خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارسخنرانی/کنفرانس/دوره/کارگاه آموزشی برگزار شده در دانشگاه


سخنرانی علمی گروه ریاضی- دکتر محمدباقر کاظمی
یکشنبه 96/11/29 ساعت 15-14 سالن سمینار ریاضیسخنراني آقاي دکتر علی افضلی کوشا
پنجشنبه 19 بهمن ماه ساعت 12 سالن کاوهپژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم،تحقیقات و فن آوری برگزا
کارگاه آشنایی با تمرین و.تشریح موش های آزمایشگاهی

 پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم،تحقیقات و فن آوری برگزار میکند

 ✴️دوره چهارم«کارگاه آشنایی با روشهای تمرین و تشریح موش های آزمایشگاهی»

   مدرس: دکتر علی گرزی

✴️زمان:جمعه مورخ 1396/11/13

مکان دانشگاه زنجان،دانشکده علوم انسانی ساختمان اجتماعی

  

باارائه مدرک ازپژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم،تحقیقات وفناوری

  جهت ثیت نام با شماره 09904051430 تماس حاصل فرمایید

 
سخنرانی علمی گروه ریاضی- دکتر محمدعلی اسم خانی
یکشنبه 96/11/15 ساعت 15-14 سالن سمینار گروه ریاضینخستین همایش ملی گوسفند افشاری برگزار شد
نخستین همایش ملی گوسفند افشاری در سالن همایش های بین المللی غدیر دانشگاه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نخستین همایش ملی گوسفند افشاری در سالن همایش های بین المللی غدیر دانشگاه با حضور نماینده محترم ولی فقیه، معاون توسعه فناوری راهبردی دفتر رئیس جمهوری، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی ، مدیران و روسای استانی و جمعی از اساتید دانشگاه برگزار گردید.

در این مراسم سید محسن نجفیان با بیان اینکه چرخ اقتصاد و تولید حتماً باید بر پایه دانش بچرخد وگرنه از حرکت می‌ایستد، افزود: علوم روزبه اشکال مختلف ازجمله افزایش ضریب تبدیل و بهره وری می‌تواند ظاهر شود.

وی ادامه داد:  یکی از نمودهای مشخص پژوهش‌های نوین، بحث چندقلوزایی گوسفند افشار است که کمک مستقیمی به جامعه دامداری محسوب می‌شود و زمینه را برای و دیده شدن در صنعت دامداری فراهم می‌کند.

نجفیان افزود: گوسفند افشاری ثمره یکی از پژوهش‌های کاربردی است که از سال‌ها پیش در دانشگاه زنجان با اعضای هیئت علمی گروه علوم دامی آغاز شده است و نتایج قابل عرضه‌ای دارد.

رئیس دانشگاه زنجان با بیان اینکه درواقع چندقلوزایی از نمودهای بارز اقتصاد دانش بنیان است، گفت: با توجه به اینکه اقتصاد امروز رقابتی است، فقط در صورتی که بر پایه علم و دانش استوار شود، می‌تواند قدرت رقابت خود را حفظ کند وگرنه محکوم به شکست است.

 نجفیان با بیان اینکه محققان پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشار سال‌ها زحمت کشیده‌اند و چنین تلاشی، نوعی مجاهده علمی است و قطعاً ارزش آن از جهاد پایین‌تر نخواهد بود، گفت: در حال حاضر نیز بیش از ۷۰۰۰ رأس از این نوع گوسفند اصلاح شده و در سطح دامداری‌ها انتشار یافته است و اگر حمایت‌های کافی صورت بگیرد، در عرض ۱۰ سال می‌توان همه نژادهای مستعد در سطح کشور را اصلاح کرد.

وی ادامه داد: اگر حمایت‌ها کافی باشد و واردات بی رویه که از آسیب‌های کشور است این نهال نوپا را از بین نبرد، می‌توان خروجی این پروژه را به تولید انبوه رساند.

رئیس دانشگاه زنجان گفت: امروزه نقدی که به جامعه دانشگاهی و پژوهشگران مطرح است، این است که برخی پژوهش‌ها از جامعه، صنعت، کشاورزی و تولید و مسائل اجتماعی و فرهنگی فاصله دارد.

