خانه :: اساتید :: اخبار

اخباررصدخانه دانشگاه


مدرسه فرزانگان زنجان در رصدخانه
بازدید و رصد دانش آموزان مدرسه فرزانگان دوره متوسطه اول در رصدخانه دانشگاه

در مورخ 12 مرداد 1401 با هماهنگی قبلی تعداد 50 نفر از دانش آموزان مدرسه فرزانگان  زنجان (دوره اول متوسطه) از ساعت 20 الی 24 ضمن بازدید از رصدخانه و آشنایی با صور فلکی، با تلسکوپهای رصدخانه به رصد ماه و سیاره کیوان پرداختند
اهدای کتاب به دانشکده علوم دانشگاه زنجان
اهدای 5000 عنوان کتاب به دانشگاه زنجان از طرف موسسه آموزش عالی صوفی رازی

 

به بهانه سال بین المللی علوم پایه و با پیگیریهای آقای دکتر علی بیات مدیر محترم گروه فیزیک و همکاری صمیمانه آقای حسین زینالی معاونت محترم اداری  مالی موسسه آموزش عالی صوفی رازی، تعداد 5000 عنوان کتاب از طرف موسسه آموزش عالی عبدالرحمن صوفی رازی زنجان به دانشکده علوم ، دانشکده علوم انسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه زنجان اهدا گردید.

با تشکر فراوان از جناب آقای دکتر ثبوتی ریاست محترم موسسه آموزش عالی عبدالرحمن صوفی رازی
اردوی ورزشی فرهنگی فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه زنجان در رصدخانه
بازدید اردوی ورزشی فرهنگی فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه زنجان از رصدخانه

روز یکشنبه مورخ دوم مرداد ماه 1401 همزمان با دومین روز برگزاری اردوی ورزشی فرهنگی فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه زنجان، این عزیزان به تعداد حدود 50 نفر با هماهنگی واحد محترم امور رفاهی  و همکاری آقای دکتر دستجردی از ساعت 12 الی 13/30 دررصدخانه دانشگاه حاضر شده و علاوه بر بازدید از تجهیزات و قسمتهای مختلف رصدخانه با استفاده از یک دستگاه تلسکوپ 8 اینچ دابسونی و به کمک فیلتر مایلار به رصد خورشید و لکه های خورشیدی پرداختند.

نعدادی از عکس های این برنامه را در ادامه می بینید:

 

اضافه می نماید اردوی ورزشی فرهنگی فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه زنجان به مدت دو هفته و به همت همکاران واحد امور رفاهی داشگاه زنجان در حال برگزاری است.

با تشکر ازعزیزانی که در این برنامه رصدی ما را یاری نمودند: آقای علی اکبر خدایی، آقای داود مهدوی، خانم نظری، آقای دکتر دستجردی،  آقای محمدرضا صیدی، آقای علی سلامی و آقای حسین رستمی

 

 
رصد خورشید توسط دانش آموزان
بازدید دانش آموزان مدارس زنجان از رصدخانه

 

در مورخ 25 تیرماه 1401 تعداد 50 نفر از دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی مدارس زنجان با هماهنگی و پیگیری آقای دکتر قاسمی (گروه مکانیک) از دانشکده های مختلف و رصدخانه گروه فیزیک بازدید نموده و با هماهنگی کارشناس رصدخانه به رصد لکه های خورشیدی با تلسکوپ 8 اینچ دابسونی پرداختند.

با تشکر از خانم زهرا حسنی بابت تهیه عکسهای خورشید.
رصد ابر ماه در رصدخانه دانشگاه
رصد ابرماه توسط تعدادی از همکاران دانشگاهی

در شب 22 تیرماه 1401 طی هماهنگی قبلی، تعدادی از همکاران دانشگاهی به همراه خانواده به رصد ابرماه با تلسکوپهای رصدخانه و آشنایی با صور فلکی پرداختند.

