خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارمعاونت دانشجویی


قابل توجه دانشجویان متقاضی وام
اداره رفاه دانشجویی
اطلاعیه
طبق اعلام صندوق رفاه دانشجویان، سامانه ثبت درخواست وام (پورتال دانشجویی) صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از پانزدهم شهریورماه 96 فعال شده و دانشجویان متقاضی وام می‌توانند با مراجعه به این سامانه درخواست خود را ثبت کنند بدیهی است، ارائه مدارک وام درخواستی تا تاریخ 96/7/12 به امور رفاهی دانشجویان
(اتاق 19معاونت دانشجویی) الزامی است. تاریخ انتهای زمان درخواست متعاقبا اعلام خواهد شد.
 
ضمنا دانشجویان دکتری که موفق به درخواست وام ویژه دکتری سه ماهه بهار و تابستان نشده اند می توانند نسبت به ارائه درخواست از طریق پرتال صندوقاقدام نمایند.
 
آدرس پورتال صندوق رفاه: bp.swf.ir

 

اداره رفاه دانشجویان 
پیامهای بهداشتی
بهترین گزینه های غذایی برای پاکسازی شریان ها و جلوگیری از حمله قلبی

بهترین گزینه های غذایی برای پاکسازی شریان ها و جلوگیری از حمله قلبی

 

زمانیکه رگ ها دچار گرفتگی می شوند علاوه بر تصلب شرایین، احتمال ابتلا به مشکلات دیگری مانند پرفشاری خون و بیماری های قلبی نظیر حمله قلبی بیشتر خواهد شد.

پاکسازی رگهای بدن یکی از مهمترین گام ها برای جلوگیری از انسداد شریان ها و جلوگیری از انسداد جریان خون به قلب است. ثابت شده که مصرف ۱۰ گزینه غذایی موثر، منجر به پاکسازی شریان ها و پیشگیری از حمله قلبی خواهد شد:

ماهی قزل آلا: این نوع ماهی از اسیدهای چرب سالم غنی است و مصرف آن منجر به کاهش کلسترول خون و جلوگیری از التهاب می شود. التهاب شناخته شده ترین علت بیماری های قلبی عروقی است.

آب پرتقال: پرتقال مقادیر بالایی از ویتامین ث و آنتی اکسیدان ها را در خود جای داده که از عروق خونی محافظت می کنند و منجر به کاهش طبیعی فشار خون می شوند. تحقیقات نشان داده که نوشیدن ۲ لیوان آب پرتقال در روز برای جلوگیری از بیماری های قلبی مفید است.

روغن زیتون: روغن زیتون بکر خواص زیادی برای سلامتی بدن و به ویژه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی دارد. این ماده غذایی نیز حاوی چربی های اشباع نشده است که به میزان اندکی اکسید شده و مانع رسوب کلسترول در رگ های خونی می شوند.

آجیل: سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع و امگا ۳ است و مصرف منظم آن منجر به کاهش سطح کلسترول، سلامت مفاصل و قلب می شود. علاوه بر این، مصرف آجیل عملکرد مغز را افزایش می دهد و منجر به بهبود حافظه می شود.

زردچوبه: ترکیب فعال و پرخاصیت زردچوبه «کورکومین» نام دارد که محافظ سلامت قلب محسوب می شود. نتایج پژوهش های محققان نشان می دهند که زردچوبه به واسطه ی دارا بودن این ترکیب می تواند از آسیب های ناشی از انسداد رگ ها جلوگیری کند.

چای سبز: حاوی کاتچین است؛ نوعی آنتی اکسیدان قوی که از قلب محافظت می کند، سطح کلسترول را کاهش می دهد و متابولیسم را بهبود می بخشد. با نوشیدن روزی ۲ لیوان چای سبز، از سلامت قلب تان محافظت کنید.

سیب: محققان دانشگاه کالیفرنیا اعلام کردند که ترکیب پکتین موجود در سیب نقش موثری در کاهش کلسترول دارد. زمانی که کلسترول خون در حد نرمال باشد، امکان گرفتگی رگ ها کاهش می یابد. علاوه بر این، سیب حاوی فلاونوئیدها است. این ترکیبات مغذی باعث کاهش ۵۰ درصدی خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شوند.

آووکادو: غنی از چربیه ای سالم برای تنظیم کلسترول و حفظ سلامت قلب و عروق است. آووکادو منبع خوبی از پتاسیم نیز محسوب می شود. این ماده معدنی نیز برای تعادل سطح کلسترول ضروری است.

