خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


حلول ماه مبارک رمضان تهنیت باد
حلول ماه مبارک رمضان،بهار قرآن،ماه عبادت و نیایش های عارفانه و بندگی خالصانه بر عموم مسلمانان مبارک بادتسلیت حضور جناب آقای دکتر یوسف فتحی

تسلیت در گذشت پدرمقام گرامی جناب آقای دکتر یوسف فتحی

 

 

ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

 همکار گرامی

جناب آقای دکتر یوسف فتحی

درگذشت پدرمقام گرامیتان را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی و سایر بازماندگان خواهانیم.
سالروزفتح خرمشهر و روز مقاومت،ایثار و پیروزی گرامی باد
“فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزشهای اسلامی است. خرمشهر شهر لاله های خونین است. خرمشهر را خدا آزاد کرد.”دانشگاه زنجان میزبان دومین سمینار شیمی کاربردی ایران
دانشگاه زنجان میزبان دومین سمینار شیمی کاربردی ایران در شهریور ماه 1396

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دومین سمینار شیمی کاربردی ایران از تاریخ 5 الی 6 شهریورماه سال جاری در سالن همایش های بین المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

گفتنی است این همایش با همکاری گروه شیمی دانشگاه زنجان و انجمن شیمی ایران در محور های تصفیه آب و پساپ، صنایع شیمیایی و نوآوری‌های صنعتی، شیمی و صنایع دارویی، کاربرد شیمی در حفاظت محیط زیست، آموزش شیمی کاربردی، فیتوشیمی، الکتروشیمی صنعتی و خوردگی، کاربرد شیمی در انرژی‌های نو و تجدید پذیر، مدل سازی و شبیه‌سازی فرایندهای شیمیایی، شیمی کاتالیست، شیمی و فناوری پلیمر، کاربرد شیمی در صنایع غذایی، کاربرد نانو فناوری در صنایع شیمیایی، شیمی و فناوری صنایع سرب و روی، شیمی و فناوری رنگ، شیمی صنایع نفت و پتروشیمی، شیمی و فناوری چرم، ایمنی در شیمی و صنایع شیمیایی برگزار می شود.

قابل ذکر میباشد مهلت ارسال متن کامل مقاله به دومین سمینار شیمی کاربردی ایران تا 15 تیر 1396 تمدید شد.

جهت اطلاعات بیشتر لطفا کلیک نمایید  http://conf.isc.gov.ir/2chem

 

 

 

 

 

 

 

 
تسلیت حضور جناب آقای قاسم بیات (همکار مزرعه)

تسلیت در گذشت پسر گرامی جناب آقای قاسم بیات (همکار مزرعه)

 

 

ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

 همکار گرامی

جناب آقای قاسم بیات

درگذشت پسر گرامیتان را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی و سایر بازماندگان خواهانیم.

 

 

به اطلاع همکاران ارجمند می رساند مراسم شب هفت روز پنج شنبه مورخ 4 خردادماه ساعت 17.30 الی 19 در مسجد ثاراله(شهرک شهدا) برگزار ميشود.

 

 
به گزارش خبرگزاری ایسنا
برگزاری جشنواره غذاهای بومی و محلی در دانشگاه زنجان

با استقبال پرشور دانشجویان محقق شد؛

برگزاری جشنواره غذاهای بومی و محلی در دانشگاه زنجان

دومین جشنواره غذاهای بومی و محلی ویژه دانشجویان دانشگاه زنجان در این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، دومین جشنواره غذاهای بومی و محلی ویژه دانشجویان دانشگاه زنجان  در باشگاه علمی فرهنگی دانشجویان جهاددانشگاهی زنجان و با استقبال پرشور دانشجویان و علاقه‌مندان به غذاهای بومی و محلی برگزار شد.

در این جشنواره که به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، بالغ بر 270 شرکت‌کننده با هم به رقابت پرداختند و در حدود 390 نوع غذا پخته شده و در معرض داوری قرار گرفت و قرار است به نفرات اول تا سوم جوایزی اهدا شده و 20 نفر نیز در این جشنواره شایسته تقدیر شناخته خواهند شد.

بالاترین نمره برای هر غذا 100 امتیاز بوده و داوری بر اساس معیارهایی از جمله بومی و محلی بودن غذا، استفاده از مواد غذایی سالم، رعایت نکات بهداشتی، سلیقه و ابتکار، تزئین دسر و جاافتادگی صورت گرفته و در نهایت به 23 نفر از برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد.