ابر ماه یا «Super Moon» در اصطلاح به ماهی گفته می‌شود که در مدار خودش به نزدیک‌ترین فاصله از زمین می‌رسد. در این شرایط ماه حدود 14 درصد بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. هرگاه ماه در حالت بدر به نزدیک‌ ترین فاصله خود از زمین می‌رسد درخشان‌ تر و بزرگ تر از معمول دیده می‌شود. پدیده ماه‌ افروختگی یا ابَرماه روی می‌دهد. این اتفاق در هر 412 روز یک بار پیش می‌آید.

در ابرماه 22 مرداد 1401 (بزرگترین ابرماه سال ۲۰۲۲)، ماه در فاصله ۳۵۷ هزار و ۲۶۴ کیلومتری از زمین قرار داشت.
دانشجویان واحد ژئودزی در رصدخانه
رصد تعدادی از دانشجویان رشته نقشه برداری در رصدخانه

 

دوشنبه شب مورخ 13 تیرماه 1401 تعدادی از دانشجویان رشته نقشه برداری (درس مبانی ژئودزی) به سرپرستی و هماهنگی آقای دکتر مجید عباسی از ساعت 21 الی 23 به رصد ماه با تلسکوپ 8 اینچ رصدخانه پرداختند.

همچنین طی همین شب، تعدادی از همکاران دانشگاه نیز به همراه خانواده طی هماهنگی قبلی از ساعت 20/30 الی 22 به رصد ماه و آشنایی با صور فلکی پرداختند.
پژوهشگاه فضایی ایران برگزار می کند
وبینار بررسی آسیب پذیری شبکه تولید و انتقال برق بر اثر طوفان های خورشیدی

 

 

زمان : سه شنبه مورخ 21 تیرماه 1401

ساعت : 10/30 الی 12/00

سخنرانان : دکتر حسین صفری ، دکتر نسیبه علیپور، دکتر سمیه تاران

دکتر سید هادی حسینی، آقای کوروش رکنی
جشنواره ملی ساعتهای آفتابی
جشنواره ملی ساعتهای آفتابی (مجازی) همراه با لایو رصد خورشید از رصدخانه دانشگاه

برگزاری جشنواره ملی ساعتهای آفتابی 

با همکاری موسسه آساره

همراه با لایو رصد خورشید از رصدخانه دانشگاه زنجان (ساعت 11 صبح 14 تیرماه 1401)
 

رصدخانه دانشگاه زنجان با همکاری موسسه نجومی آساره و انجمن نجوم ایران به مناسبت انقلاب تابستانی، جشنواره مجازی ساخت ساعتهای آفتابی را در بستر اینستاگرام و واتساپ برگزار می نماید.

کلیه شرایط مسابقه بر روی پوستر درج گردیده است.
رونمایی از ساعت آفتابی عمودی جوانه
طراحی و ساخت ساعت آفتابی عمودی توسط کارشناس رصدخانه دانشگاه زنجان

طراحی و ساخت ساعت آفتابی عمودی توسط کارشناس رصدخانه دانشگاه زنجان

 

روز سه شنبه مورخ 31 خرداد ماه، همزمان با انقلاب تابستانی سال 1401 شمسی (آغاز تابستان در نیمکره شمالی زمین) از ساعت آفتابی عمودی جوانه در مرکز علوم و نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان  زنجان رونمایی شد.

این مراسم  با حضور آقای دکتر فیروزفر ( شهردار محترم شهر زنجان)، آقای مهندس بیات ( نماینده محترم استانداری زنجان)، خانم دکتر خادم (کارفرمای محترم طرح)، خانم دارایی (سرپرست محترم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان)، خانم آقاجانلو (مدیر مرکز علوم و نجوم زنجان)، آقای دکتر عابدینی (عضو هیات علمی فیزیک دانشگاه زنجان)، آقای مهندس حسنی (طراح و محاسب ساعت)، خانم دکتر اکبری و خانم افشار احمدی (کارشناسان نجوم مرکز علوم و نجوم)  و جمعی از مسئولین، مهمانان و علاقمندان نجوم در مرکز علوم و نجوم زنجان برگزار شد.

