خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارمرکز رشد


فراخوان «کسب دانش فنی تولید کلرومتان در مقیاس پایلوت»
.

فراخوان «کسب دانش فنی تولید کلرومتان در مقیاس پایلوت» با هدف جلوگیری از خروج ارز مربوط به واردات کلرومتان و سایر محصولات وابسته از جمله پلی‌سایلوکسان‌ها به همت بنیاد ملی علم ایران منتشر شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری، هدف از این فراخوان، تولید کلرومتان در مقیاس پایلوت است. با توجه به اینکه این محصول در داخل کشور تولید نمی‌شود و از طرفی حجم متانول تولیدی در کشور زیاد بوده و قیمت آن ارزان است، لذا تلاش می‌شود تا از این ماده اولیه برای تولید کلرومتان استفاده کرد.

محصول این پروژه (کلرومتان) به‌طور گسترده، در تولید سایر مواد شیمیایی، از قبیل سیلیکون‌ها، تترامتیلید (TML)، لاستیک مصنوعی، مواد شیمیایی کشاورزی و متیل سلولز مورد استفاده قرار می‌گیرد و در عین حال کاملا وارداتی است. بنابراین از جمله پیامدهای اقتصادی آن می توان به جلوگیری از خروج ارز مربوط به واردات کلرومتان و سایر محصولات وابسته از جمله پلی‌سایلوکسان ها اشاره کرد. با انجام این پژوهش علاوه بر این که نیاز بسیاری از صنایع مرتفع می‌شود، یک دانش فنی ناموجود در کشور ظهور می کند که میتواند بسیاری از صنایع وابسته را فعال کند.

.

از حوزه های اولویت‌دار این فراخوان علوم و علوم زیستی، شیمی و علوم پلیمر است.

گفتنی است پژوهشگر اصلی تیم لازم است عضو هیئت‌علمی یکی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور باشد و همچنین از پیشنهاد‌هایی که در قالب رساله دکتری و طرح پسادکتری تعریف شوند، حمایت فوق العاده می‌شود... ادامه خبر
ارتقاء وضعیت بازیگران زیست‌بوم صنایع خلاق/پیگیری تشکیل آزمایشگاه ...
.
صنایع فرهنگی و خلاق از بخش‌های جدایی‌ناپذیر جوامع بشری هستند. سینما، انیمیشن، اسباب‌بازی و بازی‌های رایانه‌ای، نشر کتاب و مجله تنها بخشی از صنعت وسیعی هستند که ما آن را با عنوان صنایع خلاق می‌شناسیم. به دلیل گستردگی و اهمیت این صنعت، یکی از ستادهای معاونت‌ علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری به فناوری‌های فرهنگی و نرم اختصاص یافته است؛ حال با مروری اجمالی به برخی از دستاورد‌های یک سال اخیر این ستاد می‌پردازیم.

به گزارش خبرنگار مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، ستاد فناوری‏‌های فرهنگی و نرم معاونت علمی در سال ۱۴۰۲ اقدامات متنوعی از جمله بازبینی و کارشناسی پروژه‌های ارتقاء تاب‌آوری ملی و رقابت‌پذیری بین‌المللی، بررسی و نظرسنجی از دستگاه‌های اجرایی مرتبط و طراحی ساختار اولویت‌دهی برای حوزه‌های ۱۹گانه سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم و برنامه‌ریزی و تدوین پیش‌نویس اجرای ۶۰ اقدام راهبردی مورد تاکید سند و همچنین تشکیل و فعال سازی کارگروه‎های تخصصی به عنوان هسته‎های اندیشه ورزی ستاد براساس برنامه ها و خوشه های ذیل سند ملی و نیز برنامه ریزی برای تقویت توسعه صادراتی صنایع خلاق را انجام داده است. همچنین، با دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی مختلفی موافقت‌نامه‌های متعددی امضا و رویدادهایی را برگزار کرده است.

مسعود حسنلو، دبیر ستاد فناوری‏‌های فرهنگی و نرم با بیان اینکه این ستاد در راستای گفتمان‌سازی و ترویج زیست‌بوم خلاق و نوآوری، ... ادامه خبر