خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارمعاونت دانشجویی


تغذیه هوشمندانه
در محل کار

تغذیه هوشمندانه در محل کار

اگر بخواهیم با خودمان صادق باشیم، اکثر میان‌ وعده‌ هایی که در محل کار می خوریم، سرشار از چربی ‌های ترانس هستند.

انجمن قلب آمریکا اعلام کرده که مصرف بیش از حد تنقلات حاوی چربی های ترانس می ‌تواند در دراز مدت منجر به از دست دادن حافظه شود.

با این همه، وجود میان‌ وعده‌ های تهیه شده از غلات کامل در کشوی تنقلات در محل کار شما اگرچه به نظر سالم است، اما اگر تعادلی میان مصرف این غذاهای کربوهیدراتی و مصرف پروتئین و چربی را رعایت نکنید، خوردن آنها به سرعت به عادتی ناسالم تبدیل می شود. ترکیب سه گروه غذایی پروتئین،‌چربی و کربوهیدرات بهترین ترکیب برای میان و‌عده است. این ریزمغذی ها سوخت لازم برای متابولیسم و انرژی ما را فراهم می ‌کنند، قند خون را ثابت نگه می‌دارند و معده را پر می‌ کنند.

تنقلات سالم در محل کار باید هوشمندانه برگزیده شوند. غذاهای مورد تایید کارشناسان تغذیه از این قبیلند:

آجیل و شکلات و میوه: شکلات تلخ، بادام‌ زمینی، و شکلات تلخ حاوی مغزهای خوراکی و میوه ها منبع خوبی از چربی ‌های سالم برای قلب،‌ پروتئین و مهم ‌تر از همه فاقد ترکیبات مصنوعی هستند.

نخود: اسنک ‌های حاوی نخود پخته یک جایگزین مناسب به جای چیپس است؛ نخود غذایی عالی است که سرشار از ویتامین‌ های ب و نیز غنی از کلسیم است. یک وعده نخود پخته حاوی ۵ گرم پروتئین، ۲ گرم فیبر و فقط 5.2 گرم چربی است.

هوماس: گونه له شده نخود است. هوماس غذایی است که با نخود پخته ‌شه له‌شده تهیه می‌ شود.این غذا ویتامین ب‌ و کلسیم، سرشار از فیبر، اسید فولیک و سایر مواد غذایی ضروری برای سلامت قلب است.

مغز تخمه آفتابگردان: منبعی غنی از فیبر و ویتامینEاست و همچنین به اندازه مغز بادام که میان‌ وعده خیلی خوبی است، حاوی پروتئین است،‌ با این تفاوت کالری و چربی کمتری دارد.
وعده ناهار را نصف کنید: ایده خوبی است که نیمی از ناهار خود را در زمان آن بخورید و بقیه آن را در نیمه ظهر بخورید. این یکی از موثرترین راه ‌هایی است که متخصصان تغذیه آن را توصیه می کنند. چون اکثر مردم وقتی به خوردن تنقلات بی ‌فایده روی می ‌آورند و در خوردن آنها تعادل را رعایت نمی ‌کنند، که نهار خوب نخورده باشند.

با آرزوی سلامتی و تندرستی

 معاونت دانشجویی

  مرکز بهداشت و درمان
قابل توجه دانشجویان محترم
اطلاعیه در خصوص صدور ،تمدید و تعویض دفترچه بیمه درمانی

 

اطلاعیه در خصوص صدور ،تمدید و تعویض دفترچه بیمه درمانی

  دانشجویانی که فاقد دفترچه بیمه درمانی هستند می توانند با به همراه داشتن مدارک ذیل  نسبت به اخذ دفترچه بیمه سلامت(ایرانیان) اقدام نمایند.

1-یک قطعه عکس  4*3

2-کپی و اصل کارت ملی(پشت و رو)

3-کپی و اصل صفحه اول شناسنامه و صفحه ازدواج.

4-تکمیل فرم در شعب صدور دفترچه خدمات درمانی(آدرس مراکز در ذیل اطلاعیه ذکر شده است).

