خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردانشگاه زنجان در آئينه رسانه


به گزارش خبرگزاری ایسنا
برگزاری جشنواره غذاهای بومی و محلی در دانشگاه زنجان

با استقبال پرشور دانشجویان محقق شد؛

برگزاری جشنواره غذاهای بومی و محلی در دانشگاه زنجان

دومین جشنواره غذاهای بومی و محلی ویژه دانشجویان دانشگاه زنجان در این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، دومین جشنواره غذاهای بومی و محلی ویژه دانشجویان دانشگاه زنجان  در باشگاه علمی فرهنگی دانشجویان جهاددانشگاهی زنجان و با استقبال پرشور دانشجویان و علاقه‌مندان به غذاهای بومی و محلی برگزار شد.

در این جشنواره که به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، بالغ بر 270 شرکت‌کننده با هم به رقابت پرداختند و در حدود 390 نوع غذا پخته شده و در معرض داوری قرار گرفت و قرار است به نفرات اول تا سوم جوایزی اهدا شده و 20 نفر نیز در این جشنواره شایسته تقدیر شناخته خواهند شد.

بالاترین نمره برای هر غذا 100 امتیاز بوده و داوری بر اساس معیارهایی از جمله بومی و محلی بودن غذا، استفاده از مواد غذایی سالم، رعایت نکات بهداشتی، سلیقه و ابتکار، تزئین دسر و جاافتادگی صورت گرفته و در نهایت به 23 نفر از برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد.

به گزارش ایسنا، نتایج و اسامی برگزیدگان دومین جشنواره غذاهای بومی و محلی ویژه دانشجویان دانشگاه زنجان فردا اعلام می‌شود.

http://www.isna.ir/news/
به گزارش خبرگزاری مهر
رئیس ستاد انتخاباتی میرسلیم در استان زنجان

رئیس ستاد انتخاباتی میرسلیم در استان زنجان

میرسلیم در دانشگاه زنجان سخنرانی می کند

زنجان-رئیس ستاد انتخاباتی میرسلیم در استان زنجان گفت: مهندس میرسلیم در ادامه تبلیغات انتخاباتی خود روز سه شنبه هفته جاری به زنجان سفر می کند و در دانشگاه زنجان سخنرانی خواهد کرد.

روح‌الله صمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه مهندس میرسلیم در ادامه تبلیغات انتخاباتی خود روز سه شنبه هفته جاری به زنجان سفر می کند و در دانشگاه زنجان سخنرانی خواهد کرد،  افزود: از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سفر سید مصطفی آقامیرسلیم در زنجان حضور در مزار شهدا و دیدار با نماینده ولی فقیه در استان زنجان است.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه سید مصطفی آقامیرسلیم در سفر به زنجان در دانشگاه زنجان سخنرانی خواهد کرد، گفت: سخنرانی از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه انجام می‌شود.

رئیس ستاد انتخاباتی میرسلیم در استان زنجان ادامه داد: همچنین در پایان این سفر مصاحبه مطبوعاتی آقای مهندس میرسیلم نیز برگزار خواهد شد

http://www.mehrnews.com/news/
به گزارش خبرگزاری ایرنا
رئیس دانشگاه زنجان: وعده های توخالی، مشکلات کشور را حل نخواهد کرد

رئیس دانشگاه زنجان: وعده های توخالی، مشکلات کشور را حل نخواهد کرد

زنجان - ایرنا - رئیس دانشگاه زنجان گفت: زمان عوام فریبی مردم با وعده های توخالی گذشته است و مردم می دانند این وعده ها مشکلات کشور را نخواهد کرد.

