خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارنهاد مقام معظم رهبری


سالروز میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر مبارک باد
کریمه اهل بیت، گلی از بوستان امامت

حضرت فاطمه معصومه(س) در اول ذیقعده 173 در مدینه منوره چشم به جهان گشود. پدر بزرگوارش حضرت موسی بن جعفر (ع) و مادر گرامی اش نجمه خاتون است. او از کودکی تا جوانی تحت تربیت پدر بزرگوارش و برادر مکرّمش حضرت رضا(ع) قرار داشت و در علم و تقوا و پاسخ به پرسش های مراجعان به مقامی رسید که مدال افتخار فداها ابوه از پدر خود دریافت داشت. بعد از ورود حضرت رضا (ع) به مرو آن حضرت نامه ای را به وسیله یکی از غلامان خویش برای خواهرش فرستاد که با رسیدن نامه، بلافاصله فاطمه معصومه(س) آماده سفر گشت. آن حضرت در سال 201 هجری به همراه پنج تن از برادران (فضل، جعفر، هادی، قاسم، زید) و تعدادی از برادرزادگان و کنیزان روانه خراسان شدند.

هنگامی که موکب حضرت معصومه(س) به ساوه رسید، عده ای از دشمنان اهل بیت، به اشاره مأمون عباسی راه را بر آنان بستند و در یک درگیری نابرابر، تمام برادران و بیشتر همراهان او به شهادت رسیدند و حضرت معصومه(س) بر اثر شدّت تألمات و بنا بر قولی بر اثر مسمومیت بیمار گشت.

در روز 23 ربیع الاوّل 201 هجری فاطمه معصومه(س) وارد قم شد و ناقه حضرت در محلی که امروز به نام میدان میر نامیده می شود، زانو به زمین زد و این افتخار نصیب موسی بن خزرج ، بزرگ اشعریان، شد تا هفده روز میزبان دختر، خواهر و عمه امام باشد.

آن بانو سرانجام در روز دهم ربیع الثانی 201 هجری از دنیا رحلت کرد و با تجلیل فراوان مردم قم، و به وسیله دو فرد ناشناس، به خاک سپرده شد.

كريمه اهل بيت

حضرت معصومه(س) در زبان دانشمندان و فقيهان گران قدر شيعه، به لقب «كريمه اهل بيت» ياد مي شود. از ميان بانوان اهل بيت، اين نام زيبا تنها به آن حضرت اختصاص يافته است. بر اساس روياي صادق و صحيح نسب شناس گرانقدر، مرحوم آيت ا... مرعشي نجفي، اين لقب از طرف امام صادق(ع) بر حضرت معصومه(س) اطلاق شده است. در اين رؤيا، امام صادق(ع) به آيت ا... نجفي كه با دعا و راز و نياز، تلاش پيگيري را براي يافتن قبر مطهر حضرت زهرا(س) آغاز كرده، خطاب فرمود: برتو باد به كريمه اهل بيت.

شفيعه روز جزا

بالاترين جايگاه شفاعت، از آن رسول گرامي خدا(ص) است كه در قرآن كريم، از آن به «مقام محمود» تعبير شده است. علاوه بر اين، دو تن از بانوان خاندان رسول مكرم خدا(ص)، شفاعت گسترده اي دارند كه مي تواند همه اهالي محشر را فرا گيرد. اين دو بانوي عالي قدر، صديقه اطهر، حضرت فاطمه زهرا(س) و شفيعه روز جزا، حضرت فاطمه معصومه(س) هستند. در مورد شفاعت گسترده حضرت زهرا(س) همين بس كه شفاعت، مهريه آن حضرت است و به هنگام ازدواج، پيك وحي طاقه ابريشمي از سوي پروردگار آورد كه در آن، جمله «خداوند مهريه فاطمه زهرا را شفاعت گنهكاران از امت محمد(ص) قرار داد»، اين حديث از طريق اهل سنت نيز نقل شده است. پس از فاطمه زهرا(س) از جهت گستردگي شفاعت، هيج بانويي به شفيعه محشر، حضرت معصومه(س) نمي رسد. بر همين اساس است كه حضرت امام جعفر صادق(ع) فرمودند: «با شفاعت او، همه شيعيان ما وارد بهشت مي شوند».

