خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارمعاونت دانشجویی


اطلاعیه تعطیلی خوابگاههای دانشجویی
اداره خوابگاهها

قابل توجه دانشجویان محترم ساکن در خوابگاه های دانشجویی

 

  تخلیه کلیه اتاق ها درطول تعطیلات به دلایل سم پاشی، رفع نواقصات و انجام تعمیرات ، نظافت اتاق ها، اسکان دانشجویان کارورزی و تحصیلات تکمیلی و ... توسط دانشجویان الزامی می باشد.

 

  لذا با توجه به تعطیلی خوابگاههای دانشجویی از روز یکشنبه مورخ 97/04/10 رعایت نکات زیر ضروری می باشد.

 

  • خاموش کردن کلیه وسایل برقی نظیر یخچال،لامپ های روشنایی و خارج نمودن آنها از مدار.
  • نظافت اتاق و تمیز کردن یخچال
  • تخلیه کامل اتاق و کمدها (دانشگاه نسبت به اموال شخصی موجود در اتاقها هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت).
  • بستن و قفل نمودن در و پنجره
  • تحویل اموال اتاق به سرپرست خوابگاه
  • تحویل کلید اتاق به سرپرست خوابگاه و تسویه اموال

 

اداره خوابگاهها
.
عادات سالمی که منجر به افزایش وزن می شوند!

اتخاذ سالم ترین رژیم های غذایی و فعالیت های مستمر ورزشی اگرچه از عادات سالم زندگی هستند ولی ممکن است هنوز هم وزن شما را آنطور که می خواهید کاهش ندهند.

اگرچه خاصیت یک سری عادات سالم، باز هم افزایش وزن است، اما شما می توانید با در پیش گرفتن راهکارهای خاصی، هم این عادات را حفظ کنید و هم شاهد کاهش وزن و رسیدن به عدد دلخواهتان باشید:

ورزش با تعصب: ورزشهای شدید مانند دو باعث ترشح هورمون استرس و در نهایت افزایش ذخیره چربی در بدن می شود. پس به جای این که یک ساعت تمام بدوید، از ورزش های تناوبی کمک بگیرید. به عنوان مثال چند دقیقه ورزش شدید و سپس چند دقیقه حرکات آرام را انجام دهید. این چرخه را چند بار در طول ورزش تکرار کنید. در ضمن بعد از ورزش از نوشیدنی های انرژی زا استفاده نکنید. قطعا آب و حتی قطعات میوه، گزینه های بهتری برای رسیدن به وزن ایده آل هستند.

مصرف داروها: نتیجه مصرف برخی از داروها، اضافه وزن است. داروهای ضد افسردگی، ضد التهاب های غیر استروئیدی و آنتی هیستامین ها از این دسته اند. این داروها با متابولیسم و علائم گرسنگی تداخل دارند. در این میان داروهای ضد افسردگی مانع ترشح سروتونین می شوند؛ هورمونی که در فعال و یا غیر فعال کردن اشتها نقش دارد. اگر این داروها را استفاده می کنید و وزن تان به طور ناخواسته در حال افزایش است، با پزشک تان مشورت کنید تا در نهایت دوز دارو را تغییر دهد و یا داروهای جایگزین تجویز کند. بدون مشورت با پزشک هیچگاه دارو را قطع نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

مصرف صبحانه سالم اما بدون پروتئین: اگرچه برخی اوقات صبحانه سالم مصرف می کنیم، ولی در طول روز خیلی زود دچار احساس گرسنگی می شویم. کربوهیدرات هایی مانند نان و غلات اگرچه مواد غذایی سالمی هستند اما همانطور که قند خون را سریع افزایش می دهند، به همان سرعت نیز باعث کاهش قند خون می شوند. بهتر است در وعده صبحانه از پروتئین هایی مانند ماست یونانی، توت ها، سبزیجات و ... استفاده کنیم تا دیرتر دچار احساس گرسنگی شویم.

استفاده بیش از حد از بسته بندی های ارگانیک و بدون چربی: خیلی از ما تصور می کنیم مصرف صرف محصولات بدون چربی یا کم چرب باعث جلوگیری از چاقی می شود. اگرچه این محصولات کم چرب هستند، اما شکر بیشتری دارند تا طعم شان حفظ شده و بی مزه نباشند. پس در واقع هنوز هم چاق کننده هستند. پس اگر چشم تان به برچسب ارگانیک و یا برچسب کم چرب بر روی بسته های خوراکی می افتد، در مصرف آنها زیاده روی نکنید.