نجفیان با بیان اینکه متأسفانه برخی پژوهش‌ها حالت انتزاعی دارد و به صورت مستقیم به معضلات ورود پیدا نمی‌کند، افزود: خروجی چنین پژوهش‌هایی خیلی ملموس نیست و اثری از آنها مشاهده نمی‌شود.

وی ادامه داد: همه پژوهش‌ها بسیار ارزشمند بوده و دارای اعتبار است و حتی پژوهش‌های غیر کاربردی به صورت غیر مستقیم زیربنای بسیاری از علوم کاربردی است.

آیت‌الله علی خاتمی سپس با بیان اینکه در زمینه توسعه کشور باید همه بخش‌های جامعه وارد عمل شوند، افزود: باید از همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها برای توسعه کشور استفاده شود و فرایندهای که در زمینه توسعه مانع ایجاد می‌کنند باید از بین بودند.

وی با تاکید بر اینکه در ساختارها و تصمیم گیری‌ها باید به دانش روز توجه شود، ادامه داد: حوزه کشاورزی و دامپروری طی سال‌های اخیر دستاوردهای خوبی را کسب کرده و روند موجود با بهره‌گیری از دانش روز توسعه یابد.

خاتمی بابیان اینکه در مقابل پیشرفت‌های روزافزون علم، نمی‌توانیم به دنیا بگوییم بایستد و چنین چیزی امکان‌پذیر نیست، افزود: ما باید خود را به سرعت پیشرفت دنیا برسانیم و در این زمینه برنامه ریزی جامع و هدفمند داشته باشیم.

وی ادامه داد: امروزه جنبش نرم افزاری و علوم دانش بنیان، راه میانبر را در اختیار ما می‌گذارد ولی باید اولویت‌بندی کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام  جمعه زنجان با تاکید بر اینکه کشورهایی که از قدرت علمی بالایی برخوردارند از قدرت اقتصادی و سیاسی بالایی نیز برخوردار هستند، افزود: اگر این قدرت در دست صالحان باشد، سلطه و استثمار و بهره کشی نیست و نمود عبادت پیدا می‌کند؛ در واقع پیشرفت‌های دنیا در سایه علم است و نباید از این قافله عقب بمانیم.

خاتمی با بیان اینکه امروزه بسیاری از رشته‌های علمی و پروژه‌های تحقیقاتی‌مان غیر کاربردی است و باید سراغ رشته‌های کاربردی برویم، گفت: خوشبختانه دانشگاه زنجان ظرفیت بالایی در این خصوص دارد و این انتظار می‌رود که قدم‌های بلندتری در سایر بخش‌ها بردارد.

وی با اشاره به اجرای پروژه اصلاح نژاد افشار توسط دانشگاه زنجان، ادامه داد: اصلاح نژاد گوسفند افشاری، مجاهده دانشمندان دانشگاه زنجان به شمار می‌رود و از هر جهتی باید ارج نهاده شود.

خاتمی با بیان اینکه ۶۵۰ هزار رأس دام گوسفند افشاری شمارش‌شده در استان وجود دارد که ۲۶ هزار نفر را صاحب شغل کرده است، گفت: گوسفند افشاری طی سال‌های متمادی در تطابق آب و هوایی و قدرت کوه‌پیمایی بالا امتحانش را پس داده است.

خاتمی با تاکید بر اینکه باید توجه ویژه به حوزه نوآوری‌ها در عرصه‌های مختلف شود، لزوم توجه و ارج نهادن به دستاوردها در حوزه‌های مختلف را مورد تاکید قرار داد و گفت: آثار و برکات این تحقیقات برای اقتدار کشور مسئله کمی نیست و قرآن نیز دراز کردن دست نیاز به‌سوی کفار را ممنوع کرده است.

سپس عباسعلی ارفع گفت: معاونت توسعه فناوری راهبردی دفتر رئیس جمهوری به عنوان نهادی حاکمیتی و بین بخشی موظف به تسهیلگری و بسترسازی برای توسعه کسب و کارهای دانش بنیان در سطوح فناوری و نوآوری و اتصال جریان علمی به تقاضاهاست.

