خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


میلاد حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان تبریک و تهنیت باد
ولادت زیباترین، با اخلاق ترین، داناترین و رشیدترین جوان تاریخ مبارک.

از دامان ليلا گلى بر آمد
شبيه حضرت پيغمبر آمد
نور دل زينب اطهرآمد
لشکر کربلا را افسر آمد

***********************
تولد حضرت علی اکبر (ع) و  روز جوان مبارک باد.

 
پخش زنده دفاع پایان نامه دانشجویان از صدا و سیمای مرکز زنجان
سومین پخش زنده جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجویان دانشگاه از صدا و سیمای مرکز زنجان شبکه اشراق

در راستای همکاری های فی ما بین صدا و سیمای مرکز زنجان شبکه اشراق و دانشگاه زنجان، دفاعیه پایان نامه خانم فرناز کامران در زمینه "ساخت و بررسی خواص مکانیکی و الکتریکی الکترودهای پایه گرافنی منعطف برای کاربرد در تجهیزات ذخیره انرژی" و دفاعیه پایان نامه خانم رضوان ده پهلوان در زمینه "طراحی بستر پلیمری برای تثبیت همزمان دو آنزيمی جهت سنجش فنیلآلانین در سرم روز چهارشنبه 1402/11/18 در حالی برگزار شد که بخش هایی از این جلسه بصورت زنده از صدا و سیمای مرکز زنجان شبکه اشراق پخش گردید.

شرح مختصری ازاین  دفاعیه ها را در زیر می خوانیم:

دفاعیه خانم فرناز کامران تحت عنوان "ساخت و بررسی خواص مکانیکی و الکتریکی الکترودهای پایه گرافنی منعطف برای کاربرد در تجهیزات ذخیره انرژی" :

در دنیای امروز راحتی و آرامش حرف اول را می‌زند، به‌خصوص وقتی حرف از تکنولوژی در میان باشد. از مهم‌ترین گجت‌ های سلامتی در حوزه ابزارهای الکترونیکی می‌توان به مچ‌بندها، ساعت‌های هوشمند و سایر تجهیزات پوشیدنی پایش روند سلامتی اندام­های مختلف و علائم حیاتی آنها اشاره کرد که استفاده از آن‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود. این دستگاه های پایش پزشکی یا سلامتی برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به سلامت شخصی و ورزش افراد طراحی‌ شده‌اند. با توجه ماهیت شخصی سازی شده این نوع تجهیزات پوشیدنی پایش سلامتی، تقاضای افراد برای استفاده از این ابزارها نیز رو به افزایش بوده و منجر به ایجاد بازار پررونقی در حوزه گجت های سلامتی شده است. بطوریکه استفاده از فناوری‌های پوشیدنی در چهار سال گذشته بیش از سه برابر شده و همین طور در حال افزایش است.

یکی از چالش های اصلی فناوری توسعه ابزارهای پوشیدنی ساخت سیستم­های ذخیره انرژی منعطف آنها می باشد که همین امر نیز این نوع تجهیزات را در حوزه دستگاههای با فناوری بالا قرار داده و متاسفانه موجب انحصاری شدن آنها شده است. خازن‌ها جزء جدایی‌ ناپذیر در تجهیزات الکترونیکی به‌خصوص تجهیزات الکترونیکی قابل ‌حمل به شمار می‌روند. از این ‌رو برای استفاده در ادوات الکترونیکی منعطف قابل حمل و یا منسوجات هوشمند، تولید خازن‌های انعطاف‌پذیر ضروری به نظر می‌رسد. یک ابرخازن تاشو انرژی بیشتری را برای مدت طولانی‌ تری در محصولات الکترونیکی پوشیدنی که انعطاف‌ پذیر هستند ذخیره می­ کند.

در پروژه پایان نامه کارشناسی ارشد سرکار خانم فرناز کامران تحت عنوان "ساخت و بررسی خواص مکانیکی و الکتریکی الکترودهای پایه گرافنی منعطف برای کاربرد در تجهیزات ذخیره انرژی" تحت راهنمایی دکتر هدی نصیرا و دکتر کیومرث جلیلی از دانشگاه صنعتی سهند تبریز، با حمایت بنیاد علم ایران تمرکز اصلی بر روی توسعه نسل جدید ابرخارن­های منعطف بر پایه مواد دوبعدی مثل گرافن و ایجاد تعادل بین چگالی توان و چگالی انرژی آنها بوده است تا از اتلاف توان جلوگیری شود.

