خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارنهاد مقام معظم رهبری


گزارشی از برگزاری هفتمین دوره ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه زنجان
هفتمین دوره ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه زنجان برگزار شد

هفتمین دوره ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه زنجان 11 الی 16 مرداد با حضور 60 تن از اعضاء هیئت علمی دانشگاه زنجان به همراه خانواده محترم این اساتید در مشهد مقدس برگزار شد.

طرح دانش افزایی اساتید در جهت توانمندسازی و ارتقاء علمی اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها برگزار می شود و دانشگاه زنجان در همین راستا، از سال 90 تاکنون موفق به برگزاری هفت دوره ضیافت اندیشه اساتید شده است. هفتمین دوره ضیافت اندیشه اساتید با پیگیری ها و تلاش های دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و در جهت بهره مندی اساتید و خانواده های محترم از فضای اردویی دوره و فضای معنوی مشهد مقدس، در هتل دیپلمات مشهد مقدس برگزار گردید.

در این دوره دروس سبک زندگی سطح 1 با تدریس حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدحسین توانایی و اخلاق علمی و حرفه ای سطح 1 با تدریس دکتر غلامرضا منتظری ارائه شد.

شرکت کنندگان در این دوره آموزشی- فرهنگی که با حضور حدود 140 نفر برگزار شد، در کنار کلاس های آموزشی، از برنامه های متنوع فرهنگی بهره مند شدند. از برنامه های فرهنگی این دوره ضیافت اندیشه اساتید، می توان به نشست هم اندیشی اساتید با موضوع مسائل فرهنگی دانشگاه زنجان و نشست تربیتی ویژه همسران اساتید با حضور حجت الاسلام و المسلمین قره داغی، مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه؛ دیدار اساتید آقا با جانبازان هشت سال دفاع مقدس و مدافعین حرم؛ نشست صمیمی اساتید خانم  با مسئول امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی، سرکار خانم دژبرد؛ مسابقات متنوع فرهنگی در سه سطح اساتید، همسران و نوجوانان؛ بازدید از مرکز علمی بازیما و حضور در مجموعه تفریحی کوه سنگی و ... اشاره نمود.

از ویژه برنامه های هفتمین دوره ضیافت اندیشه اساتید، حضور حجت الاسلام و المسلمین محمدیان، رئیس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و حجت الاسلام و المسلمین حاج ابوالقاسم دولابی، نماینده مردم زنجان در مجلس خبرگان رهبری در جمع اساتید شرکت کننده در این دوره بود که مشروح بیانات ایشان در خبرهای قبلی درج شده است.

گزارش تصویری هفتمین دوره ضیافت اندیشه اساتید، متعاقباً در همین صفحه بارگذاری خواهد شد.
حجت الاسلام دولابی، عضو مجلس خبرگان رهبری
در جمع اساتید شرکت کننده در طرح ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه زنجان حضور یافتند

حجت السلام و المسلمین حاج ابوالقاسم دولابی با حضور در جمع اساتید شرکت کننده در ظرح ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه زنجان به ایراند سخنرانی پرداختند.

ایشان در ابتدا به بیان اهمیت زیارت در فرهنگ شیعی پرداخته و فرمودند: مفهوم زیارت در فرهنگ شیعه یکی از اصلی ترین عناصر انسجام شیعه بوده و هست در بین روایات ائمه اطهارعلیهم السلام، نسبت به زیارت امام رضا علیه السلام سفارش ویژه ای شده است، سفارشاتی که درباره دیگر امامان کمتر دیده شده است. روایتی از امام رضا علیه السلام وجود دارد که حضرت فرمود من را در طوس دفن می کنند و اگر کسی به زیارت من بیاید پاداش زیارت او معادل 70 حج و عمره است. کسی نزد امام جواد علیه السلام رسید و گفت که چنین روایتی را درباره زیارت پدر بزرگوار شما شنیده ام، آیا این روایت صحیح است؟ حضرت فرمود: بله، بلکه بیشتر، معادل 1000 حج و 1000 عمره آن هم حج و عمره معمولی خیر، حج و عمره ای که مقبول خداوند باشد.