عالمه غير معلمه اي ديگر

حضرت معصومه(س) در خانداني كه سرچشمه علم و تقوا و فضايل اخلاقي بود، پرورش يافت. پس از شهادت پدر بزرگوار آن بانوي گرامي، فرزند ارجمند آن امام، حضرت رضا(ع) عهده دار امر تعليم و تربيت خواهران و برادران خود شد و مخارج آنان را نيز متكفل گرديد. در اثر توجهات زياد آن حضرت، هر يك از فرزندان امام كاظم(ع) به مقامي والا دست يافتند و زبانزد همگان گشتند. «ابن صباغ ملكي» در اين باره مي گويد: «هر يك از فرزندان ابي الحسن موسي معروف به كاظم، فضيلتي مشهور دارد». بدون ترديد، پس از حضرت رضا(ع) در ميان فرزندان امام كاظم(ع)، حضرت معصومه(س) از نظر علمي و اخلاقي، والامقام ترين آنان است. اين حقيقت از اسامي، لقبها، تعريفها و توصيفاتي كه ائمه اطهار(ع) از ايشان نموده اند، آشكار است و اين حقيقت روشن مي سازد كه ايشان نيز چون حضرت زينب(س) «عالمه غير معلمه» بوده است. آنچه مسلم است اينكه، در ميان فرزندان امام كاظم(ع) پس از حضرت رضا(ع)، حضرت معصومه(س) از نظر علمي و اخلاقي، والا مقام ترين آنان است. اين حقيقت از اسامي و القاب و تعريفها و توصيفهايي كه ائمه اطهار(ع) از وي نموده اند، هويداست و با توجه به اين حقيقت كه ارتباط تنگاتنگ و غير قابل انفكاكي ميان تهذيب نفس و طي مدارج اخلاقي و عرفاني و حصول علوم اصيل الهي و حكمت وجود دارد، مي توان به رتبه و مقام علمي غيرقابل توصيف حضرت معصومه(س) پي برد و به اين نكته واقف گشت كه ايشان نيز چون حضرت زينب(س) عالمه غير معلمه بود.
تأسیس هیئت مذهبی فرهنگی استادان
هیئت فرهنگی مذهبی باقرالعلوم علیه السلام استادان دانشگاه زنجان

عضو محترم هيئت علمي و مدرس دانشگاه زنجان

 سلام علیکم،

احتراما، به استحضار می‌رساند، به حول و قوه الهي و ضمن استعانت از عنايات خاصه حضرت صاحب‌الامر (عجل الله تعالي فرجه‌الشريف) هيئت مذهبي و فرهنگي باقرالعلوم استادان دانشگاه زنجان (که يک قالب فرهنگي، مذهبي جهت گسترش و ترويج معارف قرآن و اهل بيت (عليهم‌السلام) و تعظيم شعائر اسلامي مي‌باشد) در تاريخ ۱/۴/۱۳۹۶ با هدف فهم، تبيين و گسترش معارف دين و بر اساس آموزه‌هاي قرآني و روايي تاسيس گرديد.

مطابق ماده ۳ اساسنامه، اهداف کلي هیئت مذهبي و فرهنگي باقرالعلوم استادان دانشگاه زنجان عبارتند از:

۱- ترويج و توسعه فرهنگ ديني در جامعه اسلامي

۲- اعتلاي اسلام ناب محمدي (ص) با تبيين ثقلين قرآن و عترت

۳- بسترسازي براي تحقق و اشاعه ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و مبارزه با شبيخون فرهنگي

۴- تعميق و ارتقاء معارف مذهبي و فرهنگي استادان و خانواده‌هاي ايشان

۵- اشاعه فرهنگ صحيح عزاداري و جشن اعياد مذهبي

۶- تاثيرگذاري در عرصه جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي

۷- تعميق فضاي مودت و الفت بين اساتيد و خانواده‌هاي ايشان مبتني بر آموزه‌هاي اسلامي