به گزارش ایسنا، نتایج و اسامی برگزیدگان دومین جشنواره غذاهای بومی و محلی ویژه دانشجویان دانشگاه زنجان فردا اعلام می‌شود.

http://www.isna.ir/news/
پیام رئیس دانشگاه
درباره انتخابات ریاست جمهوری سال 96

 

بسمه تعالی

 

خلق حماسه ای دیگر از ملت غیور و همیشه در صحنه ایران اسلامی در انتخابات 29 اردیبهشت 96، امید و بهروزی را در دل انسان‌های وارسته و هم میهنان عزیزمان زنده‌تر نمود.

اینجانب به نوبه خود از حضور حماسی و حداکثری ملت شریف در این روز ماندگار در تاریخ سپاسگزاری نموده و در برابر عظمت خلق چنین صحنه‌ای شورانگیز که موجبات نا امیدی دشمنان ملت و نظام را فراهم آورد افتخار می‌نمایم. ضمن تبریک و آرزوی توفیق روزافزون برای  جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور منتخب، عنایت به پیام مقام معظم رهبری (مد) و خواست عمومی مردم را بهترین اقدام برای حل مشکلات کشور می‌دانم.

 

با آرزوی توفیق الهی

 خلیل جمشیدی

رئیس دانشگاه

 
تسلیت حضور جناب آقای دکتر روح الله رضایی

تسلیت در گذشت مادربزرگ گرامی جناب آقای دکتر روح الله رضایی (دانشکده کشاورزی)

 

 

ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

 همکار گرامی

جناب آقای دکتر روح الله رضایی

درگذشت مادر بزرگ گرامیتان را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی و سایر بازماندگان خواهانیم.

ضمناً مراسم شب هفت آن مرحومه روز جمعه مورخ 96.02.29 از ساعت 10 الی 11:30 در مسجد احمدیه واقع در چهارراه امیرکبیر برگزار خواهد شد.

 

 
به گزارش خبرگزاری مهر
رئیس ستاد انتخاباتی میرسلیم در استان زنجان

رئیس ستاد انتخاباتی میرسلیم در استان زنجان

میرسلیم در دانشگاه زنجان سخنرانی می کند

زنجان-رئیس ستاد انتخاباتی میرسلیم در استان زنجان گفت: مهندس میرسلیم در ادامه تبلیغات انتخاباتی خود روز سه شنبه هفته جاری به زنجان سفر می کند و در دانشگاه زنجان سخنرانی خواهد کرد.

روح‌الله صمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه مهندس میرسلیم در ادامه تبلیغات انتخاباتی خود روز سه شنبه هفته جاری به زنجان سفر می کند و در دانشگاه زنجان سخنرانی خواهد کرد،  افزود: از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سفر سید مصطفی آقامیرسلیم در زنجان حضور در مزار شهدا و دیدار با نماینده ولی فقیه در استان زنجان است.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه سید مصطفی آقامیرسلیم در سفر به زنجان در دانشگاه زنجان سخنرانی خواهد کرد، گفت: سخنرانی از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه انجام می‌شود.

رئیس ستاد انتخاباتی میرسلیم در استان زنجان ادامه داد: همچنین در پایان این سفر مصاحبه مطبوعاتی آقای مهندس میرسیلم نیز برگزار خواهد شد

http://www.mehrnews.com/news/
تسلیت حضور جناب آقای حسین سلامیان

تسلیت در گذشت پدر گرامی جناب آقای حسین سلامیان

 

 

ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

 همکار گرامی

جناب آقای حسین سلامیان

درگذشت پدر گرامیتان را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی و سایر بازماندگان خواهانیم.

 

 

به اطلاع همکاران ارجمند می رساند مراسم تشیع امروز 25 اردیبهشت ماه ساعت 18 مزار پایین و شام غریبان بعد از نماز مغرب در مسجد امیرالمومنین (فرودگاه) و مجلس ترحیم فردا 26 اردیبهشت ماه ساعت 15.30الی 17 در امامزاده برگزار ميشود.

 
نشست خبری اصحاب رسانه با دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر
معاون وزیر گفت: سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است؛ چرا که به اشتغال ختم می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در حاشیه مراسم گرامیداشت روز معلم در سالن اندیشه دانشگاه با حضور معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری دکتر مجتبی شریعتی نیاسر نشست خبری با اصحاب رسانه برگزار گردید.

مجتبی شریعتی‌نیاسر در نشست خبری با اصحاب رسانه با تاکید بر اینکه طی چهار سال گذشته، گام‌های مثبتی جهت بهبود وضعیت، اقتدار مراکز، ارتقای کیفی و کنترل وضعیت کمی دانشگاه‌ها برداشته شده است، اظهار کرد: متاسفانه تا سال 92 شاهد رشد 120 درصدی تعداد دانشجویان و افزایش تعداد مراکز دانشگاهی بودیم که بی‌رویه و خارج از کنترل شده بود. اما طی چهار سال گذشته، تعداد مراکز دانشگاهی از 916 در سال 84 به 2800 مورد در سال 92 کاهش یافت.