وی یادآورشد: تقویت اکوسیستم فناوری و نوآوری منجر به توسعه زیست بوم فناوری و تقویت اقتصاد دانش بنیان که زیربنای آن اقتصاد مقاومتی است، خواهد شد.

معاون توسعه فناوری راهبردی دفتر رئیس جمهوری گفت: تقویت کسب و کارهای نوپا (استارت آپ ها) و توجه به نقشی که در حوزه نوآوری دارند بسیار حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: نتایج مطالعه ای که در مرکز آینده نگاری انجام شده نشان می دهد یکی از کلان روندهای فناوری و در آینده موضوع زیست فناوری و امنیت غذایی خواهد بود.

معاون توسعه فناوری راهبردی دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: با توجه به اینکه این حوزه (زیست فناوری و امنیت غذایی )، حوزه مهمی به شمار می رود تقویت کسب و کارهای نوپا در این مقطع برای افزایش سطح اشتغال پایدار و فرایند تبدیل ایده به پدیده بسیارمهم است.

ارفع ادامه داد: کسب و کارهای نوپا(استارت آپ ها) در این مقطع دارای رشد قابل توجهی است و هر هفته بیش از 10 تا 15 درصد رشد را تجربه می کند که نشان از این بستر مهم است که می تواند در زمینه دامپروری نیز موثر باشد.

همچنین اسکندر زند گفت: بعد از مرحله تولید بدلایل ساختاری و دیگر مسائل با مشکل روبرو هستیم که باید تشکل ها و زنجیره های تولید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

این مسئول اضافه کرد: امروزه کشاورزی ایران همانند سایر کشورها تحت تاثیر هشت عامل قرار دارد چهار عامل آب، خاک، هوا و ذخایر ژنتیکی طبیعی است و شرایط در کشور به نحوی است که وضعیت به سمت خوبی پیش نمی رود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: هر چند این عوامل فضا را بر ما تنگ کند، امید ما به چهار عامل انسانی اعم از بازار، سرمایه نیروی ماهر و تکنولوژی است.

زند با بیان اینکه وضعیت سرمایه در بخش کشاورزی مشکل تاریخی دارد، یادآور شد: بین چهار تا پنج درصد سرمایه گذاری های کشور در بخش کشاورزی است، درحالی که سهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی بیش از میزان سرمایه گذاری در آن است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی به مساله نیروی ماهر در بخش کشاورزی اشاره کرد و یادآورشد: حدود 75 درصد از کشاورزان سطح تحصیلات پایین و با سن 54 سال فعال هستند و جوانان حضور کمرنگ تری دارند.

معاون وزیر وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: نیروی ماهر، بازار، سرمایه و تکنولوژی می توانند کمبودها و کاستی های طبیعی که برما ایجاد می شود را جبران کند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: مشکلاتی در بخش تکنولوژی در کشور داریم باید به چند بخش عمده توجه جدی داشته باشیم که یکی از این موارد، حضور پررنگ بخش خصوصی در تکنولوژی است و در علوم دامی در خلق تکنولوژی در داخل نسبت به کسب تکنولوژی عقب هستیم.
وی ادامه داد: یکی از راه های پرکردن خلاء تکنولوژی، میدان دادن به بخش خصوصی و از آن جمله شرکت های دانش بنیان است.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: طی چهار سال گذشته با همکاری معاونت توسعه فناوری برای توسعه فضا به شرکت های دانش بنیان در تلاش هستیم که تاکنون 575 از این شرکتها در حوزه کشاورزی ایجاد شده و خروجی آنها در همایش ها نمود دارد.

زند یادآورشد: علاوه بر شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد، صندوق های حمایتی ایجاد شده و پارک های علم و فناوری تخصصی کشاورزی نیز ایجاد خواهد شد که در هشت مرکز رشد جهاد کشاورزی 185 شرکت فعال وجود دارد.