۸- ارتقاء جاذبه‌هاي مذهبي و فرهنگي در بين استادان و خانواده‌هاي ايشان بر اساس آموزه‌هاي اسلامي

 

ضمن تقدیم اساسنامه، از جنابعالی دعوت می‌شود مطابق ماده ۵ اساسنامه، برای انتخاب اعضای ۵ نفره هيئت امنا در جلسه مجمع عمومي که در روز دوشنبه 2 مرداد، راس ساعت 19 در محل مسجد دانشگاه تشکيل می‌گردد، حضور بهم رسانید.

 
حجت‌الاسلام قریشی در جمع دانشجویان:
چرا می‌گذارند تشکل‌هایی شکل بگیرد که هدفشان مبارزه با انقلاب است

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، حجت‌الاسلام سید مهدی قریشی معاون سیاسی و فرهنگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در جمع دانشجویان و اعضای دفاتر اتحادیه تحکیم وحدت گفت: دفتر تحکیم وحدت جزو تشکل‌های سابقه‌دار و دارای چهره‌ ممتاز در کشور است و با آسیب‌هایی که یک دوره متوجهش شد، توانست توانمند گذر کند.

وی ادامه داد: برای این اتحادیه دانشجویی خواب‌های زیادی دیده بودند. عده‌ای گمان می‌کردند دفتر تحکیم دیگر از بین رفته ولی دانشجویان ایستادند و مقاومت کردند تا این اتحادیه دانشجویی از بین نرود.

قریشی یادآور شد: وقتی دولت جدید سرکار آمد عده‌ای دنبال این بودند که دفتر تحکیم را بگیرند و آن را به سمت جناح خودشان بکشانند، برخی از سران آنها می‌گفتند که به فکر اتحادیه جدید نباشیم و روی همین دفتر تحکیم کار کنیم که موفق نشدند.

معاون سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تاکید کرد: امروز دانشجویان مومن، با انگیزه، فداکار و صالح دفتر تحکیم وحدت را با کوله‌باری از تجربه اداره می‌کنند و تعداد آنها نیز هر روز بیشتر می‌شود که این جای تقدیر دارد.

قریشی تصریح کرد: دبیران و اعضای شورای مرکزی سابق دفتر تحکیم بسیار تلاش کردند تا دفتر تحکیم وحدت به فعالیتش ادامه دهد که باید از همه آنها مخصوصا آقایان بیانی و قائدشریف تشکر کنم.

وی خطاب به دانشجویان حاضر در مراسم اظهار داشت: اساس تشکل تحکیم وحدت وجود نیروی انسانی مومن است، آن چیزی که شما را اسلامی می‌کند، ایمان است و سایر فعالیت‌های شما در پهنه‌ ایمان می‌تواند جلوه‌گری کند. هر کاری انجام می‌دهید باید ببینید به ایمان افراد افزوده می‌شود یا کاسته می‌شود.

معاون سیاسی و فرهنگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: امروز تلاش بسیاری می‌شود که با گناهان فراوان جامعه ایمان زده شود. ما با دشمنان درون و بیرون جنگ اراده‌ها را داریم.

قریشی گفت: کسانی می‌توانند در دانشگاه‌ها رهبری دانشجویان را برعهده بگیرند که انسان‌های مومن و مجاهد باشند و صفت ایمانی آنها ممتاز باشد.

وی افزود: بسیاری از ریزش‌های ما در ضعف‌های ایمانی ما اتفاق افتاد. اگر شما در خصوص دفتر تحکیم وحدت هم مشاهده می‌کنید که ریزش‌هایی بود یا رویش‌هایی وجود دارد به خاطر همین ایمان افراد است.

معاون سیاسی و فرهنگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها یادآور شد: ما باید برای افزایش ایمان نیروهای داخلی بسیار تلاش کنیم، جلسه نشستی نبوده که دانشجویان با رهبری داشته باشند و معظم‌له از تعبد به عنوان یکی از وظایف آنها نام نبردند. باید برای این موضوع کار کرد و البته به راحتی هم این مسئله انجام نمی‌شود.