خلیل جمشیدی روز پنجشنبه درگفت و گو با ایرنا، افزود: رئیس جمهوری آینده باید در سطحی فکر کند که بتواند تقوا و اخلاق اسلامی را به بدنه دولت تزریق کند.
وی اظهار کرد: مشکل اساسی درکشور سقوط چشمگیر رعایت تقوا و اخلاق است، به همین دلیل رئیس جمهوری اابتدا باید خود رعایت کننده تقوای الهی و متوجه جایگاهی که قرار گرفته باشد و حریم ها را رعایت کند.
جمشیدی، با تبیین تاثیر انتخاب رئیس جمهوری در آینده کشور، گفت: اگر شخصی که بعضی از ظرفیت های لازم برای این سمت را ندارد، انتخاب شد، باید بلافاصله خود را با ظرفیت های مورد نیاز این جایگاه تطبیق دهد نه اینکه آن جایگاه را با ظرفیت های خود مطابق کند.
وی با بیان اینکه نقش مردم در مدیریت کشور به طور مستقیم و تاثیرگذار است، تصریح کرد: آنچه که استکبار دنبال می کند شکست نظام جمهوری اسلامی است و این موضوع زمانی رخ می دهد که مردم به عنوان رکن اساسی در مدیریت کشور حضور نداشته باشند.
رئیس دانشگاه زنجان کرد: باید برای داشتن جامعه ای پیشرفته و ارتباطات مناسب با سایر کشورها، مردم انتخاب اصلحی را در کارنامه سیاسی خود ثبت کنند.
جمشیدی با تشریح برخی مطالبات مهم جامعه دانشگاهی از دولت آینده، گفت: نخبگان جامعه که بخش عظیمی از آنها در دانشگاه ها حضور دارند، از دولت آینده می خواهند تا متناسب با تحولات داخلی و خارجی بهترین تصمیم ها برای ارتقای کشور گرفته شود.
وی اظهار کرد: بخشی از توسعه همه جانبه درون زا، تعامل با سایر کشورهای دنیا است و بدون این تعامل توسعه امکان پذیر نخواهد بود.

http://www.irna.ir/
به گزارش خبرگزاری ایسنا
دانشگاه زنجان، میزبان کنفرانس اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی

دانشگاه زنجان، میزبان کنفرانس اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی

دانشگاه زنجان میزبان اولین کنفرانس ملی اندیشه‌ها و فناوری های نوین در علوم جغرافیایی می‌شود.

به گزارش ایسنا، اولین کنفرانس ملی اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی به میزبانی دانشگاه زنجان در شهریورماه امسال به همت گروه علمی جغرافیای دانشکده علوم انسانی دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

این همایش جهت ارائه آخرین دستاوردهای علمی و جدیدترین متدهای اجرایی و پژوهشی انجام یافته در علوم جغرافیایی مبتنی بر تکنولوژی‌های نوین شامل سیستم اطلاعات جغرافیایی‌ ( GIS )،‌ سنجش از دور ( RS )، سیستم‌های تعیین موقعیت جهانی‌ ( GPS )،‌ موبایل‌،‌ وب جی آی اس‌ ( WEBGIS )، پرنده‌های بدون سرنشین و پهپادها ( UAV ) و کاربرد اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در توسعه و ترویج فرهنگ مدیریت شهری نوین و تبین جایگاه این فناوری‌ها در بهینه‌سازی پژوهش‌های جغرافیایی در 29 شهریورماه امسال در مرکز همایش‌های بین‌المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

محورهای این همایش شامل مدیریت جامع شهری، محیط زیست، جغرافیای پزشکی، جغرافیای سیاسی، طبیعت‌گردی (اکوتوریسم)، ژئوموفولوژی، آب و هواشناسی (اقلیم شناسی)، برنامه‌ریزی و آمایش سرزمین، برنامه‌ریزی شهری، برنامه‌ریزی روستایی، برنامه‌ریزی گردشگری، توسعه پایدار در علوم، جغرافیایی و برنامه‌ریزی، طراحی شهری، برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ایی، زیرساخت‌ها و خدمات شهری، گردشگری شهری، آمایش سرزمین و توسعه شهری، مدل‌سازی و توسعه شهری، امنیت شهری، مدیریت بحران و ریسک در توسعه شهری، حمل و نقل شهری، مدیریت شهری، شهرسازی و بهسازی، گردشگری روستایی، مدیریت روستایی، آمایش سرزمین و توسعه ی روستایی، بهسازی و توسعه روستایی، نوسازی و ترویج روستایی، سنجش از دور، کاربردهای سیستم اطلاعات جغرافیایی، پهباد، GPS ، وب جی آی اس، موبایل GPS ، کارتوگرافی و نقشه برداری مهندسی و جغرافیا  است.

به گزارش ایسنا، آخرین مهلت ارسال مقالات اول شهریورماه امسال‌ است و متقاضیان جهت شرکت در این کنفرانس می‌توانند با مراجعه به سایت http://conf.isc.gov.ir اطلاعات  تکمیلی را دریافت کنند.

http://www.isna.ir/news/
به گزارش خبرگزاری ایسنا
دانشگاه زنجان، میزبان نیخستین همایش ملی زیست فناوری

دانشگاه زنجان، میزبان نیخستین همایش ملی زیست فناوری

دانشگاه زنجان، میزبان نخستین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی شد.

