» معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان شد

 طی حکمی از سوی وزیر کشور، با پیشنهاد استاندار زنجان، دکتر مهرداد سلطانی به سمت معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری زنجان، با صدور حکمی، دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور به پیشنهاد استاندار زنجان و تایید معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت كشور، مهرداد سلطانی را به عنوان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان برگزید.

در این حکم آمده است؛

  به موجب این حکم و بنا به پیشنهاد استاندار زنجان و تایید معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی، جنابعالی را به سمت معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان منصوب می‌نمایم.

  ایجاد هماهنگی در زمینه‌های فنی و عمرانی، نظارت بر تهیه و تصویب طرح‌های توسعه و عمران شهری و روستایی، تشخیص نیازمندی‌های عمرانی و تعیین اولویت‌ها، نظارت بر اجرای طرح‌های عمرانی دستگاه‌های استانی و نحوه عملکرد جذب اعتبارات، برقراری تعامل لازم با مدیران دستگاه‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا در جهت پیشبرد پروژه‌های عمرانی و رشد و توسعه متوازن مناطق، نظارت و مراقبت بر نحوه ساخت و سازها، توجه به الگوی شهرسازی و معماری اسلامی ایرانی و ارائه منظم گزارش عملکرد و پیشرفت برنامه‌ها به معاونت مزبور از اهم وظایفی است که انتظار دارد در چارچوب قوانین و مقررات جاری و اسناد فرادست و در راستای سیاست‌های دولت تدبیر و امید با بهره‌گیری از استعدادها و تجارب نیروهای لایق و متخصص بدان اهتمام نمایید.

  توفیق روزافزون‌تان را در جهت پیشبرد اهداف متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تحت منویات و فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای "مدظله العالی" از درگاه پروردگار قادر متعال خواستارم.

  گفتنی است، دکتر مهرداد سلطانی استادیار گروه آموزشی معماری دانشگاه زنجان دوره ی کارشناسی ارشد و دکتری خود را در دانشگاه تهران، رشته معماری طی سال های 81-1373 و 91-1385 به پایان رسانده است. و پیش از این مدیر گروه معماری دانشگاه زنجان از سال 1391 تا 1393 بوده و طی سال های 1393 تا 1396 معاون شهرسازی و معماری شهرداری زنجان بوده اند.

 

 

http://www.znu.ac.ir/data/prmovie/1394/pr_telegrm1.jpg

 

 
کارگاه آموزشی بین المللی دور روزه
آماده سازی نمونه های زمین شناسی و معدنی در مطالعات میکروسکوپی 30 دیماه و 1 بهمن ماه برگزار میگردد
ارتقای علمی 4 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه
طی جلسه هیأت ممیزه ارتقای تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه مورد تایید قرار گرفت

جلسه هیأت ممیزه دانشگاه‏ زنجان روز چهارشنبه 20 دیماه با حضور اعضای این هیأت در سالن اجتماعات شهید شهریاری دانشگاه زنجان برگزار گردید که حاصل این جلسه یک روزه، ارتقاء علمی 4 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه زنجان بود.

 

لازم بذکر است که ریاست دانشگاه زنجان طی پیامی ارتقاء رتبه علمی این اساتید گرانقدر را تبریک گفت. متن پیام تبریک به شرح زیر می باشد:

همکاران ارجمند

جناب آقای دکتر بهرام امانی، جناب آقای دکتر امیرمسعود رحیمی، جناب آقای دکتر فرهاد صمیمی نمین، جناب آقای دکتر اورنگ کاوسی

ارتقاء رتبه علمی‏ تان را که مایه دلگرمی و بالندگی دانشگاه و دانشگاهیان خواهد بود به شما و خانواده بزرگ دانشگاه تبریک و تهنیت عرض می ‏نمایم.

امید است ضمن استمرار خدمات ارزنده علمی و پژوهشی، با اتکال به خداوند متعال و بهره‏ گیری از توان و تجربه علمی در همه ابعاد زندگی به‏ ویژه تلاش روزافزون در عرصه‏ های علمی و پژوهشی موفق و مؤید بوده و همچنان برای دانشگاه مایه افتخار باشید.

و ما توفیقِنا الاّ بالله

سیدمحسن نجفیان

سرپرست دانشگاه

 

 ضمن عرض تبریک و تهنیت به اساتید و دانشگاهیان عزیز توفیقات روز افزون را از درگاه ایزد منان برای ایشان مسئلت می نماییم.

 

http://www.znu.ac.ir/data/prmovie/1394/pr_telegrm1.jpg

 

 

 

 
میزبانی اعضای شورای دانشگاه
از آیت الله علی خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان

حضرت آیت الله خاتمی با حضور خود در جلسه شورای دانشگاه زنجان نقش دانشگاه را در خصوص آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان بسیار مهم دانست.

در ابتدای این جلسه سیدمحسن نجفیان سرپرست دانشگاه ضمن عرض خیرمقدم تعریف کلی از دانشگاه به سمع و نظر حضار رسانده و مطالبی را درباره دانشگاه های نسل سوم و فعالیت دانشگاه در این خصوص ایراد کردند.

سپس نماینده ولی فقیه در استان با غریبه ندانستن خود از دانشگاه بر آشنایی چندین ساله خود با محیط دانشگاه به جهت لمس مشکلات و مسائل دانشگاه ها اشاره کرده و افزود دنیا باید با علم اداره شود.