زند با بیان اینکه رکن دیگر حضور بخش خصوصی در کشاورزی دانشگاه ها هستند، اظهار کرد: 2 هزار هیات علمی در جهاد کشاورزی و 6 هزار هیات علمی کشاورزی در دانشگاه های کشور وجود دارند.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: این تعداد هیات علمی باید نقش پررنگ تری در نفوذ تکنولوژی ایفا کنند و دانشگاه ها نقش مهمی در ارتقای بخش کشاورزی ایران دارند.

زند، موسسات تحقیقات بین المللی زیر نظر فائو را 14 موسسه اعلام کرد و افزود: ایران نیز سه سال است که عضو این موسسه است که باید تکنولوژی خلق کنیم.

رحمان رستم خانی نیز در این همایش بیان داشت: پروژه گوسفند افشاری از سال ۸۵ آغاز به‌کار کرده و تاکنون زحمات زیادی برای به سرانجام رسیدن آن کشیده شده است.

وی اظهار کرد: بیش از ۶۰ طرح تحقیقاتی در قالب پایان‌نامه‌های ارشد و دکتری برای پیشبرد پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشار به‌کار گرفته‌شده است. 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری، استراتژی چند صفتی دنبال می‌شد و روی توان شیرواری این گوسفند کارشده است تا بتواند حداقل سه رأس بره خود را شیر بدهد.

رستم خانی ابراز کرد: سرعت رشد این گوسفند ۳۰ درصد نسبت به نژاد بومی بهبودیافته و دوسوم از حجم دنبه گوسفندان اصلاح‌شده نیز کاسته شده است.

وی گفت: حوزه دام استان زنجان از نژادهای بومی خوبی برخوردار است و پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشار در راستای پر کردن خلأ موجود در نژاد بومی استان کلید خورد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تصریح کرد: در حال حاضر نیز جمعیت گوسفند افشار استان ۶۵۰ هزار رأس است که در شهرستان‌های ماه‌نشان، زنجان، خدابنده و ایجرود پراکنده هستند.

رستم خانی گفت: بیش از ۱۰ هزار رأس تحت پوشش برنامه‌های اصلاح نژاد گوسفند افشار قرار دارد و تعدادی دام محدود اصلاح‌شده وجود دارد و برای اینکه بتوان آنها را باسرعت‌بالا تکثیر کرد و در اختیار دامداران قرارداد، ۷۰ گله به‌عنوان گله‌های پیش رو و تکثیرکننده این دام ساماندهی شده‌اند. 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از افزایش ۱۰۰ درصدی ضریب تبدیل غذایی گوسفند اصلاح‌شده افشار خبر داد و افزود: در حال حاضر در همه شهرستان‌ها، نمونه‌ای از گله‌ها راداریم و این دام در اختیار دامداران ۱۹ استان دیگر قرار گرفته است.

گفتنی است گوسفند افشاری یکی از نژادهای گوسفندی است که با کمک علم امکان چند قلو زایی در آنها وجود دارد و این امر محقق شده است.

میزان و کیفیت بالای شیر پرچرب، سازگاری با اقلیم سرد، مقاومت در برابر امراض انگلی داخلی و خارجی، قدرت زیاد راهپیمایی و کوهپیمایی از ویژگی های گوسفند نژاد افشاری است.

در پایان این همایش از فعالان عرصه اصلاح نژاد تقدیر شد و در کنار این همایش نیز نمایشگاهی از گوسفندان نژاد افشاری دایر شده بود.   

 

 

 
جلسه سخنرانی و گفت و شنود با حضور دکتر میلی منفرد
پنجشنبه 5 بهمن ماه ساعت 14 الی 16- سالن کاوه

جلسه سخنرانی و گفت و شنود با موضوع "آموزش عالی جامعه محور" با حضور دکتر جعفر میلی منفرد سرپرست سابق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاون سابق دانشجویی آموزشی وزارت،

زمان: پنجشنبه مورخ 5 بهمن ماه ساعت 14 الی 16

مکان: دانشگاه زنجان، دانشکده مهندسی سالن کاوه
معاونت پژوهشی دانشکده علوم انسانی برگزار می کند
کارگاه آموزشی و توجیهی آئین نامه ارتقاکارگاه زلزله وتاثیر آن برعملکردلرزه ای سازه هابرگزارشد
کارگاه تخصصی و نمایشگاه در خصوص زلزله و تاثیر آن بر عملکرد لرزه ای سازه ها در دانشگاه زنجان برگزار شد

