خانه  :: اساتید  :: اخبار

پیامهای بهداشتی
حقایقی تکان دهنده در خصوص سرطان لوزالمعده آگاهی از آمار و ارقام مرتبط با سرطان لوزالمعده از آن جهت اهمیت دارد که یک سال بعد از تشخیص این بیماری، 73 درصد بیماران جان خود را از دست می دهند!

به نقل ازactivebeatبا این حال به لطف پیشرفت های پزشکی در طی سالهای گذشته شانس بقای بیماران مبتلا به این سرطان افزایش یافته است.

1. انجمن سرطان آمریکا اعلام می کند که خطر ابتلا به این سرطان در همه مردان و زنان 1 در 65 است. با این حال عوامل خطر خاصی وجود دارند که ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را بیشتر کنند از قبیل؛ سن(55 سال یا بیشتر)، جنس (مردان در معرض خطر بیشتری هستند)، چاقی، دیابت، سیگار کشیدن و ...

2. برخی موارد ابتلا به سرطان لوزالمعده ژنتیکی است: مرکز درمان سرطان آمریکا تخمین می زند که 10 درصد از تمام موارد ابتلا به سرطان لوزالمعده ژنتیکی است و این بدان معناست که جهش ژنی ارثی از والدین به بچه هایشان رسیده است. اگرچه این موارد ژنی مستقیما سبب سرطان لوزالمعده نمی شوند اما ممکن است احتمال ابتلا به آن را افزایش دهند. جهش های ژنتیکی زیر به عنوان عوامل ابتلا به سرطان لوزالمعده در نظر گرفته می شوند:

جهش هایی در ژنBRCA2 (سندروم سرطان های ارثی سینه و تخمدان)

جهش هایی در ژنp16 (تومور سیاه رنگ قشر عمیق پوست که ریشه خویشاوندی دارد)

جهش هایی در ژنPRSS1 (بیماری لوزالمعده با ریشه خویشاوندی)

3. سالانه 50 هزار نفر به سرطان لوزالمعده مبتلا می شوند: انجمن سرطان آمریکا تخمین می زند که سالانه 53 هزار و 70 نفر در این کشور به سرطان لوزالمعده مبتلا شوند. از این تعداد قریب به 41 هزار نفر جان خود را از دست می دهند. در سال 2016 میلادی 27 هزار 670 نفر از مردان و 25 هزار نفر از زنان، مبتلا به این بیماری تشخیص داده شدند.

4. سیگار یکی از مهمترین عوامل خطر است: تقریبا یک سوم (20 تا 30 درصد) از همه موارد سرطان لوزالمعده به کشیدن سیگار ارتباط دارند. مواد شیمیایی سرطان زا که در فرآورده های دخانیاتی وجود دارد، ممکن است سبب آسیب رسیدن به لوزالمعده شود و سیگار کشیدن می تواند احتمال ابتلا به دیگر بیماری ها مانند التهاب درازمدت لوزالمعده را نیز افزایش دهد. همچنین ممکن است احتمال دچار شدن به دیابت و یا چاقی در بین افراد سیگاری بیشتر باشد. اگرچه روش مطمئنی برای جلوگیری وجود ندارد ولی شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه ترک سیگار احتمال ابتلا به چندین سرطان را کاهش می دهد که یکی از آنها سرطان لوزالمعده است.

5. علائم سرطان لوزالمعده با تاخیر خود را نشان می دهند: یکی از دلایل مهمی که منجر به مرگ استیوجابز، بنیانگذار شرکت اپل شد، دیر ظاهر شدن علائم سرطان لوزالمعده بود. علائمی شامل کاهش وزن، یرقان، درد شکم تا مراحل نهایی بیماری معمولا خود را نشان نمی دهند و زمانی ظاهر می شوند که تومور به اندازه کافی رشد کرده باشد. دیابت ناگهانی، تغییر در اشتها، تغییر در احساس مزه و چشایی، ملتهب شدن پوست در ناحیه دست ها و گاها، درد شکم، زردی چشم یا پوست، مدفوع کم رنگ، کیسه صفراوی بزرگ شده، از علائم بروز سرطان لوزالمعده هستند و پزشکان توصیه می کنند که اگر بیشتر از یکی از این علائم را داشتید، حتما در مورد تشخیص سرطان لوزالمعده در تماس باشید.

6. شانس بقای بیماران با تشخیص به موقع، بیشتر است: در سال 2012، انواع سرطان لوزالمعده هفتمین عامل مرگ ناشی از سرطان بودند که در سطح جهان به مرگ 330000 نفر در آن سال منجر شدند. این بیماری بیشتر در کشورهای توسعه یافته رخ می‌دهد و این کشورها در سال 2012 شاهد 70 درصد از موارد جدید این بیماری بوده‌اند. آدنوکارسینوم لوزالمعده پیش آگهی بسیار ضعیفی دارد. در واقع پس از تشخیص، 25 درصد افراد یک سال زنده می ‌مانند و 5 درصد نیز به مدت 5 سال. اگر سرطان زود تشخیص داده شود، میزان بقای پنج ساله تا حدود 20 درصد افزایش می ‌یابد.

                                                                با آرزوی سلامتی و تندرستی

معاونت دانشجویی
مرکز بهداشت و درمان


ارسال شده در مورخه: 5-10-1395

آخرين اخبار با موضوع: پیام های بهداشتی مرکز بهداشت و درمان

گواتر

و 6 علت اصلی ابتلا به آن!

   

7 نوع نوشیدنی

را برای بلع دارو استفاده نکنید!

   

اصول تغذيه صحیح

در ماه مبارك رمضان

   

پربازدیدترین مطلب در زمینه:
پیام های بهداشتی مرکز بهداشت و درمان

گواتر