علی خاتمی به استناد حدیث "العلم سلطان" گفت می توان توسط علم بر همه چیز مسلط شد البته همه سلطه ها بد نبوده و وقتی انگیزه خدمت و تعالی باشد بهترین ابزار علم و دانش خواهد بود.

ایشان با اشاره به بعثت پیامبر و تاریخ حجاز از تلاش ایران برای عقب نماندن از شتاب و حرکت دنیا به سمت پیشرفت افزود: دنیا ساکن نخواهد بود که ما به آنها برسیم، استعداد ایرانی های جزو متوسط به بالای دنیا بوده و ما باید با استفاده از راه های میان بر و تکیه به تاریخ تمدن روشن 8000 ساله خود با سرعت تمام خود را در عرصه های علمی پژوهشی به دنیا اثبات نمائیم.

امام جمعه زنجان با مهم دانستن خروجی های دانشگاه نقش دانشگاه را در خصوص آموزش های مهارت لازم به دانشجویان مخصوصا در زمینه مهارت های زندگی بسیار مهم دانست و تبدیل پایان نامه های دانشجویی به کار و رفع مشکلات جامعه یک اصل اساسی در زمان کنونی تاکید نمود.

وی در پایان با سفارش بر بحث مدرک گرایی که گریبان گیر جامعه شده از تاثیر اساتید دانشگاهی به ضمیر ناخودآگاه دانشجویان برای جهت دهی و تربیت نیروهای پرتلاش، خلاق و ماهر به عنوان موضوع بدیهی یاد کرد و یاد و خاطره دبیر فیزیک و ریاضی دوران دانش آموزی خود "رزاق افشارچی" به جهت تاثیر در روند زندگی خود گرامی داشت.

 

http://www.znu.ac.ir/data/prmovie/1394/pr_telegrm1.jpg

 

 
دانشگاه زنجان میزبان اولین همایش ملی گوسفندافشاری
دانشگاه زنجان 4 بهمن ماه 1396 میزبان "اولین همایش ملی گوسفند افشاری" خواهد بود

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، "اولین همایش  ملی گوسفند افشاری" به میزبانی دانشگاه زنجان در تاریخ 4 بهمن ماه 1396 با همت گروه علوم دامی دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان و اداره جهاد کشاورزی استان برگزار خواهد شد.

 گفتنی است، گوسفند افشاری یکی از نژادهای سنگین وزن گوسفند در کشور می باشد.  زیستگاه اصلی این نژاد استان زنجان است ولی به خاطر خصوصیات خوب آن هم اکنون در برخی از استانهای دیگر نیز پرورش داده می شود.

 با وارد کردن ژن چندقلوزایی به گوسفندانی از این نژاد در دانشگاه زنجان، هم اکنون گوسفند افشاری چندقلوزا از طرف دامداران مورد استقبال گسترده­ای قرار گرفته است.

شایان ذکر است محورهای این همایش شامل: زنتیک و اصلاح نژاد، بهداشت و فیزیولوژی، تغذیه، مدیریت و فرصت ارسال مقالات 20 آذرماه لغایت 20 دی ماه می باشد.

این همایش فرصت مناسبی خواهد بود که متخصصین و نیز پرورش دهندگان و مدیران این بخش بتوانند در مورد تازه­ ترین یافته های خویش به تبادل نظر بپردازند.

 

 

http://www.znu.ac.ir/data/prmovie/1394/pr_telegrm1.jpg

 

 

 

 

 

 
تسلیت حضور جناب آقای دکتر حسن طاهرخانی

تسلیت درگذشت پدر گرامی جناب آقای دکتر حسن طاهرخانی
 

 

ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

 همکار گرامی

جناب آقای دکتر حسن طاهرخانی

مصیبت وارده را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی، خانواده محترمتان و سایر بازماندگان خواهانیم.

 
تسلیت حضور جناب آقای دکتر یوسف قدیمی

تسلیت درگذشت مادر گرامی جناب آقای دکتر یوسف قدیمی
 

 

ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

 همکار گرامی

جناب آقای  دکتر یوسف قدیمی

مصیبت وارده را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی، خانواده محترمتان و سایر بازماندگان خواهانیم.

 

به اطلاع همکاران ارجمند می رساند مجلس ترحیم فردا سه شنبه 12 دیماه ساعت 15 الی 16.30 در مسجد امام رضا(ع)(اراضی پایین کوه) برگزار خواهد شد.

 

 

 
کارگاه زلزله وتاثیر آن برعملکردلرزه ای سازه هابرگزارشد
کارگاه تخصصی و نمایشگاه در خصوص زلزله و تاثیر آن بر عملکرد لرزه ای سازه ها در دانشگاه زنجان برگزار شد

 

کارگاه تخصصی و نمایشگاه در خصوص "زلزله و تاثیر آن بر عملکرد لرزه ای سازه ها" با عنوان درس هایی از زلزله کرمانشاه با همکاری دانشکده مهندسی دانشگاه زنجان و سازمان نظام مهندسی استان در سالن همایش های سهروردی دانشگاه با حضور مهندس مجتبی زاده ریاست سازمان مهندسی استان و دکتر کرامتی مدیر کل مدیریت بحران، نماینده جعیت هلال احمر استان، اعضای سازمان نظام مهندسی استان، نمایندگان سازما­های اجرایی استان و اساتید و دانشجویان برگزار گردید.