گوجه فرنگی: گوجه فرنگی منبع فوق العاده ی آنتی اکسیدانی به نام لیکوپن است که مانع از تجمع چربی در جداره رگ ها می شود. نتایج برخی از پژوهش ها نشان می دهد که مصرف روزانه گوجه فرنگی باعث کاهش چشمگیر خطر بروز پلاک ها در رگ ها می شود.

اسفناج: نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهند که اسفناج سرشار از ویتامینAوCاست و برای جلوگیری از اکسایش کلسترول و بروز بیماری هایی مانند تصلب شرایین مفید است.

آوای سلامت

با آرزوی سلامتی و تندرستی

معاونت دانشجویی

مرکز بهداشت و درمان

 

 
انتخاب اینترنتی اتاق خوابگاههای در نیمسال اول 97-96
قابل‌توجه دانشجویان روزانه ورودی‌های بهمن 92 الی 95 متقاضی خوابگاه

 قابل‌توجه دانشجویان روزانه ورودی‌های بهمن 92 الی 95 متقاضی خوابگاه برای نیمسال اول سال تحصیلی 97-96

به اطلاع دانشجویان محترم  کلیه مقطع تحصیلی می‌رساند سامانه اتوماسیون جامع خوابگاهی از ساعت 9 صبح مورخه 1396/06/13 مجدداً فعال خواهد شد لذا آندسته از دانشجویانی که در مرحله اول انتخاب اینترننی خوابگاه موفق به رزرو اتاق نگردیده‌اند جهت انتخاب اینترنتی اتاق با مراجعه به آدرس http://dorm.znu.ac.ir  ضمن مطالعه فایل راهنمای برنامه مذکور طبق برنامه زمان‌بندی ذیل نسبت به انتخاب اتاق اقدام نمایند.
 
خوابگاه
مقطع و ورودی
زمان
برادران
دانشجویان دکتری ورودی‌های 93، 94، 95 و بهمن 92
از تاریخ 1396/06/13 لغایت 1396/06/15
دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی‌های 95 و بهمن 94
دانشجویان کارشناسی ورودی‌های 93، 94و بهمن 92
دانشجویان  کارشناسی ناپیوسته ورودی 95 و بهمن 94
دانشجویان کاردانی ورودی 95 و بهمن 94
خواهران
دانشجویان دکتری ورودی 93، 94، 95 و بهمن 92
دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی‌های 95 و بهمن 94
دانشجویان کارشناسی ورودی‌های 93 و بهمن 92
دانشجویان کارشناسی ورودی‌های 94
دانشجویان  کارشناسی ناپیوسته ورودی 95 و بهمن 94
دانشجویان کارشناسی پیوسته ورودی 95
دانشجویان کاردانی ورودی 95 و بهمن 94
 
توجه:
1-    آندسته از دانشجویانی که برای نیم‌سال اول سال تحصیلی 97-96 انتخاب اینترنتی اتاق نموده‌ و تمایل به جابجایی آن دارند در صورت وجود ظرفیت خالی در اتاقها می‌توانند نسبت به جابجایی اتاق اقدام نمایند.
 مسیر انتقال یا جابجایی اتاق در سامانه جامع خوابگاهی  خوابگاه ← درخواست خوابگاه  افزودن ← نوع درخواست  درخواست انتقال ← انتخاب اتاق ← ثبت
1- آندسته از دانشجویانی که تاکنون در سامانه اتوماسیون جامع خوابگاهی یاس فرایند پیش‌ثبت نام را انجام نداده‌اند می‌بایست با مراجعه به سامانه مذکور نسبت به درج اطلاعات خود اقدام نمایند
4- دانشجویانی که در ترم گذشته در خوابگاه‌های خودگردان سکونت داشته‌اند و واجد شرایط انتقال به خوابگاه‌های دولتی می‌باشند ضروری است پس از انتخاب اینترنتی اتاق، در شروع نیمسال اول سال تحصیلی 97-96 با دریافت برگه تسویه‌حساب از خوابگاه خودگردان به اداره امور خوابگاه‌ها مراجعه نموده و پس از واریز هزینه خوابگاه و اخذ معرفی‌نامه از اداره خوابگاه‌ها جهت تشکیل پرونده به سرپرستی‌ خوابگاه‌های مربوطه مراجعه نمایند.
5ـ دانشجویانی که در ترم‌های گذشته در خوابگاه‌های دولتی سکونت داشته‌اند ضروری است پس از انتخاب اینترنتی اتاق و تایید آن توسط اداره خوابگاه‌ها با مراجعه به پورتال دانشجویی به آدرس http://bp.swf.ir از تاریخ 96/6/17 نسبت به واریز هزینه خوابگاه اقدام و در شروع ترم تحصیلی  با در داشتن  رسید پرداختی به سرپرستی خوابگاه‌های مربوطه مراجعه نمایند. (نام کاربری و کلمه عبور کد ملی به همراه خط تیره می‌باشد. مثال 9-456708-123)
6ـ در صورت عدم رزرو اتاق توسط دانشجو، دانشگاه هیچ‌گونه تعهدی در خصوص اسکان نخواهد داشت.
8- با توجه به محدودیت اسکان درخوابگاه‌های ملکی به اطلاع می‌رساند نتایج اولویت بندی و زمان انتخاب اتاق برای دانشجویان برادر ورودی 95 (روزانه) متعاقباً اعلام خواهد شد.
توجه: تأیید نهایی اتاق منوط به تسویه بدهی‌های معوق اجاره بهاء خوابگاه خواهد بود.
از دانشجویان محترم درخواست می‌شود قبل ازفعال شدن سایت در زمان مقرر نسبت به کنترل نام کاربری و کلمه عبور اقدام، و در صورت داشتن هرگونه سؤال در ساعت‌های اداری با شماره تلفن‌های 02433052428 (خواهران) و 02433052298(برادران)تماس حاصل نمایید
 پیامهای بهداشتی
دلایلی که به شما ثابت می کند دیگر نباید وزن کم کنید!