 این مسئول با بیان اینکه طی چهار سال گذشته دولت اهتمام ویژه‌ای برای مهار افزایش نامتوازن و توجه به ماموریت‌های اصلی مراکز دانشگاهی به کار گرفت، ادامه داد: به تصویب رساندن طرح آمایش آموزش عالی در اسفند سال 94 یکی از این موارد به‌شمار می‌رود. علاوه بر این، منطقه‌ای کردن آموزش عالی و تقسیم کشور به 10 منطقه، تدوین طرح مدیریت منطقه و تفویض اختیار به دانشگاه‌ها و هم‌افزایی بین مراکز آموزش عالی، از دیگر مصادیق بارز دولت در بهبود وضعیت به‌شمار می‌رود.

  وی افزود: خوشبختانه طی چهار سال گذشته و با تکیه بر ماموریت‌گرایی مراکز آموزش عالی، دانشگاه‌هایی که ماموریت خاصی برای آن‌ها تعریف شده در مدار خود قرار گرفتند. یکی از مهم‌ترین مصادیق تحقق این مهم دانشگاه‌های مهارتی هستند؛ چرا که برای رفع خلاء وجود تکنسین و افراد ماهر در بازار کار، باید آموزش مهارت در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی و فنی و حرفه‌ای مورد توجه ویژه قرار بگیرد. البته جمعیت دانشجویی این دانشگاه‌ها به راحتی وارد بازار کار می‌شوند.

 شریعتی‌نیاسر خاطرنشان کرد: طی چهار سال گذشته، دانشگاه پیام‌نور در راستای ارائه آموزش‌های غیرحضوری روی ریل خود قرار گرفته و در مجموع 250 مجوز آموزش‌های مجازی و الکترونیک دریافت کرده است. در دانشگاه‌های دیگر نیز ظرفیت را بر اساس نیاز دستگاه‌های تابعه محدود کرده‌ایم. به عنوان مثال آموزش و پرورش به حمایت جدی نیاز دارد و دانشگاه فرهنگیان به خوبی می‌تواند این خلاء را پر کند. البته هماهنگی و همکاری دستگاه آموزش عالی در این رابطه بسیار موثر است.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: خوشبختانه طی چند سال گذشته سیاست‌های خود را در ارتباط با دانشگاه‌های وابسته به نهادها، با نیاز موجود منطبق کردیم. در حال حاضر ظرفیت کامل دانشگاه فرهنگیان در اختیار آموزش و پرورش است. دانشگاه‌های دیگر از جمله علوم نظامی و اسلامی نیز بر اساس سیاست سال‌های اخیر و به صورت قطعی، روی تامین نیروی انسانی مورد نیاز دستگاه‌های خود متمرکز شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه اتخاذ سیاست‌هایی از این دست، گامی در جهت رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان به‌شمار می‌رود، افزود: حتی‌الامکان سعی کرده‌ایم که در دانشگاه‌های ماموریت‌گرا، ضمانت شغلی دانش‌آموختگان را پیش‌بینی کنیم. برای بهبود کیفی دانشگاه‌ها نیز سعی بر این است که اعطای مجوز به رشته محل‌های درخواست شده کنترل شده و تقاضامحور باشد؛ در واقع یکی از شاخص‌های کیفی دانشگاه‌ها، نسبت دانشجو به استاد است که طی سال‌های اخیر 16 درصد افزایش یافته است.

شریعتی‌نیاسر با اشاره به افزایش 12 درصدی تعداد اعضای هیئت‌علمی در طول چهار سال گذشته، یادآور شد: ظرفیت همه دانشگاه‌ها در قالب بخشنامه ابلاغ شده و آموزش‌های مهارتی در دوره‌های متداول مورد حمایت است. طی چند سال گذشته 900 رشته محل در گوشه و کنار کشور ایجاد و 600 رشته مقطع نیز از نظر محتوایی بازنگری شده است. این در حالی است که حدود 250 رشته مقطع جدید تدوین و ابلاغ و 71 رشته بین رشته‌ای در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شده است.

معاون وزیر علوم، یادآور شد: همچنین به دلیل توجه نسل جوان به آرمان‌های نظام و ویژگی‌های دوران دفاع‌مقدس، درس ارزش‌های دفاع‌مقدس به عنوان درس اختیاری و با تاکید بر تاثیرگذاری در معدل ابلاغ شد. مدیریت خانواده، محیط زیست، مهارت‌افزایی و استانداردسازی نیز دروسی هستند که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده تا به عنوان دروس اختیاری در چارچوب سنوات مصوب ارائه شود.