مدیر کل مدیریت بحران استان با مروری بر زلزله­ های گذشته و انواع خسارت های وارد بر سازه­ ها را در طول سالیان گذشته درخصوص کاهش آسیب­ها در طول سالیان مختلف و دلایل آن سخنانی ایراد کرد. وی تجربیات بدست آمده در زلزله کرمانشاه در زمینه مدیریت بحران را تشریح نموده و گفت ارتقای فرهنگ مواجهه با سوانح طبیعی نظیر زلزله از طریق آموزش همگانی از موضوعات مورد تاکید بوده است که در این زمینه نیاز به همکاری و مشارکت سایر ارگان و سازمان ها و نهادها علی الخصوص هلال احمر وجود دارد؛ و تاثیر استفاده از شبکه های اجتماعی و فناوری های ارتباطی در مدیریت بحران نیز از موضوعات مورد بحث و بررسی وی بود.

در ادامه کرامتی در خصوص اقدامات انجام گرفته در زلزله کرمانشاه گفت: اقدامات وزارت کشور برای مدیریت بحران این زلزله از همان لحظات اولیه وقوع زمین لرزه شروع گردید و این اقدامات با تقسیم وظایف مناسب تاکنون ادامه یافته است. در پایان وی اظهار امیدواری کرد که با مساعدت مجلس شورای اسلامی و بر اساس ضرورت ها و نیازهای موجود، لایحه مدیریت بحران کشور مورد حمایت و تایید قرار گیرد.

 سپس رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، تفاوت­ های زلزله کرمانشاه را با زمین­ لرزه ­های قبلی تشریح نمود و گفت: یکی از موضوعات مهم در این زمین لرزه وجود سازه هایی بوده است که بر اساس ضوابط و مقررات ساخته شده بودند و به عبارت دیگر در منطقه زلزله زده سازه های مهندسی زیادی وجود داشته است. بنابراین این زمین لرزه به عنوان یک چالش و فرصت برای جامعه مهندسی کشور بوده است؛ و با تصویب قانون نظام مهندسی ساختمان در مجلس شورای اسلامی بعد از زلزله منجیل در طول این سال­ها شاهد ارتقاط کیفیت و افزایش مهارت های ساخت و ساز بوده ایم که نقش موثری در کاهش آسیب­پذیری سازه ها داشته است.

مجتبی زاده در ادامه بیان داشت: لزوم توجه به آموزش یکی از نکات مورد تاکید وی بوده است و بر این اساس، آموزش در سطوح مختلف باید انجام گیرد. دروس ارائه شده در دانشگاه باید منطبق با نیازهای روز جامعه باشد، بحث های کارورزی و کارآموزی باید به صورت جدی پیگیری و انجام شود و آموزش بعد از ورورد به حرفه نیز تداوم داشته باشد.

وی بیان داشت: باید تمهیداتی فراهم گردد که در آن کلیه مهندسان ملزم به آموزش و بروز آوری دانش مهندسی گردند. برای تحقق اهداف آموزش ارتباط بین دانشگاه و صنعت به عنوان یک نیاز ضروری و اجتناب­ناپذیر است. بر اساس تجربیات بدست آمده در زلزله کرمانشاه برخی از ضوابط مربوط به آیین نامه ها نیازمند بازبینی توسط متخصصان و اساتید هستند.

وی گفت: آسیب ­های گسترده ناشی از دیوارهای مخلتف بر سازه ها در زلزله کرمانشاه باعث گردیده است که در ساخت و سازها استفاده از انواع روش‎های تسلیح دیوارهای ساختمان های اسکلت دار به عنوان یک نیاز اساسی تامین گردد.  آگاهی و فرهنگ ساخت و ساز باید ارتقا یابد و استفاده از مصالح استاندار در ساخت و ساز باید به طور جدی به عنوان یک مطالبه عمومی در جامعه  تعریف گردد. همچنین از ورود افراد غیرحرفه ای به صنعت ساخت و ساز باید ممانعت شود. در فرایندهای ساخت و ساز مسئولیت ها باز تعریف شوند و کلیه افرادی که در فرایند ساخت و ساز تاثیرگذار هستند بر اساس میزان مشارکت و اهمیت اقدامات دارای مسئولیت بوده و پاسخگو باشند و مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای سازه‎‏های موجود به عنوان یکی از روش های کاهش خطرپذیری لرزه ای باید در برنامه ریزی­ها دارای اولویت باشد.

در ادامه کیارش ناصر اسدی استادیار گروه مهندسی عمران دانشگاه با موضوع لرزه شناسی و مشخصات ساختگاهی مناطق زلزله زده کرمانشاه به ایراد سخنرانی پرداخت و اطلاعات کلی از لرزه ای خیزی منطقه، گسل زاگرس و ویژگی های آن، تشریح پیش لرزه ها و پس لرزه ها، فعالیت های لرزه ای منطقه کرمانشاه از اوایل سال 1396 تاکنون، سوابق تاریخی لرزه خیزی منطقه، تشریح حرکت های افقی و قائم زمین در منطقه، فرایند ارزیابی آسیب­پذیری بر اساس تحلیل USGS ، تحلیل آسیب پذیری UNITAR و وقوع پدیده های زمین لغزش، روانگرایی و گسترش جانبی در منطقه زلزله زده ارائه گردید.

