خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارنهاد مقام معظم رهبری


تغذیه در ماه رمضان-قسمت اول
اصول تغذيه ای در ماه مبارک رمضان

ماه مبارك رمضان، ماه ميهماني الهي است. زيرا مسلمانان براي تحمل گرسنگي و تشنگي و محدوديت ها، از سفره ي نعمات مادي و معنوي بهره مند مي گردند. روزه، باعث مي شود كه اندام هاي بدن مخصوصاً دستگاه گوارش ما، به مدت يك ماه استراحت كنند و نيروي تازه اي بگيرند. از سوي ديگر، ذخاير چربي هاي مضري كه مخصوصاً در ناحيه شكم جمع مي شود و گاه مشكلات فراواني براي ما ايجاد مي كند، كاهش مي يابد و سموم بدن دفع مي شود. روزه فرمان خدا وتمريني براي زندگي سالم با معنويت و تلاشي براي نزديكي به خدا و دستيابي به مراحلي از تقوا است. انتخاب روش هاي بهداشتي و تغذيه مناسب مي تواند با تامين سلامت افزون تر، انسان را براي بهره گيري بيشتر از بركات اين ماه خدا ياري كند.

اصول تغذيه در ماه مبارك رمضان:

روزه داران عزيز، بايد از رژيم غذائي سالم و با كيفيت بالائي پيروي كنند تا بتوانند بدن خود را با شرايط جديد تطبيق دهند. در ايام روزه داري، برنامه ي غذائي افراد به دو وعده ي اصلي افطاري و سحري محدود مي شود. در اين خصوص، وعده ي سحري از اهميت ويژه اي برخورداراست. زيرا پس از اين وعده، ساعات روزه داري شروع مي شود و بدن، انرژي ديگر دريافت نمي كند كه بهتراست از غذاهاي ديرهضم مانند غذاهاي حاوي كربوهيدرات پيچيده (قندهاي مركب) و فيبر نظير ميوه، سبزي، غلات كامل و حبوبات مثل جو، گندم، عدس، لوبيا، نان هاي سبوسدار و... در اين وعده استفاده مي شود. كارشناسان تغذيه، تأكيد دارند كه در اين وعده ي غذائي بايد از خوردن غذاهاي سرخ كرده، پرچرب و شيرين، پرهيز شود.

وعده ي سحري فراموش نشود:

اين وعده ي غذائي در ماه رمضان، همانند صبحانه در روز هاي عادي است و مهم ترين وعده ي غذائي به حساب مي آيد. ازآن جا كه تمام غذاهائي كه دراين وعده مصرف مي شود، انرژي مورد نياز و مواد مغذي لازم را براي تمركز و فعاليت روزمره تأمين مي كند، اشخاصي كه بدون خوردن سحري روزه مي گيرند، در طول روز دچار افت قندخون‌، كاهش تمركز و پائين آمدن توان كاري مي شوند. اين عوارض، هيچ ارتباطي با روزه گرفتن ندارد و تنها به دليل تغذيه ي نامناسب و نخوردن سحري مي باشد. روزه داران، بايد سحري را مانند صبحانه ي كامل يا ناهار سبك ميل كنند. خوردن سالاد و ميوه را در سحر نبايد فراموش كرد، زيرا براي كاهش احساس گرسنگي و تشنگي بسيار مؤثر مي باشد. حداقل سالادي كه مي توان تهيه كرد، سالاد خيار و گوجه فرنگي است كه مي توان با افزودن كمي هويج يا جوانه ي گندم، عدس و ماش، به ارزش غذائي آن افزود. اما بهترين سبزي اي كه مي توان به عنوان سالاد در وعده ي سحري ميل كرد، ‌كاهوست. اين سبزي در سنجش با ديگر سبزي ها، داراي آب بسيار بالائي است و به همين دليل، مي تواند از احساس تشنگي در طور روز بكاهد. همچنين فيبر بالاي آن، مانع ابتلاي روزه داران به يبوست مي شود. پس سبزي ها وميوه ها با رنگ هاي مختلف، ضامن سلامت شما خواهند بود.