وی تاکید کرد: دانشجویان باید کارآفرین باشند. البته اشتغال‌زایی تا حدودی وظیفه دولت نیز محسوب می‌شود اما هنر جوانان در این است که در جامعه زمینه‌ساز ایجاد شغل شوند؛ چرا که بیشتر دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی توانایی تامین شغل ندارند و دستگاه آموزش عالی می‌تواند سالانه حداکثر برای 30 درصد اشتغالزایی کند.

شریعتی‌نیاسر ادامه داد: دانشگاه‌ها باید جهت‌گیری داشته باشند و رشته‌هایی ایجاد کنند که بازار کار داشته باشد. دانشگاه‌های غیردولتی و بخش خصوصی نیز مشروط بر اینکه مورد حمایت همه دستگاه‌ها باشند، در توسعه آموزش عالی نقش به‌سزایی خواهند داشت؛ در واقع وزارت علوم با حفظ استانداردها و خطوط قرمز حامی بخش غیردولتی است و سایر دستگاه‌ها نیز باید حامی حقوقی این مراکز باشند.

این مسئول با تاکید بر اینکه حذف واژه غیرانتفاعی اقدام موثری برای اعتلای موسسات غیردولتی به‌شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: نظارت ما به قوت خود باقی است و کمیسیون ماده 9 مسئول نظارت بر عملکرد کیفی مراکز غیردولتی است.

وی یادآور شد: سال 92 تعداد دانشجویان 4 میلیون و 800 هزار نفر بود و در حال حاضر 4 میلیون و 340 هزار نفر دانشجو داریم. این در حالی است که سالانه 82 درصد از فارغ‌التحصیلان وارد بازار کار می‌شوند و مابقی شغل مرتبط ندارند؛ در واقع علت کاهش تعداد دانشجویان این است که تعداد جوانان به طور طبیعی کاهش یافته و دانشگاه‌ها نیز بر اساس شاخص‌های استانداردی و ماموریتی دانشجو می‌پذیرند.

شریعتی‌نیاسر تصریح کرد: سیاست‌های ابلاغی زمینه‌ای را فراهم کرده که جمعیت دانشجویان مازاد به طور طبیعی کسر شده‌اند. اینکه تعبیر صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها را به کار ببریم چندان درست نیست؛ چرا که تعبیر صندلی خالی به خاطر اصلاح جذب مازاد دانشجو شکل گرفته است.

معاون وزیر علوم همچنین در خصوص مدرسه غیرانتفاعی کسب و کار صوفی زنجان گفت: صوفی از موسساتی است که سطحی متوسط و رو به پایین دارد و تنها در صورتی که مشکلاتش در حوزه هیئت علمی، سرانه آموزشی و استاندارد را حل کند، می‌تواند توسعه یابد؛ در واقع سطح‌بندی مراکز دانشگاهی از دو سال پیش آغاز شده و مدرسه صوفی از سطح سه برخوردار است. شرایط توسعه موسسات نیز به سطحی که کسب می‌کنند بستگی دارد.

وی افزود: موسسات غیردولتی به پنج سطح تقسیم می‌شوند و موسسات سطح پنج در هیچ رشته و مقطعی اجازه توسعه ندارند. ولی موسسات سطح یک در همه مقاطع و رشته‌ها حق توسعه داشته و شاخص‌های تشویقی هم دریافت می‌کنند.

شریعتی‌نیاسر در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: وزارتخانه ورود خوبی به شرکت‌های دانش‌بنیان دارد. موسسات کارآفرینی نیز از رشد مطلوبی برخوردار بوده و با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط هدفمند و موثری دارند. این در حالی است که تعداد شغل‌های ایجاد شده در پارک علم و فناوری 50 درصد رشد داشته و در حال حاضر در این پارک‌ها 32 هزار شغل داریم.

معاون وزیر علوم تصریح کرد: صادرات دانش‌بنیان در سال 92 بالغ بر 14 میلیون دلار بود و این رقم در سال 95 به 140 میلیون دلار ارتقا یافته است. همچنین رتبه شتاب علمی کشور در طول چهار سال گذشته از 25 به اول در سراسر دنیا ارتقا یافته است. رتبه ایران در پایگاه ISI نیز در طول چهار سال گذشته از 21 به 17 ارتقا یافته است.

