خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارپژوهشکده فناوریهای نوین زیستی


عرضه محدود نعناع فلفلی ارکانیک تازه
عرضه محدود نعناع فلفلی ارکانیک تازه (چین اول) در مزرعه گیاهان دارویی پژوهشکده فناوری های نوین زیستی

عرضه محدود نعناع فلفلی ارکانیک تازه (چین اول) در مزرعه گیاهان دارویی پژوهشکده فناوری های نوین زیستی از ساعت نه صبح تا یازده ظهر روز سه شنبه 31 خرداد ماه 1401 به قیمت هر کیلو پنجاه هزار تومان انجام خواهد شد.

                                                                        پژوهشکده فناوری های نوین زیستی

 

 
دعوت جهت انجام کار دانشجویی
دعوت جهت انجام کار دانشجویی جهت مزرعه گیاهان دارویی پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه

به سه تن، کار دانشجویی مزرعه ای در مقطع کارشناسی  به مدت یک ماه جهت کار مزرعه گیاهان داروئی مورد نیاز است. متقاضیان درخواست خود را با برنامه تحصیلی و کلاسی و تصویر کارت دانشجویی خود به دفتر پژوهشکده حداکثر تا دو روز آتی حضورا و کتبا تحویل نمایند.

                                                                                    پژوهشکده فناوری های نوین زیستی
عرض تبریک
تبریک بمناسبت کسب عنوان پژوهشگر پر استناد یک درصد برتر پایگاه استنادی جهان اسلام توسط آقای دکتر علی رمضانی

   جناب آقای دکتر علی رمضانی

  رئیس محترم پژوهشکده فناوری های نوین زیستی

      کسب عنوان پژوهشگر پر استناد یک درصد برتر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام توسط جنابعالی را  که از افتخارات علمی دانشگاههای استان و کشورمان  و از چهره های علمی جهان اسلام می باشید حضور جنابعالی تبریک و تهنیت عرض نموده؛ توفیقات علمی بیشتر جنابعالی را از درگاه الهی خواستاریم.
                                                          

                                                                         همکاران پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه زنجان
عرض تبریک
عرض تیریک به مناسبت کسب عنوان فناور برگزیده دانشگاه و استان توسط آقای دکتر عباس بهاری

همکار محترم جناب آقای دکتر عباس بهاری
   کسب عنوان فناور برگزیده دانشگاه و استان را  در  سال جاری ذیل جشنواره  دست آوردهای پژوهشی و فناوری (هفته پژوهش ۱۴۰۰)تبریک و تهنیت عرض نموده ؛ سلامتی؛ توفیق و موفقیت های بیشتر  جنابعالی را از خداوند منان خواستاریم.


                                                                               همکاران پژوهشکده فناوری های نوین زیستی
هفنه پژوهش و فناوری
حضور پررنگ و فعال پژوهشکده در نمایشگاه دست اوردهای پژوهشی ۱۴۰۰

    همگام با برنامه های دانشگاه زنجان در گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری ۱۴۰۰ پژوهشکده  با ارائه  دست آوردهای پژوهشی و فناوری خود مشارکت فعالی را در برپایی نمایشگاه فوق به معرض  نمایش عموم گذاشت.
ثبت و معرفی رقم جدیدگیاهی
ثبت و معرفی رقم جدید اسفناج با نام اسپینوSpino

 

ثبت و معرفی رقم جدید اسفناج با نام  اسپینوSpino

    رقم جدید اسفناج با نام  اسپینو توسط دکتر علی عمارلو عضو هیات علمی پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه زنجان در شصت و نهمین جلسه کمیته تخصصی معرفی ارقام کشور (موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال- تنها مرجع رسمی معرفی رقم کشور) ؛ ثبت؛ معرفی و  تایید گردیده و در تاریخ 12 مردادماه جاری ابلاغ شد. این واریته جدید با  محتوی آهن بالا و عملکرد بیشتر نسبت به اسفناج زراعی، مقاوم به بولتینگ، با ارزش غذایی و دارویی  منحصربه فرد؛  اولین گیاه  اهلی شده  و بهبود یافته  در حوزه گیاهان دارویی کشور می باشد. امید است با ورود این رقم جدید  به سبد غذایی جامعه؛  ضمن تنوع بخشی به سبزیجات موجود؛  بخشی از کمبودهای مینرال  بیولوژیکی  از جمله فقر آهن در جامعه مرتفع گردد. لازم به ذکر است که این گیاه در مطالعات فیتوشیمیایی نیز؛  سرشار از ترکیبات ضد التهابی، ضدویروسی و ضد سرطانی می باشد که تحقیقات مربوطه با همکاری گروه های تخصصی در دست هماهنگی می باشد.

