خانه  :: اساتید  :: اخبار

رشادت های رزمندگان زنجانی در عملیات غرور آفرین کربلای5
." رشادت های رزمندگان زنجانی در عملیات غرور آفرینکربلای5 "

شکستن نفوذ ناپذیرترین خطوط دشمن توسط زنجانی ها در عملیات کربلای 5

استان زنجان در دوران دفاع مقدس بیش از 3 هزار و 500 شهید تقدیم نظام اسلامی کرده است

که در عملیات کربلای 5 تعداد 211 شهید تقدیم اسلام و انقلاب شد

عملیات کربلای ۵ با رمز «یا زهرا (س)» در محور شلمچه به صورت گسترده در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۶۵

با حضور دلاور مردانی از استان زنجان و دیگر نقاط کشور آغاز شد.

در نغمه‌هایی از سید شهیدان اهل قلم در بیان روایاتی از اتفاقات کربلای 5 آمده است:
"
آن روز وقتی جاده‌ی کنار دژهای تسخیرشده را به سمت محور غربی پنج ضلعی طی می‌کردیم، هیچ‌یک از ما نگران تقدیر خویش‌ نبود؛ تسلیم و رضا جایی برای نگرانی و اضطراب باقی نمی‌گذارد.
حسن هادی همان روز شهید شد، فردای آن روز قاسم و پس‌فردا رضا. اما چه غم، این راهی است که نه تنها اگر همه‌ی ما هم جان‌فدای آن شویم می‌ارزد، بلکه سر شکر داریم و بر دیده منت که خداوند به ما موهبتی عطا فرموده است که به هیچ‌یک از امت‌های دیگر نبخشیده. باب جهاد، باب اولیای خاص خداست و دری نیست که بر هرکس که دم از مسلمانی می‌زند گشوده شود.
وقتی از آن کانال‌های عمیقی که سنگرهای مستحکم بتونی را به یکدیگر می‌پیوست می‌گذشتیم، در می‌یافتیم که چرا دشمن هرگز باور نمی‌کرد که این دژ به تسخیر لشکریان‌ اسلام در آید. بین این دژها و جبهه‌ی پیشین ما کیلومترها آب فاصله است، کیلومترها آبی که اگر هیچ مانع دیگری نیز در سر راه وجود نداشت پیمودن آن محال می‌نمود، چه برسد به اینکه میدان‌های وسیع و مکرر مین و سیم‌های خاردار نیز تمامی این فاصله را پوشانده بوده است.

کارشناس‌های نظامی غرب در توصیف قدرت مهندسی _ رزمی ما گفته بودند که اگر سپاهیان اسلام دوازده ساعت در منطقه‌ای دوام بیاورند دیگر تسخیر آن محال است؛ و این حقیقتی است. بیست و چهار ساعت از شکستن خطوط دشمن نگذشته که چهره‌ی منطقه کاملاً تغییر کرده است. شبکه‌ای وسیع از جاده‌های تدارکاتی سراسر جبهه را پوشانده و جداره‌های بلندی از خاک جاده‌ها را در پناه خود گرفته است."

رزمندگان‌ سپاه‌ اسلام‌ برای‌ آزاد سازی‌ مناطق‌ تحت‌ اشغال ‌و دفع‌ تجاوز دشمن‌ و به‌ منظور دست‌یابی‌ به‌ اهداف‌ والای‌ خود، اقدام ‌به‌ انجام‌ عملیات‌ کربلای‌ 5‌ در این‌ منطقه‌ کردند. این‌ عملیات‌ در تاریخ‌ نوزدهم‌ دی‌ ماه‌ 1365 با رمز مبارک‌ یازهرا(س) در منطقه‌ی‌ شلمچه‌ و شرق بصره‌ آغاز می‌شود.

اهداف عملیات

اهداف‌عملیات: انهدام‌ماشین‌جنگی‌دشمن،گشودن‌راه‌برای‌سرنوشت‌جنگ‌طولانی‌وپاسخ‌به‌انتظارات‌مردم‌وتهدیدشهربصره‌ ،
منطقه عملیات

منطقه شلمچه به لحاظ اهمیت سیاسی ونظامی آن،به عنوان یکی ازمعابروصولی شهربصره،همواره درزمره اهداف قوای نظامی جمهوری اسلامی ایران قرارداشت. درصورت تسلط براین منطقه،جمهوری اسلامی میتوانست برتری خوددرجنگ را به اثبات برساند.

منطقه عملیاتی شلمچه که درجنوب‌شرقی شهرمهم بصره قرارگرفته وتقریبانزدیک‌ترین محوروصولی به این شهر به شمارمی‌آید،به مناطق ومحورهای زیرمحدودمی‌شود:

ازشمال،به آب‌گرفتگی جنوب زید

ازشرق،به دژمرزی ایران وعراق

ازجنوب،به رودخانه اروند و اروندصغیر

ازغرب،به کانال زوجی وشهرهای تنومه والحارثه

این منطقه ازتعدادزیادی نهر،کانال،خاکریز،جاده و ... تشکیل شده است که همه آن‌هادربخش شمالی اروندقراردارند. همچنین،آب‌گرفتگی‌های متعددی دراین منطقه وجوددارندکه ازسوی ارتش عراق به عنوان موانعی درمقابل هرگونه نفوذ قوای جمهوری اسلامی ایجادشده‌اند.