رژيم غذائي درافطار :

بهترين رژيمي كه براي افطار مي توان استفاده كرد، رژيمي است كه در درجه ي اول حاوي مايعات و قندهاي ساده و زود جذب باشد. زيرا در زمان افطار، قندخون در پائين ترين حد خود قرار مي گيرد و گاه يكي از علل سردردهاي نزديك افطار مي باشد. به همين دليل، توصيه مي شود شروع افطاري با خرما، آب گرم، يا چاي كمرنگ، شير و... باشد. بدين ترتيب، نياز شديدي به مواد قندي بسرعت برطرف مي شود و بدن، آمادگي بهتر براي استفاده از مواد غذائي ديگر را پيدا مي كند. بنابراين در وعده ي افطاري نبايد يكباره حجم زيادي از غذا يا مايعات را وارد معده كرد؛ چون كه اتساع ناگهاني معده، باعث اختلال در جريان خون و ديگراندام ها و اعضاي بدن مي شود. و از طرفي باعث بروز سوء هاضمه نيز مي گردد. پس بايد غذاي اصلي در وعده ي افطار، كم كم و رفته رفته صرف شود. از طرف ديگر، مصرف يكباره ي مقادير زياد نوشيدني هاي سرد، ممكن است علايم ناراحت كننده ي گوارشي در روزه دار به وجود آورد. پس بايد از اين كار پرهيزنمود.

نكات مهم بهداشتي ـ تغذيه اي كه رعايت آن ها در ماه رمضان مفيد مي باشد:

هدف از روزه داري از نظر گوارش، حذف يك وعده از رژيم غذائي مي باشد و نبايد وعده ي حذف شده را به صورت افزايش حجم غذاهاي مصرف شده در افطاري و سحري جبران كرد كه در آن صورت نه تنها مفيد نيست، بلكه باعث بيماري هاي مختلف (اضافه وزن، چاقي و...) خواهد شد. طبق نظر كارشناسان تغذيه، مقدار كالري دريافتي در ماه رمضان، بايد 30 درصد كاهش يابد. افطار با غذاي سبك مانند نان و پنير و سبزي يا گردو، شير، خرما و... شروع و از نظر مقدار، مانند ناهار سبك روزهاي غير روزه داري مصرف شود. در ضمن، هنگام افطار از خوردن آب سرد، نوشابه هاي گاز دار و... جداً خودداري بايد كرد.
*خوردن برخي غذاهاي نامناسب و مشكل ساز در هنگام افطار ـ كه متأسفانه تا حدود زيادي متداول است، مانند خوردن آش رشته به همراه نعنا يا پياز داغ و روغن فراوان، زولبيا و باميه به مقدار زياد و تنقلات ديگر ـ بايد جزو عادات نامناسب محسوب شود و لازم است اصلاح گردد.
*در صورت بروز يبوست درطول ايام روزه داري، مي توان علاوه بر ايجاد تحرك (پياده روي و...)، از ميوه ها، سبزي ها، مايعات كافي، خيسانده ي آلو بخارا، انجير، برگه هاي هلو، زردآلو، قيسي و... استفاده كرد.
*نوشيدن آب و مايعات مانند چاي كم رنگ، آب جوش و... در فاصله ي افطاري و زمان خواب، جهت جلوگيري از كم شدن آب بدن و دفع بهتر سموم، مفيد مي باشد. از آشاميدن آب فراوان در وسط غذا، خودداري گردد و مصرف آب كافي از يك تا دو ساعت پس از صرف افطاري شروع شود.
*از مصرف غذاهاي پر چرب و سرخ كرده، پرهيز گردد.
*مصرف مواد لبني كم چرب (شير، ماست، پنير، دوغ و... ) افزايش يابد.
*براي پيشگيري از مسموميت غذائي، بهتر است غذاي سحري را زودتر تهيه كرد و پس از خنك شدن در يخچال قرار داد و به هنگام سحر، آن را دوباره خوب گرم و مصرف نمود. بهتراست از خوابيدن بعد از خوردن سحري خودداري كرد.
*مسواك زدن دندان ها قبل از خواب و پس از مصرف سحري، فراموش نشود.
*ورزش كردن در حد راه رفتن آهسته و انجام ورزش هاي كشتي، مفيد مي باشد.
*خداوند حكيم با رعايت وضعيت و ميزان تحمل انسان، روزه را براي همه ي كساني كه به سن تكليف شرعي رسيده اند، واجب كرده است و در عين حال، كساني را كه به دليل بيماري و شرايط خاص جسمي از روزه داري آسيب خواهند ديد و يا گرفتار رنج بسيار و طاقت فرسا مي شوند، ازانجام اين تكليف شرعي معاف كرده است. آنچه از آيات قرآن و روايات استفاده مي شود، بيماران و افرادي كه با تشخيص پزشك و كارشناس تغذيه، تحمل و طاقت روزه گرفتن ندارند، بايد قضاي روزه ي خود را به وقت ديگري موكول نمايند، زنان باردار و شيرده، شامل اين گروه مي شوند.
*چون نياز نوجوانان به دريافت انرژي، پروتئين و مواد مغذي زياد مي باشد، نوجوانان عزيز روزه دار، بايد هر روز در هنگام سحر و افطار، از هر چهارگروه اصلي مواد غذائي يعني گروه نان و غلات (انواع نان سنگك، بربري ، برنج، ماكاروني و...)، گروه شير و لبنيات (شير، ماست، پنير، دوغ و...)، گروه گوشت ها (انواع گوشت مرغ، ماهي، گوسفند ، ‌گاو، گوساله و...)، تخم مرغ، حبوباتي مانند عدس، نخود، لوبيا، لپه و ماش و انواع مغزهاي پسته، بادام، گردو و...) و گروه ميوه و سبزي ها (سيب، پرتقال، هلو، گيلاس، انگور، هندوانه، خربزه، سبزي خوردن، كاهو، انواع كلم، خيار، گوجه فرنگي، هويج و...) همراه با گروه متفرقه (روغن هاي مايع مانند؛ زيتون، كلزا، آفتابگردان و مقدار كمي از شيريني ها) استفاده نمايند.
سبزي هائي را كه به طور خام مصرف مي كنيد، به دقت بشوئيد و ضدعفوني كنيد. براي ضدعفوني كردن سبزي ها پس از پاك كردن و شستن با آب تميز، بايد آن را در ظرف 5 تا 10 ليتري همراه با آب بريزيد. سپس دو تا چهار قطره مايع ظرفشوئي به ازاي هر ليتر آب در ظرف بريزيد و بگذاريد سبزي به مدت 5 دقيقه در محلول آب و كف بماند تا تخم انگل ها از سبزي جدا شوند. سپس سبزي ها را از روي كف و آب جمع كنيد و يك قاشق چايخوري پركلرين در 10 ليترآب حل نمائيد وسبزي را به مدت 5 دقيقه در محلول كلر قراردهيد تا ضد عفوني شود. پس از اين مدت، بايد سبزي ها را از ظرف خارج سازيد و با آب تميز، چندين بار بشوئيد و آبكش كنيد؛ به طوري كه مواد پاك و ضد عفوني كننده، به طور كامل از سبزي ها جدا شود. به اين ترتيب، تمام تخم انگل ها و آلودگي هاي ميكروبي سبزي، برطرف خواهد شد.

منبع: پایگاه اینترنتی راسخون
ماه رمضان؛ فرودگاه فرشتگان الهی
ماه رمضان، ماهی که اولیای الهی همواره در تمنای روئیت آن، روز شماری کرده و خود را مهیای آن می کنند

دست یابی به جایگاه و معرفت این ماه خدا به آسانی و برای هر انسانی قابل دست یابی نیست، به همین جهت نیاز است برای دست یابی به جایگاه و منزلت این ماه، خوشه چین خرمن معرفت و معارف انسان هایی شویم که در معرفت الهی ذوب شده اند، صحیفه سجادیه سفره ای است که فرصت آشنایی با این ماه را در اختیار همگان قرار می دهد، البته اگر به خوبی همراه و همنشین دعای استقبال ماه رمضان در صحیفه سجادیه شویم. 