توقف وزن همیشه به این معنا نیست که شما قادر به کاهش وزن و رسیدن به اهداف تناسب اندام نیستید و نیاز به تغییرات بیشتری در رژیم غذایی و برنامه های ورزشی خود دارید.

گاهی توقف وزن یعنی بدن تان با وزن فعلی متناسب است و نیازی نیست که تلاش بیشتری کنید.

در اینجا چند نشانه که با دیدن آنھا متوجه می شوید به محدوده وزن سالم رسیده اید، معرفی شده است:

توقف وزن علیرغم رعایت قوانین کاھش وزن: شاید وزنی که مد نظر شماست، وزن سالم برای این سن شما نباشد و نباید وزن خود را از نقطه ای به بعد، کمتر کنید تا بدن شما سالمتر بوده و انرژی کافی برای فعالیت داشته باشد.

مشکلات مرتبط با وزن، شما را تھدید نمی کند: وزن، تنھا معیار سلامتی نیست. اندازه محیط دور کمر ھم مھم است. انقدر که اندازه دور کمر، می تواند نشانه سلامتی یا عدم سلامتی باشد، وزن اھمیت ندارد. ھمچنین، میزان کلسترول خون، فشار خون و قند خون، از معیارھای مھم تخمین میزان سلامتی ھستند و فردی که وزن طبیعی یا حتی وزن بالایی دارد، لزوما دارای کلسترول، فشار و قند خون طبیعی یا غیرطبیعی نیست.

از نظر جسمی سالم ھستید: اگر احساس خوبی از نظر سلامتی دارید، انرژی کافی برای فعالیت، کار و ورزش دارید و دچار خستگی زودرس و کسالت نمی شوید، اینھا شاخصھایی ھستند که بیش از عدد ترازو، حاکی از سلامتی شما ھستند.

به وزن ھدف خود خیلی نزدیک ھستید: اگر برای عضله سازی ورزش های استقامتی را انجام می دهید، ھمین عضله باعث می شود که وزن شما به نظرتان زیاد برسد زیرا وزن عضله از وزن چربی بیشتر است. بنابراین، در حالی که بدن شما سالم است و چربیھای اضافی را آب کرده اید، اما وزنتان آنطور که انتظار داشته اید، پایین نرفته است. در اینصورت اصلا نباید ناراضی و نگران باشید.

شادی زندگی را قربانی وزن نکنید: وزن کم کردن تا حدی که به وزن سالم برسیم خوب است اما اگر به جایی رسیدید که کاھش وزن برای شما شکل وسواسی به خود گرفت و از توجه به داشته ھا و شادی ھای زندگی محروم ماندید، یعنی دارید در مسیر اشتباه قدم برمیدارید. کاھش شدید انرژی و غذای دریافتی بدن را وارد فاز ذخیره تمام ذرات چربی در بدن میکند و ھر قدر ھم که تلاش کنید، بدن شما به مخالفت با شما پرداخته و دیگر نمیگذارد وزن خود را کم کنید.