* همان تلاشی که برای ایمان زدائی اتفاق می‌افتد برای امام زدانی هم رخ می‌دهد

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: رکن رکین دیگر تشکل تحکیم وحدت، امام است ما انقلاب را براساس امام و امت برقرار کردیم و متاسفانه همان تلاشی که برای ایمان زدائی اتفاق می‌افتد برای امام زدانی هم اتفاق می‌افتد.

وی تصریح کرد: امروز به جد گروه‌هایی در دانشگاه‌‌ها شکل گرفته که با نظام امامت در افتاده‌اند، چندی پیش در بررسی‌هایی که در برخی دانشگاه‌ها داشتیم دیدیم کتاب فرایند تکامل شیعه در چندین دانشگاه به عنوان حلقه مطالعه قرار گرفته است که در این کتاب بسیار مودبانه امامت زده می‌شود و از امام فقط به عنوان علمای ابرار یاد می‌کند. ما برخی شیعیان وهابی هم در کشور داشته و داریم که به دنبال امام زدایی با نگاه‌های وهابی هستند. در این کتاب هم همینگونه است.

قریشی تصریح کرد: اینها دارند امام را از عصمت خارج می‌کنند تا بتوانند ولی فقیه را بزنند یک جریان فکری دارد تلاش می‌کنند که امام را از بدنه جامعه حذف کنند.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد: در دانشگاه‌ها هم گروه‌هایی به نام‌هایی مانند خط امام، راه امام شکل گرفته که بررسی‌های ما نشان می‌دهد بیشترین هجمه را علیه امام داشته‌اند و برای آنها دشمنان امام، الان قدیس شدند.

قریشی ادامه داد: الان برخی در دانشگاه‌ها برای آقای منتظری تولد یا سالروز وفات می‌گیرند، ولی به چه دلیل در مورد کسی که با امام (ره) زاویه داشته اینگونه برخورد می‌کنند؟ اینها به این نتیجه رسیده‌اند که برای زدن امام (ره) امام دیگر و برای زدن دین و مذهب، دین و مذهب دیگری لازم است.

وی گفت: در یکی از مجلات دانشگاهی عکس کروبی، منتظری، موسوی، مصدق و شریعتمداری منتشر شده بود با این عنوان که اینها محصوران گذشته ما هستند. اینها تلاش می‌کنند با این افراد رهبر تراشی کنند.

* برخی در دانشگاه بدنبال برجسته کردن دشمنان امام (ره) و انقلاب هستند

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: این جریان دارد شبانه‌روز کار می‌کند و هر کسی که امام (ره) با آن زاویه داشته را برجسته می‌کنند یا اینکه می‌بینیم کسی که امامت را زیر سوال می‌برد و به تمسخر می‌گیرد را احیاء می‌کنند و آنها را به دانشگاه دعوت می‌کنند و سعی می‌کنند آنها را محبوب کنند.

قریشی تاکید کرد: اگر رکن اصلی یک تشکل امام و تبعیت از امام است مرتب باید توصیه‌های ایشان را مدنظر قرار داده و خودشان را با معیارهای امام بسنجند.

وی گفت: مقام معظم رهبری فرمودند امروز در دانشگاه‌ها شاهد تشکل‌هایی هستیم که یا یکبار مصرف هستند یا برای مبارزه با انقلاب بوجود آمده‌اند، این برای جامعه دانشگاهی باید سوال ایجاد کند که چرا باید مسئولان به تشکل‌هایی میدان دهند که برای مبارزه با انقلاب درست شده‌اند.