سپس پیام اشتری استادیار گروه مهندسی عمران دانشگاه از خسارت‎های وارد بر ساختمان های فولادی را در سه بخش آسیب­ های سازه­­ ای، غیرسازه ای و عمومی صحبت نمود و گفت: یکی از علل عمده آسیب در ساختمان های فولادی منطقه زلزله زده کرمانشاه ناشی از عدم رعایت ضوابط و نقشه های اجرایی مربوط به مهاربندها و اتصالات این اعضا بوده است. برای این منظور وی یک نمونه از نقشه های اجرایی تهیه شده برای ساختمان های منطقه زلزله زده را با موارد اجرا شده به طور دقیق و با جزئیات مورد ارزیابی قرار داد. همچنین اشتری مطابق ضوابط مقررات ملی ساختمان، برخی از مقاطع و اتصالات  مورد استفاده ساختمان های فولادی را بر اساس اندازه‎­گیری های میدانی مقایسه نمود و گفت: بر اساس نتایج بدست آمده از این دو بخش، دلایل وقوع خرابی در ساختمان های فولادی را تشریح کرد. علاوه بر وقوع آسیب در مهاربندهای ساختمان های فولادی، وقوع آسیب در ستون­های ساختمان های فولادی از دیگر دلایل وقوع خرابی در ساختمان های فولادی بوده است. سپس نمونه های مختلف این اعضا مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت. سایر خرابی ها شامل آسیب‎­های وارد بر راه پله­ ها و دیوارها در ساختمان های فولادی بوده است. در سخنرانی استادیار گروه مهندسی عمران بر نقش مهم استفاده از کلاف بندی و نبشی کشی دیوارهای سازه ای در جلوگیری از فروریزش آنها تاکید گردید.

در ادامه حسین بیات از اساتید گروه مهندسی عمران دانشگاه آسیب ­های ناشی از زلزله کرمانشاه در ساختمان های بتنی مسلح را مورد ارزیابی قرار داد. وی مهم­ترین علل آسیب پذیری ساختمان های بتنی مسلح کیفیت نامناسب بتن، عدم رعایت ضوابط آرماتور بندی، قالب بندی و  ضوابط طراحی بیان نمود. تاکید وی بر وجود این آسیب­ها در سال­ های مختلف بوده است و بنابراین صنعت ساخت و ساز نیازمند بازنگری هستند. در ادامه، نمونه های موردی از ساختمانی بتنی مسلح را که در زلزله های اخیر دچار آسیب ­های مختلف شده بودند مورد بحث و بررسی قرار داد. بررسی کیفیت بتن های مورد استفاده در ساختمان های بتنی مسلح از موضوعات مهم در ارزیابی ساختمان های بتنی مسلح بوده است.

بیات با مقایسه تفاوت فاحش تلفات جانی زلزله های مجیل  رودبار با زلزله های لرستان و کرمانشاه نتیجه گیری نمود که در صورت امکان پیش بینی و خبر رسانی حتی چند دقیقه قبل از وقوع زلزله می تواند حداقل 90% تلفات جانی را کاهش دهد. برای این منظور می­توان پدیده­ های طبیعی قبل از وقوع زلزله را بر اساس ابزارها و تجهیزات مناسب پایش نمود.

در بخش دیگری از صحبت ها بیات با مقایسه عدم کاهش محسوس آسیب پذیری واحدهای ساختمانی در طی دهه های گذشته بر لزوم بازبینی آیین نامه ها با آنالیز نتایج عملکرد سازه های آسیب دیده تاکید نمود.

پس از پخش فیلمی از اقدامات اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان در بازدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه مهدی اقبالی استادیار گروه مهندسی عمران به موضوع ساختمان های بنایی و همچنین رفتار دیوارهای موجود در ساختمان های بنایی و اسکلت دار در زلزله کرمانشاه پرداخت. وی بیان داشت: بیش از 50% ساختمان های مسکونی موجود در مناطق زلزله زده شامل ساختمان­های بنایی بوده اند، بنابراین اهمیت ارزیابی رفتار ساختمان­ های بنایی در این زلزله دارای نکات بسیار ارزشمندی برای جامعه مهندسی و متخصصان است.

  از طرف دیگر، یکی از دلایل عمده وقوع آسیب­ در ساختمان­های فولادی و بتنی ناشی از خرابی و فروریزش موضعی و کلی دیوارها موجود در این ساختمان­ ها بوده است. همچنین فرایند بهبود و ارتقای ضوابط مربوط به ساختمان­های بنایی در استاندارد 2800 تشریح گردید و توضیحات کاملی در خصوص رفتار داخل و خارج از صفحه دیوارها ارائه شد. همچنین طبقه بندی انواع دیوارها بر اساس نوع کاربرد و مصالح مصرفی ارائه گردید. تجربیات کشورهای مختلف زلزله خیز در زمینه بهبود و کنترل رفتار دیوارها بر اساس تجربیات زلزله های مختلف بیان گردید.

در ادامه، ساختمان­ های بنایی بازدید شده معرفی گردید و انواع آسیب های وارد بر این ساختمان­ها تشریح گردید و بیان داشته شد که: بخش دوم مربوط به رفتار دیوارهای بنایی در ساختمان های اسکلت­دار بوده است. عدم مهار مناسب دیوارها در ساختمان های فولادی و بتنی سبب گردیده است که در زلزله کرمانشاه آسیب­ های زیادی ناشی از خرابی­ های دیوارها وجود داشته باشد. این آسیب در برخی موارد باعث وقوع خسارات گسترده و حتی فروریزش سازه شده است. در اغلب موارد، آسیب دیوارها باعث وقوع آسیب ­های محدود در ساختمان های مورد بررسی شده بود. بنابراین لزوم توجه به تاثیر دیوارها به عنوان میانقاب در رفتار لرزه­ای ساختمان های فولادی و بتنی بسیار حائز اهمیت است و باید در ضوابط آیین نامه و عرصه ساخت و ساز توجه ویژه ای نسبت به تامین عملکرد مناسب رفتار داخل صفحه و مهار خارج از صفحه دیوارها وجود داشته باشد. در مورد ساختمان های بنایی تاثیر استفاده کلاف های افقی و عمودی، نحوه اتصال کلاف ها، مهار کلاف ها در داخل سقف، اتصالات در محل تقاطع دیوارها و رفتار دیوارهای بنایی دارای بازشوهای با ابعاد و موقیعت های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. شکست دیوارهای بنایی در ساختمان های بنایی، فولادی و بتنی ارائه گردید و بر اساس ضوابط آیین ­نامه بهسازی لرزه ای نوع شکست­ها موجود طبقه بندی گردید. بر اساس تجربیات کشورهای زلزله خیز و ضوابط، راهکارهای کاهش آسیب‎پذیری در ساختمان های بنایی و همچنین جلوگیری از وقوع فروریزش در دیوارهای بنایی ساختمان های فولادی و بتنی معرفی گردید.

