خانه  :: اساتید  :: اخبار

وضعیت رویت پذیری هلال ماه شوال 1441 قمری در ایران و جهان
وضعیت رویت پذیری هلال ماه شوال 1441 قمری در ایران و جهانوضعیت رویت هلال ماه شوال ۱۴۴۱ قمري در ایران و جهان

برای رصد ماه همیشه باید اول منتظر لحظه مقارنه ماه و خورشید باشیم که امسال در ساعت ۲۲:۰۹ دقیقه بامداد شب دوم خرداد اتفاق می‌افتد؛ از این زمان به بعد ماه وارد آسمان شامگاهی می‌شود و اولین غروبی که بعد از مقارنه و شامگاه بیست و نهم ماه رمضان باشد یعنی سوم خرداد می‌توان هلال ماه شوال را رصد کرد.

امسال بر اساس پیش بینی‌های انجام شده درخصوص رویت پذیری هلال ماه در پهنه ایران، با وجود گذشت بیش از ۲۲ ساعت از لحظه مقارنه ماه و خورشید در روز سوم خرداد، نمی‌توان به راحتی ماه را با چشم غیر مسلح رصد کرد در صورتیکه در شرایط معمول قابل رصد است. به گفته علی ابراهیمی سراجی عضو کمیته ستاد استهلال استان تهران: هلال ماه شوال در شامگاه سوم خرداد ماه قابل رویت است ولی به راحتی نمی‌توان آن را دید.

در لحظه غروب خورشید روز سوم خردادماه 1399، ماه در پهنه ایران حدوداً ۶ تا ۷ درجه ارتفاع می‌گیرد و این میزان ارتفاع کم، دلیلی برای رصد دشوار ماه شوال امسال است؛ از این رو لازم است که برای رویت پذیری هلال ماه امسال از دوربین‌های دوچشمی و تلسکوپ استفاده شود؛ اما با این وجود احتمال کمی هم وجود دارد که هلال در مناطق غربی ایران با چشم غیر مسلح توسط رصدگران با تجربه دیده شود.

 

***وضعیت رویت پذیری هلال شوال ۱۴۴۱ در آسیا، اروپا و آفریقا

*منطقه قرمز رویت ناپذیر

*منطقه زرد رویت با چشم مسلح

*منطقه سبز رویت با چشم غیرمسلح