در ابتدای مراسم، مهمانان در آسمان نمای مرکز حاضر شده و ضمن گرامیداشت حضور مرحومه جوانه بروجردی (که ساعت به نام این عزیز سفرکرده نامگذاری شده است) از صحبتهای کوتاه خانم دکتر خادم، خانم دارایی و آقای دکتر عابدینی استفاده کردند. سپس قسمتی از برنامه آسمان نما با توضیحات  خانم افشار احمدی اجرا شد. در ادامه مهمانان در کنار ساعت آفتابی حاضر شده و با توضیحات خانم اکبری مراسم اصلی افتتاح ساعت آغاز گردید.

ابتدا مراسم رونمایی از ساعت با دستان آقای دکتر فیروزفر و مهندس حسنی اجراشده و سپس طراح ساعت توضیحات کاملی در خصوص پیشینه طرح، جزئیات طرح، کارفرما و واقف طرح، مشخصات ساعت و طرز قرائت آن به مهمانان ارائه دادند.

این ساعت آفتابی که یکی از ساعتهای آفتابی بزرگ عمودی ایران به شمار می رود به پیشنهاد مرکز علوم و نجوم زنجان و با هزینه شخصی خانم دکتر خادم به یاد عزیز ازدست رفته اش (مرحومه خانم جوانه بروجردی که از اعضای دائم و فعال این مرکز بوده )، با طراحی و محاسبه مهندس محمود حسنی (کارشناس رصدخانه دانشگاه زنجان) بر روی دیوار جنوبی مشرف به ورودی مرکز با زیبایی تمام اجرا گردیده است.

آقای حسنی قبلا  نیز در سال 1386 بزرگترین ساعت آفتابی ایران را به قطر 8 متر و 84 سانتیمتر در محوطه دانشگاه زنجان طراحی کرده است که هنوز هم از جمله ساعتهای آفتابی بزرگ ایران به شمار می رود و چند سالی  است که زینت بخش روی جلد کتاب هندسه یازدهم رشته ریاضی نیز شده است.

در ساعت آفتابی جوانه، جهت شاخص فلزی، زمان استاندارد محلی را با دقت 5 دقیقه و تغییرات طول شاخص نیز ماههای سال را نشان می دهد.

قطر صفحه اصلی ساعت که بر روی سنگ پرسلان مرغوب اجرا گردیده، 120 سانتیمتر و قطر کلی ساعت به همراه تزئینات اطراف، 220 سانتیمتر می باشد.

 

اجرای خطاطی و حکاکی خطوط ساعت کار آقای محمدی و طرح و اجرای گلبرگهای اطراف ساعت که نمادی از انوار خورشید می باشد هنر دست خانم میرلو می باشد. در کنار ساعت نیز بر روی تابلوی کوچکی نحوه قرائت این ساعت آفتابی نصب شده است.

پیام ساعت آفتابی جوانه نیز چنین است:  (( زیر خورشید هیچ چیز ابدی ندیده ام))
مقارنه نادر ماه و سیارات منظومه شمسی
اجتماع نادر همه سیارات منظومه شمسی در آسمان صبحگاهی
دانشجویان فیزیک و فلسفه در رصدخانه دانشگاه
رصد همزمان دانشجویان گروه فیزیک و گروه فلسفه دانشگاه زنجان در رصدخانه

 شب چهارشنبه مورخ 25 خرداد ماه 1401 تعداد 20 نفر از دانشجویان رشته فلسفه دانشگاه زنجان به سرپرستی و هماهنگی خانم دکتر ذوالحسنی و همچنین تعداد 15 نفر از دانشجویان فیزیک، اپتیک و عمران دانشگاه زنجان  طی هماهنگی های قبلی از ساعت 20 الی 24 با حضور کارشناس رصدخانه به رصد و آموزش مقدماتی نجوم پرداختند.