 5-کارت دانشجویی

6-پرداخت هزینه صدور 2940000ریال(صرفا" برای افراد فاقد هرنوع دفترچه درمان)

* افرادی که صفحات یا اعتبار دفترچه سلامت تمام شده است 10000ریال.

* باتوجه به اینکه دفترچه بیمه روستایی در مراکز درمانی شهری بدون ارجاع قابل استفاده نمی باشد دانشجویانی که دفترچه روستایی دارند بنا به صلاحدید خویش با مراجعه به محل صدور دفترچه روستایی خود نسبت به ابطال و درخواست صدور دفترچه سلامت با ارایه مدارک فوق اقدام نمایند.

*دانشجویانی که از قبل دفترچه بیمه تامین اجتماعی دارند می توانند در صورت اتمام اعتبار دفترچه پس از اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از آموزش دانشکده خود و ارایه آن به شعبه صادر کننده دفترچه نسبت به تمدید و یا اخذ دفترچه جدید اقدام نمایند.

   جهت مشاهده ليست نمایندگی و دفاتر پيشخوان خدمات دولت طرف قرارداد با  اداره كل بيمه سلامت استان زنجان کلیک کنید
 

معاونت دانشجویی

مرکز بهداشت و درمان دانشگاه
منابع غذایی غنی از زینک برای جلوگیری از بیماری های فصلی
ZNIC

منابع غذایی غنی از زینک برای جلوگیری از بیماری های فصلی

این نکته حقیقت دارد که مصرف خوراکی های سرشار از زینک (روی)، منجر به کاهش علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

به نقل ازpreventionماده معدنی زینک برای رشد و ترمیم بافت ها ضروری است و در بسیاری از مواد غذایی که روزانه مصرف می کنید، یافت می شود:

مرغ: گوشت مرغ فقط حاوی پروتئین نیست بلکه منبع مفید برای تامین زینک نیز به حساب می ‌آید. برای جذب حداکثر مواد مغذی آن، از مرغ بدون پوست استفاده کنید. فقط 90 گرم مرغ بدون پوست کباب ‌پز شده می‌ تواند زینک روزانه‌‌ افراد را تامین نماید.

آجیل و دانه ها: مغزها و دانه های یکی دیگر از منابع بزرگ زینک هستند. به عنوان مثال، مصرف هر اونس دانه کدو تنبل، 15 درصد نیاز روزانه شما به زینک را برطرف می کند. یک قاشق از دانه های چیا نیز حاوی 0.5 میلی گرم زینک است.

گوشت گاو: هر 100 گرم گوشت گاو حاوی 8.6 روی است. برای همین هم می ‌توان گفت که گوشت گاو منبع طبیعی زینک محسوب می‌ شود. در حالت کلی با داشتن یک برنامه‌ غذایی سالم و متعادل مشکلی برای جذب نیاز روزانه به این ماده‌ معدنی پیش نمی ‌آید.

ماست: محصولات لبنی ضمن این که سرشار از کلسیم هستند، زینک فراوان دارند به طوری که یک فنجان شیر کم‌ چرب یا بدون چربی 1 میلی گرم زینک دارد و 17 درصد نیاز روزانه به این ماده معدنی را تامین می کند. این در حالی است که یک فنجان ماست کم‌ چرب یا بدون چربی 2.2 میلی گرم زینک دارد و 20 درصد نیاز روزانه به این ماده معدنی را تامین می کند.

لوبیا: یک دوم فنجان لوبیای قرمز تیره حاوی 0.9 میلی گرم روی است و 6 درصد میزان نیاز به این ماده معدنی را تامین می کند. لوبیا همچنین سرشار از آنتی اکسیدان ها و آهن است.

غلات غنی شده صبحانه: به طور کلی یک وعده از آنها 3.8 میلی گرم زینک دارد و 25 درصد نیاز روزانه به زینک را تامین می کند. برچسب پشت محصول را بررسی کنید تا متوجه شوید غلات محبوب صبحانه‌ شما حاوی چه میزان مواد مغذی است. برای حصول نتیجه‌ بهتر، غلات صبحانه ‌ای را انتخاب کنید که حداقل حاوی 5 گرم فیبر باشد.