1-رمضان جاده بهشت و رضوان الهی

امام زین العابدین(علیه السلام) در فرازهای ابتدایی دعای 44 صحیفه سجادیه بعد از حمد و ستایش الهی و ابراز خضوع و خشوع در برابر باری تعالی رمضان را راهی به سوی رضوان الهی معرفی کرده و آن را ماه خدا و دری از درهای رحمت الهی معرفی می فرماید. حضرت در این خصوص می فرماید: «وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ‏ الَّذى حَبانا بِدینِهِ، وَاخْتَصَّنا بِمِلَّتِهِ، وَ سَبَّلَنا فى سُبُلِ اِحْسانِهِ، لِنَسْلُكَها بِمَنِّهِ اِلى‏ رِضْوانِهِ..؛ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ‏الَّذى جَعَلَ مِنْ تِلْكَ السُّبُلِ شَهْرَهُ شَهْرَ رَمَضانَ، شَهْرَ الصِّیامِ، وَ شَهْرَ الِاْسْلامِ، وَ شَهْرَ الطَّهُورِ، وَ شَهْرَ التَّمْحیصِ، وَ شَهْرَ الْقِیامِ، الَّذى اَنْزَلَ فیهِ الْقُرْانَ،(الصحیفة السجادیة، ص186، نیایش 44) سپاس خداى را كه دینش را به ما عنایت فرمود، و ما را به آئین خود اختصاص داد،... و سپاس خداى را كه از جمله آن راه ها، ماه خود، ماه رمضان را قرار داد، ماه روزه، ماه اسلام، ماه طهارت، ماه آزمایش، ماه قیام، ماهى كه قرآن را در آن نازل كرد.»

به راستی اگر انسان نتواند در این ماه خدا تقوای الهی را کسب کند و بر هوای نفس غلبه کند و از ارتکاب محارم و ناپاکی ها اجتناب کند، نه تنها در جاده بهشت قدم نگذاشته است؛ بلکه از زیبایی ها و مناظر چشم نواز آن نیز بی بهره خواهد بود

2-رمضان فرودگاه فرشتگان الهی 

در فراز دیگر از این دعای ارزشمند به عبارتی برخورد می کنیم که گویای این است که ماه رمضان فرودگاه فرشتگان مقرب درگاه الهی است، عبارتی که پیش تر آن را در معارف قرآنی نیز مشاهده کرده ایم، نزول فرشتگانی که مصادف است با برترین روز و شب سال که از هزار ماه برتر و با فضیلت تر است: «لَیْلَةً واحِدَةً مِنْ لَیالیهِ عَلى‏ لَیالى اَلْفِ شَهْرٍ، وَ سَمّاها لَیْلَةَ، الْقَدْرِ، تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فیها بِاِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ اَمْرٍ؛(الصحیفة السجادیة، ص186، نیایش 44) شبهایش را بر شبهاى هزار ماه فضیلت و برترى داد، و آن را شب قدر نامید، كه در آن شب فرشتگان و روح به فرمان پروردگارشان براى هر امرى نازل.»

3-رمضان بستر عفو عمومی 

یکی از نکات معرفتی و اسلامی که در این دعای ارزشمند به آن اشاره شده است، گستردگی و وسعت عفو الهی در این ماه است، خدای متعال به برکت ماه رمضان خیل کثیری از بندگان گنهکار را مورد عفو و بخشش خود قرار می دهد، حضرت این موضوع را این چنین متذکر شده است: «اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ اِذا كانَ لَكَ فى كُلِّ لَیْلَةٍ مِنْ لَیالى شَهْرِنا هذا رِقابٌ یُعْتِقُها عَفْوُكَ، اَوْیَهَبُها صَفْحُكَ، فَاجْعَلْ رِقابَنا مِنْ تِلْكَ‏الرِّقابِ، وَاجْعَلْنا لِشَهْرِنا مِنْ خَیْرِ اَهْلٍ وَ اَصْحابٍ(الصحیفة السجادیة، نیایش 44) بار خدایا بر محمد و آلش درود فرست، و چنانچه در هر شب از شب هاى این ماه مبارك برایت بندگانى است كه بخششت آنان را آزاد مى‏كند، یا گذشتت ایشان را مى‏بخشد، پس ما را از آن بندگان قرار ده، و ما را براى ماه رمضانمان از بهترین اهل و یاران محسوب كن.» 