                                                                         پژوهشکده فناوری های نوین زیستی

 

 
آغاز گلاب گیری ( گل محمدی) در سایت گیاهان دارویی
آغاز گلاب گیری ( گل محمدی) در سایت گیاهان دارویی پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه زنجان

آغاز گلاب گیری ( گل محمدی) در سایت گیاهان دارویی پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه زنجان
 

    به اطلاع علاقمندان و متقاضیان گرامی (همکاران دانشگاهی) میرساند که بخش عصاره و اسانس سایت گیاهان دارویی پژوهشکده دانشگاه در شرایط کاملا بهداشتی و استاندارد از روز دوشنبه سوم خردادماه جاری فعالیت سالانه گلاب گیری خود را آغاز و به مدت یک ماه آماده ارایه خدمات یاد شده میباشد. متقاضیان جهت اخذ نوبت و کسب اطلاعات بیشتر با داخلی 4247 ویا 4255 تماس و هماهنگی فرمایند. حداقل پذیرش مقدار گل محمدی تازه ده کیلوگرم برای هر مخزن بوده که در مدت یکروز کاری حدود بیست تا بیست و پنج لیتر گلاب اصل از آن قابل استحصال خواهد بود.


                                                                                 پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه

                                   
سومین کنگره بین المللی و چهارمین همایش
سومین کنگره بین المللی و چهارمین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی برگزار شد

     سومین کنگره بین المللی و چهارمین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی در دانشگاه زنجان بصورت مجازی در تاریخهای 27 و 28 اردیبهشت ماه 1400 برگزار شد.

       مراسم افتتاحیه این کنگره بین المللی با پیام خوش آمدگویی و آرزوی موفقیت جناب آقایان دکتر محمدحسن عصاره دبیر محترم ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر نجفیان رییس محترم دانشگاه زنجان، جناب آقای دکتر محمدباقر رضایی رییس محترم انجمن گیاهان دارویی ایران،  جناب آقای دکتر قربانعلی نعمت زاده از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و دکتر Elzbieta Kuta   از کشور  لهستان راس ساعت 16 بیست و هفتم اردیبهشت ماه جاری بطور مجازی و با متوسط شرکت برخط یکصد نفر از محققین، اساتید و دانشجویان داخلی و خارجی آغاز و بیش از 25 مقاله تخصصی توسط سخنرانهایی از کشورهای ایران، ایتالیا، فرانسه، روسیه، ترکیه، ارمنستان و .... در طی دو روز  کنگره ارائه  گردید. مراسم اختتامیه این کنگره بین المللی با سخنرانی کوتاه جناب آقای دکتر جعفر میرفخرایی دبیر محترم انجمن تولید کنندگان داروهای گیاهی ایران ساعت 20 روز سه شنبه 28 اردیبهشت ماه برگزار گردید. در این رویداد علمی بیش از 215 مقاله تخصصی به دبیرخانه کنگره ارسال که 170 مقاله بصورت پوستر و 25 مقاله بصورت سخنرانی پذیرش گردیدند. حدود بیست مقاله دریافتی با اولویت های تخصصی کنگره منطبق نبوده و مورد پذیرش قرار نگرفتند. لازم به ذکر است سنگ بنای این کنگره توسط پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه زنجان و با عنوان اختصاصی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی  از سال 1397 برای اولین بار برنامه ریزی شده و بطور مرتب و سنواتی با مشارکت بخش عظیمی از محققین دانشگاههای مادر کشور از جمله دانشگاه علوم پزشکی زنجان، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، دانشگاه الزهرا، دانشگاه شاهد، دانشگاه ارومیه، دانشگاه تبریز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه کرمانشاه، دانشگاه اصفهان.... و پژوهشکده چای لاهیجان، پژوهشکده اسانس های طبیعی کاشان و با  همراهی و نظارت انجمنهای و نهادهای تخصصی داخلی همچون معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری، اتحادیه انجمن های گیاهان دارویی ایران، انجمن علوم باغبانی ایران، پایگاه استنادی جهان اسلامISC، وزارت جهاد کشاورزی، انجمن بذر، انجمن فناوریهای بومی ایران و با حمایت علمی انجمن های تخصصی بین المللی از جمله انجمن بین المللی علوم قارچ   ISMS، انجمن گیاهان دارویی ترکیه و شبکه همکاران بین المللی از کشورهای لهستان، فرانسه، روسیه، ایتالیا ، آلمان چین... به عنوان نماد و برند حوزه گیاهان دارویی دانشگاه زنجان مورد استمرار قرار گرفته و امید است با ارتقا کمی و کیفی کنگره، این رویداد بین المللی که منطبق با ظرفیتهای محلی و ملی ایران عزیز است مورد تداوم قرار گیرد. ان شا الله.

