خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارسخنرانی/کنفرانس/دوره/کارگاه آموزشی برگزار شده در دانشگاه


سخنرانی علمی- دکتر حسن فتح زاده
یکشنبه 96/8/21 ساعت 15-14 سالن سمینار گروه ریاضیبرگزاری سمینار گروه فلسفه
فاعلیت خداوند در جهان روز دوشنبه 15 آبان 96 ساعت 11:30-13انجمن علمی گروه فلسفه برگزار میکند
نمایش و نقد انیمیشن پینوکیو زمان:روز شنبه 6 آبان 96-ساعت 10 مکان:سالن روزبه دانشکده علوم انسانیبرگزاری سمینار گروه فلسفه
عنوان سخنرانی :مجوز دهی برای پدر و مادری سخنران: دکتر محسن جاهدگروه جغرافیا برگزار می کند
کارگاه آموزشی برای اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی

کارگاه آموزشی برای اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی 

 

با موضوع:"تحلیل فراوانی دمای رویه ی زمین ایران با داده های مودیس آکوا"

مدرس : دکتر سید ابوالفضل مسعودیان  استاد آب و هواشناسی دانشگاه اصفهان

 

 زمان یکشنبه  16/7/96  ساعت 12-8

مکان : متعاقبا اعلام خواهد شد.

ظرفیت : 28 نفر

 

برای ثبت نام ، نام و نام خانوادگی ، مقطع و رشته تحصیلی را به شماره 09122416658 ارسال نمایید.

اولویت با اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی آب و هواشناسی می باشد.
همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ های کوهی
نخستین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ های کوهی در دانشگاه زنجان در حال برگزاری میباشد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نخستین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ های کوهی در سالن همایش های سهروردی دانشگاه زنجان در حال برگزاری میباشد.

دبیر علمی همایش، بهرام ملکی زنجانی با اشاره به اینکه بالغ بر ۱۳۰ مقاله به این همایش ارسال شده است، گفت: بعد از بررسی مقالات در حدود ۳۰ مقاله از دور رقابت کنار گذاشته شد و ۱۳ مقاله برای سخنرانی و تعدادی نیز جهت ارائه به صورت پوستر انتخاب شدند.

بهرام ملکی زنجانی با بیان اینکه این همایش برای نخستین بار به میزبانی و در دانشگاه زنجان برگزار می‌شود، اظهار کرد: این همایش با حضور محققین زیست فناوری کشور و شبکه‌های علمی در راستای هم افزایی بیشتر در این بخش برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در زمینه گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی همه به صورت جزیره‌ای در کشور کار کرده و از کارکردهای یکدیگر بی خبر هستیم، تصریح کرد: این پازل‌ها باید به یکدیگر چسبیده و هم افزایی ایجاد شود تا نتیجه موردنظر کسب شود.

دبیر همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران با بیان اینکه این قبیل همایش‌ها می‌تواند به صورت استارت‌آپ‌ها مطرح شود، گفت: در برگزاری این همایش سعی شده از تشریفات صوری دوری شود.ملکی زنجانی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر رویکرد به استفاده از گیاهان دارویی در قبال استفاده از داروهای شیمیایی افزایش پیدا کرده است، افزود: بحران آب چند سال دیگر دامن‌گیر طبیعت خواهد شد و گونه‌های گیاهی مختلف را از دست خواهیم داد.

ملکی زنجانی با بیان اینکه در کنار این همایش نمایشگاهی از 40 گونه کمیاب گیاهی در دانشگاه زنجان دایر شده است، ابراز کرد: طی چند هفته گذشته در دانشگاه زنجان چندین همایش برگزار شده که در همین راستا باید از تلاش‌های صورت گرفته، مسؤولان دانشگاه در برگزاری این همایش نیز تقدیر کرد.

در ادامه محمدباقر رضایی رئیس اتحادیه انجمن علمی گیاهان دارویی ایران گفت: در کشور توجهی به ارزش افزوده کشت گیاهان دارویی نمی شود، بنابراین فقط 500 نوع از گیاهان دارویی در ایران کشت می شود.

وی با اشاره به مزیت‌های گیاهان دارویی تصریح کرد: در کشور ایران و در مناطق مختلف کشور 500 گونه گیاهی کشت می‌شود.وی با بیان اینکه در کشور چندین نوع اقلیم وجود دارد، گفت: شرایط اقلیمی ایران به گرم و خشک، سرد و کوهستانی، معتدل و مرطوب و گرم و مرطوب تقسیم‌بندی می‌شود.