کیارش ناصر اسدی در ادامه به نتایج بازدید از شریان ­های حیاتی شامل پست های انتقال برق، مراکز مخابراتی، سدها، تصفیه خانه ها، کانال­ های انتقال آب و دکل­ های انتقال برق پرداخت و بیان داشت: هر کدام از شریان­ های حیاتی بر اساس کاربری مورد استفاده به طور جداگانه مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

در پایان این کارگاه تخصصی، نشست پرسش و پاسخ بین حاضران و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، رئیس ستاد مدیریت بحران و سخنرانان جلسه برگزار گردید و سپس جمع بندی مطالب ارائه شده از طریق ارائه راهکارهای پیشنهادی توسط سخنرانان و با هدف توجه بیشتر به موضوعات اصلی در کاهش خطرپذیری لرزه ای و تجربیات ناشی از زلزله کرمانشاه پرداخته شد.

 

 

http://www.znu.ac.ir/data/prmovie/1394/pr_telegrm1.jpg

 

 

 
دانشجویان پژوهشگر برتر استان زنجان تجلیل شدند
پنج دانشجوی پژوهشگر برتر دانشگاه زنجان تجلیل شدند

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از خبرگزاری ایسنا، منطقه زنجان،با برگزاری آیین اختتامیه سومین جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر استان، هفت برگزیده این جشنواره در سالن اجتماعات شهید نوری مجتع جهاددانشگاهی زنجان مورد تجلیل قرار گرفتند.

در آیین اختتامیه سومین جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر استان زنجان، احسان صبوری دکترای علوم‌پزشکی (پزشکی مولکولی) از دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان، بابک مولایی دکترای تخصصی مدیریت بازرگانی و مدیریت بازاریابی از دانشگاه زنجان، سعید تقوی‌فردود دکترای شیمی آلی از دانشگاه زنجان،پگاه عظیم زاده دکترای شیمی عالی از دانشگاه زنجان، فاطمه اونق کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی اسلامی از دانشگاه زنجان، محمدرضا میمنت رشته پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان و وحید گودرزی کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی از دانشگاه زنجان، هفت برگزیده جشنواره سوم بودند که مورد تقدید قرار گرفتند.

 گفتنی است پروفسور علی رمضانی در آیین اختتامیه سومین جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر استان اظهار کرد: پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های ما رقم بزرگی دارد و با توجه به کاهش جمعیت باعث شده تا حتی دانشجویانی که به لحاظ علمی وضعیت خوبی ندارند وارد دانشگاه شوند و خروجی آن را به عنوان نمونه در احداث ساختمان‌هایی که با اندکی زلزله فرو می‌ریزد، می‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه با این شرایط خروجی دانشگاه‌های ما در آینده خروجی خوبی نخواهد بود، تصریح کرد: مگر در این جامعه چقدر مدرک دانشگاهی نیاز است و وقتی به هر دلیل نتوانستیم ‌شرایطی را فراهم کنیم که افراد به دنبال علاقه شغلی خود بروند شاهد این وضعیت خواهیم بود که این مسئله نیاز به تدوین قانون در مجلس دارد.

 عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان تصریح کرد: در یک جامعه بیش از 50 درصد مشاغل به مدارک دیپلم و زیر دیپلم نیاز دارد و مقدار بسیار کمی به فوق لیسانس و دکترا نیاز دارد. کشوری مثل آلمان که جمعیت بیشتری نسبت به ما دارد در کل 25 هزار دانشجوی PHD دارد، این در حالی است که در انتهای سال قبل دانشجویان ما در این مقطع 50 هزار دانشجو بودند که یا شغل متناسب ندارند یا بیکار هستند.

 وی افزود: برای ورودی دانشگاه‌ها باید حد نصاب تعیین شود تا زمینه‌ای باشد که افراد به دنبال علاقه‌مندی خود بروند. در کشورهای خارجی این مسئله مورد توجه قرار دارد، هر چند توجه به مسائل تامین اجتماعی در این کشورها لحاظ می‌شود و ما نیز باید این امر را مورد اهتمام قرار دهیم.

رمضانی به پدیده مهاجرت دانشجویان اشاره و خاطرنشان کرد: وقتی افرادی که شایستگی دریافت مدرک ندارند وارد دانشگاه می‌شوند صدمه آن متوجه دانشجویان نخبه می‌شود و در برخی از دانشگاه‌ها تعداد قابل توجهی پس از اخذ لیسانس کشور را ترک می‌کنند که یکی از دلایل آن بی‌توجهی به حد نصاب ورودی دانشگاه‌ها است که ضروری است مجلس شورای اسلامی توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته باشد.

 عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان تاکید کرد: اگر هر فرد بر اساس علاقه خود وارد دانشگاه شود می‌توان فضای خالی برخی از دانشگاه‌ها را برای پذیرش دانشجویان خارجی اختصاص داد.

وی با انتقاد از تبلیغ کنکور در رسانه ملی گفت: ما به دنبال چه چیزی هستیم. برخی از کارها اصلا مولد نیست، این در حالی است که برخی از موسسات کنکور گردش مالی بسیار بالایی دارند. این‌ها در واقع اشکالات کار ما هستند در حالی که رسانه ملی باید با کارشناسی ایجاد انگیزه کند و اگر جلوی این کارها را نگیریم و مدرک را به کسانی بدهیم که شایستگی آن را ندارند شاهد اتفاقات بدتری از زلزله اخیر خواهیم بود.

رمضانی گفت: در مواردی هم مشاهده شده افرادی که مدرک گرفته‌اند با نفوذ اجتماعی زیادی که دارند جایگاه‌هایی را هم اشغال کرده‌اند و افرادی که شایستگی دارند چاره‌ای جز اینکه مملکت را ترک کنند، ندارد.

 این استاد نمونه کشوری با بیان اینکه معتقدم آموزش‌ها وضعیت بدی پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: به طور عمومی قدرت خلاقیت و تجزیه و تحلیل در بین دانشجویان پایین آمده و حتی در مواردی مباحثی که مطرح می‌شود دانشجو متوجه نمی‌شود و این‌ها خطر بزرگی است و با این کیفیت آموزشی باید انتظار روزهای بد داشته باشیم.

وی افزود: کشورهایی مثل چین، کره و ژاپن برای ورود دانشجو به شدت سخت‌گیری می‌کنند و تناسب بین مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس وجود دارد، در حالی که بسیاری از دانشجوهای ما به رشته تحصیلی خود علاقه‌ای ندارند و می‌گویند اگر دانشگاه نیاییم چه‌کار کنیم.

 رمضانی در خصوص ارتباط صنعت با دانشگاه گفت: این ارتباط با کدام اعتبار باید ایجاد شود. اعتبار دانشگاه‌های کارآفرین در دنیا رقم بسیار بزرگ و در حدود 15 هزار میلیارد تومان است و خیرین و واقفان حضور جدی در حمایت از دانشگاه‌ها دارند و بخشی نیز از طریق صنعت و با حمایت‌هایی که دولت برای ارتباط با دانشگاه برای واحدهای صنعتی به‌ویژه در تخفیف‌های مالیاتی در نظر گرفته تامین می‌شود این در حالی است که اگر بودجه بهترین دانشگاه ما تحقق پیدا کند رقم بسیار کوچکی در مقایسه با این خواهد بود.

شایان ذکر است پرفسور رمضانی از سال 1369 تاکنون دروس متنوع شیمی را در دانشگاه‌های کشور در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری تدریس کرده و بارها به عنوان استاد نمونه دانشگاه، پژوهشگر نمونه دانشگاه، پژوهشگر نمونه و ممتاز استان و استاد نمونه کشور انتخاب شده است.

اجرای ده‌ها طرح پژوهشی، بنیادی و کاربردی، انتشار بیش از 265 مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی ISI  با بیش از سه‌هزار ارجاع، چاپ سه مقاله بین‌المللی پر استناد دانشگاه زنجان، چاپ سه مقاله مروری بین‌المللی، ثبت بیش از 10 اختراع و ارائه صدها مقاله در کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی، بخشی از تلاش‌های پژوهشی این عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان به‌شمار می‌رود.

همچنین رئیس سابق دانشگاه زنجان گفت: باید زمینه خلاقیت در پژوهش را تقویت کنیم، زیرا خلاقیت در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش و پژوهش است که در دنیای مدرن به نتیجه می‌رسد.

  خلیل جمشیدی اظهار کرد: این آمار مبنی بر اینکه در کاربردی کردن آموزش‌ منجر به اشتغال از آخر اول شدیم، چیزی جز انرژی منفی عایدمان نمی‌کند ولی این‌ها واقعیت تلخ جامعه است که نباید از آن غافل شد.

وی با اشاره به اینکه سال‌ها است که کشور تحت فشارهای درونی و بیرونی قرار دارد و برای رسیدن به هدف باید مقاومت کرد، گفت: نباید غافل شد که جوانان سرمایه‌های کشور ما هستند و کشور به اتکای این جوانان و در قالب نظام آن‌قدر توانمند است که خم نشویم و بتوانیم استقامت کرده و از این مرحله عبور کنیم تا به چیزی که حق کشور است برسیم، زیرا ایمان دارم جوانان توانمندی داریم که اگر شرایط برای بروز این توانمندی‌ها فراهم شود کشور را متحول خواهند کرد.

 جمشیدی خاطرنشان کرد: هرگز نباید ناامید شد و همانطور که حضرت یوسف (ع) در اوج ناامیدی ولی با توکل به خدای متعال به سمت در بسته دوید و در نهایت به سعادت رسید ما نیز باید با استعانت از خدای متعال، نه تنها از درهای بسته هراسی نداشته باشیم، بلکه با توکل به خدای متعال به پیش برویم، هر چند نباید از کاستی‌ها غافل شد.

رئیس سابق دانشگاه زنجان تصریح کرد: باید به سهم خود تلاش و زمینه خلاقیت را تقویت کنیم، زیرا این خلاقیت در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش و پژوهش است که در دنیای مدرن به نتیجه می‌رسد و باید تلاش کنیم مباحث تئوریک فقط در جای مورد نیاز خود مورد استفاده قرار گیرد.