 

کارگاه تخصصی و نمایشگاه در خصوص "زلزله و تاثیر آن بر عملکرد لرزه ای سازه ها" با عنوان درس هایی از زلزله کرمانشاه با همکاری دانشکده مهندسی دانشگاه زنجان و سازمان نظام مهندسی استان در سالن همایش های سهروردی دانشگاه با حضور مهندس مجتبی زاده ریاست سازمان مهندسی استان و دکتر کرامتی مدیر کل مدیریت بحران، نماینده جعیت هلال احمر استان، اعضای سازمان نظام مهندسی استان، نمایندگان سازما­های اجرایی استان و اساتید و دانشجویان برگزار گردید.

مدیر کل مدیریت بحران استان با مروری بر زلزله­ های گذشته و انواع خسارت های وارد بر سازه­ ها را در طول سالیان گذشته درخصوص کاهش آسیب­ها در طول سالیان مختلف و دلایل آن سخنانی ایراد کرد. وی تجربیات بدست آمده در زلزله کرمانشاه در زمینه مدیریت بحران را تشریح نموده و گفت ارتقای فرهنگ مواجهه با سوانح طبیعی نظیر زلزله از طریق آموزش همگانی از موضوعات مورد تاکید بوده است که در این زمینه نیاز به همکاری و مشارکت سایر ارگان و سازمان ها و نهادها علی الخصوص هلال احمر وجود دارد؛ و تاثیر استفاده از شبکه های اجتماعی و فناوری های ارتباطی در مدیریت بحران نیز از موضوعات مورد بحث و بررسی وی بود.

در ادامه کرامتی در خصوص اقدامات انجام گرفته در زلزله کرمانشاه گفت: اقدامات وزارت کشور برای مدیریت بحران این زلزله از همان لحظات اولیه وقوع زمین لرزه شروع گردید و این اقدامات با تقسیم وظایف مناسب تاکنون ادامه یافته است. در پایان وی اظهار امیدواری کرد که با مساعدت مجلس شورای اسلامی و بر اساس ضرورت ها و نیازهای موجود، لایحه مدیریت بحران کشور مورد حمایت و تایید قرار گیرد.

 سپس رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، تفاوت­ های زلزله کرمانشاه را با زمین­ لرزه ­های قبلی تشریح نمود و گفت: یکی از موضوعات مهم در این زمین لرزه وجود سازه هایی بوده است که بر اساس ضوابط و مقررات ساخته شده بودند و به عبارت دیگر در منطقه زلزله زده سازه های مهندسی زیادی وجود داشته است. بنابراین این زمین لرزه به عنوان یک چالش و فرصت برای جامعه مهندسی کشور بوده است؛ و با تصویب قانون نظام مهندسی ساختمان در مجلس شورای اسلامی بعد از زلزله منجیل در طول این سال­ها شاهد ارتقاط کیفیت و افزایش مهارت های ساخت و ساز بوده ایم که نقش موثری در کاهش آسیب­پذیری سازه ها داشته است.

مجتبی زاده در ادامه بیان داشت: لزوم توجه به آموزش یکی از نکات مورد تاکید وی بوده است و بر این اساس، آموزش در سطوح مختلف باید انجام گیرد. دروس ارائه شده در دانشگاه باید منطبق با نیازهای روز جامعه باشد، بحث های کارورزی و کارآموزی باید به صورت جدی پیگیری و انجام شود و آموزش بعد از ورورد به حرفه نیز تداوم داشته باشد.

وی بیان داشت: باید تمهیداتی فراهم گردد که در آن کلیه مهندسان ملزم به آموزش و بروز آوری دانش مهندسی گردند. برای تحقق اهداف آموزش ارتباط بین دانشگاه و صنعت به عنوان یک نیاز ضروری و اجتناب­ناپذیر است. بر اساس تجربیات بدست آمده در زلزله کرمانشاه برخی از ضوابط مربوط به آیین نامه ها نیازمند بازبینی توسط متخصصان و اساتید هستند.