بهترین و مهمترین دعای امام سجاد(علیه السلام)در ماه رمضان

مهمترین و خطرناکترین مانع جاده بهشت گناه و معصیت الهی است. از این رو امام سجاد(علیه السلام) به درگاه الهی این چنین دست به دعا بر می دارد: «وَ اَنْ نَتَقَرَّبَ اِلَیْكَ فیهِ مِنَ الْاَعْمالِ الزّاكِیَةِ بِما وَ اَنْ نَتَقَرَّبَ اِلَیْكَ فیهِ مِنَ الْاَعْمالِ الزّاكِیَةِ بِما؛ و ما را توفیق ده كه در آن به تو تقرب جوئیم در سایه اعمال شایسته‏اى كه ما را به آن از آلودگى معاصى پاك نمایى.»، در روایتی نیز نقل شده است که امام علی(علیه السلام) از پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) در خصوص بهترین اعمال در ماه رمضان سؤال کردند و پیامبر اکرم در جواب فرمودند: «فَقَالَ یَا أَبَا الْحَسَنِ أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ فِی هَذَا الشَّهْرِ الْوَرَعُ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَل؛(الأمالی( للصدوق)، ص95) بهترین عمل در این ماه پارسایى و اجتناب از محرّمات خداست.» 

بار خدایا بر محمد و آلش درود فرست، و چنانچه در هر شب از شب هاى این ماه مبارك برایت بندگانى است كه بخششت آنان را آزاد مى‏كند، یا گذشتت ایشان را مى‏بخشد، پس ما را از آن بندگان قرار ده، و ما را براى ماه رمضانمان از بهترین اهل و یاران محسوب كن

مهمترین عامل و عنصری که می تواند این مانع سخت را از سر راه ورود انسان به بهشت بردارد، تقوای الهی است. و خدا نیز روزه را به عنوان عاملی برای تقویت تقوا در اختیار انسان قرار داده است. «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا کُتِبَ عَلَیکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِن قَبلِکُم لَعَلَّکُم تَتَّقونَ؛[بقره،آیه 183 ] ای افرادی که ایمان آورده‌اید! روزه بر شما نوشته شده، همان‌گونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شد؛ تا پرهیزکار شوید.»، به راستی اگر انسان نتواند در این ماه خدا تقوای الهی را کسب کند و  بر هوای نفس غلبه کند و از ارتکاب محارم و ناپاکی ها اجتناب کند، نه تنها در جاده بهشت قدم نگذاشته است؛ بلکه از زیبایی ها و مناظر چشم نواز آن نیز بی بهره خواهد بود. 

در پایان:

همچون امام سجاد(علیه السلام) دست دعا به درگاه الهی بر می داریم و از خدای متعال کسب معرفت و نگه داشتن حرمت این ماه را از خدای منان طلب می کنیم: «وَ اَلْهِمْنا مَعْرِفَةَ فَضْلِهِ وَ اِجْلالَ حُرْمَتِهِ؛ مِمّا حَظَرْتَ فیهِ، وَ اَعِنّا عَلى‏ صِیامِهِ بِكَفِّ الْجَوارِحِ عَنْ مَعاصیكَ؛ و معرفت برترى این ماه و بزرگداشت احترامش، و خوددارى از محرمات در آن را به ما الهام كن.»
مسابقه کتابخوانی
روایتی متفاوت از مسیر تجاری سازی یا ایده در زمینه نانو

کانون بصیرت نهاد رهبری دانشگاه با همکاری بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار می کند:

این مسابقه با هدف انتقال تجریبات موفق در زمینه تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ کتاب و کتاب‌خوانی در راستای ترویج مفاهیم اقتصاد دانش‌بنیان در کشور، به اجرا درآمده است.