تعدادی از عکسهای این برنامه رصدی را در ادامه می بینید:

با تشکر از دانشجویانی که ما را در این برنامه یاری دادند: خانم زهرا حسنی، آقای یاسرشاکری، آقای مهدی حسنی
کارشناس رصدخانه دانشگاه در رصدگاه زرند
برگزاری کارگاه تئوری-عملی نجوم در پژوهش سرای شهید رفیعی سجاسرود

در مورخ 19 خرداد ماه 1401 طی هماهنگی و دعوت قبلی پژوهش سرای دانش آموزی شهید رفیعی سجاسرود آقای مهندس حسنی کارشناس رصدخانه دانشگاه زنجان، کارگاه تئوری -عملی نجوم و نحوه کار با تلسکوپ را از ساعت 19 الی 24 برای تعدادی ازمعلمان منطقه قیدار برگزار نمودند.

در این کارگاه چند ساعته که با حضور ریاست محترم اداره کل آموزش و پرورش منطقه سجاسرورد و معاونان ایشان و تعدادی از معلمین منطقه برگزار شد کارشناس رصدخانه بطور مشروح معلمین را با مبانی نجوم رصدی، انواع مختصات سماوی و نحوه استفاده از تلسکوپها آشنا نمودند.

سپس نحوه راه اندازی و شروع بکار با تلسکوپ تازه خریداری شده این پژوهشکده را که از نوع TAL-250K بود در محوطه عملا آموزش داده و ماه و اجرام نجومی را با آن رصد کردند.

اضافه می نماید این کارگاه در محل اردوگاه تفریحی-اقامتی شهید بهشتی زرند که منطقه ای خوش آب و هوا و به دور از آلودگی نوری است برگزار شد که به نظر می رسد پتانسیل های لازم را برای تبدیل شدن به یک رصدگاه مناسب برای منجمین و علاقمندان نجوم استان زنجان دارا باشد.

 
برگزاری کلاسهای تخصصی اخترفیزیک در رصدخانه
برگزاری دومین کلاس تخصصی اخترفیزیک برای دانشجویان فیزیک در رصدخانه

در مورخ 11 خرداد ماه 1401 پیرو اطلاع رسانی قبلی در کانال واتساپی رصدخانه و ثبت نام قبلی از دانشجویان علاقمند، تعداد 32 نفر از دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد فیزیک دانشگاه زنجان از ساعت 20 الی 23/30 در محل رصدخانه دانشگاه در کلاس تخصصی نجوم و اخترفیزیک شرکت کردند.

در این کلاس که بنا به درخواست های مکرر دانشجویان و با دعوت از آقای دکتر محسن جواهریان (از فارغ التحصیلان دانشگاه زنجان و عضو هیات علمی پزوهشکده نجوم و اخترفیزیک مراغه) و با هماهنگی کارشناس رصدخانه برگزار شد، آقای دکتر جواهریان صحبتهای مفصلی در خصوص معادلات ماکسول، تحول ستارگان، کوتوله های سفید و ستارگان نوترونی و امواج گرانشی و چگونگی آشکارسازی آنها به دانشجویان ارائه دادند. همچنین ایشان جهت استفاده بیشتر دانشجویان به صورت جلسه پرسش و پاسخ به اغلب سوالات دانشجویان در زمینه های بالا پاسخ دادند.

منبع بخشی از مباحث بالا کتاب نجوم نوشته چارلز جی پترسون با ترجمه:  فاطمه فهرستی، محسن جواهریان و حسین صفری می باشد.