 وی با بیان اینکه تعداد مقالات داغ ایران بین یک درصد از مراکز آموزشی دنیا از 8 دهم درصد در سال 92 به 2.2 درصد در سال 95 ارتقا یافته است، خاطرنشان کرد: پروژه‌های تحقیقاتی که با دستگاه‌ها قرارداد بسته‌اند از 17 مورد در سال 92 به 235 مورد در سال 95 افزایش یافته است. این در حالی است که دولت فعلی انعقاد تفاهم نامه را مگر در شرایط خاص متوقف کرده است. خوشبختانه سال 94 تعداد تفاهم‌نامه‌هایی که به قرارداد منتج شد 24 مورد بود و سال 95 نیز 32 درصد از تفاهم‌نامه‌ها به صورت قرارداد منعقد شدند.

شریعتی‌نیاسر افزود: در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، چهار طرح به وزارت علوم واگذار شده است که دو طرح به معاونت آموزشی و دو طرح به معاونت پژوهشی مربوط می‌شود. یکی از طرح‌های معاونت آموزشی این است که پنج مرکز دانشگاهی به تراز بین‌المللی ارتقا یابد. البته اکثر دانشگاه‌های سطح یک این توانایی را دارند که به سطح 200 دانشگاه برتر برسند ولی تفکیک رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی یکی از مواردی است که امتیازات دانشگاه‌ها را تقسیم می‌کند. در حالی که در اکثر دانشگاه‌های برتر دنیا رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی در یک مرکز ارائه می‌شود.

معاون وزیر علوم تاکید کرد: متاسفانه تعاملات بین‌المللی و ارتباطات خارجی را دست‌کم گرفته‌ایم، در حالی که باید توانمندی خود را به دنیا بشناسانیم و از نظر علمی قدرت‌نمایی کنیم. اگر در عرصه علم خود را به دنیا ثابت کنیم هیچ‌کس نمی‌تواند نسبت به ما کوچک‌ترین تعرضی داشته باشد.

وی یادآور شد: تعدادی از مراکز آموزش عالی از استانداردها فاصله دارند و یکی از بندهای طرح آمایش، ساماندهی موسسات است. این مهم از دو سال پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد. مثلا در دانشگاه آزاد 42 واحد علوم تحقیقات داشتیم ولی در حال حاضر فقط مرکز علوم تحقیقات تهران را به رسمیت می‌شناسیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
حضور معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری دردانشگاه
مراسم گرامیداشت روز معلم با حضور معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری دکتر مجتبی شریعتی نیاسر برگزار شد

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، مراسم گرامیداشت روز معلم در سالن همایش های بین المللی غدیر دانشگاه با حضور معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری دکتر مجتبی شریعتی نیاسر، روسا، معاونین و اساتید دانشگاه برگزار گردید.

خلیل جمشیدی در مراسم گرامیداشت روز معلم، اظهار کرد: شهید مطهری خدمات و آثار ارزشمندی به جای گذاشته است.

وی با بیان اینکه سالروز شهادت شهید مطهری به درستی با نام روز معلم نامگذاری شده است، اضافه کرد: از ویژگی‌های خوب دانشگاه زنجان، خروجی بسیار خوب دانشجوها بعداز تحصیل است.

خلیل جمشیدی افزود: خوشبختانه اساتید دانشگاه زنجان، دانشجوهای موفقی تربیت می‌کنند و تحویل جامعه می‌دهند. همچنین دانشگاه زنجان در برخی شاخص‌ها در تراز دانشگاه‌های تراز اول به‌شمار می‌رود، از وضعیت نسبتا مطلوبی برخورداریم. البته کاستی‌هایی هم هست ولی باید در رفع آن‌ها اهتمام بورزیم.

همچنین محمدرضا عظیمی معاون آموزشی دانشگاه زنجان اظهار کرد: در روند برنامه آموزشی دانشگاه هر آنچه به نفع استان بوده و اهداف بالادستی وزارت بوده پرداخته شده است.

وی با بیان اینکه چهار دانشکده در دانشگاه وجود دارد که جمعیت آماری بزرگی دارند، اضافه کرد: برنامه توسعه این تعداد به ۹ دانشکده در دستور کار قرار دارد تا توسعه علمی با سرعت بیشتری طی شود.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه در ۶۵ رشته کارشناسی جذب دانشجو در دانشگاه صورت می‌گیرد، گفت: برنامه‌ریزی دانشگاه بیشتر بر روی تحصیلات تکمیلی است.

عظیمی با بیان اینکه دانشگاه سال گذشته در ۱۰۴ رشته کارشناسی ارشد دانشجو پذیریش داشته است، تصریح کرد: با سیاست وزارت علوم و دانشگاه ۲۶ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه را اساتید و دانشیارها تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه در ۶۱ رشته دکترا پذیرش دانشجو در دانشگاه انجام شده است، اضافه کرد: به صورت متوسط برای هر ۲۳ نفر یک استاد در دانشگاه وجود دارد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه با بیان اینکه ۹ هزار دانشجو در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، افزود: ۴۰۳ نفر نیز تعداد اساتید این دانشگاه است.