رضایی با بیان اینکه اقلیم در تولید قارچ‌های دنبلان رعد و برق تاثیر بسیار بالایی دارد و باعث تولید این گونه از قارچ‌های گرانقیمت می‌شود، افزود: در ایران گونه‌های مختلف گیاهان دارویی وجود دارد که با بارش باران نیز رنگ آنها تغییر کرده و در گل‌سنگ‌ها رشد می‌کنند.

وی با اشاره به نقش زنبور عسل در تولید گیاهان، خاطرنشان کرد: برای تولید 25 گرم عسل 400 هزار زنبور عسل 20 هزار گل را ملاقات می‌کنند و زنبور عسل هفت مرتبه فاصله بین کره ماه و زمین را که در حدود 380 هزار و کیلومتر است، طی می‌کند.

رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی گیاهان دارویی ایران با بیان اینکه از یک سال گذشته استارت‌آپ‌های داروهای گیاهی آغاز شده و برگزار می‌شود، تصریح کرد: نخستین همایش استارت‌آپ‌ها در شهرکرد برگزار و برای محصول زعفران نیز در حال بررسی و برگزاری است.

رضایی با تاکید بر اینکه در مطالعه آفات و بیماری‌های داروهای گیاهی مشکلات بسیار زیادی وجود دارد، گفت: ایجاد پایلوت فرآوری نیز از ضرورت بسیار بالایی برخوردار است.وی از برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی گل محمدی خبر داد و گفت: این کنگره تا اردیبهشت‌ماه سال آینده و با همکاری مشترک آستان قدس رضوی و مرکز تحقیقات و توسعه منابع کشاورزی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پس از 100 سال همایش چای و دمنوش‌های گیاهی در ایران برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: قول‌های مساعدی داده شده تا سال آینده این همایش به صورت بین‌المللی برگزار شود، چراکه چای ایران باید به جهانیان معرفی شود.

ولی‌الله مظفریان در همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران، با بیان اینکه در کشور ایران 8 هزار گونه گیاهی وجود دارد، اظهار کرد: در منطقه آذربایجان گونه‌های گیاهی بسیار متنوع و خوبی وجود دارد.

وی با اشاره به جمع آوری 55 هزار گونه گیاهی از کشور، خاطرنشان کرد: در منطقه‌ وسیع آذربایجان که گیاهان دارویی از تنوع بالایی برخوردار هستند، 500 گونه گیاه دارویی وجود دارد.پدر علم گیاه شناسی ایران با بیان اینکه گونه‌های گیاهان دارویی به صورت خودرو رشد می‌کنند، افزود: در این بین 86 گونه داروهای گیاهی در ردیف‌های داروهای گیاهی کاشته شده هستند.

مظفریان با اشاره به اینکه 200 گونه داروی گیاهی معطر در کشور چون نعناع و جعفری و ... وجود دارد، تصریح کرد: 40 گونه گیاه دارویی آفتاب پرست نیز در کشور وجود دارد.وی با تاکید بر اینکه بسیاری از گیاهان دارویی به صورت غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، گفت: داروهای گیاهی ما باید بر سر سفره های مردم قرار گیرد.

پدر علم گیاه شناسی ایران با تاکید بر اینکه داروهای گیاهی اگر به صورت روزمره تناول شوند بسیاری از بیماری‌ها علاج خواهد شد، خاطرنشان کرد: ما باید در کشور روی 8 هزار گونه گیاهی موجود تمرکز کرده و آنها را پیگیری کنیم.

مظفریان با بیان اینکه باید به دنبال به روز کردن اطلاعات در حوزه داروهای گیاهی بود، اظهار کرد: باید یک سری آزمایش‌های تحقیقاتی برای ادامه کار بر روی گیاهان دارویی خود داشته باشیم.وی با تأکید بر دوری از نابود کردن ذخایر طبیعی، افزود: ما باید خودمان را با طبیعت وفق داده و بعد از آن از منابع موجود استفاده کنیم

سپس رئیس دانشکده داروسازی زنجان مهرداد حمیدی با بیان اینکه زنجان استان علم و عرفان است، اظهار کرد: همایش امروز یک همایش وزین و اصیل علمی است.

وی با اشاره به اینکه همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران برای نخستین بار به میزبانی و در دانشگاه زنجان برگزار می‌شود، تصریح کرد: بدون توجه به تک تک بعدهای فناوری در کشوری که می‌خواهد با اراده و دانش بومی خود حرکت و با دنیا ارتباط زنده ایجاد کند، پیشرفت غیرممکن است.