قریشی تصریح کرد: تشکلی به نام انجمن اسلامی در دانشگاه شکل می‌گیرد که نمی‌تواند در راستای منافع ملی بیانیه بدهد،‌ آیا دشمنی واضح‌تر از داعش و حامیانش داریم؟ چرا باید یک تشکل در مقابل اینها موضع گیری نکند؟

* چرا مسئولان دانشگاه اجازه می‌دهند تشکل‌هایی شکل بگیرد که هدفشان مبارزه با انقلاب است

قریشی یادآور شد: مسئولان چرا باید اجازه بدهند تشکل‌هایی در دانشگاه شکل گیرد که برای مبارزه با انقلاب آمده‌اند چرا برخی تشکل‌ها در اساسنامه خود چیزی می‌نویسند و طور دیگری عمل می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها در همین دولت، با بنده درد و دل می‌کرد و می‌گفت: اتفاقاتی در حال رخ دادن است، تشکلی در دانشگاه شکل گرفته که دبیران با نظام مخالف است و با اصل نظام مشکل دارد و نسبت به احکام الهی موضع می‌گیرد.

قریشی گفت: تشکل‌های انقلابی باید چنین مباحثی را دنبال کنند و مطالبه کنند که چرا باید چنین اتفاقی رخ دهد، شبنم مددزاده از ایران می‌رود در جلسه منافقین جلوی مریم رجوی سخنرانی می‌کند، نشریه دانشگاهی ما را او به عنوان فعال دانشجویی اسم می‌برد. چنین چیزی می‌‌شود؟ در نشریه دانشجویی ما چنین خیری وجود داشت.

* عجیب است که تشکلی با پسوند اسلامی برای فلان مارکیست‌ مراسم می‌گیرد

معاون سیاسی فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد: تشکل‌های اسلامی واقعی ما باید از مسئولان مدعی باشند و بگویند اینها چه چیزی است که در دانشگاه‌ پرورش یافته‌اند انجمن اسلامی برای سالگرد فلان مارکیست برنامه می‌گیرد این بسیار عجیب است که تشکلی با پسوند اسلامی چنین کاری می‌کند. متاسفانه این جریان عجیب و غریب در حال اتفاق افتادن در دانشگاه‌های ما است.

وی گفت: متاسفانه می‌بینیم اینها شاعرهایی تربیت می‌کنند که علیه دین و انقلاب شعر می‌گویند یا کتاب‌هایی را به عنوان حلقه مطالعاتی تبدیل می‌کنند که علیه اسلام و پیامبر تبلیغ می‌کنند، یا استادی را دعوت می‌کنند که مخالف انقلاب و اسلام است.

* می‌خواهند دانشجویان را نسبت به اسلام، امام و رهبری بی‌اعتماد کنند

قریشی خاطرنشان کرد: اینها به دنبال این هستند که جوانان و دانشجویان را از امام، رهبری و انقلاب و اسلام بی‌اعتماد کنند.

وی گفت: خیلی از اینهای که امروز هم از آقای موسوی می‌زنند اصلا به جریان فکری وی اعتقاد ندارند و اینها بهانه است. از او می‌پرسند چرا الان موسوی در حصر است می‌گوید به خاطر انتخابات! در صورتی که حصر موسوی به خاطر این بود که در سال 89 سعی داشت کشور را از بین ببرد.

معاون سیاسی فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها افزود: باید در مورد این مسائل مطالبه کنید، چرا تشکل‌ها برخلاف آنچه در اساسنامه می‌گویند عمل می‌کنند و مسئولان واکنشی نشان نمی‌دهند، تشکل‌های انقلابی باید این موضوع را مطالعه کنند.

قریشی تاکید کرد: رهبری از تشکل‌های دانشجویی خواستند آزادانه و آگاهانه در جامعه حضور داشته باشند. تشکل‌های دانشجویی باید افکار عمومی را در نظر بگیرند و در مدیریت افکار عمومی تلاش کنند.

وی گفت: این ضعف جریان انقلابی ماست که به افکار عمومی توجه نکند اگر بر سر افکار عمومی توجه نکنیم قافیه را خواهیم باخت.

* نباید به راحتی دوستان خودمان را برانیم

وی گفت: مردم باید از ما نقد منصفانه بینند. ممکن است یک انقلابی اشتباهاتی کرده باشد ولی در خط انقلاب باشد نباید این‌ها را کنار بگذاریم اینها اشتباهات ماست. نباید به این راحتی دوستان خودمان را برانیم.