به گزارش ایسنا، نخستین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی به میزبانی دانشگاه زنجان در شهریورماه امسال با همکاری پژوهشکده فناوری‌های نوین زیستی، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی، انجمن علمی گیاهان دارویی و ستاد توسعه زیست فناوری برگزار خواهد شد.

این همایش جهت هم‌افزایی علمی و بهره‌برداری کافی، شایسته و متمرکز از حضور و مشارکت علمی محققان، اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه‌ی بیوتکنولوژی گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی به‌صورت کاملاً تخصصی مبتنی بر روش‌های نوین زیستی در دو عرصه مهم گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران که هر دو از ذخایر ارزشمند و منحصر به‌فرد کشور و نیز استان است طی روزهای 11 و 12 شهریورماه امسال در مرکز همایش‌های بین‌المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

محورهای این همایش شامل مهندسی ژنتیک، تنوع ژنتیکی، کشت بافت، کشت اسپور، بیان ژن، متابولیت‌های ثانویه و سایر پژوهش‌های مرتبط یا بیوتکنولوژی گیاهان دارویی و میکوریزا در قارچ‌های کوهی بوده و آخرین مهلت ارسال مقالات 31 تیرماه امسال اعلام شده است.

http://www.isna.ir/news
به گزارش خبرگزاری ایسنا
معاون دانشگاه زنجان خبر داد: افتتاح دانشکده هنر و معماری زنجان تا پایان ‌امسال

معاون دانشگاه زنجان خبر داد:

افتتاح دانشکده هنر و معماری زنجان تا پایان ‌امسال

معاون دانشگاه زنجان با اشاره به روند اجرایی پروژه‌های عمرانی این دانشگاه گفت: دانشکده هنر و معماری تا پایان امسال افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

بهرام‌ ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه روند پروژه‌های عمرانی مانند احداث دانشکده‌ها و تکمیل پروژه مربوط به بخش فاضلاب و سایر طرح‌ها را در دستور کار این دانشگاه قرار دارد، اظهار کرد: دانشکده هنر و معماری با زیربنای 4500 مترمربع در حال احداث است و این دانشکده تا پایان امسال به افتتاح خواهد رسید.

معاون اداری و مالی دانشگاه زنجان خاطرنشان کرد: متاسفانه روند احداث دانشکده هنر و معماری به دلیل مشکلات مالی با مشکل روبه‌رو شده و امید است با کمک از محل درآمدهای دانشگاه، پروژه پیش برده شود.

وی با اشاره به اینکه منابع مالی مورد نیاز این پروژه قرار بود از محل اعتبارات عمرانی وزارت علوم ‌تأمین شود، اظهار کرد: سال 94 نیمی از اعتبارات به این بخش تخصیص پیدا کرده بود و متاسفانه پارسال هیچ اعتباری متوجه این بخش نشد.

ملکی با اشاره به اینکه مبلغ مورد نیاز برای تکمیل این‌ دانشکده 60 میلیارد ریال است، گفت: احداث ساختمان دوم دانشکده کشاورزی از دیگر پروژه‌های در دست احداث است که در حال حاضر 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

معاون اداری و مالی دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه فاز نخست پروژه احداث ساختمان کشاورزی 600 مترمربع است، افزود: اعتبارات احداث این پروژه از محل درآمدهای اختصاصی دانشگاه زنجان تامین‌ می‌شود و 2800 مترمربع زیربنای کل مجموعه است و برای تکمیل آن‌ نیاز به 30 میلیارد ریال است و این‌ مجموعه تا مهرماه امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

http://www.isna.ir/news
به گزارش خبرگزاری ایسنا
به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی زنجان دومین جشنواره استندآپ کمدی «تلخند» برگزار می‌شود

به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی زنجان

دومین جشنواره استندآپ کمدی «تلخند» برگزار می‌شود

دومین جشنواره استندآپ کمدی «تلخند»، به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی زنجان برگزار خواهد ‏شد.‏

به گزارش ایسنا، دومین جشنواره استندآپ کمدی تلخند به همت معاونت فرهنگی ‏جهاددانشگاهی استان و به میزبانی سالن همایش‌های غدیر دانشگاه زنجان برگزار می‌شود.‏