با افزایش کاربرد ابرخازن ها در بخش های مختلف صنعتی مانند الکترونیک، انرژی و نیرو، نظامی و دفاعی و هوافضا، انتظار می رود که بازار جهانی ابرخازن ها تا سال 2028 از 5.5 میلیارد دلار آمریکا فراتر رود. انتظار می رود که نرخ رشد نمایی بازار ابرخازن ها فرصت های سودآوری را برای محققان، تولیدکنندگان و سایر سهامداران تقویت کند.

دفاعیه خانم رضوان ده پهلوان تحت عنوان" طراحی بستر پلیمری برای تثبیت همزمان دو آنزيمی جهت سنجش فنیلآلانین در سرم" :

در حوزه پزشکی، کیت‌های تشخیصی که شامل پایه هیدروژل هستند، معمولاً برای اندازه‌گیری و تشخیص مواد شیمیایی یا بیولوژیکی در بدن انسان استفاده می‌شوند. این کیت‌ها می‌توانند برای تشخیص بیماری‌ها، انجام آزمون‌های مختلف و بررسی وضعیت سلامتی استفاده شوند.

استفاده از پایه هیدروژل در کیت‌های تشخیصی می‌تواند به دستیابی به نتایج دقیق‌تر و قابل اعتماد کمک کند. هیدروژل به عنوان یک ماده جذب‌کننده و بازتاب‌دهنده خوب ویژگی‌های مناسبی برای استفاده در کیت‌های تشخیصی دارد. از آنجا که هیدروژل دارای ظرفیت جذب حجمی بالا است، می‌تواند به تصفیه و تقویت نمونه‌های آزمایشی کمک کند. در کل، استفاده از پایه هیدروژل در کیت‌های تشخیصی پزشکی می‌تواند به دقت و اعتبار تست‌های تشخیصی کمک کند و بهبود فرآیند تشخیص بیماری‌ها و مشکلات سلامتی انسانی را فراهم سازد.

کیت‌های تشخیص پزشکی پایه هیدروژل با تثبیت چند آنزیم از اهمیت بالایی برخوردارند. این کیت‌ها از ترکیبات شیمیایی پیچیده‌ای تشکیل شده‌اند که امکان تشخیص دقیق و سریع بیماری‌ها و نشانگرهای مختلف در بدن انسان را فراهم می‌کنند.

استفاده از چند آنزیم در کنار هیدروژل، امکان انجام تعداد بیشتری از تست‌های تشخیصی را فراهم می‌کند و دقت و قابلیت تفکیک بیشتری را در نتایج ایجاد می‌کند. این مجموعه‌ها در تشخیص زودرس بیماری‌ها و تعیین مراحل آن‌ها نقش مهمی داشته و از اهمیت بالایی برخوردارند.

کار پژوهشی ارائه شده در رساله کارشناسی ارشد سرکار خانم رضوان ده پهلوان تحت عنوان " طراحی بستر پلیمری برای تثبیت همزمان دو آنزيمی جهت سنجش فنیلآلانین در سرم" به راهنمایی دکتر هدی نصیرا، دکتر سامان حسینخانی از دانشگاه تربیت مدرس و مشاوره دکتر کیومرث جلیلی از دانشگاه صنعتی سهند موفق به توسعه نسل جدید از نانوپایه های هیدروژلی با استفاده از سامانه­ های میکروفلوییدیک برای تثبیت چند آنزیم شده است. این نانوپایه های با امکان تثبیت چند آنزیم دارای قابلیت بسیار بالایی جهت استفاده در کیت‌های تشخیص پزشکی سریع را دارد که یکی از فناوری‌های پیشرفته مورد استفاده در دامنه بهبود تشخیص و مدیریت بیماری‌ها است. این کیت‌ها از ترکیبات نانوهیدروژلی که ویژگی‌های منحصر به فردی از جمله سطح بزرگ به حجم کم، پایداری، و قابلیت انتقال آنزیم‌ها دارند، استفاده می‌کنند.
پیام تسیلت
درگذشت "خواهرزاده" گرامی جناب آقای دکتر حبیب اله زلف خانی (گروه برق)

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام
جناب آقای دکتر حبیب اله زلف خانی درگذشت " خواهرزاده " مهربان و مومنتان را از صمیم قلب تسلیت عرض می نمائیم. خداوند متعال روح پاکش را با اولیاء الله محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.
پیام تسیلت
تسلیت درگذشت "مادر" گرامی دکتر محمدعلی کامیابی (استاد گروه شیمی)

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام
جناب آقای دکتر محمدعلی کامیابی درگذشت " مادر " مهربان و مومنتان را از صمیم قلب تسلیت عرض می نمائیم. خداوند متعال روح پاکش را با سرورش فاطمه زهراء محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.