حجت‌الاسلام دولابی درباره علت چنین فضیلتی برای زیارت امام رضا علیه السلام، از قول امام جواد علیه السلام چنین مطرح کردند: زیارت علی بن موسی الرضا در این است که برای زیارت ایشان، غیر مومن نمی آید.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه مومن در روایات اهل بیت علیهم السلام به معنای شیعه دوازده امامی است، گفتند: در بین زائرین امام حسین علیه السلام، ممکن است اهل تسنن و دیگر فرق اسلامی همچون زیدی ها و شش امامی ها نیز حضورداشته باشند اما زائر بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام شیعه دوازده امامی هست.

ایشان در پاسخ به سوال تفاوت فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام و امام رضا علیه السلام توسط یک شیعه دوازده امامی چنین بیان داشتند: برتری فضیلت زیارت امام زضا علیه السلام در این هست که مشهد پایگاه شیعه دوازده امامی هست و زیارت صرفاً حضور در نزد شخص مدفون شده نیست بلکه زیارت تقویت یک پایگاه هست. محل زیارت امام رضا علیه السلام از آن جهت که پایگاهی است برای مذهب حقه شیعه دواززده امامی  که اصلی ترین و اساسی ترین امتداد دهنده راه پیامبر(ص) هست، حائز اهمیت است.

حجت‌الاسلام حاج ابوالقاسم دولابی با اشاره به اینکه در یک مقیاس وسیعتر توجه به مرکزیت جریان حق بسیار مهم است، خاطرنشان کردند: عمق دشمنی استکبار با ایران اسلامی، همین مرکزیت جریان حق است. استکبار جهانی، بهاییت، منافقین و ... امروزه دست به دست هم داده اند تیشه به ریشه این نظام بزنند تا مرکزیت جریان حق را نابود سازند چرا که این کشور امرزوه به محوریت مقابله با استکبار تبدیل شده است.

نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کردند: وظیفه ما نسبت به این پایگاه برخاسته از نگاه دینی این است که مرکزیت تفکر شیعی را تقویت کنیم؛ در این راستا باید مشهد الرضا، باورهای برخاسته از فرمایشات اهل بیت علیهم السلام و بویژه امام رضا علیه السلام و محوریت تفکر شیعی را در جهان تقویت کنیم.

ایشان در بخش پایانی سخنانشان تاکید داشتند: امروزه در باور دولت مردان غربی، تمدنی که بتواند رقیب  تمدن غرب شود، تنها تمدن اسلامی است. توجه به این نکته ضروری است که منشأ تمدن اسلامی، تفکر شیعی است و دیگر فرق اسلامی به دلیل انحرافی که درباره خلافت پیامبر(ص) دارند و خلفای وابسته غرب و شرق در کشورشان حکومت می کند خطر چندانی برای تمدن غرب محسوب نمی شود. اصلی ترین خطر برای تمدن غرب، تمدن اسلامی برخاسته از تفکر شیعی است این تفکر شیعی اصلی ترین پایگاهش مشهد الرضا است و در مقیاس وسیعتر این پایگاه، ایران اسلامی است که امروز تمامی شیعیان جهان چشم امید به ایران اسلامی دارند. در روایات متعددی امده است در عصر ظهور، ایران یکی از بازیگران اصلی جریان حق خواهد بود؛ الحمدالله امروزه این اتفاق افتاده است و به برکت تلاش سربازان ایران اسلامی، حرکت جهادی نیروهای شیعی در دیگر کشورها قوت پیدا کرده است و ایران به قطب توجه شیعیان تبدیل شده است و انشاء الله حکومت ایران اسلامی به حکومت حضرت ولیعصر(عج) وصل می گردد.
حجت الاسلام محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها
در جمع اساتید شرکت کننده در طرح ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه زنجان حضور یافتند

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان رئيس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ضمن حضور در هفتمین دوره ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه زنجان که در مشهد مقدس برگزار شد، به ایراد سخنرانی در جمع اساتید حاضر پرداختند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزودند: ضیافت اندیشه اساتید فرصتی مناسب برای هم اندیشی و تبادل تجارب و ایده ها است و  نتایج حاصل از این دوره ها و هم اندیشی ها باید در محیط دانشگاه ملموس باشد.