بلغور جوی دو سر: یک دوم فنجان از بلغور جو حاوی 1.6 میلی گرم از روی است و منبع خوبی از فیبر، ویتامین ها و سایر مواد معدنی محسوب می شود.

شکلات تلخ: شکلات هر چه تلخ تر باشد، زینک بیشتری دارد. حدود 60 تا 69 درصد از انواع کاکائوها، حاوی 0.9 میلی گرم زینک است. ممکن است شکلات تلخ به محبوب ‌ترین منبع تامین زینک برای شما بدل شود، اما باید به خاطر داشته باشید که شکلات تلخ نمی‌ تواند به تنهایی نیاز بدن را تامین کند، بعلاوه اینکه باید میزان قند و کالری آن را دقیقا محاسبه کنید و روزانه فقط یک تکه شکلات میل نمائید.

با آرزوی سلامتی و تندرستی

 معاونت دانشجویی

  مرکز بهداشت و درمان
قابل توجه دانشجویان ورودی 98
فراخوان دوم

فراخوان دوم


دانشجویانی که تا کنون نسبت به تکمیل فرم کارنامه سلامت جسم اقدام نکرده اند

با مراجعه به لینک زیر نسبت به تکمیل فرم الکترونیکی کارنامه سلامت اقدام و پرینت کد رهگیری را به

مرکز بهداشت و درمان تحویل دهند.

*شایان ذکر است تکمیل فرم الکترونیکی کارنامه سلامت ضروری بوده
و برای ثبت نام ترم های آتی پیش نیاز می باشد.


لینک سامانه کارنامه سلامت جسم
https://portal.saorg.ir/physicalhealth

 

مرکز بهداشت و درمان دانشگاه
اجرای طرح پایش سلامت روان در دانشگاه زنجان
قابل توجه دانشجویان جدیدالورود 1398

جهت تکمیل و قطعی شدن فرآیند ثبت نام خود، نسبت به تکمیل فرم سلامت روان به آدرس https://portal.saorg.ir/mentalhealth  اقدام نمایید. لازم به ذکر است در صورتی که دانشجویی تا مورخه 30 مهرماه 1398 نسبت به تکمیل فرم سلامت روان اقدام ننماید در هفته اول آبانماه کارت تغذیه ایشان جهت رزرو غذا غیرفعال خواهد شد.

مرکز بهداشت روان و مرکز مشاوره دانشجویی

تلفن تماس مرکز : 33052311-024     33054197-024
برنامه زمانی ارائه خدمات دندانپزشکی
در مرکز بهداشت و درمان دانشگاه
 

 

 به اطلاع دانشگاهیان محترم میرساند

دندان پزشکی مرکز بهداشت و درمان دانشگاه از نیمه دوم شهریور ماه در ایام و ساعات ذیل دایر می باشد.

یکشنبه ها و دوشنبه ها و پنجشنبه ها از ساعت 10 صبح تا 13

*قبل از مراجعه جهت اطمینان از حضور دندان پزشک حتما" با شماره های

33364958
09332011854

تماس بگیرید 

 

 با آرزوی سلامتی و تندرستی

 معاونت دانشجویی

  مرکز بهداشت و درمان
درخواست وام های دانشجویی نیمسال اول 98
ثبت درخواست در پورتال bp.swf.ir برای کلیه وام ها(خصوصاً وام ویژه دکتری) تا تاریخ 98/07/30 الزامی می باشد

اطلاعیه درخواست وام های دانشجویی کلیه مقاطع

نیمسال اول  99-98 (مهر)

زمان درخواست وام: از 15/07/98 لغایت  30/07/98

آدرس اینترنتی درخواست وام:      http://bp.swf.ir

به راهنمای ورود به سایت ( نحوه درج کد ملی به عنوان نام کاربری و کلمه عبور) دقت کنید

درصورت وجود مشکل در سایت به ساختمان معاونت دانشجویی، امور رفاهی، اتاق شماره 19 مراجعه یا با شماره تلفن های 33052283-33052775-33052643 با پیش شماره 024 تماس حاصل شود