 بزرگداشت استاد رباب خسروی
مراسم گرامیداشت " استاد " مهربان و دلسوز گروه زبان انگلیسی "خانم دکتر رباب خسروی"

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام

با عرض تسلیت مجدد درگذشت استاد فقید خانم دکتر رباب خسروی عضو هیات علمی گروه زبان انگلیسی دانشگاه، مراسم بزرگداشتی به همین مناسبت با حضور خانواده محترم آن مرحومه روز یکشنبه 29 بهمن ماه 1402 ساعت 11:30 در مسجد باقرالعلوم دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد که امید است با حضور خود موجب شادی روح آنمرحومه و تسلی خاطر بازماندگان را فراهم آورید.
مسابقات "جام بهره وری (بهجام)"
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
رویداد نیاز محور فناورانه
2و3 اسفند ماه - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 
پیام تسیلت
تسلیت درگذشت "مادر" گرامی همکار بازنشسته آقای نهالی و مادربزرگ سرکار خانم نهالی (آموزش)

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام
 درگذشت " مادر " مهربان جناب آقای نهالی همکار بازنشسته و " مادربزرگ " سرکار خانم  نهالی را خدمت ایشان از صمیم قلب تسلیت عرض می نمائیم. خداوند متعال روح پاکش را با سرورش فاطمه زهراء محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.
جشن انقلاب
به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند ایران برگزار شد.

به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند ایران مراسم جشن انقلاب روز دوشنبه 16 بهمن در محل همایش های بین المللی غدیر دانشگاه با همراهی مدیران، مسئولین، کارکنان و دانشجویان دانشگاه در کنار خانواده های محترمشان برگزارگردید. 

این برنامه با سخنرانی حجت الاسلام علی قره داغی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری شروع شد. قره داغی در ابتدای سخنان خود از مشارکت حاضرین در جشن انقلاب تشکر نموده و در ادامه بیان داشتند بیداری اسلامی از سال 1200 هجری قمری توسط بزرگان اسلام همانند آیت الله نائینی، میرزا کوچک خان جنگلی و ... شکل گرفت و انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 را اوج بیداری اسلامی خوانده و ابراز امیدواری کرد با تلاش بتوانیم این انقلاب را به انقلاب امام زمان (عج) برسانیم.

در ادامه مراسم دکتر ابوالفضل رفیعی معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استاندار در محل مراسم جشن حضور یافته و به بیان سخنانی به شرح زیر پرداختند.

دکتر رفیعی با تبریک ایام الله دهه مبارک فجر یادآور شدند که باید قدردان هزاران پیر و جوان و زن و مردی باشیم که با رشادت ها و ایثارگری ها و جانبازی خود این انقلاب را نزد ما به امانت سپرده اند و آنان و خانواده هایشان را تکریم کنیم.

رفیعی در ادامه سخنان خود سه عامل رهبری امام خمینی (ره)، مکتب اسلام و اتحاد بالای مردم را عامل پیروزی انقلاب عنوان کرد که در این انقلاب همه اقشار در سطوح مختلف از نخبگان گرفته تا مردم عادی و بازاری در آن نقش داشتند و خواسته اصلی آنان برکناری رژیم طاغوتی و عزل و محاکمه شاه و قطع استعمار ایران که توسط کشورهای سلطه گر در آن زمان در کشور و جامعه صورت می گرفت، بود به همین دلیل از این انقلاب بعنوان مردمی ترین انقلاب دنیا یاد می شود.

و در پایان با اشاره به تلاش های دشمن برای جلوگیری از مشارکت مردم در انتخابات پیش رو که موجب تقویت جمهوری اسلامی می شود، بیان داشت که حضور مردم در انتخابات موجب افزایش قدرت دیپلماسی و اقتدار بین المللی جمهوری اسلامی می شود و ابراز امیدواری کرد که با حضور پرشور مردم در پای صندوق های رای در روز 11 اسفند همچنان موجب سربلندی ملت ایران در مجامع بین المللی باشیم.