با آرزوی سلامتی و تندرستی

معاونت دانشجویی

مرکز بهداشت و درمان
پیامهای بهداشتی
نفخ غیر طبیعی چه نشانه هایی دارد

نفخ یک حالت خوش خیم اما پردردسر است که البته می تواند عللی از عدم تحمل به لاکتوز گرفته تا ابتلا به سرطان را به همراه داشته باشد.

در برخی از شرایط نفخ دیگر یک علامت مزاحم نیست و می تواند نشانه های نگران کننده ای داشته باشد به طوری که نیاز به توجه فوری پزشکی را ایجاد کند.

درد ناحیه لگن: نفخ همراه با درد در ناحیه لگن شاید نشانه ای از ابتلا به سرطان تخمدان باشد. به خصوص اگر با علائم دیگری مثل احساس سیری زودرس در حین غذا خوردن و نیاز ناگھانی و مکرر به اجابت مزاج، ھمراه باشد.

کاھش وزن: حدود یک درصد جمعیت به بیماری سلیاک مبتلا ھستند. در این بیماری خودایمنی، بدن به گلوتن موجود در مواد غذایی واکنش نشان داده و سطح روده فرد که باید به طور طبیعی، دارای پرز باشد، صاف می شود. رایج ترین علائم سلیاک، اسھال و کاھش وزن ھستند. اما نیمی از افراد مبتلا ھم علائمی دارند که در ظاھر، ھیچ ربطی به روده ندارد، مثل کم خونی، خارش پوستی، سردرد و مراحل اولیه پوکی استخوان.

انقباضات شکمی شدید: برخی از افراد، این علامت را با انقباضات شکمی ناشی از عادت ماھیانه یا حتی انگل اشتباه می گیرند اما اگر این انقباضات در پایین، سمت چپ شکم اتفاق بیفتند، ممکن است که نشانه ابتلا به بیماری دیورتیکولیت باشند. در این بیماری، کیسه ھای کوچکی در آستر بخش ھای پایینی روده بزرگ ایجاد شده و این کیسه ھا ملتھب می شوند. اگر انقباضات شدید با تب ھمراه باشند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

اسھال خونی: اگر نفخ با دردھای مکرر شکم ھمراه باشد، می تواند نشانه بیماری ھای روده ای مثل کرون یا کولیت اولسراتیو باشد. در حدود ۴۰ درصد بیماران علائمی به غیر علائم گوارشی رو ھم تجربه می کنند. از جمله این علائم میتوان به مشکلات دید (درد چشم و تاری دید)، خارش پوستی و خستگی، اشاره کرد.

سرطان معده: این سرطان معمولا در اوایل بدون علامت است و یا علائم مبهمی مانند نفخ، سوء هاضمه و یا احساس پری در قسمت فوقانی شکم دارد.

بیماری کرون: این بیماری یک حالت خود ایمنی است که روی دستگاه گوارش تاثیر می گذارد و ممولا در روده کوچک یا روده بزرگ است. نفخ یکی از شایع ترین علائم کرون است ضمن این که کرون می تواند منجر به تنگی و انسداد روده شود و علاوه بر نفخ، کاهش وزن، تهوع و استفراغ بعد از غذا را ایجاد کند.

سرطان کولون: یکی از شایع ترین علائم این سرطان نفخ است. اگر این سرطان در انتخاب کولون در رکتوم یا سیگموئید واقع شود، معمولا خونریزی و وخامت یبوست، علائم شایع هستند اما اگر سرطان قسمت های بالاتر روده بزرگ را درگیر کند، نفخ ممکن است تنها علامت اولیه باشد. سرطان روده بزرگ دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در افراد غیر سیگاری در ایالات متحده است.
( آوای سلامت)

با آرزوی سلامتی و تندرستی

معاونت دانشجویی

مرکز بهداشت و درمان
وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری
اداره رفاه دانشجویی

 به اطلاع دانشجویان عزیز می رساند با عنایت به تعطیلی دانشگاه از تاریخ 96/5/14 لغایت 96/5/25 دانشجویان عزیز لطفا پس از تکمیل فرم وام به انضمام مدارک مربوطه در تاریخ 96/5/24 به امور رفاهی دانشجویان تحویل نمایند.

دانلود فرم 
پیامهای بهداشتی
۶ کلید ضد پیری برای مردان!

در حالی که پیرشدن و بالارفتن سن اتفاقی اجتناب ناپذیر است، اما برخی استراتژی های ضد پیری نیز وجود دارند که مانع از دست دادن زمان، بهبود سلامت و افزایش طول عمر در مردان می شوند.

به گفته متخصصان کالج پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک، تنها ۲۵ درصد از عوامل تعیین کننده طول عمر، مرتبط با ژنتیک است و مابقی به انتخاب شیوه زندگی بازمی گردد.