 جمشیدی تاکید کرد: با تقویت خلاقیت و میدان دادن به جوانان خلاق باید از شرایط سنتی که قدمت طولانی هم دارد خارج شویم و اخلاق و دین حکم می‌کند که ناامید نشده و با توکل به خدای متعال حرکت رو به ‌جلو داشته باشیم.

 وی با اشاره به سهم 4 دهم درصدی پژوهش از تولید ناخالص ملی، تصریح کرد: این در حالی است که در نرم بین‌المللی این سهم تا یک و نیم درصد است و با توجه به این اعتبارات، جوانان و محققان ما نمی‌توانند خودی نشان داده و انتظارات به حق جامعه را برآورده کنند.

در ادامه دبیر ستاد استانی هفته پژوهش و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه زنجان گفت: نیاز به پژوهش فقط معطوف به صنعت نیست و همه جامعه نیاز به پژوهش دارد.

 ابوالفضل جلیلوند اظهار کرد: نباید اهتمام به اقدامات پژوهشی مختص به یک هفته بوده و اقدامات پژوهشی تا مناسبت سال دیگر به فراموشی سپرده شود.

  وی تصریح کرد: پژوهش ضرورت بقا و پیشرفت است و برای اینکه پژوهش را جدی بگیریم باید قبل از آن جایگاه علم و دانش را جدی بگیریم، در این صورت پژوهش می‌تواند مشکل‌گشای ما در امور مختلف باشد.

 جلیلوند با اشاره به برگزاری جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر استان گفت: این امر اقدام خلاقانه‌ای است که استان متولی آن بوده و جهاددانشگاهی زنجان عهده‌دار برگزاری آن است و هر بار نیز شاهد خلاقیت و نوآوری در اجرای این جشنواره هستیم.

دبیر ستاد استانی هفته پژوهش زنجان خاطرنشان کرد: ما ترکیبی از آموزش و پژوهش هستیم و لازمه پژوهش خوب را آموزش خوب می‌دانیم و باید دانش‌آموزان ما نگاه ویژه‌ای به پژوهش داشته باشند و علاوه بر صداقت در پژوهش، مسائل پیرامونی خود را جدی بگیرند.

 معاون پژوهش و فناوری دانشگاه زنجان گفت: نباید هزینه‌ها و ظرفیت‌های پژوهشی را هدر دهیم، بلکه با رصد دقیق مسائل و مشکلات بتواینم به درستی اقدام‌پژوهشی انجام داده تا راه‌حلی برای برطرف کردن مسائل باشد.

 جلیلوند با تاکید بر اینکه همه جامعه نیاز به پژوهش دارد، خاطرنشان کرد: نیاز به پژوهش فقط معطوف به صنعت نیست و همه جامعه نیاز به پژوهش دارد و این توفیق بزرگی است که استان زنجان بتواند در این زمینه پیش‌قراول باشد.

 

 

 

http://www.znu.ac.ir/data/prmovie/1394/pr_telegrm1.jpg

 

 

 

 

 

 
تسلیت حضور سرکارخانم فاطمه سرافراز نیکو

تسلیت درگذشت پدر گرامی سرکارخانم فاطمه سرافراز نیکو

 


ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

 همکار گرامی

سرکارخانم فاطمه سرافراز نیکو

مصیبت وارده را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی، خانواده محترمتان و سایر بازماندگان خواهانیم.

 

به اطلاع همکاران ارجمند می رساند مراسم تشیع امروز 3 دیماه ساعت 10.45 در مزار بالا و مراسم شام غریبان امشب بعد از نماز در مسجد قبا و مجلس ترحیم فردا 4 دیماه ساعت 14.30 الی 16.30 در مسجد قبا (شهرک کارمندان) برگزار خواهد شد.

 
کارگاه تخصصی زلزله وتاثیر آن بر عملکرد لرزه ای سازه ها
روز دوشنبه 4 دی ماه در سالن همایش سهروردی دانشگاه برگزار خواهد شد

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، کارگاه تخصصی در خصوص زلزله و تاثیر آن بر عملکرد لرزه ای سازه ها با همکاری دانشکده مهندسی دانشگاه زنجان و سازمان نظام مهندسی در تاریخ 4 دی ماه 1396 در سالن همایش های سهروردی دانشگاه از ساعت 9 الی 13 با حضور اساتید، دانشجویان و صاحب نظران در خصوص این مساله برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است: در این راستا، آقایان دکتر پیام اشتری، دکتر کیارش ناصر اسدی، مهندس حسین بیات و دکتر مهدی اقبالی از اعضای هیات علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه زنجان بر اساس بازدید­های انجام شده از مناطق زلزله زده و با هدف تبیین نظرات فنی–پژوهشی اقدام به برگزاری کارگاه تخصصی به همراه نمایشگاه تجربیات زلزله کرمانشاه خواهند نمود.

پیام اشتری استادیار گروه آموزشی عمران و یکی از سخنرانان این کارگاه گفت: زمین لرزه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ سرپل ذهاب استان کرمانشاه باعث وقوع رفتارهای لرزه ­ای مختلف سازه­ ها در مناطق زلزله ­زده گردیده است. ساختمان­ های فولادی، بتنی مسلح، بنایی و شریان حیاتی موجود تحت تاثیر این زمین لرزه­ قرار داشته اند. در سالیان اخیر توجه و اهتمام ویژه ­ای برای تدوین آیین­ نامه های طراحی، بهبود روش­ های ساخت و اجرا و مقاوم­ سازی سازه ها وجود داشته است. بنابراین ارزیابی عملکرد سازه ­های موجود در این زلزله می­تواند به عنوان تجربیات ارزشمند برای متخصصان، محققان و پژوهشگران و جامعه فنی و مهندسی مورد استفاده قرار گیرد. از طریق مقایسه رفتار واقعی انواع سازه­ ها در این زلزله  اهمیت استفاده از نظرات متخصصان در امور ساخت و اجرای سازه ­ها برای عموم افراد جامعه مشخص می­گردد.