برای مشاهده آلبوم تصاویر لطفا اینجا کلیک فرمایید.
صدور گواهی حضور مجازی
امکان صدور گواهی حضور مجازی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در کنگره بین المللی

     عطف به پیشنهاد کمیته علمی و اجرایی کنگره در جهت استفاده و بهره برداری از سخنرانیهای مرتبط و تخصصی کنگره که از کشورهای ایران، فرانسه؛ ایتالیا؛ لهستان: ترکیه؛ ...خواهند بود  دانشجویان تحصیلات تکمیلی  دانشکده های کشاورزی و علوم در گروههای مهندسی ژنتیک و تولیدات گیاهی؛ علوم باعبانی؛ گیاهپزشکی؛ صنایع غذایی؛ خاکشناسی ترویج و اموزش کشاورزی؛ زیست شناسی؛ محیط زیست و سایر گروههایی که دانشکده تایید میفرمایند  بطور مجازی با نصب برنامهAdobe connect و لینک عبوری که اعلام  میشود
در برنامه های کنگره حضور و تعامل مجازی داشته باشند.
به  دانشجویانی که حضور مجازی قابل تایید داشته باشند امکان ارائه گواهی حضور مجازی در کنگره خواهد بود.


                                                                                            دبیرخانه کنگره
برگزاری جلسه ترکیبی حضوری/ مجازی بررسی نتایج داوری مقالات سومین کنگره
بررسی نتایج داوری مقالات سومین کنگره بین المللی و چهارمین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی

    برگزاری جلسه ترکیبی حضوری / مجازی  بررسی نتایج داوری مقالات سومین کنگره بین المللی و چهارمین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی ( مجازی)  روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه در سالن اندیشه دانشگاه از ساعت ۱۲ الی ۱۴ برگزار گردید. از تعداد نزدیک به ۲۰۰ مقاله رسیده ۲۵ مقاله بصورت سخنرانی  و ۱۵۵ مقاله بصورت پوستر پدیرش و ۲۰ مقاله حایز اولویت پدیرس و انطباق با اولویتهای کنگره را  نیافتند. کنگره یاد شده در تاریخ 27 و 28 اردیبهشت  بصورت مجازی برگزار خواهد شد. نشانی و نحوه ورود  و شرکت در برنامه های مجازی کنگره  متعاقبا  اعلام خواهد شد.

                                                                                    پژوهشکده فناوری های نوین زیستی

                                                                                              دانشگاه زنجان
ساخت دستگاه PCR در پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی
ساخت دستگاه PCR در پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه زنجان برای اولین بار در ایران

                                                                                    پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه زنجان

                                                                                                          
برگزاری کارگاه مجازی آموزش Real time PCR
برگزاری کارگاه مجازی آموزش Real time PCR توسط پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه زنجان

   بمناسبت رونمائی از دستگاه High speed PCR  و آغاز تست های نهائی دستگاه Real time PCR در دانشگاه زنجان، کارگاه مجازی آموزش Real time PCR در روز سه شنبه بیست و یکم بهمن ماه از ساعت 11 الی 15 در محیط نرم افزار google meet برگزار خواهد شد. علاقمندان در ساعات اداری با شماره تلفن 02433054264 تماس حاصل نمایند. 

مدرس کارگاه: آقای دکتر عباس بهاری عضو هیات علمی پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه زنجان

                                                                                     پژوهشکده فناوری های نوین زیستی
طرح پژوهشی باروری میکوریزایی قارچهای ترافل
اجرای طرح پژوهشی باروری میکوریزایی قارچهای ترافل توسط پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه

    در ادامه پژوهشهای مرتبط با قارچهای دنبلان که جزء گرانترین، لذیذ ترین و نادرترین قارچهای دنیا میباشند طرح پژوهشی باروری میکوریزایی قارچهای ترافل توسط پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه در قطعه زمین منتخب و مستعد با انجام اولین مرحله از باروری میکوریزایی در تاریخ اول دیماه 1399 آغاز گردید. با توجه به برداشت های بی رویه و تخریبی مراتع و جنگلهای رویشگاهی این قارچ ها در سنوات اخیر و نیز توسعه محدوده شهرها و تهدید رویشگاههای اصلی این قارچ ها در نواحی خاص اکولوژیکی خود، نتایج این تحقیق در امکان سنجی تولید کنترل شده و نیز توسعه رویشگاههای جدید قارچ ترافل که ارزش غذایی، دارویی و تجاری منحصر بفردی دارند بسیار حایز اهمیت خواهد بود.

                                                                                      پژوهشکده فناوری های نوین زیستی


 
پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه زنجان برگزار می کند
سومین کنگره بین المللی و چهارمین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی ( مجازی)