‏‏دومین جشنواره استندآپ کمدی تلخند ویژه دانشجویان دانشگاه زنجان برگزار شده و علاقه‌مندان می‌توانند برای ‏ثبت‌نام تا 4 اردیبهشت‌ماه به باشگاه علمی‌فرهنگی دانشجویان جهاددانشگاهی زنجان مراجعه کنند.‏

داوری اولیه و تست از علاقه‌مندان جهت معرفی به مراسم اختتامیه جشنواره ششم ‏اردیبهشت‌ماه در باشگاه علمی‌فرهنگی دانشجویان جهاددانشگاهی زنجان برگزار خواهد شد.‏

به گزارش ایسنا، آیین اختتامیه این جشنواره روز یکشنبه 10 اردیبهشت‌ماه ساعت 15 و با حضور ‏داوران کشوری در سالن همایش‌های غدیر دانشگاه زنجان برگزار می‌شود.‏

http://www.isna.ir/
به گزارش خبرگزاری ایسنا
مدیر مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه زنجان تاکید کرد؛ پژوهش در حوزه طلاق باید جدی باشد

مدیر مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه زنجان تاکید کرد؛

پژوهش در حوزه طلاق باید جدی باشد

مدیر مرکز بهداشت روان و مشاوره دانشجویی دانشگاه زنجان گفت: باید پژوهش در حوزه طلاق را جدی بگیریم تا به نتایج چشم‌گیری دست یابیم.

اباذر چراغی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که استان زنجان طرح سیمای طلاق ندارد، اظهار کرد: بررسی وضعیت طلاق در استان زنجان توسط دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها بسیار ضروری به نظر می‌رسد. علاوه بر این، متاسفانه طرح سیمای خشونت نیز در استان زنجان مغفول است و تا به امروز کسی در این زمینه کار چندانی انجام نداده است.

وی با بیان این‌که وظیفه ثبت‌احوال فقط ارائه آمار ازدواج و طلاق است، ادامه داد: کارگروه طلاق نیاز به دبیرخانه‌ای دارد تا همه فعالیت‌ها منسجم و سیستماتیک پیش برود. هر کدام از مشاوره‌های قبل، حین و بعد از طلاق نیز باید بسته‌های خدماتی خاص خود را داشته باشد؛ چراکه نمی‌توان برنامه‌ها و مشاوره‌هایی که حین طلاق به زوجین متقاضی ارائه می‌شود را بعد از طلاق نیز ارائه داد.

چراغی افزود: باید برای ازدواج مجدد افرادی که طلاق گرفته‌اند نیز برنامه‌ریزی ویژه و کاربردی داشته باشیم ولی متاسفانه در این زمینه برنامه مدونی وجود ندارد. به همین‌ خاطر، قریب به اتفاق زنان و مردانی که بعد از جدایی قصد ازدواج مجدد دارند، از سردرگمی رنج می‌برند.

مدیر مرکز بهداشت روان و مشاوره دانشجویی دانشگاه زنجان با تاکید بر این‌که برنامه‌های کارگروه طلاق باید کاملا منسجم پیش برود، ادامه داد: در خصوص زنان سرپرست خانواده نیز با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنیم و برنامه‌ریزی مدونی برای این قشر نداریم. البته بهزیستی و کمیته امداد برنامه‌های خوبی برای این زنان اجرا می‌کند ولی برای توانمندسازی آن‌ها آن‌طور که باید برنامه‌ریزی نکرده‌ایم.

وی تصریح کرد: حتی در روستاهای دورافتاده هم می‌توان برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار برنامه‌ریزی کرد. در مجموع طرح سیمای خشونت، طلاق و آسیب‌های اجتماعی نیازمند برنامه‌ریزی اصولی و منسجم است و باید تحت نظارت اساتید دانشگاه، افراد صاحب نظر و گروه علوم‌پزشکی مدیریت شود. مثلا برای طرح سیمای آسیب‌های اجتماعی می‌توانیم به صورت مقدماتی، وضعیت آسیب‌های اجتماعی استان را مورد پایش قرار دهیم.