 در ادامه این مراسم گروه های مختلف هنری از جمله گروه سرود مهد کودک دانشگاه و گروه نسل سلمان و مجری توانمند استان آقای سجاد انصاری به اجرای برنامه های متنوع و مسابقات مهیج (با جوایز ارزنده) برای حاضرین پرداختند

همچنین در خلال این مراسم از 24 نفر از همکارانی که در ماه های اخیر بازنشست شده اند از سوی اداره رفاه کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه با اهدای تندیس و هدایایی تجلیل و تقدیر گردید.

برای مشاهده آلبوم تصاویر کلیک نمایید.
پخش زنده دومین دفاع از تز دکتری از صدا و سیمای مرکز زنجان شبکه اشراق
پخش زنده جلسه دفاع از تز دکتری آقای ابوالفضل دین محمدی از صدا و سیمای مرکز زنجان شبکه اشراق

در راستای همکاری های ما بین صدا و سیمای مرکز زنجان شبکه اشراق و دانشگاه زنجان، دفاعیه رساله دکتری آقای ابوالفضل دین محمدی در زمینه آشکارسازی ماده تاریک، روز شنبه 1402/11/14 در حالی برگزار شد که بخش هایی از این جلسه بصورت زنده از صدا و سیمای مرکز زنجان شبکه اشراق پخش گردید.

شرح مختصری از دفاعیه آقای ابوالفضل دین محمدی را می خوانیم:

ماده تاریک برای همه شاید شناخته شده نباشد منظور ماده‌ای است که ما از اون نوری دریافت نمی‌کنیم و صرفاً به دلیل اثرات گرانشی که از خود دارد به وجود آن پی می بریم.

امروزه شواهد زیادی بر وجود ماده تاریک در کیهان ما معرفی شده است.

هر چند در کتاب‌های درسی مدارس، دانشگاه‌ها در همه جای دنیا وقتی که می‌خواهند بگویند عالم یا کیهان از چه چیزی پر شده است میگویند کیهان از ماده که از اتم ساخته شده پر شده است این دیدگاه در طی سال‌های اخیر و آینده با کشف ماده تاریک تغییر پیدا خواهد کرد.

شواهدی که آقای دین محمدی در مورد ماده تاریک خواهند شمرد نمونه آن منحنی چرخش ستارگان به دور کهکشان راه شیری مثل سایر کهکشان‌های دیگه نشان دهنده این است که بایستی جرم خیلی بیشتری در کهکشان علاوه بر این ستاره‌ها وجود داشته باشه که هاله آن را پر کرده باشد که به این اصطلاحا ماده تاریک گفته می‌شود. ذرات ماده تاریک هنوز برای ما شناخته شده نیست.

در این رساله دکتری کاری که انجام شده با هدایت و راهنمایی دکتر حسین صفری و دکتر نادر میرابوالفتحی از دانشگاه A&M تگزاس بوده است. همچنین از نظرات مشورتی و مشاوره ارزشمند دکتر کای نورلند و دکتر متی هیکینهیمو از دانشگاه هلسینکی فنلاند بهره برده شده است.

 در این کار سعی شده است که از مواد نیمه رسانا مثل سیلیسیوم و ژرمانیوم برای شبیه سازی آشکارسازی ماده تاریک استفاده بشود و بتوان راهی پیدا کرد که این ماده تاریک را از زمینه شار نوترینو از جمله نوترینوی خورشیدی جداسازی کرد. منابعی که برای نوترینو هست ناشی از واکنش‌های هسته‌ای یا همجوشی‌های هسته‌ای در درون ستارگان مثل خورشید است البته منابع جوی هم براش متصور هستیم و همینطور از انفجارات ابرنواختر نیز شار نوترینو حاصل میشود.

یکی دیگر از منابع مهم در سطح زمین رآکتورهای اتمی است که در کشورهای مختلف وجود دارند. که با واکنش های هسته منجر به تولید نوترینو باشد. بنابراین ساخت چنین آشکارسازهایی که بتواند شار نوترینو را از ماده تاریک برای ما تفکیک کند و این زمینه را تشخیص بدهد اهمیتی غیر از اهمیت علمی و لبه دانشی اهمیت تکنولوژی فراوانی هم دارد.