نکات قابل توجه

 1. اخذ هر نوع وام، منوط به  ثبت درخواست وام فوق از طریق پورتال دانشجویی می باشد.
 2. به درخواست ها و مدارکی که خارج از زمان مشخص شده ارائه گردد ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 3. بررسی تائید ثبت وام یک هفته الی ده روز پس از درخواست وام و ارائه مدارک مربوطه، توسط دانشجو الزامی است. بدیهی است نواقصات مدارک ارائه شده در پورتال دانشجویی قابل مشاهده می باشد.
 4. با توجه به تغییر رویه صندوق رفاه ثبت دستی وام برای اداره رفاه امکان پذیر نمی باشد، لذا ثبت کلیه درخواست ها در پورتال صندوق رفاه توسط دانشجویان ضروری است.

شرایط و مدارک لازم

 1. تکمیل اطلاعات دانشجویی در سایت
 2. نیاز مالی دانشجو (غیر شاغل و غیر بورسیه که هیچگونه درآمدی نداشته باشند)
 3. ارائه تعهد محضری و مدارک مربوط به ضامن به اتاق شماره 10 امور دانشجویان تا تاریخ 30 /07 / 98 (دانشجویانی که قبلا تعهد داده اند نیاز به تعهد مجدد نمی باشد) ارائه تعهد محضری شامل دانشجویان دو مقطعی نیز می گردد.
 4. وجود اقساط معوق یا جریمه دیرکرد به هر میزان موجب عدم ثبت درخواست وام می گردد لذا از عدم وجود هریک از آنها اطمینان حاصل کنید.
 5. دانشجویان متقاضی وام های ازدواج، ودیعه مسکن متاهلی، حج و زیارت و مسکن استیجاری ملزم به ارائه مدارک مربوطه تا تاریخ 30/7/98 به اتاق 19 امور رفاهی دانشجویان (واقع در ساختمان معاونت دانشجویی ) می باشند.
 • مدارک وام ضروری: ارائه فاکتور یا مدارک دال بر ضرورت وام که از تاریخ آن کمتر از شش ماه سپری شده باشد.
 • مدارک وام ازدواج: اصل وکپی سند ازدواج (صفحات 2،3،4،5)، کپی شناسنامه صفحات(1،2) زوجین و کپی کارت ملی زوجین
 • مدارک وام مسکن: تائیدیه اسکان در خوابگاه های خودگردان یا ارائه اجاره نامه رسمی.
 • مدارک وام  ودیعه مسکن: اصل وکپی اجاره نامه رسمی به نام دانشجو(مبلغ ودیعه بیشتر از سقف مبلغ وام باشد)، کپی سند ازدواج (صفحات 2،3،4،5)، کپی شناسنامه صفحات(1،2) زوجین و کپی کارت ملی زوجین
 1. پرداخت سقف مبلغ وام، منوط به تخصیص اعتبار ازطرف صندوق رفاه دانشجویان می باشد.
 2. دانشجویان تحت پوشش بنیاد شهید و ایثارگران، مجاز به درخواست وام شهریه نمی باشند.(درخواست سایر وام ها بلامانع است)
 3. دانشجویان دکتری متقاضی وام ویژه دکتری ، مجاز به استفاده از وام تحصیلی عادی نمی باشند. بدیهی است در صورت درخواست و تائید وام فوق امکان ثبت وام ویژه دکتری وجود ندارد و مسئولیت آن به عهده دانشجو می باشد.