چراغی خاطرنشان کرد: متاسفانه برای دریافت بودجه‌های اختصاصی دردسرهای زیادی را متحمل می‌شویم. مثلا در زمینه اعتیاد حدود هشت ماه است که کارگاه تخصصی برگزار شده و حتی گواهی‌ها صادر شده، ولی هنوز اعتبار تخصیص داده شده را دریافت نکرده‌ایم و اساتید با هزینه‌های شخصی خود کارگاه را برگزار کرده‌اند.

http://www.isna.ir/news
به گزارش خبرگزاری ایسنا
بر اساس اعلام پایگاه رتبه بندی تایمزدر سال ۲۰۱۷ 14 دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه‌های برتر آسیا قرار گرفتند

بر اساس اعلام پایگاه رتبه بندی تایمزدر سال ۲۰۱۷

14 دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه‌های برتر آسیا قرار گرفتند

دکترمحمد جواد دهقانی،سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: بر اساس اعلام رتبه بندی تایمز، دانشگاه های شیراز، اصفهان، فردوسی مشهد، زنجان، یزد و آزاد اسلامی برای اولین بار توانستند در جمع دانشگاه های برتر آسیا در سال ۲۰۱۷ قرار گیرند.

به گزارش ایسنا، دکتر دهقانی با اعلام این خبر اظهار داشت: در پنجمین دوره رتبه بندی دانشگاه های آسیایی پایگاه رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۷، ازجمهوری اسلامی ایران، دانشگاه های صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، شیراز، صنعتی خواجه نصیر، تهران، اصفهان، شهید بهشتی، یزد، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج و دانشگاه زنجان توانستند در جمع دانشگاه های برتر آسیا سال ۲۰۱۷ قرار گیرند.

وی افزود: رتبه بندی آسیایی تایمز همچون رتبه بندی جهانی تایمز، از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی بهره می گیرد. ۱۳ شاخص رتبه بندی تایمز شامل میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده (در معیار استنادها)؛ بررسی شهرت پژوهشی، تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیئت علمی و درآمد پژوهش (در معیار پژوهش)؛ بررسی شهرت آموزشی، نسبت مدرک دکتری ارائه شده توسط مؤسسه به تعداد اعضای هیئت علمی، نسبت تعداد کل دانشجویان به اعضای هیئت علمی، نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه، درآمد مؤسسه نسبت به تعداد اعضای هیئت علمی (در معیار آموزش)؛ نسبت اعضای هیئت علمی بین‌المللی به بومی، نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی، سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی (در معیار وجهه بین المللی)؛ درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیئت علمی (در معیار درآمد صنعتی) می شوند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر دهقانی در ادامه گفت: تایمز برای رتبه بندی دانشگاه ها، بخشی از اطلاعات مورد نیاز خود را از پایگاه استنادی اسکوپوس، بخشی دیگر را از نظرسنجی های شهرت و بخش دیگری را نیز از دانشگاه ها و به صورت خود اظهاری گردآوری می کند.

http://www.isna.ir/news/
به گزارش خبرگزاری دانشجو
دبیر انجمن اسلامی دانشجویان: مبارزه با فساد و اعتراض به بی عدالتی ها به یک مبارزه تبدیل شود.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان:

مبارزه با فساد و اعتراض به بی عدالتی ها به یک مبارزه تبدیل شود. 

سالار حدیدی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان (دفتر تحکیم وحدت) در گفت و گو با خبرگزاری دانشجو، با اشاره به لزوم تبدیل مبارزه با فساد به عنوان یک خواست همگانی، بیان داشت: بیان داشت: باید مبارزه با فساد و اعتراض به بی عدالتی ها و تبعیض ها و رانت ها در همه مردم به یک مطالبه تبدیل شود.

این فعال دانشجویی با اشاره به نقش برجسته جنبش دانشجویی در مبارزه با فساد گفت: جنبش های دانشجویی که موذن جامعه هستند، بار سنگینی به دوش دارند و آن هم رساندن صدای مردم به گوش مسئولین است.

حدیدی افزود: مردم ما صاحبان این انقلابند و خود این مردم بودند که با نثار خون و مال و جان خویش تا امروز از حیثیت نظام و جمهوریت آن دفاع کرده اند.

 وی ادامه داد:  حال درست نیست عده ای مدیر از خدا بی خبر که وصله ناجور این نظام الهی هستند، با عملکرد و رانت خواری خود مردم را از این حکومت که آرمانش ظهور منجی عالم بشریت است، ناامید کنند.

 دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان خاطرنشان کرد: در واقع ما این اجازه را نمی دهیم و ضمن دفاع از قانون اساسی و ادای احترام به همه مسئولین پاکدست و در راس انها مقام عظمای ولایت باید بگوییم که با مدیران و مسئولانی که دغدغه مردم و دین مردم را ندارند، شوخی نداریم.

حدیدی در پایان تاکید کرد: تا جایی پیش خواهیم رفت که چهره پلید دزدی و فسادهای اقتصادی این جماعت را به مردم نشان دهیم و اجازه ندهیم ضد انقلاب با دستاویز قراردادن این مشکلات و نقص های قانونی موجود، مردم را از نظام و انقلاب عظیمشان ناامید کند.

http://www.snn.ir/detail/News/592725/151
 

 
به گزارش خبرگزاری ایسنا
برگزاری بیست‌ودومین دوره توانمندسازی سرمایه‌های انسانی فناوری نانو

برگزاری بیست‌ودومین دوره توانمندسازی سرمایه‌های انسانی فناوری نانو

بیست و دومین دوره توانمندسازی سرمایه‌های انسانی فناوری نانو به همت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور ۷۶ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های استان زنجان در دانشگاه زنجان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در مراسم آغاز به کار این دوره دبیر دوره توانمندسازی سرمایه‌های انسانی فناوری نانو و مدیر گروه علوم تربیتی و کارآفرینی مرکز تربیت مربی کشور به معرفی و تشریح اهداف دوره‌های توانمندسازی سرمایه‌های انسانی فناوری نانو پرداختند.
رضا ایجادی دبیر دوره‌های توانمندسازی سرمایه‌های انسانی فناوری نانو، در مراسم افتتاحیه، هدف از برگزاری دوره توانمندسازی را تغییر نگرش و ایجاد توانمندی و آشنایی و ارتباط با ستاد نانو عنوان کرد و آشنایی شرکت‌کنندگان با مفهوم کسب‌وکار را از مهم‌ترین برنامه‌های این دوره دانست.
در روز نخست این دوره کارگاه «معرفی بوم کسب‌وکار» برگزار شد. بوم مدل کسب‌وکار ابزار ساده تصویری و در عین حال بسیار قدرتمند است که ۹ بخش سازنده‌ مدل‌کسب‌وکار را توصیف می‌کند. این بخش‌ها شامل بخش ‌مشتریان، ارزش پیشنهادی، کانال توزیع، ارتباط با مشتریان، جریان درآمد، فعالیت‌های اصلی، منابع اصلی، شرکای (تجاری) کلیدی و ساختار هزینه‌ها است.
همچنین نشست «کار نو» ویژه اساتید و دانشجویان با حضور صاحبنظران حوزه کسب‌وکار دانش‌بنیان و مدیران ستاد نانو برگزار شد. آسیب‌شناسی اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، محور اصلی این نشست بود.
کارگاه نخست روز دوم، کارگاه «تجاری‌سازی فناوری نانو» بود که توسط دکتر ابراهیمی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران برگزار شد. دکتر ابراهیمی در این کارگاه گفت: تجاری‌سازی خلق ثروت از نوآوری است و این یک فرآیند است و تعریف تجاری‌سازی با سایر روش‌های تعریف، منجر به انتقال مفهوم «تولید یک محصول متمایز و کسب ثروت از آن» نخواهد شد.
وی افزود: وجود یک ایده برای شروع، رشد یا توسعه کسب‌وکار ضروری است؛ اما تجـارت‌پذیر شدن ایده نیازمنـد مطـالعه، ارزیابی، تحلیـل و مشـاوره با صاحبان فن است.