رئیس دانشکده داروسازی زنجان با بیان اینکه پیشبرد امور امروز با همگرایی و همکاری همه در دنیا امکان‌پذیر است، گفت: هیچ راهی نداریم جز اینکه همه در کنار هم با همه توان کار کنیم.حمیدی با تأکید بر این که مرزبندی و خطوط‌ها بین دستگاه‌های مختلف صحیح نبوده و راه‌ها را با سختی و چالش‌های خودساخته روبه‌رو می‌کند، افزود: فرصت و منابع ما امروز به شدت نیازمند برنامه‌ریزی است.

وی با اشاره به اینکه در دنیا در حوزه فناوری یک رقابت سخت شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: فناوری همگرا کردن علم و زندگی است.رئیس دانشکده داروسازی زنجان با بیان اینکه گیاهان دارویی از مزیت‌های بومی و ملی کشور ماست، گفت: در این راستا نباید درگیر افراط و تفریط شویم که متاسفانه در بخش گیاهان دارویی دچار این مهم شده‌ایم.

حمیدی با تاکید بر اینکه کشورهای بزرگ توسعه یافته در بخش سلامت ریشه‌های تاریخی خود را حفظ می‌کنند، ابراز کرد: کشورهایی چون چین و هند در 20 سال آینده با برنامه‌ریزی انجام شده بازار دارویی جهان را قبضه خواهند کرد.

  در ادامه محسن نجفیان رئیس دانشگاه با اشاره به اینکه این سمینار در نوع خود منحصر به فرد است و اولین سمیناری است که در حوزه زیست فناوری گیاهان دارویی صورت گرفته است،گفت: امروز بحث گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی گرهی است که در جامعه امروز وجود دارد و نگاه عالمانه به این مسئله می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند که امید است از رهاوردهای این سمینار این باشد که نسبت به مشکلات این عرصه شناخت کامل‌تری پیدا کنیم.

گفتنی است این همایش هم اکنون در سالن همایش های سهروردی دانشگاه با حضور اساتید، دانشجویان و صاحب نظران این رشته در حال برگزاری می باشد.

 

 


 

 

 
دومین سمینار شیمی کاربردی کشور شروع به کار کرد
دومین سمینار شیمی کاربردی کشور امروز(یکشنبه) در سالن همایش های بین المللی غدیر دانشگاه آغازبه کار کرد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دومین سمینار شیمی کاربردی کشور از صبح امروز(یکشنبه) در سالن همایش های بین المللی غدیر دانشگاه آغازبه کار کرد.

محمدحسین رسولی‌فر ظهر امروز در دومین سمینار شیمی کاربردی ایران، با اشاره به اینکه دومین میزبانی این سیمنار به دانشگاه زنجان اعطا شده است، اظهار کرد: این سمینار کار خود را از سال 1395 در کشور آغاز کرده است.

وی با اشاره به اینکه نخستین دوره سمینار شیمی کاربردی ایران سال گذشته به میزبانی تبریز و در دانشگاه تبریز برگزار شد، خاطرنشان کرد: شیمی کاربردی یکی از شاخه‌های علمی شیمی محسوب می‌شود.

دبیر اجرایی دومین همایش شیمی کاربردی ایران تصریح کرد: شیمی کاربردی در ایران کار خود را از سال 1368 آغاز کرده است.

سپس دبیرعلمی دومین سمینار شیمی کاربردی کشور گفت: ۲۹۱ مقاله به  دبیرخانه همایش ارسال شده بود که ۷۷ درصد مقاله ها پذیرفته شد.

 میر سعید سید دراجی با بیان اینکه سمینارشیمی به مدت ۲ روز و به صورت کارگاهی و سخنرانی برگزارمی شود، افزود:زنجان به دلیل فعالیت های علمی  وتعداداعضا  هیئت علمی که دارد میزبانی این سیمینارتخصصی را دارد .وی با اشاره به اینکه  پیوند شیمی کاربردی وصنعت ازاهداف اصلی این همایش ها است،  ادامه داد: دومین سمینار شیمی کاربردی کشور  با همکاری گروه شیمی دانشگاه زنجان و انجمن شیمی ایران برگزاری می شود.