عزیزانی که ما را در اجرای این برنامه یاری دادند: آقای دکتر جواهریان و خانم زهرا حسنی
کلاس عملی دانشجویان فیزیک در رصدخانه
رصد و کلاس عملی دانشجویان فیزیک آقای دکتر حسین صفری در رصدخانه دانشگاه زنجان

شب چهارشنبه مورخ 28 اردیبهشت 1401 تعداد 20 نفر از دانشجویان کارشناسی فیزیک که در ترم جاری با آقای دکتر حسین صفری واحد ساختار و تحول ستارگان را گذرانده اند جهت تکمیل مباحث تئوری این واحد و همچنین آشنایی با رصد عملی از ساعت 20/30 الی 24 به رصد پرداختند.

در این کلاس عملی که با حضور پر رنگ آقای دکتر محسن جواهریان (از فارغ التحصیلان دانشگاه زنجان و هیات علمی پژوهشکده نجوم و اخترفیزیک مراغه) همراه بود، به پیشنهاد کارشناس رصدخانه آقای دکتر جواهریان مباحث بسیار جالب و مفیدی در خصوص ماهیت امواج گرانشی، سیر تحول ستارگان، کوتوله های سفید، ستارگان نوترونی و سیاهچاله ها و انواع سحابی های سیاره ای به دانشجویان ارائه دادند که بسیار آموزنده و مور استقبال آنان قرار گرفت.

سپس با حضور دانشجویان در اتاق رصد، کارشناس رصدخانه نحوه قطبی نمودن و طرز راه اندازی تلسکوپ اصلی رصدخانه را عملا به دانشجویان آموزش داده و با استفاده از این تلسکوپ چندین جرم غیرستاره ای مورد رصد قرار گرفت.

در پایان به دلیل استقبال زیاد دانشجویان منتظر طلوع ماه در ساعت 23/15 مانده و پس از طلوع دل انگیز ماه از پشت درختان افق شرقی رصدخانه، دانشجویان به رصد و عکاسی از ماه نیز پرداختند.

عزیزانی که ما را در این رصد یاری نمودند: آقای دکتر جواهریان، خانم زهرا حسنی
اختتامیه چهارمین کارگاه رصدخانه ملی ایران
چهارمین کارگاه مجازی رصدخانه ملی ایران به میزبانی گروه فیزیک دانشگاه زنجان به کار خود پایان داد

چهارمین کارگاه مجازی طرح رصدخانه ملی ایران  با عنوان شکل‌گیری، تحول و اخترلرزه شناسی ستارگان با نگاهی به سیارات فراخورشیدی که به میزبانی گروه فیزیک دانشکده علوم دانشگاه زنجان در روزهای 29 و 30 اردیبهشت 1401 بر بستر  Adobe connect برگزار شد عصر روز جمعه 30 اردیبهشت به کار خود پایان داد.

این کارگاه صبح روز پنجشنبه با سخنرانی آنلاین جناب آقای دکتر جلال بازرگان ریاست محترم دانشگاه زنجان کار خود را آغاز نموده و سپس آقای دکتر میرسعید سید دراجی ریاست محترم دانشکده علوم به مهمانان و سخنرانان کارگاه خیر مقدم گفتند. در ادامه سخنرانیها  و مباحث علمی کارگاه با صحبتهای آقای دکتر حسین صفری رسما آغاز گردید.

برنامه فشرده و از پیش تعیین شده دور روزه کارگاه به ترتیب جدول زیر بود:

از محققان و فارغ التحصیلان دانشگاه زنجان آقایان دکتر عابدینی، دکتر حسین صفری، دکتر محسن بیگدلی،  دکتر امیر حسن زاده و خانمها دکتر سمیه تاران و دکتر نسیبه علیپور، دکتر فاطمه داودی و دکتر مینا زمانی حضور فعالی در این کارگاه داشتند که به همگی آنان خسته نباشید می گوئیم.

درپایان ضمن سپاس بیکران از آقای دکتر حسین صفری که بانی این حرکت مفید علمی در دانشگاه زنجان شدند و زحمات بسیاری را در طول این سه ماه متحمل شدند گروه فیزیک دانشگاه زنجان از کلیه عزیزانی که به هر نحو در برگزاری و اجرای موثر این کارگاه سهیم بودند سپاسگذاری می نماید.