عظیمی با بیان اینکه در برنامه راهبردی دانشگاه سیاست نظام و وزارت علوم و تحقیقات در پیش گرفته شده است، ابراز کرد: یکی از مشکلات تعدد آیین‌نامه است که باعث سردرگمی دانشجویان ورودیه مختلف شده است.

وی ادامه داد: در آیین‌نامه‌ها همچنین ممکن است تفاسیر مختلفی از آن شود که این مهم نیز باعث ایجاد مشکلاتی شده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه با بیان اینکه با کاهش تعداد دانشجو ظرفیت دانشگاه سطوح یک افزایش پیدا کرده است، گفت: در نتیجه ورودی دانشجوها به دانشگاه‌های سطح دو و سه کاهش یافته است.

عظیمی با اشاره به اینکه گردش علمی دانشجویان و موانع خروج آنها مشکلاتی ایجاد کرده است، تصریح کرد: اهتمام وزارت علوم به افزایش اختیارات دانشگاه‌ها است، اما این مهم عملیاتی نشده و نیاز به تدبیر دارد.

در ادامه این جلسه خلیل جمشیدی اظهار کرد: شهید مطهری خدمات و آثار ارزشمندی به جای گذاشته است.

وی با بیان اینکه سالروز شهادت شهید مطهری به درستی با نام روز معلم نامگذاری شده است، اضافه کرد: از ویژگی‌های خوب دانشگاه زنجان، خروجی بسیار خوب دانشجوها بعداز تحصیل است.

رئیس دانشگاه زنجان با بیان اینکه اساتید ما دانشجوهای بسیار خوبی را تربیت و به جامعه تحویل می‌دهد، گفت: در سایر بخش‌ها نیز دانشگاه وضعیت خوبی دارد.

در ادامه این جلسه مجتبی شریعتی نیاسر اظهار کرد: همه نظام‌های آموزشی ما بر اساس محوریت آموزش است.

وی با بیان اینکه شهید مطهری تنها یک مجتهد فیلسوف و معلم اخلاق نبود، تصریح کرد: وی به معنای واقعی کلمه مصلح بود.

معاون آموزشی وزیر علوم و تحقیقات فناوری با بیان اینکه کمتر شخصیتی چون شهید مطهری وجود دارد که استاد اخلاق و بزرگواری است، گفت: اوایل انقلاب جمعیت دانشجویی کشور ۱۸۰ هزار نفر بود، در حالی که در سال ۱۳۸۴ و در آغاز کار دولت نهم، جمعیت دانشجویی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده است.

شریعتی با بیان اینکه جمعیت دانشجویی کشور در سال ۱۳۹۲ به رقم ۴ میلیون رسید که نشان از رشد ۱۲۰ درصدی داشته است، گفت: تعداد مراکز آموزش عالی کشور نیز در این سال‌ها ۲ هزار و ۸۰۰ مورد بود که این تعداد بیشتر از کشوری با جمعیت میلیاردی چین بود.

وی با بیان اینکه مهار وضعیت آموزش عالی و افزایش تعداد مراکز آموزش عالی تنها کاری بود که امکان انجام آن فراهم بوده است، گفت: برای این مهم تدوین طرح آمایش آموزش عالی در دستور کار قرار گرفت که زیربنای سیاست‌گذاری صحیح در این بخش بود.

معاون آموزشی وزیر علوم و تحقیقات فناوری با اشاره به اینکه تدوین طرح آمایش آموزش عالی باید طی ۱۰ سال گذشته انجام می‌شد، اظهار کرد: در هشت سال دولت نهم و دهم بین سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ هفته‌ای دو تا سه مجوز آموزش عالی صادر شده است.

شریعتی با بیان اینکه تمرکززدایی و هم‌افزایی از جمله اقدامات انجام شده طی چهار سال گذشته بوده است، ابراز کرد:  باید در آموزش عالی به صورت ملی فکر شده اما به صورت محلی عمل شود.

وی با تاکید بر اینکه دوره حاضر دوره عقلانی و خردگرایی بود و باید از برخورد احساسی خارج و پرهیز شود، افزود: در انجام درست ماموریت‌گرایی دانشگاه‌های آموزش عالی عقب هستیم. 