این کار پژوهشی دارای خروجی بسیار ارزشمندی بوده که در مجله physical review d و journal of physics G (شاخه هسته ای و فیزیک ذرات) دو‌مقاله به چاپ رسیده و مرحله بعدی این کار ساخت چنین ابزارهایی هست که امروزه در دنیا هزینه فوق العاده زیادی دارد و با سرمایه گذاری بسیار زیادی در حال انجام هستند.

آزمایشگاه‌های بسیار بزرگی در آمریکا، ژاپن، اروپا و جاهای دیگر در دنیا در حال توسعه هستند تا بتوانند چنین چیزی را آشکار بکنند در واقع پیدا کردن چنین ماده‌ای بزرگترین سوال امروز بشریت در زمینه علمی رو که همان ماده تاریک است را می‌تواند پاسخ بدهد.
پیام تسیلت
تسلیت درگذشت "خاله" گرامی دکتر جلال صبا (مدیر مرکز رشد و نوآوری)

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام
جناب آقای دکتر جلال صبا درگذشت " خاله" مهربان و مومنتان را از صمیم قلب تسلیت عرض می نمائیم. خداوند متعال روح پاکش را با سرورش فاطمه زهراء محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.
پیام تسیلت
تسلیت درگذشت "مادر" گرامی خانم جمیله حنیفه لو (معاونت دانشجویی)

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام
سرکارخانم جمیله حنیفه لو درگذشت " مادر " مهربان و مومنتان را از صمیم قلب تسلیت عرض می نمائیم. خداوند متعال روح پاکش را با سرورش فاطمه زهراء محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.

مجلس ترحیم یکشنبه 1402/11/15 از ساعت 14 الی 15:30 در مسجد مسلم ابن عقیل کوچه مشکی چهارراه اول برگزار خواهد شد.
پیام تسیلت
تسلیت درگذشت " استاد " مهربان و دلسوز گروه زبان انگلیسی "خانم دکتر رباب خسروی"

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام

ضایعه درگذشت استاد مهربان و مومنه “دکتر رباب خسروی”  را از صمیم قلب خدمت خانواده محترم آن استاد فقید، دانشجویان و همکاران دانشگاه تسلیت عرض می نمائیم. خداوند متعال روح پاکش را با مبا سرورش فاطمه زهراء محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.
درگذشت استاد رباب خسروی
تسلیت درگذشت استاد فقید خانم دکتر رباب خسروی عضو هیات علمی گروه زبان انگلیسی دانشگاه

انا لله و انا الیه راجعون

دانشگاه زنجان در غم از دست دادن یکی از اساتید پر تلاش و مهربان خود سوگوار است.

دکتر رباب خسروی عضو هیات علمی گروه زبان انگلیسی دانشگاه زنجان بر حسب تقدیر الهی عمری بر زمین نداشت و با آسمانی شدن خود هم دانشگاهی‌های خود را تنها گذاشت و عروج نمود.

بر این اساس ریاست دانشگاه به همراه اعضای هیات رئیسه دانشگاه طی پیامی این ضایعه را تسلیت به شرح ذیل گفتند:

استاد گرانقدر “دکتر رباب خسروی” از این دنیا رخت اقامت بربستند، خاموش شدن این شمع نورانی را خدمت خانواده محترم آن استاد فقید، دانشجویان و همکاران دانشگاه تسلیت عرض نموده و از خداوند یکتا علو درجات آن بزرگوار در بهشت أعلا و مزید فضل و رحمت پروردگار بی همتا برایشان و طول عمر بازماندگان آن مرحومه همراه با سلامتی و حسن عاقبت شان را خواهانیم.

شایان ذکر است مراسم تشییع پیکر آن مرحومه روز یکشنبه 1402/11/15 ساعت 14 در بهشت زهرا و مراسم شام غریبان همان روز ساعت 19 در مسجد قبا شهرک کارمندان برگزار خواد شد. همچنین مجلس ترحیم و شب هفت روز سه شنبه 1402/11/17 ساعت 14:30 الی 16 در مسجد قبا برگزار می گردد. امید است با حضور خود موجب شادی روح آن مرحومه و تسلی خاطر بازماندگان را فراهم آورید.
برگزاری جشن انقلاب
به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند ایران برگزار می گردد.

طبق روال سنوات گذشته مراسم جشن انقلاب به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند ایران روز دوشنبه 16 بهمن ساعت 14 در محل سالن غدیر دانشگاه برگزار می گردد.