خانه :: اساتید :: اخبار

اخباررصدخانه دانشگاه


دنباله دار ZFT
چهارشنبه -دوازدهم بهمن‌ماه- درخشان‌ترین حالت دنباله‌دار C/2022 (ZFT) E3

چهارشنبه _دوازدهم بهمن‌ماه_ درخشان‌ترین حالت دنباله‌دار C/2022 (ZFT) E3

 

دنباله دار ZFT با نام کامل C/2022 (ZFT) E3  در اوایل ماه مارس ۲۰۲۲ توسط اخترشناسان کشف شد. از آن زمان، این دنباله‌‌دار بلنددوره جدید به‌‌طور قابل‌‌توجهی درخشان شده است و اکنون در آسمانِ شامگاهی در صورت فلکی زرافه در حال حرکت است.

این تصویر تلسکوپی که در ۱۹ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۸ آذر ۱۴۰۱) گرفته شده است، کُمای مایل‌‌به‌‌سبز درخشان‌‌تر، دنباله غبارآلود پهن و کوتاه و دنباله یونی کم‌‌نور و طویل دنباله‌‌دار را که در یک میدان دید گسترده ۲/۵درجه‌‌ای کشیده شده است، نشان می‌‌دهد.

این دنباله دار در 12 ژانویه 2023(22 دی ماه 1401) در حضیض خورشیدی  ( نزدیکترین فاصبه با خورشید) قرار داشت و امشب 1 فوریه 2023 (12 بهمن 1401) در حضیض زمینی (نزدیکترین فاصبه با زمین) (028 AU) در آسمان ما قرار خواهد داشت.

 دنباله‌دارها به‌طور ذاتی اجسام غیرقابل پیش‌بینی هستند زیرا روشنایی آن‌ها به میزان پراکندگی نور خورشید از ذرات گرد و غبار در دم دنباله‌دار بستگی دارد. این گرد و غبار به طور مداوم از هسته دنباله‌دار دور می‌شود و وقتی که دنباله‌دار نزدیک خورشید می‌شود، یخ‌های موجود در هسته آن تبخیر می‌شود، زیرا توسط اشعه خورشید گرم می‌شود. در نتیجه در حالی که موقعیت‌های آینده ستاره‌های دنباله‌دار معمولاً با اطمینان بالایی مشخص می‌شود، اما میزان روشنایی آن‌ها چندان مشخص نیست.

این دنباله‌دار چهارشنبه _دوازدهم بهمن‌ماه_ در صورت فلکی زرافه قرار دارد. زرافه یکی از صورت‌های فلکی در آسمان نیمکره  شمالی است که در مجاورت دب اکبر، دب اصغر و ذات‌الکرسی  قرار گرفته است و  از غروب آفتاب تا اذان صبح  بالای افق شمالی زنجان قابل رصد است.

امشب این دنباله‌دار در درخشان‌ترین حالت خود با قدر ۵.۴، در یک آسمان کاملاً تاریک با چشم غیرمسلح قابل رصد است. در صورت دسترسی نداشتن به فضای تاریک و به دور از غبار باید از ابزار اپتیکی استفاده شود.

 
مدرسه فرزانگان زنجان در دانشکده علوم
بازدید 160 نفر از دانش آموزان مدرسه فرزانگان زنجان از دانشکده علوم

در تاریخ 11 بهمن 1401 تعداد 160 نفر از دانش آموزان مقاطع هفتم و هشتم و نهم مدرسه دخترانه فرزانگان زنجان از آزمایشگاههای فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زمین شناسی دانشکده علوم بازدید نمودند که این بازدیدها با توضیحات و همکاری آقای دکتر صفری، آقای دکتر حعفریان، آقای دکتر ربانی، خانم صباحی همراه بود. ضمنا هماهنگی بازدیدها نیز به عهده مهندس حسین رستمی بود که مثل همیسه منظم ومرتب برگزار شد.