دراجی افزود: دومین سمینار شیمی کاربردی کشور در محورهای تصفیه آب و پساپ، صنایع شیمیایی و نوآوری‌های صنعتی، شیمی و صنایع دارویی، کاربرد شیمی در حفاظت محیط زیست، آموزش شیمی کاربردی، فیتوشیمی، الکتروشیمی صنعتی و خوردگی، کاربرد شیمی در انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، مدل‌سازی و شبیه‌سازی فرآیندهای شیمیایی، شیمی کاتالیست، شیمی و فناوری پلیمر، کاربرد شیمی در صنایع غذایی، کاربرد نانو فناوری در صنایع شیمیایی، شیمی و فناوری صنایع سرب و روی، شیمی و فناوری رنگ، شیمی صنایع نفت و پتروشیمی، شیمی و فناوری چرم، ایمنی در شیمی و صنایع شیمیایی برگزار می‌شود.

دکتر دراجی افزود:پیوند شیمی کاربردی وصنعت از اهداف اصلی این همایش هاست .این همایش با همکاری گروه شیمی دانشگاه زنجان و انجمن شیمی ایران در محورهای تصفیه آب و پساپ، صنایع شیمیایی و نوآوری‌های صنعتی، شیمی و صنایع دارویی، کاربرد شیمی در حفاظت محیط زیست، آموزش شیمی کاربردی، فیتوشیمی، الکتروشیمی صنعتی و خوردگی، کاربرد شیمی در انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، مدل‌سازی و شبیه‌سازی فرآیندهای شیمیایی، شیمی کاتالیست، شیمی و فناوری پلیمر، کاربرد شیمی در صنایع غذایی، کاربرد نانو فناوری در صنایع شیمیایی، شیمی و فناوری صنایع سرب و روی، شیمی و فناوری رنگ، شیمی صنایع نفت و پتروشیمی، شیمی و فناوری چرم، ایمنی در شیمی و صنایع شیمیایی برگزار می‌شود.

محمدعلی زلفی‌گل دبیر انجمن شیمی ایران با اشاره به تعداد مقالات مروری ایران در سایت اسکاپوس، گفت: در سال 2016 توسط پژوهشگران ایرانی یک هزار و 597 مقاله مروری در کشور منتشر شده که نشان از پیشرفت ایران در این زمینه دارد.

محمدعلی زلفی‌گل با اشاره به اینکه دومین میزبانی این سیمنار به دانشگاه زنجان اعطا شده است، اظهار کرد: پیشرفت کشور بدون توجه به علم شیمی امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به اینکه تفکر و تعقل ما نیز در نتیجه واکنش شیمیایی است، ابراز کرد: در واقع همه زندگی شیمی و شیمی همه زندگی است.

دبیر انجمن شیمی ایران با تاکید بر اینکه مسؤولان کشور اگر به دنبال پیشرفت هستند, باید علم شیمی را جدی گیرند، گفت: اگر این مهم نادیده گرفته شود، پای پیشرفت و توسعه به قطع می‌لنگد.

زلفی‌گل با اشاره به تعداد دانشچویان کشور در بخش‌های و مقطع‌های مختلف، افزود: در ایران یک میلیون نفر پژوهشگر وجود دارد که خود ظرفیت بسیار بزرگی است.

وی با بیان اینکه کشور عربستان طی سال‌‌های گذشته سرمایه‌گذاری خوبی در زمینه علمی کرده است، تصریح کرد: این کشور در آینده در این زمینه حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

دبیر انجمن شیمی ایران با بیان اینکه یکی از شاخص‌های مهم برای کشور درصد مشارکت بین‌المللی در مستندات علمی است، اظهار کرد: طی سالیان گذشته دیپلماسی سیاسی کشور مطلوب عمل کرده است, اما از طریق دیپلماسی علمی می‌توان به دیپلماسی سیاسی کمک کرد.

زلفی‌گل با اشاره به تعداد مقالات مروری ایران در سایت اسکاپوس، اظهار کرد: در سال 2016 توسط پژوهشگران ایرانی یک هزار و 597 مقاله مروری در کشور منتشر شده که نشان از پیشرفت ایران در این زمینه دارد.

وی با اشاره به اینکه باید قواعد علمی دنیا را به رسمی شناخت، تصریح کرد: امروز انجمن شیمی ایران 10 کمیته، 6 مجله و ... داشته که 6 تا 10 سمینار در سال برگزار و چشم‌اندازهای خوبی برای سال‌های آتی تعریف کرده است.

دبیر انجمن شیمی ایران با بیان اینکه این انجمن 3 تا 5 هزار مقاله را در سال مدیریت می‌کند، افزود: این کار در راستای جلوگیری از فعالیت انجمن‌ها تقلبی صورت می‌گیرد.