معاون آموزشی وزیر علوم و تحقیقات فناوری تصریح کرد: در دوره‌های گذشته برخی دانشگاه‌ها به دنبال کارهای دیگری رفتند، اما طی چهار سال گذشته از این کار جلوگیری شد که به عنوان مثال دانشگاه پیام نور طی این زمان حتی یک مجوز دکترا دریافت نکرده است.

شریعتی با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور طی چهار سال گذشته ۲۰۰ مجوز رشته محل آموزش غیر حضوری دریافت کرده است، ابراز کرد: در سیاست‌گذاری آموزش عالی در دوره‌های گذشته کوتاهی شده و حتی به لحاظ فرهنگی نیز کاری انجام نشده است

وی با بیان اینکه میزان بیکاری عمومی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور ۱۲ درصد و بیکاری تخصصی ۱۸ درصد است، اظهار کرد: دانشگاه‌هایی که برای برخی نهادها ایجاد شده‌ است باید بر روی ریل خود حرکت کنند.

معاون آموزشی وزیر علوم و تحقیقات فناوری با تاکید بر اینکه ماموریت گرایی یک اصل در آموزش عالی است، ابراز کرد: دانشگاه زنجان از جمله دانشگاه‌های جامع و خوب سطح ۲ کشور است.

شریعتی با اشاره به اینکه هیچ مجوزی خارج از ماموریت دانشگاه‌ها طی چهار سال گذشته در کشور صادر نشده است، گفت: آموزش بستر سازی همه فعالیت‌های ما حتی در پژوهش است.

وی با تاکید بر اینکه در کیفی سازی حرکت‌های بسیار خوبی در بخش آموزش عالی کشور انجام شده است، افزود: البته روش آموزش طی سال‌های گذشته و امروز تغییر پیدا نکرده‌  و همچنان با همان روش‌های پیشین انجام می‌شود، در حالی که این بخش نیاز به تحول و پویایی دارد.

معاون آموزشی وزیر علوم و تحقیقات فناوری با بیان اینکه دانشجو باید احساس موثر بودن کرده و با اساتید ارتباط برقرار کنند، تصریح کرد: آموزش بسترساز همه فعالیت‌های ما حتی در بخش پژوهش است.

شریعتی با اشاره به اینکه در رابطه با رشته محل‌های غیرضروری ایجاد شده در دانشگاه‌های  کشور میزان ۶۴ درصد در دانشگاه دولتی جمع‌آوری شد، تصریح کرد: این میزان در دانشگاه پیام نور ۲۷ درصد و در دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های دولتی ۹۵ درصد بوده است. 

وی با بیان اینکه در بخش کیفیت و در تحصیلات تکمیلی یکی از کارهای خوبی که انجام شد، اعطای ۶۰ میلیارد تومان وام به دانشجویان دکترا در سال گذشته بوده است، ابراز کرد: این وام سال 1396 به ۱۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

معاون آموزشی وزیر علوم و تحقیقات فناوری با تاکید بر اینکه فرصت‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌ها 40 درصد افزایش پیدا کرده است، افزود: در بازنگری و تدوین رشته‌ها نیز ۸۳۰ مورد بررسی شده که ۶۰۰  مورد آن بازنگری بوده است.

شریعتی در پایان تاکید کرد: نظارت بر آموزش عالی بسیار جدی‌تر از گذشته پیگیری می‌شود.

شایان ذکر است در پایان این مراسم به مناسبت روز معلم از اساتید و کارشناسان آزمایشگاه های برتر به شرح ذیل و اساتید بازنشسته دانشگاه زنجان تجلیل به عمل آمد:

دکتر محسن افشارچی (دانشکده فنی و مهندسی)، دکتر محمد محمودی (دانشکده علوم)، دکتر حسن فتح زاده (دانشکده علوم انسانی)، دکتر رقیه همتی(دانشکده کشاورزی) و جناب آقای حسین محمدی(دانشکده فنی و مهندسی)، جناب آقای حسین فرزانه (دانشکده علوم)، جناب آقای اکبر حسین زاده(دانشکده علوم انسانی)، سرکار خانم فرزانه حسینی(دانشکده کشاورزی)

 

 

 

 

 

 
حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در دانشگاه زنجان
حضور دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و دکتر نصیری قیداری نماینده یونسکو در دانشگاه زنجان

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه زنجان، دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و دکتر نصیری قیداری نماینده یونسکو در ایران، امروز یکشنبه 17 اردیبهشت ماه در دانشگاه زنجان حضور یافتند.

پزشکیان و هیات همراه پس از ادای احترام به شهدای گمنان در دانشگاه زنجان جهت دیدار با اعضای شورای دانشگاه در سالن شهریاری دانشگاه حاضر شد.