وی گفت: تشکل‌های انقلابی باید در کنار هم باشند و قدرت را هم افزایش دهند. نباید جریانات خودی را به راحتی کنار بگذاریم.
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در شورای سیاستگذاری:
کار و تاثیر اصلی بر دل های جوانان را اهل بیت(ع) انجام می دهند، ما فقط زمینه سازیم

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، جلسه شورای سیاستگذاری عمره و عتبات دانشگاهیان با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمدیان؛ رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، دکتر سید ضیاء هاشمی؛ معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم- تحقیقات و فناوری، حجت الاسلام کلانتری؛معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر قنبری؛ قائم مقام فرهنگی وزارت بهداشت- درمان و آموزش پزشکی و حجت الاسلام فقیهی؛ رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان،رضا نصیری؛ مدیرکل فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و‌ مسئولین ستاد برگزار شد.

براساس این گزارش، حجت الاسلام و المسلمین محمدیان؛ رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ضمن قدردانی از تلاش های ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان اظهارداشت: زحمات بسیاری کشیده است تا دانشجویان با آرامش و امنیت راهی عتبات عالیات شوند و خاطرات خوشی برای آنان رقم بخورد و با دست پر نیز از آن بازگردند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با بیان اینکه معتقدم کار و تاثیر اصلی بر دل های جوانان را اهل بیت(ع) انجام می دهند و ما تنها زمینه سازی می کنیم، تصریح کرد: دانشجویان افرادی هستند که اگر نقطه ضعفی مشاهده کنند، سریعا منعکس می کنند اما در زمینه عتبات دانشگاهیان تقریبا هیچ مشکلی گزارش نشده است و این به خاطر مدیریت و درایت ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان است که به این مقوله نگاه اداری ندارند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد: همراهی بسیار خوبی از سوی دستگاهها و نهادها در حال انجام است و هیچگاه مسئولان ستاد گلایه ای از عدم همکاری نهادها و دستگاهها نداشته اند.

دکتر سید ضیاء هاشمی؛ معاون فرهنگی- اجتماعی وزارت علوم- تحقیقات و فناوری نیز در این نشست از تلاش های ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برای اعزام دانشگاهیان به این سفرهای معنوی تقدیر کرد.

حجت الاسلام فقیهی؛ رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در این نشست با اشاره به اینکه شعار سال ۹۶ ستاد، تفکر فاطمی و اقدام حسینی انتخاب شده است، اظهارداشت: برنامه ها و اقدامات ستاد براساس این شعار که ذیل شعار «اقتصاد مقاومتی، کار و اشتغال» انتخاب شده مقام معظم رهبری است، برنامه ریزی و اجرایی می شود.

وی با اشاره به اینکه سه شنبه ۲۰ تیرماه، دهمین روز ثبت نام عتبات دانشگاهیان در دوره هفدهم بوده است، افزود: تا آن زمان۷۷ هزار نفر ثبت نام کرده اند

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با بیان اینکه بیش از دو هزار نفر از اساتید تاکنون ثبت نام کرده اند، تصریح کرد: ۱۳ هزار پسر دانشجوی مجرد، بیش از ۱۵ هزار دانشجوی متاهل و ۱۲ هزار دانشجوی دختر مجرد و ۳ هزار کارمند دانشگاه ثبت نام کرده اند که مجموع این رقم به انضمام افراد همراه به بیش از ۷۷ هزار نفر تاکنون می رسد.

وی با بیان اینکه در این دوره بیش از ۱۴ هزار دانشگاهی از بازه ۱۵ مرداد تا ۸ آبان عازم عتبات عالیات می شوند، گفت: هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان از بهمن ماه برگزار می شود.