ایشان در بخش اصلی سخنان خود گفتند: انسان یک موجود دو ساحتی است؛ بر خلاف ادبیات ما که دو ساحتی بودن انسان را با روح و جسم بیان می کنیم،  در ادبیات غالب قرآن، نور و ظلمت مطرح است؛ خداوند در آیه الکرسی آنجا که می فرماید: «.... اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ وَالَّذِینَ کَفَرُواْ أَوْلِیَآؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَی الظُّلُمَاتِ ...» صراحتاَ بیان می کند که  همه انسانها از نور بهره مندند با این تفاوت که مومنان از مرتبه بالاتری نسبت به کافران، از نور برخوردارند، کافران نیز مرتبه بالاتری از ظلمت را  نسبت به مومنان دارا هستند.

ایشان در ادامه با اشاره به آیه8 سوره شمس « فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا»  به بیان روشنتری از نور پرداخته و افزودند طبق این آیه شریفه، فجور و تقوا به همه انسانها الهام شده است و کسی نمی تواند ادعا کند که خوب و بد را نمی فهمد؛ کسی نیست که نفهمد خیانت و ظلم بد است؛ محبت و صداقت خوب است؛ همه انسانها سطحی از فهم را دارند و به همان اندازه مسئول هستند حتی اگر هیچ پیامبری مبعوث نشده باشد حجت بر انسان ها به سبب عقلی که دارند، تمام بود.

حجت الاسلام محمدیان با اشاره به اینکه یکی از مهمترین دیدگاه تشیع عقل گرایی است، افزودند: ما در دیدگاه تشیع دو حجت داریم؛ یکی حجت باطنی که همان عقل است و دیگری حجت ظاهری که انبیاء هستند و عقل همان نوری است که خداوند به همه انسان ها داده است. نور یک وجود تشکیکی دارد یعنی همچون حیات مراتبی دارد، دربحث حیات جماتات، نباتات و حیوانات می توان درک کرد که مراتب حیات نباتات نسبت به جماتات و حیات حیوانات نسبت به نباتات از سطح بالاتری برخوردار است، اما حیات انسان به سبب اندیشه از سطح بسیار بالاتری نسبت به حیوانات و نباتات و جماتات برخوردار است چرا که انسان به کمک عقل و اندیشه، توانایی درک معادلات موجود در جهان و استخراج قوانین را دارد و همین سبب شده است انسان بر مخلوقات دیگر هستی تسلط داشته باشد.

ایشان در ادامه تاکید کردند: نور هم همچون حیات مراتبی دارد و بر همین اساس خداوند در قرآن کریم به مومنان می گوبد « یٰاَیُّهَا الَّذینَ ءامَنُوا استَجیبوا للهِ وَ لِلرَّسولِ اِذا دَعاکُم لِما یُحییکُم » ای مومنان وقتی خداوند و رسولش شما را به حیات جدیدی دعوت می کند، بپذیرید؛ حیاتی که خداوند در این آیه به آن اشاره می کند حیاتی به مراتب بالاتر از حیات جماتات، نباتات و حیات حیوانی و انسانی است و آن، حیات ایمانی و حیات طیبه است. طبق فرموده قرآن کریم حیاتی بالاتر از خیات ظیبه نیز وجود دارد که در آن حیات، حقیقت نور، همان خداوند است و خداوند هرکس را بخواهد به آن نور دعوت می کند و انسانهایی هستند که مظهر نور خداوندند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کردند: بنابر بر آیات قرآن کریم آن را باید در خانه هایی که به برکت حضور صاحبانشان - اهل بیت علیهم السلام - منور شده اند جستجو کنیم و مشهد مقدس به برکت وجود بارگاه ملکوتی حضرت رضا علیه السلام یکی از همان خانه هاست.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در بخش پایانی سخنانشان، ضمن غنیمت شمردن فرصت حضور در مشهد مقدس و محضر حضرت رضا علیه السلام و بهره مندی از این فرصت، به نقش محوری اساتید دانشگاه در تربیت و پرورش نسل جوان کشور پرداختند و به اساتید حاضر در هفتمین دوره ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه زنجان توصیه کردند ضمن استفاده از تجربیات اساتید پیشکسوت، دانشجویان را با پشتوانه های عمیق معرفتی، هویتی و ساختارهای قوی فکری تربیت کنند چرا که این جوانان که اینده جامعه در دست آنان هست در دوره ای که شخصیتشان شکل می گیرد، به دست استاد و دانشگاه سپرده شده اند.