وی همچنین درخصوص فرآیند خرید و فروش نیز گفت: فرآیند خرید و فروش، هنگامی انجام می‌شود که هر سه عامل انگیزه، دسترسی و توانایی در خریدار (مشتری) تحریک شده یا بوجود آمده باشد.
کارگاه «آشنایی با مالکیت فکری» دیگر کارگاه این دوره بود، دکتر علم‌خواه در این کارگاه درمورد شاخص‌های علم گفت: تعداد مقالات ISI و شاخص فناوری، پتنت، شرکت دانش‌بنیان و خلق ثروت شاخص‌های علم هستند.
وی دارایی‌های پولی، فیزیکی و فکری را سه دارایی افراد عنوان کرد و دارایی فکری، به عنوان محصول خلاقیت ذهن و تفکر توسط وی معرفی شد. وی همچنین مالکیت فکری را به دو دسته مالکیت هنری و صنعتی تقسیم کرد، که حق اختراع، مدل مصرفی، علامت تجاری، طرح‌های صنعتی و نشان مبدا جغرافیایی از نمونه‌های مالکیت صنعتی است. در پایان کارگاه نیز توضیحاتی درباره تفاوت‌های اختراع و پتنت توسط دکتر علم‌خواه ارائه شد.
کارگاه عملی «جست‌وجوی» به عنوان آخرین کارگاه دوره، در دو بخش برگزار شد و دکتر علم‌خواه در بخش اول این کارگاه، جلوگیری از تحقیقات تکراری، جلوگیری از نقض احتمالی حقوق سایرین، جلوگیری از پرداخت هزینه‌های اضافی و یافتن ایده‌های جدید را از دلایل جستجوی پتنت‌های حوزه فعالیت عنوان کرد.
علم‌خواه در بخش دوم این کارگاه نیز، دو گام تعیین استراتژی جستجوی اختراعات که شامل بررسی وضعیت فناوری موردنظر، بررسی پیشینه اختراع و بررسی اعتبارسنجی پتنت است و انتخاب کلید واژه‌ها را گام‌های ضروری برای جستجوی پتنت مناسب نامید.
با آغاز روز سوم، فعالیت گروه‌ها بر روی بوم کسب‌وکار نیز شروع شد و شرکت‌کنندگان بوم‌های خود را برای ارائه، آماده کردند. در نهایت نماینده هریک از گروه‌ها در بازه مشخص به ارائه ایده و مدل کسب‌وکار پرداخته و نهایتا طی داوری انجام شده سه گروه برتر دوره معرفی و از آن‌ها تقدیر شد.
بیست و دومین دوره توانمندسازی سرمایه‌های انسانی فناوری نانو به همت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور ۷۶ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های استان زنجان در دانشگاه زنجان برگزار شد

http://www.isna.ir/news
به گزارش خبرگزاری ایسنا
دانشگاه زنجان میزبان محیط‌بانان

دانشگاه زنجان میزبان محیط‌بانان

دبیر سومین همایش دانشجویی «من، زمین، بهار» اظهار کرد: دانشگاه زنجان میزبان محیط‌بانان زنجانی در روز 18 اسفند ماه خواهد بود.

فاطمه قبادپور در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه این همایش سومین دوره خود را امسال پشت سر خواهد گذاشت، گفت: این همایش در تاریخ 17 و 18 اسفندماه در دانشگاه زنجان برگزار می‌شود و با توجه به اینکه در این دوره سعی شده است که همایش دانشجویی‌تر باشد از همین منظر سومین همایش دانشجویی «من، زمین، بهار» امسال متفاوت‌تر برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: این همایش همزمان با هفته منابع‌طبیعی در جهت ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست و حمایت از آن و حفظ حیات‌وحش برگزار می‌شود و هدف از آن آشنایی دانشجویان و کودکان با چگونگی حفاظت از محیط زیست است.

قبادپور خاطرنشان کرد: امسال نیز دانشگاه زنجان برای قدردانی از محیط‌بانان زنجانی‌ در تاریخ 18 اسفندماه میزبان محیط‌بانان زنجان خواهند بود.

همچنین در کنار این برنامه کمپین جمع‌آوری درب بطری در دانشگاه تشکیل شده است که پس از جمع‌آوری درب بطری‌ها نمایشگاهی از آثار ساخته شده با درب بطری برگزار خواهد شد تا آحاد مردم در برنامه نمادی با فرهنگ حفاظت از محیط زیست آشنا شوند.

وی افزود: سال‌های گذشته این همایش بیشتر در خصوص شرایط جوی ایران‌، خشک شدن دریاچه ارومیه برگزار و در این همایش با کمک دانشجویان و کودکان ماکت‌های تالاب‌های خشک شده ساخته شد.

دبیر سومین همایش دانشجویی «من‌، زمین‌، بهار»، خاطرنشان کرد: امسال طی برنامه دو روزه این همایش برگزار خواهد شد و روز اول این همایش همراه با مسئولان دانشگاه در محوطه دانشگاه‌ درختکاری خواهیم داشت و در روز دوم برنامه اصلی همایش دنبال خواهد شد.

http://www.isna.ir/news/