بازتاب عملیات کربلای 5
شکستن خطوط و استحکامات و پیشروی در شرق بصره، توانایی‌ها و قابلیت‌های نظامی عراق را بار دیگر، زیر سؤال برد، چنان که روزنامه آبزِرِور چاپ پاریس به نقل از کارشناسان غربی نوشت: (برای اولین بار از آغاز جنگ تاکنون، ناظران و کارشناسان غربی در مورد امکانات دفاعی عراق دچار تردید شده اند.)
هم چنین تاکید بر توانایی نظامی ایران، بخشی دیگری از تحلیل‌های ارایه شده در رسانه‌های خبری بود، چنان که رادیو بی. بی. سی طی تحلیل در همین زمینه، با توجه به تجربه سپاه در عملیات فاو و عبور از رودخانه اروند، ضمن اشاره به عبور از منطقه آب گرفتگی و کانال پرورش ماهی در عملیات کربلای 5 گفت: «موفقیت ایران در عبور از دریاچه ماهی، یک بار دیگر توانایی ایران در عبور از آبراه ها را نشان می دهد.

خلاصه گزارش عملیات

نام‌ عملیات: كربلای‌5 و عملیات‌ تكمیلی‌

زمان‌ اجرا: 19 دی‌ماه 1365

مدت‌ اجرا: 70 روز

تلفات‌ دشمن‌: 42 هزار و 700 (كشته، زخمی‌ و اسیر)

رمز عملیات: یا زهرا (س)

مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومی‌ شرق‌ بصره ـ سراسر محور جنوبی‌ جنگ‌

ارگان‌های‌ عمل‌كننده: سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌


افتخارات استان زنجان
استان زنجان شهر غواصان دریادل و شهر شور و شعور حسینی در این عملیات 211 شهید گلگون کفن را شامل 31 شهید از شهرستان ابهر، 27 شهید از شهرستان خدابنده، 149 شهید از شهرستان زنجان و 4 شهید از شهرستان ماهنشان را تقدیم نظام و انقلاب کرده است.

گفتنی است،پایتخت شور و شعور حسینی همواره به شهید پروری در کشور مشهور است، رزمندگان استان زنجان در دوران دفاع مقدس چنان درخشیدند که امروز نام و یادشان موجب افتخار زنجانی ها در جهان است.
حضور رزمندگان زنجانی در عملیات های بزرگ دفاع مقدس به ویژه در 46 عملیات آفندی و پدافندی دوران هشت سال دفاع مقدس حضور تاثیرگذار و محوری بوده است.
نیروهای زنجانی در 19 عملیات آبی، خاکی و کوهستانی و 27 عملیات پدافندی ضربات سنگینی را به دشمنان وارد کردند.
نقش تأثیرگذار رزمندگان زنجانی در دوران دفاع مقدس موجب شد تا مقام معظم رهبری شهر زنجان را به عنوان شهر غواصان دریادل نام ‌گذاری کنند.
رزمندگان استان زنجان در عملیات کربلای 5 با شکستن سخت ترین و نفوذ ناپذیرترین خطوط دشمن در پاسگاه کوت سواری با تقدیم 211 شهید راه را برای پیروزی های درخشان دیگر هموار کردند.
فرماندهی و مدیریت هوشمندانه و شجاعانه حضرت امام(ره) و رشادت و فداکاری‌های ماندگار رزمندگان اسلام در طول دوران دفاع مقدس علت عبور پیروزمندانه انقلاب اسلامی و ملت ایران از جنگ تحمیلی 8 ساله بود.

 

یاد و خاطره حماسه آفرینان و شهدای عملیات غرورآفرین کربلای5 گرامی باد

امور ایثارگران و بسیج کارکنان دانشگاه زنجان

 


ارسال شده در مورخه: 23-10-1396

آخرين اخبار با موضوع: مطالب خواندنی/ دانستنیهای علمی

میلاد حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان مبارک باد

چرا حضرت علی اکبر(ع) برترین الگو برای جوانان محسوب می‌شود؟

   

روز معلم گرامی باد

از معلم جان روشن یافتم

   

میلاد خجسته منجی عالم بشریت، حضرت ولیعصر(عج) مبارک باد

ارتباط با امام زمان (عج) از دیدگاه آیت‌الله بهجت

   

پیر جماران

از طلوع تا غروب

   

پربازدیدترین مطلب در زمینه:
مطالب خواندنی/ دانستنیهای علمی

میلاد حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان مبارک باد