فقیهی با بیان اینکه ۶۶ درصد از افرادی که در این دوره ثبت نام کرده اند، تاکنون به عتبات عالیات مشرف نشده اند، افزود: افزایش سهمیه اعزام دانشجویان به جهت نبود هتل های مناسب برای اسکان زائران دانشگاهی و از دست رفتن تمرکز، مقدور نیست، به همین جهت کیفیت را فدای کمیت نمی کنیم.

براساس این گزارش، در این نشست، مسئولان حاضر پیرامون اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات در دوره شانزدهم، برنامه ریزی پیرامون اعزام در دوره هفدهم، اربعین، اعزام های ارزان قیمت و ... به بحث و تبادل نظر پرداختند.
شهادت رئیس مذهب تشیع، بر عموم دانشگاهیان تسلیت باد
جرعه هایی از زلال کلمات امام صادق علیه السلام

جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام، ششمین امام شیعیان، و پنجمین امام از نسل امیر المؤمنین (ع) کنیه او ابو عبد الله و لقب مشهورش «صادق» است. لقبهای دیگری نیز دارد، از آن جمله صابر، طاهر، و فاضل. اما چون فقیهان و محدثان معاصر او که شیعه وی هم نبوده اند، حضرتش را به درستی حدیث و راستگویی در نقل روایت بدین لقب ستوده اند، لقب صادق شهرت یافته است.

ولادت او ماه ربیع الاول سال هشتاد و سوم از هجرت رسول خدا (ص)، و در هفدهم آن ماه بوده است. ولی بعضی مورخان و تذکره نویسان ولادت حضرتش را در سال هشتادم از هجرت نوشته اند.

امام صادق علیه السلام در سال 148 قمري به دست عوامل منصور دوانقي مسموم شد و بر اثر آن، به شهادت رسيد. درباره تاريخ شهادتش، دو گفتار است. برخي نيمه رجب و برخي ديگر 25 شوال را بيان كرده‌اند. ولي معروف و مشهور ميان مورخان و سيره‌نگاران شيعه، همان قول دوم يعني 25 شوال مي‌باشد.

جرعه هایی از زلال کلمات امام صادق علیه السلام

امام صادق(ع) فرمودند: «در شگفتم از کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی برد!

۱. در شگفتم از کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حَسبُناالله و نِعمَ الوَکیل...» (سوره آل عمران، آیه ۱۷۱) پناه نمی برد.

در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یادشده فرموده است:

«پس (آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسّک جستند)، همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند و هیچ گونه بدی به آنان نرسید.»

۲. در شگفتم از کسی که اندوهگین است، چگونه به ذکر «لااله الّا أنت سُبحانَک أنّی کُنتُ مِنَ الظّالِمین» (سوره انبیاء، آیه ۸۷) پناه نمی برد؛ زیرا خداوند به دنبال این ذکر فرموده است:

«پس ما یونس را در اثر تمسّک به ذکر یادشده، از اندوه نجات دادیم و همین گونه مؤمنان را نجات می بخشیم.» (سوره انبیاء، آیه ۸۸)

۳. در شگفتم از کسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر «وَ أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَی اللهِ إِنَّ اللهَ بَصِیرٌ بِالْعِباد» (سوره غافر، آیه ۴۴). .. پناه نمی برد؛ زیرا خداوند به دنبال ذکر فوق فرموده است:

«پس خداوند (موسی را در اثر ذکر یادشده) از شرّ و مکر فرعونیان مصون داشت.» (سوره غافر آیه ۴۵)

۴. در شگفتم از کسی که طالب دنیا و زیبایی های دنیاست، چگونه به ذکر «ماشاءَ اللهُ لاقُوَّةَ إِلَّا بِالله » (سوره کهف، آیه 39) پناه نمی برد؛ زیرا خداوند بعد از ذکر یادشده فرموده است:

«(مردی که فاقد نعمت های دنیوی بود، خطاب به مردی که از نعمت ها برخوردار بود) فرمود: اگر تو مرا به مال و فرزند، کمتر از خود می دانی، امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد.»( الأمالی صدوق، ص 6؛ بحارالانوار، ج 90، ص 184-185، به نقل از موعود، شماره 167)