وی گفت: آسیب ­های گسترده ناشی از دیوارهای مخلتف بر سازه ها در زلزله کرمانشاه باعث گردیده است که در ساخت و سازها استفاده از انواع روش‎های تسلیح دیوارهای ساختمان های اسکلت دار به عنوان یک نیاز اساسی تامین گردد.  آگاهی و فرهنگ ساخت و ساز باید ارتقا یابد و استفاده از مصالح استاندار در ساخت و ساز باید به طور جدی به عنوان یک مطالبه عمومی در جامعه  تعریف گردد. همچنین از ورود افراد غیرحرفه ای به صنعت ساخت و ساز باید ممانعت شود. در فرایندهای ساخت و ساز مسئولیت ها باز تعریف شوند و کلیه افرادی که در فرایند ساخت و ساز تاثیرگذار هستند بر اساس میزان مشارکت و اهمیت اقدامات دارای مسئولیت بوده و پاسخگو باشند و مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای سازه‎‏های موجود به عنوان یکی از روش های کاهش خطرپذیری لرزه ای باید در برنامه ریزی­ها دارای اولویت باشد.

در ادامه کیارش ناصر اسدی استادیار گروه مهندسی عمران دانشگاه با موضوع لرزه شناسی و مشخصات ساختگاهی مناطق زلزله زده کرمانشاه به ایراد سخنرانی پرداخت و اطلاعات کلی از لرزه ای خیزی منطقه، گسل زاگرس و ویژگی های آن، تشریح پیش لرزه ها و پس لرزه ها، فعالیت های لرزه ای منطقه کرمانشاه از اوایل سال 1396 تاکنون، سوابق تاریخی لرزه خیزی منطقه، تشریح حرکت های افقی و قائم زمین در منطقه، فرایند ارزیابی آسیب­پذیری بر اساس تحلیل USGS ، تحلیل آسیب پذیری UNITAR و وقوع پدیده های زمین لغزش، روانگرایی و گسترش جانبی در منطقه زلزله زده ارائه گردید.

سپس پیام اشتری استادیار گروه مهندسی عمران دانشگاه از خسارت‎های وارد بر ساختمان های فولادی را در سه بخش آسیب­ های سازه­­ ای، غیرسازه ای و عمومی صحبت نمود و گفت: یکی از علل عمده آسیب در ساختمان های فولادی منطقه زلزله زده کرمانشاه ناشی از عدم رعایت ضوابط و نقشه های اجرایی مربوط به مهاربندها و اتصالات این اعضا بوده است. برای این منظور وی یک نمونه از نقشه های اجرایی تهیه شده برای ساختمان های منطقه زلزله زده را با موارد اجرا شده به طور دقیق و با جزئیات مورد ارزیابی قرار داد. همچنین اشتری مطابق ضوابط مقررات ملی ساختمان، برخی از مقاطع و اتصالات  مورد استفاده ساختمان های فولادی را بر اساس اندازه‎­گیری های میدانی مقایسه نمود و گفت: بر اساس نتایج بدست آمده از این دو بخش، دلایل وقوع خرابی در ساختمان های فولادی را تشریح کرد. علاوه بر وقوع آسیب در مهاربندهای ساختمان های فولادی، وقوع آسیب در ستون­های ساختمان های فولادی از دیگر دلایل وقوع خرابی در ساختمان های فولادی بوده است. سپس نمونه های مختلف این اعضا مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت. سایر خرابی ها شامل آسیب‎­های وارد بر راه پله­ ها و دیوارها در ساختمان های فولادی بوده است. در سخنرانی استادیار گروه مهندسی عمران بر نقش مهم استفاده از کلاف بندی و نبشی کشی دیوارهای سازه ای در جلوگیری از فروریزش آنها تاکید گردید.