پرهیز کامل از شکر: زمانی که از شکر استفاده نمی کنید، خود به خود ابه خوردن شکر مصنوعی روی می آورید. تحقیقات نشان می دهد که مصرف طولانی مدت شیرین کننده های مصنوعی به افزایش وزن و تغییر واکنش میکروب های طبیعی روده نسبت به شکر منجر می شود و حتی فرد در معرض دیابت نوع ۲ قرار می گیرد. درست همانطور که شکر عادی باعث اشتیاق بیشتر ما به مصرف شیرینی می شود، شیرین کننده های مصنوعی هم همین خاصیت را دارند. اگر از مصرف شکر پرهیز کامل کرده اید، از این شیرین کننده ها هم فاصله بگیرید و به جای آنها از شیرینی میوه ها استفاده کنید تا خواص آنتی اکسیدانی آنها را نیز دریافت نمایید.

با آرزوی سلامتی و تندرستی
معاونت دانشجویی
مرکز بهداشت و درمان دانشگاه
شیوه نامه غیبت در امتحانات و حذف پزشکی دانشگاه زنجان
نیمسال دوم سال تحصیلی 97-96

شیوه نامه غیبت در امتحانات و حذف پزشکی دانشگاه زنجان نیمسال دوم97-96

 

دانشجویان در طول امتحانات آخر ترم  به هیچ عنوان  نمی توانند غیبت نمایند مگر به علت :

1-بستری در بیمارستان،( به علت قابل قبول وزمان قابل قبول با ارائه شواهد و مدارک قانونی وکافی، که شامل برگه پذیرش دربیمارستان ، نسخه دارویی،آزمایشات انجام شده ،خلاصه پرونده ، برگه ترخیص از بیمارستان ،ورسید تسویه حساب مالی همگی ممهور به مهر بیمارستان باشد وزایمان ،با ارائه گواهی ولادت )

2-بستری سرپایی،

تبصره 1- در صورتی که دانشجویان به دلیل بیماری سر پایی ، در سر جلسه امتحان حاضر نشوند باید به موقع وقبل از شروع امتحان ،پزشک مرکز بهداشت ودرمان دانشگاه ایشان را دیده وبسته به صلاحدید پزشک تصمیم مقتضی برای همان روز گرفته شود.

تبصره 2- دانشجویی که در سر جلسه به علت بیماری قادر به ادامه امتحان نباشد،بعد از ثبت نام در جلسه امتحان ،با مطلع ساختن مسئولین آموزشی ، به مرکز بهداشت ودرمان مراجعه نموده و در صورت تایید مرکز بهداشت ودرمان ، درس مذکور حذف خواهد شد.

تبصره 3- . دانشجویان شهرستانی در صورتیکه به دلیل بیماری در شهرستان بستری شوند، قبل از شروع امتحانات، باید مرکز بهداشت ودرمان ومسئولین آموزش دانشکده را از وضعیت خود با خبر سازند.

3- مبتلایان به ناراحتی های اعصاب وروان به نحوی که شرکت در امتحان برای آنها میسرنباشد بایستی بر اساس گواهی های تایید شده درس راحذف نمایند.

4- مبتلایان بیماری های خاص ،در صورت مشکل جدی می توانند مدارک وگواهی های مربوطه را به مرکز بهداشت ودرمان برای حذف درس ارائه دهند.

**5- آخرین مهلت ارائه گواهی­های امتحانی به همراه فرم تکمیل شده  به مرکز حداکثرسه روز کاری بعد از روز امتحان مورد نظر خواهد بود.پس از آن به هیچ عنوان گواهی توسط مرکز تحویل گرفته نخواهد شد.

**دانشجویان میتوانند فرم مذکور را از انتشارات ساختمان معاونت دانشجویی نیز اخذ نمایید.

مواردی از عدم پذیرش در کمسیون پزشکی*

·        برگه بستری سرپایی جزء موارد بستری در بیمارستان محسوب نمی­شود.

     -  بیماریهای سرپایی با تظاهرات بالینی جزئی که با مصرف دارو قابل کنترل باشد

     -   ارائه گواهی بدون مدارک تشخیصی همراه در خصوص بیماریهایی که تشخیص آنها مستلزم انجام اقدامات تشخیصی ( آزمایش ، رادیولوژی و ...) باشد

     -  ارائه گواهی مربوط به نیم سال قبل یا زمانهای گذشته

   -   گواهی­هایی که دارای خط خوردگی و خدشه بوده یا اصل گواهی ارائه نگردد.

*در پایان یادآوری می­گردد که دارا بودن گواهی استعلاجی ( از هر مرکز پزشکی ) به مفهوم مجوز عدم شرکت در برنامه­های آموزشی نمی­باشد بلکه کمسیون پزشکی دانشگاه مرجع رسیدگی و اعلام نظر در خصوص مدارک پزشکی فوق با در نظر گرفتن نوع و شدت بیماری و سوابق آموزشی دانشجو می­باشد.

 

                                                                   مرکز بهداشت و درمان دانشگاه زنجان