شرایط و مدارک لازم وام های ویژه دکتری

 1. درخواست وام تحصیلی ویژه دکتری از طریق پورتال صندوق(http://bp.swf.ir) انجام می شود. 
 2. تکمیل و ارائه فرم شماره یک و دو برای کلیه دانشجویان متقاضی وام تحصیلی ویژه دکتری به اموررفاهی دانشجویان واقع در ساختمان معاونت دانشجویی الزامی است (دانشجویانی که قبلا فرم های فوق را ارائه نموده اند نیازی به ارائه مجدد فرم های یک و دو ندارند)(فرم در انتهای اطلاعیه قابل دریافت می باشد)
 • تکمیل و ارائه فرم شماره سه برای کلیه دانشجویان متقاضی وام ویژه دکتری که قبلاً از این وام بهره مند گردیده، الزامی است. (فرم در انتهای اطلاعیه قابل دریافت می باشد)
 1. دانشجویانیکه مجموع وام دریافتی آنها در مقطع جاری بیشتر از مبلغ یکصد و پنجاه میلیون ریال می باشد، می بایست نسبت به ارائه تعهد محضری ضامن دوم اقدام نمایند. در صورت عدم توجه به موضوع فوق، مسئولیت عدم تائید وام به عهده دانشجو می باشد.
 2. دانشجویان ورودی جدید مقطع دکتری می بایست نسبت به سپردن تعهد محضری در دفاتر اسناد رسمی برای دو نفر ضامن اقدام نمایند. (تعهد محضری های ارائه شده در مقاطع قبلی به شرطی که بیش از سه سال از تاریخ تعهد سپری نشده باشد، مورد قبول می باشد.)
 3. افراد تحت پوشش نهادهای بنیاد ملی نخبگان و صندوق حمایت از پژوهشگران شامل مشمولین وام نمی گردند

فرم یک

فرم دو

فرم سه

                        اداره رفاه دانشجویان
قابل توجه دانشجویان ورودی 98
کارنامه سلامت جسم

دانشجویانی که تا کنون نسبت به تکمیل فرم کارنامه سلامت جسم اقدام نکرده اند

با مراجعه به لینک زیر نسبت به تکمیل فرم الکترونیکی کارنامه سلامت اقدام و پرینت کد رهگیری را به

مرکز بهداشت و درمان تحویل دهند.

*شایان ذکر است تکمیل فرم الکترونیکی کارنامه سلامت ضروری بوده
و برای ثبت نام ترم های آتی پیش نیاز می باشد.


لینک سامانه کارنامه سلامت جسم
https://portal.saorg.ir/physicalhealth

 

مرکز بهداشت و درمان دانشگاه
خدمات روانپزشکی در مرکز مشاوره دانشگاه
برنامه حضور روانپزشک

مرکز بهداشت روان و مشاوره دانشگاه در راستای تسهیل دسترسی به خدمات روانپزشکی در کنار خدمات روانشناختی، مشاوره و رواندرمانی، زمینه بهره مندی دانشجویان، اساتید و کارکنان گرامی از خدمات روانپزشکی در مرکز مشاوره دانشجوئی دانشگاه را فراهم نموده است. دانشجویان گرامی و متقاضیان استفاده از خدمات روانپزشکی می توانند صرفاً از طریق مراجعه به مرکز مشاوره دانشگاه اقدام نمایند.

دوشنبه ها ساعت 9/30 الی 13/30 ظهر

آدرس مرکز بهداشت روان و مشاوره دانشجوئی: میدان شهدای دانشگاه(میدان ورودی)- پشت ساختمان دانشکده کشاورزی- ضلع شرقی خوابگاه برادران-مرکز بهداشت روان و مشاوره دانشجوئی

تلفن تماس مرکز : 33052311-024     33054197-024
قابل توجه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری سال 1398
تکمیل فرم کارنامه سلامت روان و قطعی شدن فرآیند ثبت نام

جهت تکمیل و قطعی شدن فرآیند ثبت نام خود، نسبت به تکمیل فرم سلامت روان به آدرس https://portal.saorg.ir/mentalhealth  اقدام نمایید. لازم به ذکر است در صورتی که دانشجویی تا مورخه 25 مهرماه 1398 نسبت به تکمیل فرم سلامت روان اقدام ننماید مسئولیت مشکلات آتی برعهده ایشان خواهد بود.

مرکز بهداشت روان و مرکز مشاوره دانشجویی

تلفن تماس مرکز : 33052311-024     33054197-024
قابل توجه دانشجویان جدیدالورود(ورودی 1398)

تکمیل کارنامه سلامت روان ویژه دانشجویان جدیدالورود

دانشجویان ورودي جدید(مهر و بهمن 1398) بایستی از 6 مهرماه تا 15 آبان ماه 98، نسبت به تکمیل فرم کارنامه سلامت روان خود اقدام نمایند. در صورت عدم تکمیل فرم پایش سلامت روان فرآیند ثبت نام دانشجو تکمیل نشده و مسئولیت مشکلات آتی بر عهده ایشان خواهد بود.