در ادامه حسین بیات از اساتید گروه مهندسی عمران دانشگاه آسیب ­های ناشی از زلزله کرمانشاه در ساختمان های بتنی مسلح را مورد ارزیابی قرار داد. وی مهم­ترین علل آسیب پذیری ساختمان های بتنی مسلح کیفیت نامناسب بتن، عدم رعایت ضوابط آرماتور بندی، قالب بندی و  ضوابط طراحی بیان نمود. تاکید وی بر وجود این آسیب­ها در سال­ های مختلف بوده است و بنابراین صنعت ساخت و ساز نیازمند بازنگری هستند. در ادامه، نمونه های موردی از ساختمانی بتنی مسلح را که در زلزله های اخیر دچار آسیب ­های مختلف شده بودند مورد بحث و بررسی قرار داد. بررسی کیفیت بتن های مورد استفاده در ساختمان های بتنی مسلح از موضوعات مهم در ارزیابی ساختمان های بتنی مسلح بوده است.

بیات با مقایسه تفاوت فاحش تلفات جانی زلزله های مجیل  رودبار با زلزله های لرستان و کرمانشاه نتیجه گیری نمود که در صورت امکان پیش بینی و خبر رسانی حتی چند دقیقه قبل از وقوع زلزله می تواند حداقل 90% تلفات جانی را کاهش دهد. برای این منظور می­توان پدیده­ های طبیعی قبل از وقوع زلزله را بر اساس ابزارها و تجهیزات مناسب پایش نمود.

در بخش دیگری از صحبت ها بیات با مقایسه عدم کاهش محسوس آسیب پذیری واحدهای ساختمانی در طی دهه های گذشته بر لزوم بازبینی آیین نامه ها با آنالیز نتایج عملکرد سازه های آسیب دیده تاکید نمود.

پس از پخش فیلمی از اقدامات اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان در بازدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه مهدی اقبالی استادیار گروه مهندسی عمران به موضوع ساختمان های بنایی و همچنین رفتار دیوارهای موجود در ساختمان های بنایی و اسکلت دار در زلزله کرمانشاه پرداخت. وی بیان داشت: بیش از 50% ساختمان های مسکونی موجود در مناطق زلزله زده شامل ساختمان­های بنایی بوده اند، بنابراین اهمیت ارزیابی رفتار ساختمان­ های بنایی در این زلزله دارای نکات بسیار ارزشمندی برای جامعه مهندسی و متخصصان است.

  از طرف دیگر، یکی از دلایل عمده وقوع آسیب­ در ساختمان­های فولادی و بتنی ناشی از خرابی و فروریزش موضعی و کلی دیوارها موجود در این ساختمان­ ها بوده است. همچنین فرایند بهبود و ارتقای ضوابط مربوط به ساختمان­های بنایی در استاندارد 2800 تشریح گردید و توضیحات کاملی در خصوص رفتار داخل و خارج از صفحه دیوارها ارائه شد. همچنین طبقه بندی انواع دیوارها بر اساس نوع کاربرد و مصالح مصرفی ارائه گردید. تجربیات کشورهای مختلف زلزله خیز در زمینه بهبود و کنترل رفتار دیوارها بر اساس تجربیات زلزله های مختلف بیان گردید.

در ادامه، ساختمان­ های بنایی بازدید شده معرفی گردید و انواع آسیب های وارد بر این ساختمان­ها تشریح گردید و بیان داشته شد که: بخش دوم مربوط به رفتار دیوارهای بنایی در ساختمان های اسکلت­دار بوده است. عدم مهار مناسب دیوارها در ساختمان های فولادی و بتنی سبب گردیده است که در زلزله کرمانشاه آسیب­ های زیادی ناشی از خرابی­ های دیوارها وجود داشته باشد. این آسیب در برخی موارد باعث وقوع خسارات گسترده و حتی فروریزش سازه شده است. در اغلب موارد، آسیب دیوارها باعث وقوع آسیب ­های محدود در ساختمان های مورد بررسی شده بود. بنابراین لزوم توجه به تاثیر دیوارها به عنوان میانقاب در رفتار لرزه­ای ساختمان های فولادی و بتنی بسیار حائز اهمیت است و باید در ضوابط آیین نامه و عرصه ساخت و ساز توجه ویژه ای نسبت به تامین عملکرد مناسب رفتار داخل صفحه و مهار خارج از صفحه دیوارها وجود داشته باشد. در مورد ساختمان های بنایی تاثیر استفاده کلاف های افقی و عمودی، نحوه اتصال کلاف ها، مهار کلاف ها در داخل سقف، اتصالات در محل تقاطع دیوارها و رفتار دیوارهای بنایی دارای بازشوهای با ابعاد و موقیعت های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. شکست دیوارهای بنایی در ساختمان های بنایی، فولادی و بتنی ارائه گردید و بر اساس ضوابط آیین ­نامه بهسازی لرزه ای نوع شکست­ها موجود طبقه بندی گردید. بر اساس تجربیات کشورهای زلزله خیز و ضوابط، راهکارهای کاهش آسیب‎پذیری در ساختمان های بنایی و همچنین جلوگیری از وقوع فروریزش در دیوارهای بنایی ساختمان های فولادی و بتنی معرفی گردید.