ابتدای جلسه ریاست دانشگاه ضمن عرض خیرمقدم گزارشی از عملکرد دانشگاه زنجان را به سمع و نظر حضار رساند و در ادامه اعضای جلسه سوالاتی در خصوص آموزش عالی و دانشگاه طرح نمودند.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار گفت: تنها راه نجات کشور با علم و دانش هست و خواهد بود، دیدن مشکلات به معنای حل کردن آن نیست و باید راه حل برای آن اندیشید.

وی افزود: کار را باید به کاردان سپرد و از کارشناسان، متخصصان و فوق تخصصان استفاده نمود و تنها راه حل آن، این است که به روش های علمی رجوع کنند.

پزشکیان در ادامه گفت: بزرگترین مشکل کشور عدم تناسب بین عرضه و تقاضا هست، تعداد زیاد دانشگاه در کشور علی رغم جمعیت کشور، خیانت است برای کشور که دانش آموختگان بی کیفیت حاصل آن خواهد بود.

وی بیان کرد: شاخص در تمام امور "عدالت" هست که باید در جامعه تناسب و تعادل ایجاد کند. اختیارات دانشگاه ها اختیارات بالایی می باشد؛ اعتباری که می گیرند کمک هست؛ هیات امنای دانشگاه ها همانند مجلس اختیار دارند و قانونی هم هست.

پزشکیان گفت: ما مجبوریم در آینده از تعداد دانشگاه ها کاسته و تعدادی از آنها را ببندیم، باید جلوی توسعه نامتناسب را گرفت و در چارچوب نیاز باید توسعه بوجود بیاید در غیر اینصورت منجر به تلف شدن منابع، وقت و عمرمان خواهد شد.

وی ادامه داد: وزارت علوم باید تمرکز را در خصوص پژوهشکده ها در تهران چاره اندیشی کرده و سایر شهرستانها هم سهیم باشند.

ایشان افزود: وابستگی به دولت توسعه را ناممکن می کند؛ دانشگا هها برحسب اختیارات باید بودجه را در برنامه راهبردی خود بدون نیاز به بودجه دولتی بنویسند.

در ادامه دکتر نصیری قیداری گفت: به خاطر منافع شخصی و دوست داشتن بی خودی دیگران حرف نزنیم و در رفتار و عمل یکسان باشیم . وی نیز در ادامه مطالبی را در خصوص کمیت دانشگاه ها بیان فرمود.

 

 

 
به مناسبت هفته سلامت در دانشگاه زنجان
پیاده روی همگانی درون دانشگاهی با حضور پر شور دانشگاهیان برگزار گردید.

برای چهارمین سال متوالی به مناسبت هفته سلامت مراسم پیاده ‏روی همگانی درون دانشگاهی باشکوه خاصی برگزار گردید. در پایان این برنامه که قریب به 2000 نفر مسیر کتابخانه مرکزی تا سالن ورزش برادران را پیاده طی نمودند، قرعه‏ کشی و اهدای جوایز برگزیدگان در فضایی پر نشاط انجام پذیرفت .

ضمن تقدیر و تشکر از تمامی شرکت گنندگان و همراهان گرانقدر در این گردهمایی نفرات برگزیده به شرح ذیل اعلام می‏گردد که جوایز خود را از دست مسئولین دانشگاه دریافت نمودند.

اسامی برندگان دوچرخه:

1- مریم بیگدلی 

2-داود عبداله نژادیان

3-میلاد مغانلوفرد

4-یوسف مشواکاتی

اسامی برندگان کارت هدیه:

1- کیمیا حقیقی 

2- یلدا فیاضی

3- امیرحسین لطیفی

4- مریم قاسمی

5-نسترن خلجی

6- فاطمه عباسی

7- سعیده جاویدان

8- زهرا برزگر معافی

9- زهرا کریمی

10- نفیسه مشک افشان

11- اصغر رسولی

12- ابوالفضل محمدی

13- مصطفی قاسمی

14- نرگس شامی

15- فائزه احمدی

16 - رضا انگوتی

17- محمدرضا میرقاسم پور

18- امیر نظری (کارمند)

19- حسین فرزانه (کارمند)

20- علی نجفی (کارمند)

21- لیلا ندیرخانلو (کارمند)

22- حسین عابدینی (اجرای استندآپ کمدی)

اسامی افرادی که جوایزشان توسط اداره نهاد رهبری در دانشگاه اهدا خواهد گردید:

1- محمد حیدری

2- فخرالدین دهقان

3- مصطفی شایگانی

4- شراره علم بیگی (کارمند)

5- بهرام باقری (کارمند)

 

برای دیدن تصاویر لطفا کلیک نمایید.

 
هفته آموزش و روز معلم گرامی باد
هفته آموزش و روز معلم گرامی باد