این در حالی است که متوسط سن امید به زندگی در مردان آمریکایی ۷۷,۸ و در زنان ۵ سال بیشتر از مردان است. احتمالا به این دلیل که شرایط بالقوه کشنده مانند بیماری های قلبی، و سرطان ها در مردان شایع تر است. علاوه بر این وجود هورمون استروژن در زنان، تا سن یائسگی از آنها در برابر بیماریهای قلبی محافظت می کند. ضمنا زنان دو برابر بیشتر از مردان به پزشک برای انجام معاینات منظم و غربالگری ها مراجعه می کنند.

خبر خوب این است که امکان افزایش طول عمر در مردان وجود دارد و آنهم با پیروی از ۶ استراتژی موثر:

حفظ وزن سالم: اضافه وزن می تواند حداقل ۳ سال از طول عمر کاهش دهد. ابتلا به چاقی نیز ۷ سال از طول عمر می کاهد. مطالعات سال ۲۰۰۸ نیز نشان داده مردانی که از چاقی شکمی رنج می برند، سه برابر بیشتر از دیگران در دهه هفتم زندگی به آلزایمر و زوال عقل مبتلا خواهند شد. یک راه برای اینکه عمر طولانی و سالمی داشته باشید این است که شاخص توده بدنی یا همانBMIتان را به زیر ۲۵ برسانید و حتما می دانید کهBMIیا همان شاخص توده بدنی از تقسیم وزن (برحسب کیلوگرم) بر مجذور قد (برحسب متر) به دست می آید.

حفظ رژیم غذایی سالم: بسیار واضح و روشن است که انتخاب غذاهای شور با خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماریهای قلبی همراه است. اگر می خواهید از مرز ۸۰ سالگی بگذرید، چاره ای جز پیروی از یک رژیم غذایی مناسب ندارید. بهتر است برای رهایی از ابتلا به چربی و کلسترول خون و در نتیجه بیماری های قلبی، فکر خوردن فست فودها، غذاهای چرب و سرخ کرده و انواع اسنک های شور و پرچرب را از سرتان بیرون کنید. می توانید با خوردن روزانه ۵ تا ۹ واحد میوه و سبزی های خام و بخارپز، خطر ابتلا به انواع سرطان و مرگ ناشی از آن را در خودتان کاهش دهید. مصرف منظم و حداقل روزی ۳ واحد شیر و لبنیات کم چرب و سبزی های سبز تیره مانند کلم بروکلی و اسفناج می تواند استخوان ها را محکم و از ابتلا به پوکی استخوان پیشگیری کند. ماهی های چرب حاوی امگا۳ و گردو و مغزهای خام دیگر مانع زوال عقل و ابتلا به آلزایمر در اثر افزایش سن می شود. استفاده از روغن های مفید مانند روغن زیتون و کانولا، هم از سلامت قلبتان محافظت می کند و هم باعث می شود لطافت پوستتان از بین نرود.

ورزش منظم: تمرینات هوازی باعث افزایش طول عمر می شوند و آنهم با تقویت قلب و ریه ها. اما تمرینات مقاومتی نیز خالی از لطف نیستند و از کاهش توده عضلانی، پیشگیری می کنند؛ کاهش توده عضلانی خود عاملی برای ابتلا به پیری زودرس است.

اجتناب از سیگار: سیگار نکشید، ورزش کنید، درست غذا بخورید و دور مصرف مشروبات الکلی و مخدرها را خط بکشید تا عمر بیشتری داشته باشید. براساس نتایج تحقیقاتی که محققان آمریکایی روی بیش از ۱۷ هزار زن و مرد انجام داده اند، شانس افزایش طول عمر در افرادی که این ۴ عادت خوب را دارند، بیشتر از دیگران است. آنها می گویند اگر از ۱۷ سالگی به بعد، سیگار نکشید و خورد و خوراک مناسبی داشته باشید، امکان فوت تا پیش از سن پیری ۶۳ درصد کاهش می یابد. همچنین احتمال ابتلا به انواع سرطان ها و ناراحتی های قلبی که از مهم ترین عوامل مرگ ومیرها هستند، با داشتن یک زندگی سالم تا ۵۷ درصد کاهش می یابد. پیروی از الگوی مناسب در زندگی می تواند خطر مرگ های پیش از دوران پیری را ۶۳ درصد در زنان و ۶۲ درصد در مردان کاهش دهد.