با افزایش آگاهی افراد جامعه و ارتقای دانش مهندسان و سازندگان در تامین ایمنی لرزه ­ای سازه­ ها می­توان از وقوع خسارات­ ناشی از زلزله های احتمالی جلوگیری نمود.

وی در ادامه بیان داشت: بعد از وقوع زمین لرزه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ سرپل ذهاب استان کرمانشاه تعدادی از اعضای هیات علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه زنجان در قالب تیم­ های فنی - تخصصی برای ارزیابی میدانی سازه ­ها عازم منطقه گردیدند تا ارزیابی دقیقی از شرایط سازه های موجود در مناطق زلزله زده فراهم شود. بر اساس برنامه­ ریزی، ارزیابی­ ها به صورت پیوسته در طول این مدت انجام شده است که نتایج آن در این کارگاه به سمع و نظر حاضران خواهد رسید.

  

 

http://www.znu.ac.ir/data/prmovie/1394/pr_telegrm1.jpg

 

 
طی حکمی از سوی ریاست دانشگاه
دکتر سید هادی حسینی به سمت معاونت دانشجویی دانشگاه منصوب شدند

طی حکمی از طرف ریاست دانشگاه دکتر سیدهادی حسینی عضو هیأت علمی گروه آموزشی برق به سمت معاونت دانشجویی دانشگاه منصوب شدند. ضمناً هیأت رئیسه دانشگاه از زحمات آقای دکتر سیدمحسن نجفیان در مدت تصدی سمت معاونت دانشجویی تشکر و  قدردانی می نماید.

 

سوابق تحصیلی ایشان به شرح زیر است:

دکتر سیدهادی حسینی استادیار گروه آموزشی برق، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه تهران رشته برق گذرانده ‏و در سال 1376 این مقطع را به پایان رسانده است. تحصیلات دوره کارشناسی ارشد وی نیز در دانشگاه تربیت مدرس و رشته برق (گرایش قدرت) بوده و در سال 1379 از این مقطع فارغ التحصیل شده است. دکتر حسینی دوره دکتری را در دانشگاه تربیت مدرس، رشته برق قدرت  در سال 1384 به اتمام رسانده است.

 

سوابق علمی و پژوهشی وی مندرج در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد طرح های پژوهشی: 10 مورد

تعداد مقالات علمی پژوهشی: 12 مورد

تعداد مقالات کنفرانس : 27 مورد

تعداد پایان نامه های راهنمایی شده: 16 مورد

 

زمینه پژوهشی مورد علاقه:

1 - برنامه ریزی توسعه شبکه های قدرت،

2- طراحی، عیب یابی و پایش وضعیت ترانسفورماتورهای قدرت

 

سوابق مدیریتی:

*  مدیر دفتر جذب و امور هیات علمی در سالهای  1386-1388

*  معاون پژوهشی دانشکده مهندسی در سالهای  1388-1389

 

 
آگهی مناقصه عمومی (نوبت اول)
آگهی مناقصه عمومی (نوبت اول) نگهداری، کاشت، توسعه، مرمت و بهسازی فضای سبزدانشگاه زنجان برای سال 97-96

آگهی مناقصه عمومی

(نوبت اول)

 

دانشگاه زنجان در نظر دارد نگهداری، کاشت، توسعه، مرمت و بهسازی فضای سبزدانشگاه زنجان برای سال 97-96 را از طریق انجام مناقصه عمومی به اشخاص حقوقی واجد شرایط واگذار نماید. بدینوسیله کلیه متقاضیان شرکت در مناقصه (دارای گواهی تائید صلاحیت مرتبط و معتبر از وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی) می‌توانند با واریز مبلغ 300.000 ریال به شماره حساب 2178622501004 بانک ملی درآمدهای اختصاصی دانشگاه زنجان جهت دریافت اسناد به مدیریت امور حقوقی و قراردادهای دانشگاه زنجان مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است میزان سپرده  شرکت در مناقصه مبلغ 400.000.000 ریال (چهل میلیون تومان) می‌باشد که به صورت واریز وجه نقد به حساب شماره 1703051819 نزد بانک تجارت و ارائه اصل فیش واریزی و یا معادل آن ارائه ضمانت نامه بانکی و یا چک تضمین شده بانکی می‌باشد.

فروش اسناد از روز شنبه به تاریخ 96.10.02 لغایت روز دوشنبه به تاریخ 96.10.11 خواهد بود.

مکان فروش اسناد: دانشگاه زنجان، ساختمان مرکزی، طبقه همکف، مدیریت امور حقوقی و قراردادها.

آخرین مهلت تحویل پیشنهادات به دبیرخانه مرکزی دانشگاه: پایان وقت اداری روز شنبه به تاریخ 96.10.23

تاریخ برگزاری جلسه مناقصه و بازگشایی پیشنهادات: روز یکشنبه به تاریخ 96.10.24 ساعت 10 صبح در محل دفتر معاونت اداری-  مالی.

 

شماره تلفن جهت کسب اطلاعات بیشتر با

مدیریت امور حقوقی و قراردادها، 33052826 و مسئول فضای سبز 33052731