شرکت‌کنندگان در این مسابقه با مطالعه کتاب «داستان نانوتافته» ضمن آشنایی با مسیر تجاری‌سازی فیلتر نانوالیاف در کشور، از طریق پیامک به ۸ سوال چهارگزینه‌ای پیرامون موضوعات مطرح شده در کتاب پاسخ می‌دهند. یک دستگاه لپ‌تاپ، پنج دستگاه تبلت و بن‌های‌ خرید کتاب بخشی از هدایایی است که از طرف برگزارکنندگان به منظور قدردانی از نفرات برگزیده اختصاص یافته است.

شایان ذکر است، کتاب «داستان نانوتافته» روایتی متفاوت از مسیر تجاری‌سازی فیلتر نانوالیاف است و به فرآیند تجاری‌سازی یک فناوری پرداخته است. در این کتاب سعی شده تجربیات این مسیر به عنوان تجربه‌ای در مدیریت دانش در اختیار دیگران قرار گیرد، تجربه‌ای که حلقه مفقوده اقتصاد مقاومتی در صنعت به نظر می‌آید.

عناوین فصل‌های این کتاب به شرح زیر است:
•    درس‌های استاد؛ شکل‌گیری یک ایده فناورانه
•    یک حامی مهم؛ آغاز تلاش‌ها برای ساخت نمونه اولیه دستگاه الکتروریسی
•    شکست در بازار؛ ساخت نمونه اولیه دستگاه و آغاز بازاریابی
•    چند تصمیم سخت؛ ساخت دستگاه پایلوت صنعتی
•    همکاری پر فراز و نشیب؛ رسوخ فناوری در صنعت فیلتر نیروگاهی
•    در قلمرو انرژی؛ بازاریابی محصول فناورانه در صنایع بزرگ
•    چرخه تحقیق؛ تولید انبوه، فروش و صادرات تجهیزات جانبی و دستگاه الکتروریسی با کاربرد آزمایشگاهی

زمان مسابقه: 1 خرداد الی 4 تیرماه

نحوه ثبت نام در مسابقه و خرید کتاب:

علاقه مندان برای ثبت نام و دریافت کتاب با تخفیف 50% می توانند نام و نام خانوادگی و شماره دانشجویی خود را به شماره سامانه 30009900092455 ارسال نمایند.

- لازم به ذکر است قیمت اصلی کتاب،13500 تومان می باشد.

نحوه ثبت نام در مسابقه و خرید کتاب: 1 خرداد الی 5 خرداد

زمان قرعه کشی: 5 تیرماه همزمان با عید سعید فطر
اردوی یک روزه زنجان گردی
پنجشنبه 28 اردیبهشت، ویژه دانشجویان دختر ورودی 95

به همت کانون دخترانه طوبی، اردوی یک روزه زنجان گردی ویژه دانشجویان ورودی 95، برگزار می شود.

این اردو که به منظور آشنایی دانشجویان جدیدالورود با برخی از آثار تاریخی و فرهنگی شهر زنجان برنامه ریزی شده است، روز پنجشنبه مورخ 25 اردیبهشت برگزار خواهد شد. دانشجویان واجد شرایط می توانند برای ثبت نام از روز دوشنبه 25 اردیهشت الی چهارشنبه 27 اردیبهشت، به واحد خواهران نهاد رهبری( واقع در طبقه همکف ساختمان مرکزی) مراجعه نمایند.
پخش گزیده سخنرانی های مقام معظم رهبری درباره انتخابات
دوشنبه 25 اردیبهشت الی چهارشنبه 27 اردیبهشت، ساعت 12:30، مسجد دانشگاهنشست هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی
جریان شناسی انتخابات با حضور مهندس نوروزی، دوشنبه 25 اردیبهشت، ساعت 10 الی 12سالگرد تدفین شهدای گمنام دانشگاه زنجان
دوشنبه 25 اردیبهشت بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء. مسجد دانشگاهجشن ترنم باران
ویژه برنامه میلاد امام زمان (عج)