کیارش ناصر اسدی در ادامه به نتایج بازدید از شریان ­های حیاتی شامل پست های انتقال برق، مراکز مخابراتی، سدها، تصفیه خانه ها، کانال­ های انتقال آب و دکل­ های انتقال برق پرداخت و بیان داشت: هر کدام از شریان­ های حیاتی بر اساس کاربری مورد استفاده به طور جداگانه مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

در پایان این کارگاه تخصصی، نشست پرسش و پاسخ بین حاضران و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، رئیس ستاد مدیریت بحران و سخنرانان جلسه برگزار گردید و سپس جمع بندی مطالب ارائه شده از طریق ارائه راهکارهای پیشنهادی توسط سخنرانان و با هدف توجه بیشتر به موضوعات اصلی در کاهش خطرپذیری لرزه ای و تجربیات ناشی از زلزله کرمانشاه پرداخته شد.

 

 

http://docs.znu.ac.ir/web/prmovie/1394/pr_telegrm1.jpg

 

 

 
سمینار با موضوع ژئوسایت های منطقه ماهنشان
دوشنبه 96/9/27 ، ساعت 11 تا 13 ، کلاس 1 زمین شناسیقابل توجه دانشجویان گروه زبان انگلیسی
آقای دکتر نصیری باموضوع: An Introduction to IELTS and a Consolidated Report on It's Academic Challengesسخنرانی دکتر محمود درگاهی در جمع دبیران ادبیات فارسی
تاملی در اندیشه ایران شهری و انتقال آن به دوره های بعدی تاریخ ایران از بستر شاه نامهسخنرانی علمی گروه ریاضی - سخنران: دکتر علی مرصعی
یکشنبه 96/9/19 ساعت 15-14 سالن سمینار گروه ریاضیسخنرانی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی خاک
سخنران : دکتر علی رضا واعظی

 

از کلیه مسئولان،مدیران و کارشناسان بخش های کشاورزی،منابع طبیعی و محیط زیست،اساتید و دانشجویان خاکشناسی،پژوهشگران،شرکت های کشاورزی و کشاورزان برای بزرگداشت روز جهانی خاک در استان زنجان دعوت به عمل می آید.

 

 
دومین دوره کارگاه آموزشی بهداشت و ایمنی آزمایشگاهی
زمان برگزاری: یک شنبه 1396/9/12- سالن روزبه دانشکده علوم انسانی

  مدرس: دکتر محمدحسین رسولی فرد

 

- شرکت کلیه دانشجویان تحصیلات تکمیلی شیمی (کارشناسی ارشد و دکتری ورودی 95) الزامی است.

 

- در پایان دوره، آزمون برگزار شده و به شرکت کنندگان گواهی اعطا خواهد شد.

 

- بدون دریافت گواهی، دانشجویان مجوز حضور در آزمایشگاه های دانشگاه را نخواهند داشت.

 

- همچنین صدور مجوز دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری منوط به ارائه گواهی شرکت در دوره خواهد بود.

  

زمان برگزاری: یک شنبه 1396/9/12

صبح: ساعت 9 الی 12

بعد از ظهر: ساعت 14 الی 17

 

مکان برگزاری: سالن روزبه دانشکده علوم انسانی

 
گزارش فرصت مطالعاتی دانشگاه ملبورن، استرالیا
سخنران: دکتر حسن رحمانی (عضو هیئت علمی گروه گیاهپزشکی )