شایان ذکر است در این سمینار از پروفسور جواد صاين و پروفسور نقي سعادت جو به عنوان شيميدانان پيشگام برجسته شيمي كاربردي تقدیر به عمل آمد.

قابل ذکر است این سمینار به مدت دو روز با حضور اساتید، دانشجویان و مدعوین از سراسر کشور با برگزاری کارگاه های مختلف علمی و برپایی نمایشگاه جانبی در دانشگاه زنجان ادامه خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 
برگزاری جلسه پرسش و پاسخ
دوشنبه یک خرداد ساعت 10، سالن سهروردی
برگزاري كارگاه آموزشي
توسط بنياد ملي نخبگان استان

کارگاه شماره 1:

کارگاه های آموزشی "معرفی آیین نامه دانش آموختگان برتر"، " معرفی و تبیین آیین نامه اعطای جایزه های تحصیلی بنیاد ملی نخبگان" ویژه دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه های استان ساعت 8 الی 10:30 روز سه شنبه 19 اردیبهشت ماه 96 با سخنرانی جناب آقای دکتر غلامعلی منتظر معاون محترم برنامه ریزی و نظارت بنیاد ملی، در محل سالن غدیر دانشگاه زنجان

کارگاه شماره 2:

کارگاه آموزشی ویژه اساتید محترم دانشگاهی با عنوان " معرفی آیین نامه شناسایی و پشتیبانی از اعضای هیئت علمی دانشگاهی"  از  ساعت 11 الی 12:30  با سخنرانی جناب آقای دکتر غلامعلی منتظر معاون محترم برنامه ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان، در محل سالن سهروردی دانشگاه زنجان
سخنرانی آقای دکتر نصیری هیئت علمی گروه زبان انگلیسی
با موضوع:Dynamic Assessment of Transition Words: Writing and Speaking Skills

«قابل توجه دانشجویان گرامی»

به اطلاع می رساند جلسه سخنرانی آقای دکتر نصیری

با موضوع: Dynamic Assessment of Transition Words: Writing and Speaking Skills

در مورخ 96/2/18 ساعت 12 الی 13 در آمفی تئاتر روزبه برگزار خواهد شد.
كارگاه آموزشي
آشنایی با اموال فکری و روش‌های حمایت آنها

 قابل توجه اعضای محترم هیأت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

کارگاه "آشنایی با اموال فکری و روش‌های حمایت آنها" توسط آقای دکتر سعید حبیبا:

استاد حقوق دانشگاه تهران

معاون پژوهشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

سرپرست بخش تحقیقاتی حقوق مالکیت فکری موسسه "حقوق تطبیقی دانشگاه تهران

بنیانگذار رشته کارشناسی ارشد حقوق مالکیت فکری در دانشگاه تهران

رئیس هیأت مدیره شرکت دانشگاهی خدمات بین المللی حقوق مالکیت فکری وابسته به دانشگاه تهران و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور  

در  روز چهارشنبه  مورخه 1396/02/20(ساعت 10:30 الی 12:30 و 14 الی 16)  در سالن سهروردی دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

 

هزینه ثبت ­نام (شرکت در کارگاه به ­علاوه صدور گواهی) برای اعضای هیأت علمی دویست و پنجاه هزار ریال است که از محل پژوهانه اعضای هیأت علمی قابل پرداخت خواهد بود.

 

شرکت دانشجویان تحصیلات تکمیلی در کارگاه رایگان بوده و صرفا" هزینه صدور گواهی (پنجاه هزار ریال)، در صورت تمایل و بنا به درخواست، از آنها دریافت خواهد شد. 

 

علاقمندان می ­توانند جهت ثبت نام حداکثر تا پایان وقت اداری دوشنبه (1396/02/18) به کارشناس پژوهشی دانشکده مربوطه مراجعه نمایند.

 

کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با دفتر کارآفرینی و ارتباط با صنعت (سرکار خانم عزیزی)، به شماره 33052824 امکان­پذیر خواهد بود.

 

 

 

 
سخنرانی علمی گروه زمین شناسی
6 اردیبهشت 1396 ساعت 11 سالن سمینار دانشکده علومسخنرانی گروه فلسفه
با موضوع: تبیین طبیعی از عصمت انبیاء

زمان:  دوشنبه 4 اردیبهشت - ساعت 11 صبح

مکان :  کلاس222 -دانشکده علوم انسانی