خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارپژوهشکده فناوریهای نوین زیستی


برگزاری دومین کنگره بین المللی
برگزاری دومین کنگره بین المللی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی

دومین کنگره بین المللی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ های کوهی به میزبانی انجمن گیاهان دارویی ترکیه، با مشارکت دانشگاه زنجان

انجمن گیاهان دارویی ایران، انجمن علوم باغبانی ایران، کریدور دانشگاه های شمال غرب کشور و انجمن بین المللی علوم قارچ ISMS در روزهای ۱۱ تا ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸ (۴-۲ سپتامبر ۲۰۱۹) در کشور ترکیه دانشگاه وان برگزار خواهد شد. از اساتید گرامی، محققین ارجمند و دانشجویان علوم زیستی درخواست می گردد رویکرد تحقیقی خود را متناسب با عنوان کنگره، طراحی، تنظیم و مدیریت فرمایند. اطلاعات تکمیلی متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
امضاء تفاهم نامه
امضاء و مبادله تفاهم نامه همکاری های زیست فناورانه مابین دانشگاه زنجان و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک

امضاء و مبادله تفاهم نامه همکاری های زیست فناوری مابین دانشگاه زنجان و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

   در راستای تسهیل همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری و نظر به اشتراک اهداف، رسالت سازمانی و فعالیت های تخصصی مابین پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، تفاهم نامه یاد شده به شماره 21840 مورخ 97/12/21 بین روسای محترم دانشگاه زنجان و پژوهشگاه یاد شده، امضاء و مبادله گردید.

     لازم به ذکر است که پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه زنجان با همکاری دانشکده های کشاورزی و علوم دانشگاه دارای ظرفیت های مطلوبی در حوزه بیوتکنولوژی بویژه زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی بوده و با توجه برگزاری موفق دو همایش ملی و نیز برگزاری موفق اولین کنگره بین المللی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی در سال 97 و نیز تدارک مقدماتی برگزاری دومین کنگره بین المللی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی در سال 98 به میزبانی انجمن گیاهان دارویی کشور ترکیه، دارای مرجعیت علمی و ملی درحوزه بیوتکنولوژی گیاهان دارویی و قارچهای کوهی بوده و پروژه های تحقیقاتی متعددی را دراین راستا در دست اجرا دارد.

  از سوی دیگر پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری بعنوان تنها موسسه مادر پژوهشی - تخصصی در حوزه علوم زیست فناوری کشور در سال 1366 تاسیس گردیده و در حوزه های مختلف بیوتکنولوژی از قبیل: کشاورزی، علوم پزشکی، دارویی و صنعتی دارای جایگاه ویژه علمی و تحقیقاتی است.

   امید است با عملیاتی و اجرائی نمودن مفاد این تفاهم نامه، دو مجموعه پژوهشی یاد شده بتوانند ضمن هم افزائی لازم با استفاده از توان و امکانات مشترک خود در پیشبرد اهداف ملی و بین المللی مرتبط با علوم زیست فناوری موفق گردند.

ان شاء الله
بررسیهای علمی پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی
نتایج بررسیهای علمی پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه زنجان در خصوص قارچهای سمی استان

نتایج بررسیهای علمی  پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه زنجان  در خصوص قارچهای سمی استان

     پیرو  دریافت گزارشات متعدد  از  مسمومیت  افراد  مختلف  در استان  و بویژه  در روستاهای  اطراف  شهرستان های  استان در  بهار 1397، بازدیدی  از  رویشگاههای  قارچهای سمی  در روستاهای  لولک آباد  و  مینان   شهرستان    زنجان   توسط محققین دانشگاه  زنجان  به همراه  اکیپی از  همکاران  علوم  پزشکی  استان  انجام  و  نمونه برداریهای  لازم از محل  انجام گردید. عطف به  بررسیهای  آزمایشگاهی   نمونه  ها  در  پژوهشکده  فناوریهای   نوین  زیستی دانشگاه زنجان   و نیز  دریافت  نتایج  تکمیلی   آنالیز نمونه  ها   از مراکز تحقیقاتی  کشور  اسپانیا، قارچهای  جمع آوری شده  که باعث  مسمومیت  مردم  محلی   شده بود  از دو گروه از قارچهای  وحشی ،   خانواده  Hymenogastraceae     و Pluteaceae        تشخیص داده شد  که نتایج  دقیق  گزارشات مربوطه  در  سطح  جنس و   گونه  و سایر  اطلاعات  علمی  ذیربط  متعاقبا   در  نشریات  تخصصی  ارائه خواهد شد. با توجه به وفور بارندگیها در سال جدید  و امکان رویش انواع قارچهای غیرخوراکی و سمی و  سابقه   مسمومیتهای  استانی،  همکاران دانشگاهی و همشهریان عزیز از مصرف قارچهای خودرو   و  وحشی   اکیدا   خودداری  نمایند. لازم به ذکر است که عوارض مسمومیت با برخی از این قارچها بسیار شدید و غیرقابل برگشت خواهد بود و لازم  است همکاران ، دقت نظر، احتیاط  ،حساسیت لازم  و  اهتمام به  اطلاع رسانی  عام  را  مبذول فرمایند.