ازدواج: ازدواج می تواند باعث افزایش طول عمر مردان شود. محققان دانشگاه هاروارد می گویند احتمال رسیدن به سن ۷۰ سالگی و بیشتر در بین مردان متاهلی که حداقل ۲۰ سال از زندگی مشترکشان می گذرد، بسیار بیشتر از مردان مجرد و حتی آنهایی است که از همسرشان جدا شده اند. ازدواج، نوعی آرامش روانی برای افراد به دنبال دارد و انزوا و افسردگی را از آنها دور می کند. به همین دلیل، مردان متاهل در مقایسه با مجردها کمتر به ناراحتی های عصبی و بیماری های قلبی مبتلا می شوند و در نتیجه امکان افزایش طول عمرشان هم بالا می رود.

چک آپ های منظم: مراجعه مردان حداقل یک بار در سال برای غربالگری بیماری های مزمن و یا کشنده ضروری است. با پزشک تان در مورد غربالگری سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات با شروع سن ۵۰ سالگی گفتگو کنید بخصوص اگر سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان ها در خانواده شما وجود دارد.

با آرزوی سلامتی و تندرستی

معاونت دانشجویی

مرکز بهداشت و درمان
وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری
اداره رفاه دانشجویی

 اطلاعیه درخواست وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری

زمان درخواست وام:      96/05/01 لغایت 96/05/10
 
تکمیل و ارائه فرم این نوع وام برای کلیه دانشجویان متقاضی وام به اموررفاهی دانشجویان الزامی است
 
 

اداره رفاه دانشجویان
ساعات و ایام فعالیت مرکز بهداشت و درمان دانشگاه
تابستان 1396(اعلام دوم)

(اعلام دوم)

 

به اطلاع دانشگاهیان محترم میرساند

برنامه حضور پزشک ،خدمات پرستاری و فوریت های پزشکی در بهداری دانشگاه زنجان به شرح ذیل می باشد

 

حضور پزشک و پرستار تا پایان تیر ماه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 صبح الی 14

تکنسین فوریتهای پزشکی به صورت 24 ساعته تا 15 شهریور 

 

برنامه زمانی ارائه خدمات دندانپزشکی(کلیک کنید)

 

با آرزوی سلامتی و تندرستی

معاونت دانشجویی

مرکز بهداشت و درمان


برنامه صعود به قلل دنا
تربیت بدنی

 به نام حق

برنامه صعود به قلل دنا
انجمن کوهنوردی کارکنان دانشگاه زنجان در نظر دارد برنامه چهار روزه صعود به قلل دنا را در مورخه 3و4و5و6مرداد ماه 96 با همراهی مربی کوهنوردی استان زنجان جناب آقای صدیقیان اجرا نماید.لذا همکاران علاقه مند برای شرکت در برنامه میتوانند برای ثبت نام در برنامه تا پایان وقت اداری روز چهار شنبه مورخه 96/4/28 به صورت حضوری و با پرداخت هزینه 20000 تومان به آقای جواد شهبازی واقع در ساختمان عمران مراجعه فرمایند.
لازم به توضیح میباشد که:
1-افراد ثبت نام کننده باید از آمادگی لازم برخوردار باشند.
2-وجه پرداختی در صورت انصراف قابل استرداد نمیباشد.

3-صعود قلل دنا پیش نیاز صعود به قله دماوند میباشد
انتخابی اعضای تیم فوتسال کارکنان دانشگاه زنجان
انجمن ورزشی کارکنان (کمیته فوتسال)
به نام خدا
به ­اطلاع کلیه کارکنان علاقه مند به رشته ورزشی فوتسال می­رساند که با توجه به برگزاری یک دوره مسابقات فوتسال در بین دانشگاه­های شمالغرب کشور از متقاضیان شرکت در این رشته ورزشی دعوت بعمل می آید جهت انتخاب بازیکن توسط کمیته فنی فوتسال دانشگاه در تمرینات حضور داشته باشند.
در این دوره از مسابقات طبق آیین ­نامه مدون تهیه شده که به امضا مدیران تربیت بدنی دانشگاه­ها در جلسه به میزبانی دانشگاه تبریز نیز رسیده­است کارکنانی که تحت شرایط تعیین و اعلام شده زیر باشند حق شرکت در مسابقات را خواهند داشت.
کلیه کارکنان رسمی، پیمانی و قرارداد کار معین می توانند در مسابقات شرکت نمایند.
 زمان شروع تمرینات روز دوشنبه 1396/4/19 ساعت 2:45 ظهر سالن ورزشی شماره 1 برادران.
ضمنا" حضور کارکنان علاقمند در تمرینات اجباری بوده و بازیکنان از افرادی که در تمرینات حضور مستمر داشته باشند انتخاب خواهند شد .
 ساعات و ایام فعالیت مرکز بهداشت و درمان دانشگاه
تابستان 1396