لینک آدرس سامانه کارنامه سلامت روان دانشجویان ورودي جدید:

http://portal.saorg.ir/mentalhealth

 
بهترین درمان های غذایی برای
مبتلایان به درد زانو!

بهترین درمان های غذایی برای مبتلایان به درد زانو!

 

هنگامی که در حال بالا رفتن یا پایین آمدن از پله هستید، وقتی رانندگی می کنید و مدت هاست که پشت فرمان اتومبیل تان نشسته و زانوهایتان را حرکت نداده اید، زمانی که دویده اید و حتی وقتی مبتلا به آرتروز هستید، به احتمال خیلی زیاد درد زانو به سراغتان می آید.

به نقل از nutritionexpدردهای زانو با مراقبت و استراحت به طور کامل برطرف می شوند اما بعضی دردها هم نیاز به پیگیری های جدی تر و حتی مراجعه به پزشک دارند. با این حال برخی گزینه های غذایی نیز هستند که درست مانند داروهای بدون نسخه، می توانند تاثیر زیادی در کاهش درد زانو داشته باشند:

هویج: خوردن هویج برای کاهش درد زانو، یک درمان باستانی چینی است. این گیاه سرشار از بتاکاروتن و ویتامین آ است؛ دو ترکیب ضد التهابی قدرتمند. مصرف روزانه دو وعده هویج برای کاهش درد زانو توصیه می شود. البته بهتر است برای بهره بردن از فواید هویج، آن را به صورت پخته مصرف کنید.

زردچوبه: کورکومین، ماده فعال موجود در زردچوبه، خواص ضد التهابی دارد و برای قرنها به عنوان دارو از آن استفاده می شده است. مصرف زردچوبه به مبتلایان به مشکلات مفصلی توصیه می شود. کورکومین، درست مانند ایبوپروفن، درد را کاهش می دهد.

سرکه سیب: مصرف روزانه دو قاشق غذاخوری سرکه سیب، می تواند سمومی که در زانو منجر به بروز التهاب و درد می شوند را از بین ببرد. شما می توانید این سرکه را با روغن زیتون نیز ترکیب کرده و به صورت موضعی، نقاط دردناک را با آن ماساژ دهید.

گردو: اسیدهای چرب امگا 3 و آنتی اکسیدان های موجود در گردو، تسکین دهنده درد زانو است. مصرف گردو همچنین در کاهش وزن موثر است. افزایش وزن؛ خود عاملی برای افزایش استرس در زانوها و دردناک شدن آنهاست.

غلات کامل: مصرف غلات کامل می تواند دردهای زانو بخصوص دردهای ناشی از ورزش را کاهش دهد. دقت کنید که مصرف غلات تصفیه شده، عامل ابتلا به درد زانو است. پس نان سفید، برنج سفید و دیگر محصولات پردازش شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

روغن خردل: این روغن را می توان به طور موضعی نیز بر روی نقطه دردناک ماساژ داد و آنهم با اضافه کردن روغن زیتون و روغن نارگیل. همچنین، مصرف این روغن باعث افزایش جریان خون در مناطق آسیب دیده زانو می شود و التهاب را کاهش می دهد.

آووکادو: مقادیر زیادی چربی های غیر اشباع سالم دارد و مطالعات نشان می دهد که مصرف آن می تواند التهاب را کاهش دهد. علت درد زانو هرچه باشد، مصرف آووکادو، التهاب ناشی از آن را کاهش می دهد.

فلفل قرمز: حاوی ویتامین سی است. این ماده مغذی باعث افزایش تولید کلاژن در بدن می شود و باعث تقویت استخوان ها و مفاصل می شود.

دفتر ارتقاءسلامت وزارت بهداشت

 

با آرزوی سلامتی و تندرستی

 معاونت دانشجویی

  مرکز بهداشت و درمان