 

 

به اطلاع دانشگاهیان محترم میرساند

برنامه حضور پزشک ،خدمات پرستاری و فوریت های پزشکی در بهداری دانشگاه زنجان به شرح ذیل می باشد

 

حضور پزشک و پرستار تا پایان تیر ماه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 صبح الی 14

تکنسین فوریتهای پزشکی به صورت 24 ساعته تا 15 شهریور 

 

برنامه زمانی ارائه خدمات دندانپزشکی(کلیک کنید)

 

با آرزوی سلامتی و تندرستی

معاونت دانشجویی

مرکز بهداشت و درمان
پیامهای بهداشتی
یازده منبع گیاهی غنی از کلسیم را بشناسید

 احتمالا تصور شما نسبت به غذاهای غنی از کلسیم، شیر و خانواده محصولات لبنی است. در حالی که لبنیات منبع اصلی استخوان سال است و هر فنجان شیر، 280 میلی گرم کلسیم دارد، اما شما می توانید برای کسب روزانه 1000 تا 1200 میلی گرم کلسیم مورد نیاز روزانه به محصولات گیاهی نیز متوسل شوید.

در اینجا محصولات گیاهی که بیشترین میزان این ماده معدنی ضروری برای بدن را دارند، معرفی شده اند:

برگ چغندر: این سبزی تیره رنگ غن یاز کلسیم، ویتامین ث و آنتی اکسیدان است. کلسیم نقش مهمی در کاهش دردهای قبل از قاعدگی دارد. این گیاه غنی از آنتی اکسیدان در صورتی که مرتب مصرف شود، خطر ابتلا به بیماری ‌های زیادی را کاهش می ‌دهد. میزان کلسیم برگ چغندر در هر یک دوم فنجان به صورت پخته شده، 79 میلی گرم است.

بادام: این میان وعده مناسب در هر 1 اونس، 82 میلی گرم کلسیم دارد و علاوه بر کلسیم، غنی از پروتئین، روغن های سالم و ویتامین های گروه ب است. روغن بوداده بادام حاوی بیشتری میزان کلسیم است.

لوبیا چیتی: در هر یک دوم فنجان، 86 میلی گرم کلسیم دارد و منبع خوبی از پروتئین، فولات، فیبر است.

کلم: در هر یک دوم فنجان 90 میلی گرم کلسیم دارد و علاوه بر آن سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها است.

اسفناج: اسفناج حاوی کلسیم قابل ‌توجهی است که البته میزان آن بسته به نوع پخت متفاوت است. آب ‌پز کردن باعث می ‌شود که میزان کلسیم اسفناج کاهش پیدا کند. در حالت کلی هر 100 گرم اسفناج حاوی 140 میلی‌ گرم کلسیم است.

لوبیا سفید: سرشار از کلسیم، فیبر و پروتئین است و هر یک دوم فنجان از آن 96 میلی گرم کلسیم دارد. باید بدانید که در همین میزان لوبیا سبز 177 میلی‌گرم کلسیم وجود دارد.

دانه کنجد: در هر 1 اونس، حاوی 273 میلی گرم کلسیم است و مواد دیگری مانند مس و منگنز نیز همراه آنند. دانه کنجد یک گیاه روغنی سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی است.

سویا: سویا سرشار از کلسیم است که می ‌توان آن را با شیر گاو مقایسه کرد. این ماده‌ غذایی حاوی ایزوفلاونی به نام «دیادیزن» است که اجازه نمی ‌دهد کلسیم استخوان‌ ها از بین برود. این ماده همچنین جلوی دفع کلسیم از طریق ادرار را می ‌گیرد. توجه داشته باشید که توفو یا همان پنیر تهیه شده از شیر سویا.

با آرزوی سلامتی و تندرستی

معاونت دانشجویی

مرکز بهداشت و درمان
قابل توجه دانشجویان ساکن در خوابگاهها
اداره خوابگاهها
قابل توجه دانشجویان محترم ساکن در خوابگاه های دانشجویی
 
  تخلیه کلیه اتاق ها درطول تعطیلات به دلایل سم پاشی، رفع نواقصات و انجام تعمیرات ، نظافت اتاق ها، اسکان دانشجویان کارورزی و تحصیلات تکمیلی و ... توسط دانشجویان الزامی می باشد.
 
  لذا با توجه به تعطیلی خوابگاههای دانشجویی از روز پنجشنبه مورخ 96/04/08 رعایت نکات زیر ضروری می باشد.
 
  • خاموش کردن کلیه وسایل برقی نظیر یخچال،لامپ های روشنایی و خارج نمودن آنها از مدار.
  • نظافت اتاق و تمیز کردن یخچال
  • تخلیه کامل اتاق و کمدها (دانشگاه نسبت به اموال شخصی موجود در اتاقها هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت).
  • بستن و قفل نمودن در و پنجره
  • تحویل اموال اتاق به سرپرست خوابگاه
  • تحویل کلید اتاق به سرپرست خوابگاه و تسویه اموال
 

اداره خوابگاهها
پیامهای بهداشتی
مواد غذایی مُضر برای مبتلایان درد و ورم مفاصل

 درد مفاصل معمولا با التهاب همراه است. نقرس، آرتریت، آسیب ‌دیدگی، شکستگی یا جا­ب­جا شدن استخوان، لوپوس و فیبرومیالژیا از عواملی است که باعث درد مفاصل می‌ شود.

به نقل ازpreventionاگر شما از افرادی هستید که از درد مفاصل رنج می ‌برید سعی کنید از مصرف ۶ ماده غذایی خاصی که به التهاب دامن می‌ زند، خودداری کنید.

گوجه فرنگی: اگرچه تصور می شود که گوجه فرنگی یک ماده غذایی ضد التهاب است، اما کسانی که دچار یک نوع خاص از ورم مفاصل به نام نقرس هستند، باید بدانند که مصرف طولانی مدت برخی میوه های قرمز از جمله گوجه فرنگی، منجر به افزایش درد مفاصل ناشی از التهاب می شود. خوردن گوجه فرنگی باعث افزایش سطوح اسید اوریک موجود در خون می شود. اسید اوریک بالا خود علت زمینه ای ابتلا به نقرس است.

روغن ذرت: این روغن ‌ها می ‌توانند به دلیل وجود اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در آنها، باعث ایجاد التهاب و بیماری های قلبی عروقی شوند. سعی کنید از مصرف موادی مثل سس سالاد، بادام زمینی، سویا و روغن دانه انگور خودداری کنید. بهتر است این موادغذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ با غذاهایی که حاوی اسیدهای چرب ضدالتهاب امگا ۳ هستند جایگزین شوند. دانه کتان، دانه کدو تنبل و روغن زیتون جایگزین‌ های مناسبی هستند.

نوشیدنی های شیرین: مصرف این نوشیدنی ها علاوه بر افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی، به دلیل وجود سایتوکین موجود در آنها منجر به انتشار التهاب در بدن می شود. تحقیقات اینطور نشان داده زنانی که روزانه بیش از یک قوطی نوشابه می نوشند، ۶۳ درصد بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به ورم مفاصل هستند.

گوشت های حاوی پورین: پورین ها بدن به اسید اوریک تبدیل می‌ شوند. اسید اوریک اضافی موجود در خون به شکل کریستال ‌هایی در مفاصل ته ‌نشین شده و باعث قرمزی، متورم و گرم شدن، درد و التهاب یک یا چند مفصل می‌ شود. غذاهای حاوی پورین عبارتند از: گوشت، صدف، جگر، مغز و کلیه‌ ها. محققان می ‌گویند مصرف گوشت یا غذاهای دریایی خطر حملات نقرس را افزایش می ‌دهد.

لبنیات: پروتئین موجود در محصولات لبنی در برخی افراد می ‌تواند باعث درد مفاصل ‌شود. اگر شما نیز مشاهده کر‌دید که با مصرف محصولات لبنی درد مفاصل‌ تان افزایش می‌یابد، سعی کنید برای مدتی آنها را از برنامه غذاییتان حذف کرده و از شیر سویا و یا سایر جایگزین ‌ها استفاده کنید.

کافئین: شاید نوشیدن یک فنجان قهوه هر روز صبح شما را سرحال کند؛ اما زیاده ‌روی در مصرف آن اثرات منفی به همراه دارد و یکی از آسیب‌های ناشی از آن درد مفاصل است. در ضمن کافئین موجود در قهوه باعث از بین رفتن اثر داروهای دیگر می ‌شود. کافئین علاوه بر قهوه در نوشابه، نوشیدنی ‌های انرژی ‌زا، شکلات و کاکائو نیز وجود دارد.

دفتر ارتقاء سلامت

 

با آرزوی سلامتی و تندرستی

معاونت دانشجویی

مرکز بهداشت و درمان